Рішення від 26.11.2025 по справі 400/8767/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2025 р. № 400/8767/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 з вимогами:

визнати протиправними та незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Арбузинським РВ УМВС України в Миколаївській області від 30.09.2009 року; РНОКПП: НОМЕР_3 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_3 ) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) виключити відомості про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Арбузинським РВ УМВС України в Миколаївській області від 30.09.2009 року; РНОКПП: НОМЕР_3 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_3 ) з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з витягу з Резерв+ повивач дізнався, що він перебуває у статусі порушника правил військового обліку. З відповіді відповідача на адвокатський запит представника позивача, останній встановив, що порушення правил військового обліку відповідач пов'язує з нез'явленням позивача за повісткою. Позивач стверджує, що повістки він не отримував, докази її направлення відсутні. Крім того, на думку позивача, оскільки відповідач не складав ані протокол, ані постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення військового обліку, то внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів військовозобов'язаних є протиправним.

Ухвалою суду від 20.08.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідач проти позову заперечив, у відзиві, який надійшов до суду 23.09.2025, зазначив, що позивач не завершив уточнення своїх облікових даних, а саме не пройшов військово-лікарську комісію. Також, за твердженням відповідача, позивач не з'явився за повісткою, направленою на адресу його проживання. Крім того, військовозобов'язаний ОСОБА_1 не повідомив ІНФОРМАЦІЯ_2 де перебуває, не повідомив про зміну місця проживання, чим порушив правила військового обліку. Відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

Інших заяв по суті до суду не надходило.

На підставі наявних в справі доказів, суд встановив такі обставини справи.

Позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 .

В матеріалах справи є повістка № 2558857, якою відповідач зобов'язав позивача з'явитись 02.03.2025 для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Повістка направлена позивачу на адресу у місті Києві рекомендованим листом і повернулась за зворотною адресою в зв'язку з відсутністю адресата. Зазначена адреса міститься в обліковому документі позивача.

Під час оновлення облікових даних в застосунку Резерв+ , а саме 16.06.2025, позивач виявив, що в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів з'явився запис про порушення правил військового обліку.

Представник позивача 17.06.2025 звернувся до відповідача із адвокатським запитом для уточнення підстав перебування позивача в статусі порушника правил військового обліку.

Відповідь надана відповідачем листом № 1750 від 27.06.2025, в якому останній зазначив, що протоколів чи постанов про притягнення позивача до адміністративної відповідальності не виносилось.

Позивач вважаючи протиправними дії відповідача, щодо внесення запису про порушення правил військового обліку звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно з ч. 1, 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Частиною 1, 3 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

За правилами ч.5 статті 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 1 ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

На виконання частини п'ятої статті 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави.

Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» основними завданнями Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Частинами восьмою, дев'ятою статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» встановлено, що органами ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів забезпечують ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та актуалізацію його бази даних.

Суд зазначає, що з урахуванням положень вищезазначених норм права, відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.

До Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно п. 20-1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів». до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Таким чином, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.

Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що станом на 16.06.2025 року відповідачем у відношенні позивача було складено протокол про адміністративне правопорушення або постанову про адміністративне правопорушення.

Дані про притягнення позивача до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210, 210-1 КУпАП також відсутні.

Разом з тим, з Військово-облікового документа позивача вбачається, що у позивача наявний запис про «Порушення правил військового обліку».

Суд зазначає, що стаття 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

Відповідно до ч. 3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів - призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Оскільки в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження притягнення позивача до адміністративної відповідальності на підставі ч. 3 ст. 210 КУпАП за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про позивача, є безпідставним.

Відповідно до ч. 8, 9 ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органами ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

З огляду на викладені положення, суд вважає, що дії ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку щодо ОСОБА_1 є протиправними.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що порушені права позивача підлягають відновленню, шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_6 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про наявність порушення правил військового обліку щодо ОСОБА_1 .

Усі інші аргументи вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1211,20 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) задовольнити.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Арбузинським РВ УМВС України в Миколаївській області від 30.09.2009 року; РНОКПП: НОМЕР_3 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_3 ) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) виключити відомості про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Арбузинським РВ УМВС України в Миколаївській області від 30.09.2009 року; РНОКПП: НОМЕР_3 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_3 ) з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати в розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп) грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Л.Л. Дерев'янко