Ухвала від 25.11.2025 по справі 420/35262/25

Справа № 420/35262/25

УХВАЛА

25 листопада 2025 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання дій протиправними та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, в якому просить:

визнати протиправними дії посадових осіб Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області щодо винесення рішення №311377 від 29 жовтня 2024 року про скасування дозволу на імміграцію в Україну - ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

скасувати рішення Головного управління державної міграційної служби України в Одеській області №311377 від 29 жовтня 2024 року про скасування дозволу на імміграцію в Україну - ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 12.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі , розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження , призначено підготовче засідання на 20.11.2025.

07.11.2025 від Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області надійшло клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області .

В обґрунтування заявленого клопотання відповідач зазначає, що згідно матеріалів особової справи, підставою для скасування дозволу на імміграцію в Україну та посвідки на постійне проживання стало вмотивоване подання Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області від 08.07.2024 № 51/30-941, в якому міститься вимога щодо скасування дозволу на імміграцію в Україну та посвідки на постійне проживання громадянці російської федерації ОСОБА_3 , у зв'язку з тим, що дії вказаної особи становлять загрозу національній безпеці України.

Клопотання було підтримано в судовому засіданні 20.11.2025 представником відповідача.

Розглянувши клопотання відповідача, суд прийшов висновку про його обґрунтованість та наявність підстав для задоволення з огляду на таке.

За приписами ч.2 ст.49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

У відповідності до ч.4, 5 ст.49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Суд, враховуючи викладене та беручи до уваги доводи, викладені відповідачем в обґрунтування заявленого клопотання, також враховує, що статтею 1 Закону України "Про Службу безпеки України" визначено, що Служба безпеки України - державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України.

У силу частини першої статті 2 названого Закону на Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону систему Служби безпеки України складають Центральне управління Служби безпеки України, підпорядковані йому регіональні органи, органи військової контррозвідки, військові формування, а також навчальні, науково-дослідні та інші заклади Служби безпеки України.

За змістом пункту 3 частини першої статті 12 Закону України "Про імміграцію" дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо: дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні. Згідно з пунктом 21 Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 №1983 ( у редакції, чинній на час складення подання Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України від 20.01.2025 №17/1/4-229нт), Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, територіальні органи ДМС та територіальні підрозділи ДМС, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, функціональні підрозділи Центрального управління СБУ, органи військової контррозвідки СБУ та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо було встановлено обставини, за яких дозвіл на імміграцію підлягає скасуванню відповідно до статті 12 Закону України «Про імміграцію».

Отже, Служба безпеки України та її органи забезпечують національну безпеку України та, окрім іншого, наділені повноваженнями на звернення до ДМС України з поданням про скасування дозволу на імміграцію в Україну.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що рішення за наслідками розгляду цієї справи може надалі вплинути на права та обов'язки ГУ Служби безпеки України у м. Києві та Київській області, яке звернулось з поданням про скасування дозволу на імміграцію позивача, в частині здійснення його повноважень.

Враховуючи наявність у Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області документів, що свідчать про прямі дії позивача, які можуть завдати шкоду національній безпеці України, з урахуванням чого рішення у справі може вплинути на права, інтереси або обов'язки ГУ СБУ у м. Києві та Київській області, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, є доцільним залучити цей компетентний орган, що наділений компетенцією надавати оцінку наявності в діях відповідних суб'єктів загроз (реальних та/або потенційних) національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України тощо та приймати за результатами такої оцінки відповідне рішення, спрямоване, окрім іншого, на попередження загроз, прямий або опосередкований вплив на фактори запобігання їхньому виникненню, а також локалізацію та усунення загроз, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Окрім того, залучення вказаного органу державної влади до участі у справі сприятиме повному та всебічному з'ясуванню фактичних обставин справи.

Керуючись ст.49, 248, 256 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Клопотання Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області задовольнити.

Залучити до участі у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області (пров. Аскольдів, 3-А, м. Київ, 01010, код ЄДРПОУ 20001792).

Встановити третій особі десятиденний строк з дня отримання копії ухвали суду для подання до суду письмових пояснень відповідно до статей 162, 165 КАС України.

Ухвалу направити сторонам.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Вікторія ХОМЯКОВА