Ухвала від 26.11.2025 по справі 420/30852/25

Справа № 420/30852/25

УХВАЛА

26 листопада 2025 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 ) до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (01601, Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 43305056) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 10.09.2025 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, в якій позивач просить суд визнати бездіяльність відповідача протиправною (щодо ненадання відповіді на запит від 21 серпня 2025 року) та зобов'язати відповідача розглянути та надати відповідь на вищезазначений запит від 21 серпня 2025 року.

Обгрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 вказав, що 21 серпня 2025 року - було надіслано запит на публічну інформацію до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, на електронну пошту: dsr@police.gov.ua.Позивач просив надати відповідь на запит - на електронну пошту. По сьогоднішній день - жодної відповіді на вищезазначений запит немає.

Ухвалою судді від 12.09.2025 постановлено прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 та відкрити провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

25.09.2025 від представника відповідача Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшла заява (вх. №ЕС/100633/25), в якій просить визнати дії ОСОБА_1 щодо подання позовної заяви зловживанням процесуальними правами; позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України залишити без розгляду.

Ухвалою суду від 29.09.2025 постановлено відмовити у задоволенні заяви представника відповідача Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (вх. №ЕС/100633/25 від 25.09.2025) про залишення заяви позивача без розгляду у зв'язку із зловживанням процесуальними правами.

Так предметом оскарження є бездіяльність відповідача щодо не розгляду запиту на отримання публічної інформації від 21.08.2025.

В матеріалах справи міститься скриншот з електронної пошти датований 21 серпня 2025 з наступним вмістом: « 21 серпня 2025 року, о 17:36 було надіслано електронний лист із зверненням до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, на електронну пошту: dsr@police.gov.ua

Заголовок електронного листа був такий: «ЗВЕРН - ДСРод канц 21.08.25»

Повідомте інформацію щодо вищезазначеного звернення, а саме:

* дата та час реєстрації звернення;

* реєстраційний номер звернення;

* назва журналу обліку (системи обліку), де конкретно було зареєстровано звернення;

* спеціальне звання, назва посади, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка безпосередньо зареєструвала звернення;

* назва структурного підрозділу, куди звернення було передано для розгляду (на виконання);

* спеціальне звання, назва посади, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка розписала резолюцію на виконання звернення (якщо резолюцій на виконання звернення декілька від декількох посадових осіб тоді повідомте спеціальне звання, назву посади, прізвище, ім'я, по батькові щодо кожної такої посадової особи);

* спеціальне звання, назва посади, прізвище, ім'я, по батькові безпосереднього виконавця по зверненню.»

Вказаний запит був надісланий з електронної адреси позивача: ІНФОРМАЦІЯ_1 на електронну пошту Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України: dsr@police.gov.ua.

Водночас за твердженням представника відповідача у відзиві зазначив, що до Департаменту вищевказаний запит ОСОБА_1 не надходив, що підтверджується листом, наданим відділом аналізу, планування та моніторингу 4-го управління Департаменту від 17.09.2025 № 36881-2025 та листом, наданим відділом організаційно-аналітичного та документального забезпечення 4-го управління Департаменту від 17.09.2025 № 36874-2025.

Відповідно до частини 4 статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно з приписами частин 1, 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина 1 статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Як зазначив Верховний Суд в постанові від 10.04.2020 у справі №560/1370/19, під час прийняття судового рішення мають бути враховані не лише обставини і підстави, які спонукали позивача як суб'єкта владних повноважень звернутися до суду з позовом про застосування заходів реагування, але і ті, які існують на час ухвалення судового рішення. В протилежному випадку застосування заходів реагування, як виключного заходу, в судовому порядку поширюватиметься на всіх суб'єктів господарювання, щодо яких проведено перевірку і встановлено порушення, які за оцінкою спеціально уповноваженого органу, створюють реальну загрозу життю та/або здоров'ю людей. Втім, за своїм змістом і суттю такого заходу, він застосовується до усунення виявлених порушень та існування реальної загрози життю та/або здоров'ю людей, у зв'язку з чим його застосування після усунення виявлених порушень втрачає той сенс, який законодавством покладений як основа і правова підстава його застосування.

Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 11.09.2019 у справі № 807/1410/17.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Відповідно до ч.6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.1 та 2 ст.73 КАС України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.4 ст.77 КАС України суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до висновків, викладених у постанові Верховного Суду по справі №826/3403/16 суди не повинні обмежуватись лише тими доказами, які були надані позивачем під час розгляду справи.

Відтак, з метою з'ясування всіх обставин у справі, а також повного, всебічного та об'єктивного вирішення даної адміністративної справи, суд вважає за необхідне витребувати від Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України письмові пояснення або оформленні і засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України, копії письмових документів (доказів) щодо отримання/не отримання та реєстрації/не реєстрації (із зазначенням причин) запиту на публічну інформацію від 21.08.2025, направленого з електронної пошти: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Суд звертає увагу, на положення частини 7 статті 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

Керуючись ст.ст.73, 74, 77, 79, 80, 236, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Витребувати від Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України письмові пояснення або оформленні і засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України, копії письмових документів (доказів) щодо отримання/не отримання та реєстрації/не реєстрації (із зазначенням причин) запиту на публічну інформацію від 21.08.2025, направленого з електронної пошти: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Зазначені відомості надати до суду у п'ятиденний строк від дати отримання копії даної ухвали.

Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Олена СКУПІНСЬКА