Справа № 420/28104/24
25 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, -
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2025 року по справі №420/28104/24 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року, з 01.02.2023 року з 83% на 70% грошового забезпечення, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 83% відповідних сум грошового забезпечення з 01.02.2020 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-691 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, з 01.02.2021 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-692 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року, з 01.02.2022 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-693 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, 01.02.2023 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-694 від 05.03.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року із врахуванням раніше виплачених сум. В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовлено.
На адресу суду надійшла заява представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 03 вересня 2025 року по справі №420/28104/24. В обґрунтування поданої заяви, заявник зазначає, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2025 року по справі №420/28104/24 відповідачем досі не виконано.
Від представника відповідача надійшли заперечення на заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 03 вересня 2025 року по справі №420/28104/24. В заяві відповідач зазначив, що з набранням чинності постанови № 1279 з 01.04.2021 року змінився порядок розподілу та фінансування пенсій, дана функція на сьогодні належить Пенсійному фонду України. В межах розгляду заяви ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення звертаємо увагу Суду, що в Україні накопичилась системна проблема з виконанням судових рішень щодо пенсій. За останні п'ять років кількість таких рішень зросла у понад 26 разів - до 758 тисяч рішень. Загальна сума боргу наразі майже 85 млрд. грн. При цьому до сьогодні не існувало єдиного підходу, за яким держава здійснює виплати за рішеннями судів. Зокрема, поточні виплати за рішеннями судів здійснювались одразу, а нараховані суми за минулі періоди ставились у чергу. Через це станом на сьогодні держава виплатила лише за тими рішеннями, які набрали чинності у період до 20 листопада 2020 року, що викликає невдоволення громадян і зауваження з боку міжнародних партнерів, зокрема, Європейського суду з прав людини та Ради Європи. В бюджеті Пенсійного фонду України видатки на судові рішення відокремлені, залежно від джерела фінансування пенсій: 1. Виплати, які мають здійснюватись за рахунок коштів державного бюджету, оскільки стосуються пенсій, які виплачуються саме за рахунок коштів держбюджету; 2. Виплати, джерелом погашення яких є страхові пенсійні внески. При цьому запроваджено єдиний підхід до того, як здійснюються поточні виплати перерахованих на виконання судових рішень пенсій, так і донарахованих за рішеннями судів сум за попередні періоди (т. зв. ретроспективні судові рішення). Виплати громадянам здійснюватимуться щомісяця пропорційно до коштів, визначених в бюджеті Пенсійного фонду, у розрізі зобов'язань державного бюджету і страхових коштів. Враховуючи наведене, зважаючи на відсутність обставин протиправності дій Головного управління, вважаємо заяву ОСОБА_1 щодо зобов'язання подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/28104/24 від 03.09.2025 року передчасною та такою, що не підлягає задоволенню.
Суд вважає, що заява представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 03 вересня 2025 року по справі №420/28104/24 обґрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст. 370, ст. 382, ч. 1 ст. 382-2 , ч. 1 ст. 382-3 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Згідно з ч.4 ст. 372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
При цьому суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду по справі №800/592/17, відповідно до якої встановлення судового контролю може здійснюватися й після завершення розгляду справи.
Відповідно ч.2 ст.119 КАС України строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.
15.10.2025 року представник позивача звернулась до ГУ ПФУ в Херсонській області із адвокатським запитом, у якому просила повідомити: чи виконано у повному обсязі Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/28104/24 від 03.09.2025 року, яке набрало законної сили; якщо так - надати цьому документальне підтвердження - протокол перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі рішення суду, докази виплати їй заборгованості, надати оновлений розрахунок її пенсії; якщо ні - з яких правових підстав.
З відповіді ГУ ПФУ в Херсонській області від 15.10.2025 2100-0307-8/41138 вбачається, що відповідач рішення суду, яке набрало законної сили не виконує, будь-яких заходів щодо його виконання не вживає.
Таким чином, рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/28104/24 від 03.09.2025 року, яке набрало законної сили, добровільно відповідачем не виконане.
Суд вважає за необхідне встановити місячний строк для суб'єкта владних повноважень на виконання судового рішення та подання відповідного звіту до суду з дати вирішення порушеного процесуального питання.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду в Херсонській області рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2025 року по справі №420/28104/24, яке набрало законної сили, керуючись ст.382 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Керуючись ст. 382, ст. 248 КАС України, суд, -
Заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Херсонській області протягом одного місяця з дати прийняття цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2025 року по справі №420/28104/24.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Леонід СВИДА