26 листопада 2025 рокусправа № 380/17075/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (81120, Львівська область, Пустомитівський район, сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп, під'їзд до м. Львова, 0 км +550 м., (Автодорога Київ - Чоп 00 + 550 м (зліва), ЄДРПОУ 36738948) до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 43968090), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України, у якій просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 08.05.2025 № 12845140/36738948 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 24 від 13.06.2024;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ», податкову накладну № 24 від 13.06.2024 датою того операційного дня, коли ці накладна була направлена засобами електронного зв'язку для реєстрації в ЄРПН.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» ( далі - позивач) подало до контролюючого органу податкову накладну № 24 від 13.06.2024 для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак контролюючим органом безпідставно зупинено її реєстрацію. Одночасно позивач звернув увагу на те, що після зупинення реєстрації податкової накладної ним було подано до контролюючого органу усі необхідні для реєстрації первинні документи, які не мають жодних дефектів та підтверджують факт здійснення господарських операцій. Позивач вказує на протиправність оскаржуваного рішення від 08.05.2025 № 12845140/36738948, оскільки останній є таким, що прийнятий за відсутності правових підстав.
Ухвалою судді від 21 серпня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Головне управління Державної податкової служби у Львівській області ( далі - відповідач 1) подало до суду відзив на позовну заяву, в якому з наведеними позивачем у позовній заяві обставинами та вимогами не погоджується повністю. Зазначає про те, що реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, податкова накладна складена та подана платником податків, який відповідає п.1Критеріїв ризиковості платника податків. Контролюючий орган надав квитанцію із пропозицією подати пояснення та копії документів, що підтверджують реальність господарських операцій. Зазначає про те, що ГУ ДПС у Львівській області направило платнику повідомлення про необхідність подання додаткових документів для підтвердження даних, зазначених у податковій накладній, реєстрація якої була зупинена. Позивач не надав необхідних пояснень та підтверджуючих документів, чим не довів реальність господарської операції. Відтак комісія ГУ ДПС у Львівській області правомірно прийняла рішення від 08.05.2025 № 12845140/36738948 про відмову в реєстрації податкової накладної. Щодо зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, зазначає, що повноваження ДПС України щодо такої реєстрації є дискреційними, тобто належать до виключної компетенції уповноваженого органу. Отже, зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати спірні податкові накладні в ЄРПН є передчасним, а належним способом захисту порушеного права є зобов'язання контролюючого органу повторно розглянути питання щодо їх реєстрації.
Державна податкова служба України ( далі - відповідач 2) у встановлений судом строк відзив на позов не подала. Про розгляд справи повідомлялася належним чином, що підтверджується довідками про доставку копії ухвали від 22.08.25 до електронного кабінету користувача ЄСІТС.
Станом на момент розгляду цієї справи жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно з ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подання заяв по суті справи є правом учасників справи, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Позивач через електронний суд подав відповідь на відзив, у якому зазначає про наступне. У Відзиві Відповідач-1 помилково стверджує, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної № 24 від 13.06.2024 є відповідність Позивача п.1 Критеріїв ризиковості платника податків, тоді як згідно квитанції № 9176240596 від 27.06.2024 реєстрацію зупинено через відповідність п.8 Критеріїв ризиковості. Твердження Відповідача-1 про неможливість конкретизувати перелік документів суперечить Порядку № 520, оскільки після отримання пояснень № 80 від 22.04.2025 контролюючий орган володів повною інформацією щодо господарської операції та мав право і обов'язок визначити вичерпний перелік необхідних документів, а також використати строку «Додаткова інформація». Однак у повідомленні № 12800114/36738948 від 29.04.2025 Відповідач-1 не