25 листопада 2025 р. № 400/11791/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Величка А.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
провизнання протиправним та скасування рішення від 29.08.2025 року № 172850032881; зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області, про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області від 29.08.2025 № 172850032881 щодо відмову у призначенні пенсії за віком; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області зарахувати до загального страхового стажу період навчання за період з 01.09.1985 по 29.06.1988 згідно ОСОБА_2 та призначити дострокову пенсію за віком відповідно до п.4 ч.1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 23.06.2025 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що спірне рішення є протиправними, оскільки відповідачем період навчання не зараховано до страхового стажу позивача, в результаті чого позивач позбавлений права на отримання дострокової пенсії за віком, як військовослужбовець.
Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, та вказує, що 29.08.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області за принципом екстериторіальності прийнято рішення №172850032881 про відмову в призначенні дострокової пенсії відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону № 1058 з урахуванням наступних правових норм та фактичних обставин.
За наслідками розгляду заяви позивача про призначення пенсії від 22.08.2025р. та доданих до неї документів, до страхового стажу не враховано періоди роботи з: навчання з 01.09.1985 по 29.06.1988, згідно дипломом НОМЕР_2 від 06.07.1988, оскільки відсутній підпис директора училища. Надано архівну довідку від 12.08.2025 №0135/1547 щодо періоду навчання з 01.09.1985 по 29.06.1988, дані якої не враховано при обчисленні страхового стажу, оскільки штамп та печатка, якою засвідчено документ, на іноземній мові (нотаріально засвідчений переклад українською мовою відсутній); роботи з 01.01.1992 по 05.03.1991 на території Республіки Казахстан, оскільки з 19.06.2023 (після припинення дії Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного законодавства для України), обчислення страхового стажу, набутого в республіках колишнього СРСР, а в подальшому незалежних державах, здійснюється відповідно до законодавства України з урахуванням двосторонніх угод/договорів. На сьогодні двосторонні угоди/ договори в галузі пенсійного законодавства між Україною та Республікою Казахстан не укладено, у зв'язку з чим до страхового стажу зараховуються періоди на території Республіки Казахстан по 31.12.1991р. Таким чином, рішення Головного управління від 29.08.2025р. №172850032881 про відмову в призначенні Позивачу дострокової пенсії є правомірними та законними, прийнятими в межах, у спосіб та у відповідності до чинного законодавства. Отже, вимога Позивача про визнання протиправним скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відмові в призначенні Позивачу пенсії є безпідставною та задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Позивач досягнувши віку 55 років 22.08.2025 року, як військовослужбовець звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з заявою та необхідними документами про призначення дострокової пенсії за віком, згідно п.4 ч.І ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи, яким надано статус учасників бойових дій відповідно до п.20 і 21 ст.6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п.19 ст.6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»,- після досягнення чоловіками 55 років, та за наявності страхового стажу не менше 25 років.
Згідно з пунктами 1.1, 1.8, 1.9 Розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
За принципом екстериторіальності відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 “Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.03.2021 № 339/35961 заяву про призначення мені пенсії розглянуло Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 29.08.2025 №172850032881 повідомлено про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю страхового стажу 25 років.
Позивач вважає що Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області протиправно не зарахувало до страхового стажу період навчання з 01.09.1985 по 29.06.1988 та, у зв'язку з цим, протиправно відмовило у призначенні дострокової пенсії за віком.
Приймаючи рішення суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-1V (далі - Закон від 09.07.2003 № 1058-IV).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-1V (далі-Закон № 1058-1V), цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхній сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Відповідно до статті 8 Закону від 09.07.2003 № 1058-1V право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Страховий стаж-період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина 1 статті 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-1V). Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина 2 статті 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV). Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина 4 статті 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV).
Порядок та умови зарахування періодів трудової діяльності та інших періодів, що враховуються до стажу роботи для призначення пенсії, до 01.01.2004 року регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" (надалі Закон № 1788). Відповідно до статті 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно з пунктами 1, 2 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з пунктом "д" частини 3 статті 56 Закону №1788-ХП до стажу роботи зараховується також; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Відповідно до пункту 8 Порядку №637, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання. За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Судов встановлено, що при розрахунку загального страхового стажу роботи не зараховано період навчання позивача на денній формі з 01.09.1985 по 29.06.1988, зазначеного в Дипломі серії НОМЕР_2 , виданого Шемонаїхинським середнім професійно- технічним училищем №17 від 06.07.1988, оскільки відсутній підпис директора училища.
Проте в Дипломі серії НОМЕР_2 є наявні підписи Голови екзаменаційної комісії та заступника директора училища по навчально- виробничій частині та міститься запис про набуту професію електрозварника ручного зварювання.
Позивачем надвалася довідка про підтвердження навчання в даному училищі №0135/1547 від 12.08.2025, однак відповідач не врахував її при призначенні пенсії та вказав, що штамп та печатка, якою засвідчено документ, на іноземній мові.
Суд приходить до висновку, що наявність недоліків в оформленні диплому не може бути підставою для позбавлення особи її конституційного права на соціальний захист з огляду на те, що особа жодним чином не впливає на дотримання/недотримання уповноваженою особою порядку заповнення диплому та не може нести негативні наслідки за окремі його недоліки, при цьому, підставою для призначення пенсії є наявність страхового стажу необхідного розміру, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки, диплому, про що також зазначив Верховний Суд в постанові від 04 липня 2023 року у справі №580/4012/19.
Суд вказує, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці чи інших офіційних документах, про що зроблений відповідний висновок Верховного Суду у постанові від 21.02.2018 у справі № 687/975/17.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996 року, ратифікована Законом України від 14.09.2006 року №137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 року, визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини 1). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Відповідно до статті 22 Основного Закону, права і свободи людини та громадянина, закріплені Конституцією України, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (стаття 44 Конституція України).
Позовні вимоги в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Миколаївській області призначити дострокову пенсію задоволенню не підлягають з огляду на таке:
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.3 ст.2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.
Втручання суду в повноваження суб'єкта публічної влади можливе лише тоді, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи законодавства, а суб'єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення.
Тобто, враховуючи вищевказані норми чинного законодавства, вищевказані позовні вимоги не можуть бути задоволені у спосіб, обраний позивачем, тому суд вважає, за необхідне зобов'язати повторно розглянути заяву позивача про призначення йому дострокової пенсії відповідно до п.4 ч.1 ст.115 ЗУ № 1058.
Тому позов належить задовольнити частково.
Відповідно до ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач не довів суду, що спірне рішення він прийняв правомірно, тому позов належить задовольнити частково.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008 код ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправним та скасування рішення від 29.08.2025 року № 172850032881та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 29.08.2025 № 172850032881 про відмову у призначенні пенсії за віком.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Миколаївській області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 період навчання з 01.09.1985 по 29.06.1988 згідно Диплому НОМЕР_2 .
4.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Миколаївській області ( 54008, м. Миколаїв, вул. Морехідна,1, код ЄДРПОУ 13844159) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ) від 23.06.2025 року про призначення йому дострокової пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058 з урахуванням висновків рішення суду.
5. В решті позову відмовити.
6. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення
Суддя А.В. Величко