про залишення позовної заяви без руху
25 листопада 2025 рокусправа № 463/8118/25 м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Андрусів У. Б., перевіривши матеріали адміністративної справи за позовом Акціонерного Товариства «Українська залізниця» до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови,
Акціонерне Товариство «Українська залізниця» (місцезнаходження: вул. Єжи Гедройця, буд. 5, м. Київ, 03150; ЄДРПОУ 40075815) пред'явило позов до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), у якому просить суд скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.08.2025 №4 про накладення на Акціонерне Товариство «Українська залізниця» штрафу у розмірі 142316,00 грн та закрити провадження у справі про правопорушення, пов'язане з міжнародними пасажирськими перевезеннями.
Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 03.09.2025 у справі №463/8118/25 позовну заяву Акціонерного Товариства «Українська залізниця до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови від 18.08.2025 №7 про правопорушення, пов'язане з міжнародними пасажирськими перевезеннями, прийнято до розгляду, а провадження по справі - відкрито.
Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 28.10.2025 справу №463/8118/25 передано для розгляду за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.11.2025 справу передано для розгляду судді Андрусів У. Б.
Відповідно до вимог ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, зокрема, з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Перевіривши позовну заяву, суддя дійшла висновку, що вона не відповідає процесуальним вимогам, установленим ст. 160, 161 КАС України, з огляду на таке.
Згідно з положенням ст. 55 КАС України, сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Частиною 1 ст. 57 КАС України встановлено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Відповідно до ч. 4 ст. 59 КАС України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України №5076-VI від 05.07.2012 "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" .
Як вбачається з позовної заяви, така підписана та подана до суду через систему Електронний суд представником позивача - Луценком Сергієм Анатолійовичем.
Суддя зауважує, що в додатках до позовної заяви представник позивача долучає, зокрема, ордер та свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, однак такі в матеріалах справи відсутні.
Таким чином, представнику позивача необхідно надати докази на підтвердження своїх повноважень.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач зазначає такі додатки:
«1. ордер
2. Платіжне доручення про сплату судового збору №563668 від 28.08.2025.
3. Постанова від 18.08.2025 №4.
4. Пояснювальна записка до проєкту Закону «про внесення змін до статті 22-1 Закону України Про залізничний транспорт».
5. Про внесення змін до статті…_05.07.2012 №5099-VI.
6. Протокол №440230 від 09.08.2025.
7. Робоча інструкція стюарда.
8. Лист 7 прикордонного Карпатського загону.
9. Свідоцтво Луценко.
10. Квитанція про надсилання стороні АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИТСВО «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ».
11. Квитанція про надсилання стороні ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА НОМЕР_2 ».
Водночас у переданих до суду матеріалах справи наявне лише платіжне доручення про сплату судового збору №563668 від 28.08.2025, інші додатки відсутні.
Крім того суддя звертає увагу, що за приписами ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 2 ст. 5 КАС України).
У разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (ч. 2 ст. 245 КАС України).
Таким чином, адміністративний позов, спрямований на захист прав, свобод та інтересів особи, які порушив відповідач - суб'єкт владних повноважень, надаючи позивачу можливість вибору способу захисту для ефективного відновлення його порушених прав та інтересів з урахуванням приписів ч. 1, 2 ст. 5 КАС України.
Зі змісту прохальної частини позовної заяви вбачається, що позивач просить скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.08.2025 №4 про накладення на Акціонерне Товариство «Українська залізниця» штрафу у розмірі 142316,00 грн та закрити провадження у справі про правопорушення, пов'язане з міжнародними пасажирськими перевезеннями.
Водночас КАС України не передбачено такий спосіб захисту прав позивача як закриття провадження у справі про правопорушення.
Заразом слід зазначити, що при зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який би міг відновити його становище та захистити порушене, на його переконання, право. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних відносин (предмет та підстави позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
Так, обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав, на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в ст. 160 КАС України.
Таким чином, з урахуванням вищевикладених норм процесуального законодавства, суддя висновує, що формування позовних вимог у спосіб, викладений позивачем суперечить вказаним нормам законодавства, що свідчить про неправильність формування позивачем змісту позовних вимог.
За правилами ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовну заяву подано без додержання вимог, передбачених процесуальним законом, її необхідно залишити без руху та встановити позивачу строк для усунення виявлених недоліків.
Керуючись ст. 160, 161, 169, 241, 243, 248, 256 КАС України, суддя
1. Позовну заяву Акціонерного Товариства «Українська залізниця» до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови залишити без руху.
2. Позивачу усунути недоліки позовної заяви, зазначені у мотивувальній частині цієї ухвали, у строк, що не перевищує десяти днів з дня її вручення.
3. Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення недоліків у встановлений строк, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.
4. Копію цієї ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяАндрусів Уляна Богданівна