конкретизував документи, натомість узагальнено вимагав первинні документи та банківські виписки, без зазначення будь-яких додаткових документів, зокрема технічної чи сертифікаційної документації, доказів чого немає у повідомленні. Позивач надав усі документи, визначені Відповідачем, включно з договором, видатковими та товаросупровідними документами, митною декларацією, актами виконаних робіт та банківськими документами, що спростовує твердження Відповідача про ненадання підтверджуючих документів. Посилання Відповідача-1 на необхідність сертифікатів походження та техпаспортів є протиправним та виходить за межі повноважень контролюючого органу, оскільки контроль технічної документації та характеристик товару здійснюється митними органами відповідно до Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», а податкове законодавство не передбачає обов'язку надання технічної документації для реєстрації податкових накладних. Крім того, відповідно до Порядку № 694 суб'єкти, що здійснюють торгівлю машинами, не зобов'язані здійснювати їх реєстрацію за наявності договорів купівлі-продажу, а тому вимога Відповідача-1 про «техпаспорт» є необґрунтованою. Посилання Відповідача-1 щодо участі Позивача у «ризикових операціях» є протиправною та суперечить судовому рішенню у справі № 380/22213/24 від 10.01.2025, яким встановлено невідповідність Позивача критеріям ризиковості та зобов'язано виключити його з переліку ризикових платників. Верховний Суд неодноразово наголошував, що відповідальність має індивідуальний характер, а також що при розгляді питання реєстрації податкової накладної контролюючий орган не має повноважень оцінювати реальність господарських операцій, а повинен діяти в межах формальної перевірки документів (постанови від 31.05.2023 у справі № 260/6334/21, від 29.07.2025 у справі № 380/3396/24 тощо). Відповідач-1 всупереч цьому намагався здійснювати змістовний аналіз реальності операції, що виходить за межі його компетенції. Позивач надав повний пакет документів відповідно до п.5 Порядку № 520, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній № 24. Твердження Відповідача-1 про нібито ненадання документів є необґрунтованим та не відповідає фактичним даним. Надані Відповідачем судові рішення не є релевантними, оскільки обставини відповідних справ не є подібними; рішення ж апеляційного суду, на яке він посилається, скасовано постановою Верховного Суду від 29.07.2025. Таким чином, відмова Відповідача-1 у реєстрації податкової накладної № 24 є неправомірною, необґрунтованою, прийнятою з порушенням вимог Порядків № 1165 та № 520, меж повноважень контролюючого органу та усталеної судової практики Верховного Суду.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань 12.10.2009 за номером 14151020000022707, як платник податків зареєстровано в Головному Управлінні ДПС у Львівській області, Пустомитівська державна податкова інспекція (Пустомитівський район), Державна податкова інспекція 13.10.2009, платником ПДВ зареєстровано 21.10.2009.
Основним видом економічної діяльності позивача є оптова торгівля сільськогосподарськими машинами та устаткуванням, КВЕД 46.61, що підтверджується відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
12 червня 2024 року між Позивачем та ЖКК «ВОРОНЬКІВ» (ідентифікаційний код 30925963) був укладений договір купівлі-продажу № 641/24-133.
Згідно з пунктами 1.1, 1.2 Договору купівлі-продажу № 641/24-133 від 12.06.2024 та специфікації № 1 від 12.06.2025 Позивач (за договором Продавець) зобов'язується передати у власність ЖКК «ВОРОНЬКІВ» (за договором Покупець) трактор колісний БУЛАТ 244L (2401144, L810101169B) вартістю 231 705,00 грн, у т.ч. ПДВ - 38 617,50 грн (далі - Товар).
Відповідно до пунктів 2.1 та 2.2 договору купівлі-продажу № 641/24-133 від 12.06.2024 ЖКК «ВОРОНЬКІВ» шляхом оплати рахунку № 757 від 12.06.2024 перерахував Позивачу повну вартість Товару в сумі 231 705,00 грн, у т.ч. ПДВ - 38 617,50 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 191 від 13.06.2024, випискою з особового рахунку від 13.06.2024.
13 червня 2024 року відповідно до розділу 3 договору купівлі-продажу № 641/24-133 від 12.06.2024 Позивач передав, а ЖКК «ВОРОНЬКІВ» отримало Товар, що підтверджується видатковою накладною № 799 від 13.06.2024. Відповідно до п. 3.2 договору купівлі-продажу № 641/24-133 від 12.06.2024 приймання-передачі Товару проведено на складі Позивача, отже документи, що підтверджують перевезення Товару не складалися.
Позивач склав і направив до контролюючого органу податкову накладну № 24 від 13.06.2024 для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
27 червня 2024 року за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної № 24 від 13.06.2024 Комісія регіонального рівні позивачеві надіслала квитанцію № 9176240596 від 27.06.2024 про зупинення реєстрації податкової накладної № 24 від 13.06.2024, згідно з якою реєстрація податкової накладної № 24 від 13.06.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків (додаток 1 Порядку) та запропоновано надати пояснення та копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, Документ сформований в системі «Електронний суд» 19.08.2025 4 паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
22.04.2025 Позивач направив пояснення № 80 від 22.04.2025 та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній № 24 від 13.06.2024 та суть господарської операції між Позивачем та його контрагентом - ЖКК «ВОРОНЬКІВ». До вказаних пояснень було долучено копія податкової накладної № 24 від 13.06.2024; копія квитанції від 27.06.2024 до податкової накладної № 24 від 13.06.2024; копії договору купівлі-продажу № 641/24-133 від 12.06.2024; специфікації № 1 договору купівлі-продажу № 641/24-133 від 12.06.2024; копія рахунку № 757 від 12.06.2024; копія платіжної інструкції № 191 від 13.06.2024; копія виписки банку від 13.06.2024; копії видаткової накладної № 799 від 13.06.2024; копія Контракту № XT22-06-2022 від 22.06.2022; копія Додатку №16 від 02.01.2024 до Контракту № ХТ22-06-2022 від 22.06.2022; копія митної декларації 24UA 10044031596007 від 28.04.2024; копія СMR 2304/02 від 24.04.2024; копія інвойсу № TDOA24-1B від 15.01.2024; копія пакувального листа до інвойсу № TDOA24-18 від 15.01.2024; копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 203від 20.03.2024; копія виписки з банку в іноземній валюті від 20.03.2024; копія Договору про надання послуг №С1-0109 від 01.09.2022; копія Акту №C1-18 від 30.04.2024; копія платіжної інструкції №2223 від 01.05.2024; копія виписки з банку від 01.05.2024; копія Договору №04/07/22 від 04.07.2022 до 22. N04/07/22; копія акту здачі-приймання виконаних робіт від 04.04.2024 згідно із Договором 23; копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 214 від 11.04.2024; копія виписки з банку в іноземній валюті від 11.04.2024; копія Договору № ПТ-0110/23 від 07.08.2023; копія акту надання послуг № ОУ-1859 від 28.04.2024; копія платіжної інструкції №2218 від 29.04.2024; копія виписки з банку від 29.04.2024; копія договору доручення №0411/21 на транспортно-експедиційне обслуговування від 04.11.2021; копія акту здачі-прийняття робіт № ОУ-0000205 від 29.04.2024; копія акту здачі-прийняття робіт № ОУ-0000208 04.11.2021 від 29.04.2024; копія акту здачі-прийняття робіт № ОУ-0000230 від 08.05.2024; копія платіжної інструкції № 2251 від 10.05.20243; копія виписки з банку від 10.05.2024; копія платіжної інструкції №2279 від 17.05.2024; копія виписки з банку від 17.05.2024; копія платіжної інструкції № 2290 від 20.05.20243; копія виписки з банку від 20.05.2024; копія витягу з Єдиного державного реєстру на 15.01.2024; копія свідоцтва платника ПДВ №100320020 від 21.10.2009; копія довідки від 04.12.2023 № 031-11-3-3-344; копія наказу №12 від 25.12.2023 про затвердження штатного розпису; копія договору оренди нежитлових будівель №10/01-22-2 від 10.01.2022; копія акту прийому-передачі 6-н від 10.01.2022 до договору оренди нежитлових будівель №10/01-22-2 від 10.01.2022; копія акту здачі-прийняття виконаних робіт 6-н від 30.06.2024 до договору №10/01- 46; копії Договору оренди земельної ділянки № 02-01-24 від 02 січня 2024 ; копія акту прийому-передачі 6-н від 02.01.2024 до договору №002-01-24 від 02 січня 2024 року; копія Акту виконаних робіт (наданих послуг) 6-н від 30.06.2024 згідно із Договором №02-01/24 оренди земельної ділянки від 02.01.2024; копії договору оренди (офісних та складських) приміщень 6-н від 01.01.2024; копія акту прийому-передачі 6-н від 01.01.2024 до договору оренди (офісних складських) приміщень 6-н від 01.01.2024; копія Акту виконаних робіт (наданих послуг) 6-н від 30.06.2024; згідно із Договором оренди нежитлових (офісних та складських) приміщень 6-н від 01.01.2024; копія рішення Львівського Окружного Адміністративного Суду від 10 січня 2025 року по справі 380/22213/24; копія виписки з Єдиного державного реєстру на 27.02.2025; копія рішення 13-02-25 від 13.02.2025; копія наказу 07-к-тр від 14.02.2025.
24.04.2025 комісія регіонального рівня надіслала повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12800114/36738948 від 29.04.2025. Комісія регіонального рівня запропонувала надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: o копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/ розрахунку коригування: v первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційних описів, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити); - первинних документів щодо постачання, придбання, товарів, послуг/ розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не вказана (далі - Повідомлення).
05 травня 2025 року Позивач направив додаткові пояснення № 91 від 05.05.2025. До вказаних додаткових пояснень крім документів, що подавалися з поясненнями № 80 від 22.04.2025, Позивач додатково надав: повідомлення № 12800114/36738948 від 29.04.2025 про необхідність надання додаткових пояснень, квитанцію № 9176240596 від 27.06.2024 від 01.07.2024, Swift Reference №240320-001249165 від 20.03.2024, Swift Reference № 240411-001269404 від 11.04.2024, рахунку № UFIMO135209 від 04.04.2024, наказ №20-к-тр від 28.10.2024 про затвердження штатного розпису; наказу № 07-к-тр від 14.02.2025.
08.05.2025 Комісія регіонального рівня прийняла рішення № 12845140/36738948 про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, якою відмовила позивачу у реєстрації в ЄРПН податкової накладної № 24 від 13.06.2024. У вказаному рішенні Комісії регіонального рівня від 13.06.2025 зазначено, що в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовлено у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): Не надано сертифікату походження на товар, передбаченого п. 4.4 контракту № ХТ22-06-2022 від 22.06.2022, відсутні техпаспорт на трактор. Підприємство та/або контрагент задіяні у проведені ризикових операцій.
Не погоджуючись з вказаним рішенням Позивач направив до Державної податкової служби України скаргу № 9135900862 від 14.05.2025 з поясненнями № 102 від 14.05.2025, в якій просив скасувати Рішення комісії регіонального рівня від 08.05.2025 № 12845140/36738948 та зареєструвати податкову накладну № 24 від 13.06.2024 в ЄРПН. До скарги позивач подав всі документи, що підтверджують придбання та постачання Товару, його перевезення та наявність місць для зберігання.
Рішенням від 21.05.2025 № 21677/36738948/2 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації скарги Позивача залишено без задоволення, а рішення Комісії регіонального рівня - без змін.
Позивач не погоджується з прийнятими рішеннями вважає їх такими, що не відповідають законодавству України та не ґрунтуються на результатах аналізу наданих документів платника податків, у зв'язку з чим звернувся до суду із даним позовом.
При прийнятті рішення суд керується такими нормами права.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до підпункту 14.1.60 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
За змістом пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Пунктом 187.1 статті 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За правилами абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з абзацами першим-другим, п'ятим, десятим пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Функціонування Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) відбувається в автоматизованому режимі за правилами, визначеними Порядком ведення єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246).
Відповідно до пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктом 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні норми містяться у пункті 201.16 статті 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (далі - Порядок № 1165).
За визначенням пункту 2 Порядку № 1165, автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - це сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства на основі результатів автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з абзацом 1 пункту 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Положеннями пункту 10 Порядку № 1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Суд встановив, що реєстрацію податкової накладної № 24 від 13.06.2024 зупинено з тих підстав, що «відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Контролюючий орган запропонував надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:
«Пропонуємо надати пояснення та копії документів:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Так, критерії ризиковості платника податку на додану вартість визначено у додатку 1 до Порядку.
Відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування. Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.
Згідно з пунктами 7, 8 Порядку зупинення у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/ розрахунку коригування зупиняється.
Позивач зазначає, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.01.2025 у справі № 380/22213/24 (не набрало законної сили) визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС України в Львівській області №26823 від 17.09.2024, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» віднесено до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, зобов'язано Головне управління ДПС у Львівській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Також, суд встановив, що надіслана позивачу квитанція про зупинення реєстрації спірної податкової накладної не містить жодних доводів щодо наявності податкової інформації, що була підставою для віднесення позивача до критеріїв ризиковості платника податку.
22.04.2025 Позивач направив пояснення № 80 від 22.04.2025 та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній № 24 від 13.06.2024 та суть господарської операції між Позивачем та його контрагентом - ЖКК «ВОРОНЬКІВ». До вказаних пояснень було долучено копія податкової накладної № 24 від 13.06.2024; копія квитанції від 27.06.2024 до податкової накладної № 24 від 13.06.2024; копії договору купівлі-продажу № 641/24-133 від 12.06.2024; специфікації № 1 договору купівлі-продажу № 641/24-133 від 12.06.2024; копія рахунку № 757 від 12.06.2024; копія платіжної інструкції № 191 від 13.06.2024; копія виписки банку від 13.06.2024; копії видаткової накладної № 799 від 13.06.2024; копія Контракту № XT22-06-2022 від 22.06.2022; копія Додатку №16 від 02.01.2024 до Контракту № ХТ22-06-2022 від 22.06.2022; копія митної декларації 24UA 10044031596007 від 28.04.2024; копія СMR 2304/02 від 24.04.2024; копія інвойсу № TDOA24-1B від 15.01.2024; копія пакувального листа до інвойсу № TDOA24-18 від 15.01.2024; копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 203від 20.03.2024; копія виписки з банку в іноземній валюті від 20.03.2024; копія Договору про надання послуг №С1-0109 від 01.09.2022; копія Акту №C1-18 від 30.04.2024; копія платіжної інструкції №2223 від 01.05.2024; копія виписки з банку від 01.05.2024; копія Договору №04/07/22 від 04.07.2022 до 22. N04/07/22; копія акту здачі-приймання виконаних робіт від 04.04.2024 згідно із Договором 23; копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 214 від 11.04.2024; копія виписки з банку в іноземній валюті від 11.04.2024; копія Договору № ПТ-0110/23 від 07.08.2023; копія акту надання послуг № ОУ-1859 від 28.04.2024; копія платіжної інструкції №2218 від 29.04.2024; копія виписки з банку від 29.04.2024; копія договору доручення №0411/21 на транспортно-експедиційне обслуговування від 04.11.2021; копія акту здачі-прийняття робіт № ОУ-0000205 від 29.04.2024; копія акту здачі-прийняття робіт № ОУ-0000208 04.11.2021 від 29.04.2024; копія акту здачі-прийняття робіт № ОУ-0000230 від 08.05.2024; копія платіжної інструкції № 2251 від 10.05.20243; копія виписки з банку від 10.05.2024; копія платіжної інструкції №2279 від 17.05.2024; копія виписки з банку від 17.05.2024; копія платіжної інструкції № 2290 від 20.05.20243; копія виписки з банку від 20.05.2024; копія витягу з Єдиного державного реєстру на 15.01.2024; копія свідоцтва платника ПДВ №100320020 від 21.10.2009; копія довідки від 04.12.2023 № 031-11-3-3-344; копія наказу №12 від 25.12.2023 про затвердження штатного розпису; копія договору оренди нежитлових будівель №10/01-22-2 від 10.01.2022; копія акту прийому-передачі 6-н від 10.01.2022 до договору оренди нежитлових будівель №10/01-22-2 від 10.01.2022; копія акту здачі-прийняття виконаних робіт 6-н від 30.06.2024 до договору №10/01- 46; копії Договору оренди земельної ділянки № 02-01-24 від 02 січня 2024 ; копія акту прийому-передачі 6-н від 02.01.2024 до договору №002-01-24 від 02 січня 2024 року; копія Акту виконаних робіт (наданих послуг) 6-н від 30.06.2024 згідно із Договором №02-01/24 оренди земельної ділянки від 02.01.2024; копії договору оренди (офісних та складських) приміщень 6-н від 01.01.2024; копія акту прийому-передачі 6-н від 01.01.2024 до договору оренди (офісних складських) приміщень 6-н від 01.01.2024; копія Акту виконаних робіт (наданих послуг) 6-н від 30.06.2024; згідно із Договором оренди нежитлових (офісних та складських) приміщень 6-н від 01.01.2024; копія рішення Львівського Окружного Адміністративного Суду від 10 січня 2025 року по справі 380/22213/24; копія виписки з Єдиного державного реєстру на 27.02.2025; копія рішення 13-02-25 від 13.02.2025; копія наказу 07-к-тр від 14.02.2025.
У поясненнях №80 від 22.04.2025 Позивач зазначив, що Товар придбано у XINGTAI TRACTOR TRADING CO., LTD (Китай), що підтверджується контрактом № ХТ22-06-2022 від 22.06.2022, додатком №16 від 02.01.2024, митною декларацією №24UA100440315960U7 від 28.04.2024, CMR №2304/02 від 24.04.2024, інвойсом №TDOA24-1B від 15.01.2024 та відповідним пакувальним листом. Оплата повністю підтверджена платіжними інструкціями №203 від 20.03.2024 та випискою з валютного рахунку від тієї ж дати. Відповідно до умов контракту та додатку, поставка здійснювалася на умовах FOB Tianjin Xingang (Китай). Перевезення з Китаю до порту Констанца (Румунія) забезпечено компанією CMA CGM S.A. (Франція), що підтверджується договором №04/07/22 від 04.07.2022, актом виконаних робіт від 04.04.2024, а також оплатою - платіжною інструкцією №214 від 11.04.2024 і випискою з рахунку. Доставку Товару з Румунії до України та по території України здійснено ТОВ «ТРАНС ХОУП ГРУП» за договором-доручення №0411/21 від 04.11.2021. Факт надання послуг підтверджується актами № ОУ-0000205, № ОУ-0000208 від 29.04.2024 та № ОУ-0000230 від 08.05.2024, оплата - платіжними інструкціями №2251 від 10.05.2024, №2279 від 17.05.2024, №2290 від 20.05.2024 і відповідними банківськими виписками. Декларування та митне оформлення здійснювалося ФОП ОСОБА_1 , що підтверджується договором №С1-0109 від 01.09.2022, актом №С1-18 від 30.04.2024, а також оплатою (платіжна інструкція №2223 від 01.05.2024 і виписка від 01.05.2024). Послуги митного терміналу, включно з розвантаженням та перевантаженням, надані ТОВ «ПРЯМИЙ ТРАНСФЕР» згідно з договором № ПТ-0110/23 від 07.08.2023 та актом № ОУ-1859 від 28.04.2024. Оплата підтверджена платіжною інструкцією №2218 від 29.04.2024 та випискою з рахунку.
29 квітня 2025 року Комісія надіслала повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12800114/36738948 від 29.04.2025.
Комісія запропонувала позивачу надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/ розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційних описів, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити) (документи, які не надано, позначити) первинних документів щодо постачання, придбання товарів послуг, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не вказана.
05 травня 2025 року Позивач подав до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування з додатковими поясненнями № 91 від 05.05.2025 року та 60 додатків.
Суд встановив, що крім документів, що подавалися з поясненнями № 186 від 23.06.2025, Позивач додатково надав повідомлення №12800114/36738948 від 29.04.2025 про необхідність надання додаткових пояснень, квитанцію № 9176240596 від 27.06.2024 від 01.07.2024; Swift Reference №240320-001249165 від 20.03.2024; Swift Reference № 240411-001269404 від 11.04.2024; рахунку № UFIMO135209 від 04.04.2024; наказ №20-к-тр від 28.10.2024 про затвердження штатного розпису; наказу № 07-к-тр від 14.02.2025.
З поясненнями № 91 від 05.05.2025 Позивач повторно надав Відповідачу-1 копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній № 24 від 13.06.2024.
Розглядаючи вказану справу, суд застосовує до спірних правовідносин норми Порядку № 520 з врахуванням змін, внесених наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19.
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пункт 4 Порядку № 520 встановлює, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з пунктом 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 «Зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», який набрав чинності з 08 березня 2023 року (тобто вже був чинний під час прийняття оскаржуваних у цій справі рішень), пункт 9 Порядку № 520 викладено у наступній редакції: «Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимоги Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту».
Пункт 10 Порядку № 520 з 08 березня 2023 року також було викладено у новій редакції: «Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».
Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року №19 також було затверджено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2).
Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.
За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.
Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:
1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;
2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;
3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.
У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».
У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку № 520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».
Верховний Суд у постанові від 24 березня 2025 року у справі №140/32696/23 сформував висновок, якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
У зазначеній постанові також зазначається, що законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання квитанцій про зупинення, податковий орган саме у повідомленні про надання додаткових документів повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків.
У повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12800114/36738948 від 29.04.2025, маючи вже пояснення та документи від Позивача, тобто володіючи вже повною інформацією про дану господарську операцію, Відповідач-1 вказав про необхідність надання додаткових пояснень та документів й запропоновано надати:
o копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/ розрахунку коригування:
v первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційних описів, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити) (документи, які не надано, позначити) первинних документів щодо
постачання
O придбання
O товарів
O послуг
v розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Додаткова інформація: не вказана.
В отриманому від Відповідача-1 повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12800114/36738948 від 29.04.2025 відсутні позначки, які б свідчили про необхідність надання технічної документації виробника та техпаспортів на трактори.
Суд зазначає, що законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання квитанцій про зупинення, податковий орган саме у повідомленні про надання додаткових документів повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків.
Однак, цієї вимоги податковий орган не виконав, а саме не вимагав у позивача та не конкретизував той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків.
В той же час, 05 травня 2025 року Позивач подав до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування з додатковими поясненнями № 91 від 05.05.2025 року та 60 додатків.
Суд зазначає, що крім документів, що подавалися з поясненнями № 80 від 22.04.2025, Позивач додатково надав: додаткові пояснення № 91 від 05.05.2025, повідомлення № 12800114/36738948 від 29.04.2025 про необхідність надання додаткових пояснень, квитанцію № 9176240596 від 27.06.2024 від 01.07.2024, Swift Reference №240320-001249165 від 20.03.2024, Swift Reference № 240411-001269404 від 11.04.2024, рахунку № UFIMO135209 від 04.04.2024, наказ №20-к-тр від 28.10.2024 про затвердження штатного розпису; наказу № 07-к-тр від 14.02.2025.
З поясненнями № 102 від 14.05.2025 Позивач повторно надав Відповідачу-1 копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній № 24 від 13.06.2025.
Суд погоджується з твердженням позивача про те, що ні технічна документація виробника, ні техпаспорт на трактор жодним чином не впливають на податкові відносини, оскільки відносяться до правовідносин захисту прав споживачів.
Загальними вимогами до акта індивідуальної дії як акта правозастосування є його обґрунтованість та вмотивованість, що означає надання податковим органом конкретних підстав для його оформлення (як фактичних, так і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів, що підтверджують правомірність формування та подання податкової накладної, безпосередньо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Використання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв, без зазначення відповідної підстави та розрахованих показників за критерієм, який відповідає платнику податку, є неконкретизованим і призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Тому невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Відповідач в оскаржуваному рішенні не конкретизував, які позивач надав копії документів, складених із порушенням законодавства.
Суд наголошує, що з поясненнями № 91 від 05.05.2025 та № 102 від 14.05.2025 Відповідачу було надано первинні документи щодо постачання/ постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг).
Позивач надав пояснення та копії первинних документів, складені під час здійснення відповідної господарської операції, що підтверджено матеріалами справи.
Отже, платником податків надано до податкового органу первинні документи, які, на його переконання, є належними та достатніми для підтвердження здійснення ним господарських операцій.
Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 07 грудня 2022 року у справі № 500/2237/20 та від 02 квітня 2025 року у справі № 380/7481/24.
У постанові від 16 жовтня 2025 року у справі № 380/3016/24 Верховний Суд вказав: «Вирішуючи спір у цій категорії справ слід враховувати, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Проте здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу. Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежуються права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. При цьому, як підтверджується змістом пункту 5 Порядку № 520, передбачений цим пунктом перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, не є вичерпним. В залежності від виду господарської операції, за наслідками якої подається податкова накладна для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також відповідних договірних зобов'язань між суб'єктами господарювання, обсяг документів може бути відмінним. Про таке неодноразово висловлювався Верховний Суд у низці постанов, включно й тих, на які містяться посилання у касаційній скарзі, зокрема у справі № 400/802/24. Верховний Суд неодноразово, зокрема і в означеній вище справі, наголошував на тому, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд».
Відповідно до викладеного та враховуючи встановлені обставини цієї справи суд дійшов висновку про те, що подані позивачем документи для реєстрації спірної податкової накладної №24 від 13.06.2024 підтверджують зазначені у них дані та є достатніми для прийняття рішення про їх реєстрацію в ЄРПН.
Оскаржуване рішення не є обґрунтованим та вмотивованим та не містять переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття, оскільки не встановлюють, які саме документи не подані і що вони мали б підтвердити або спростувати.
Суд наголошує, що суб'єкт владних повноважень не може обґрунтовувати правомірність рішення, що оскаржується, іншими обставинами, ніж ті, що зазначені безпосередньо в рішенні, що оскаржується. За іншого підходу суб'єкт владних повноважень міг би самостійно та довільно змінювати (доповнювати) обґрунтування своїх дій (рішень) після їх вчинення (ухвалення), що не сумісне з принципами правової визначеності та належного урядування, які є фундаментальними для правової держави.
Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи встановлені обставини, зважаючи на наявність у позивача передбачених чинним законодавством документів, необхідних для складання податкової накладної та беручи до уваги, що реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків, суд дійшов висновку, що у ГУ ДПС у Львівській області були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 24 від 13.06.2024, а тому рішення комісії ГУ ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН від 08.05.2025 № 12845140/36738948 прийняте відповідачем-1 без урахування всіх обставин, що мають значення для їх прийняття, тобто необґрунтовано, а отже є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд також вважає помилковим посилання відповідача, що зобов'язання зареєструвати в ЄРПН податкову накладну № 24 від 13.06.2024 датою її фактичного подання є втручанням у дискреційні повноваження відповідачів, оскільки в цьому випадку обрана позивачем форма захисту порушених прав платника є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Доводи податкового органу про ненадання позивачем копій первинних документів, є необґрунтованими, оскільки відсутність вказаних документів не була підставою для зупинення реєстрації податкової накладної та не зазначалася у відповідних квитанціях.
Суд наголошує, що відшукування нових підстав контролюючим органом, що не були підставами для зупинення та відмові у реєстрації податкової накладної на виправдання своєї позиції під час судового розгляду справи є безпідставним та необґрунтованим.
Відповідно до ч.1ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Всупереч наведеним вимогам відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, не доведено правомірності винесення оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації досліджуваної податкової накладної.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у спосіб зазначений у резолютивній частині рішення.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Сплачений позивачем судовий збір у розмірі, визначеному Законом України “Про судовий збір» підлягає стягненню на його користь з відповідачів за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
вирішив:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (81120, Львівська область, Пустомитівський район, сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп, під'їзд до м. Львова, 0 км +550 м., (Автодорога Київ - Чоп 00 + 550 м (зліва), ЄДРПОУ 36738948) до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 43968090), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 08.05.2025 № 12845140/36738948 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 24 від 13.06.2024.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ», податкову накладну №24 від 13.06.2024, датою її первинного подання платником податків на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 43968090) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЬВІВ-АГРОТЕХ" ( 81120, Львівська обл., Пустомитівський р-н, сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп, під'їзд до м. Львова ,0 км +550 м., (Автодорога Київ-Чоп 00 + 550 м (зліва) ЄДРПОУ 36738948) 2422,40 грн судового збору.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8, ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЬВІВ-АГРОТЕХ" ( 81120, Львівська обл., Пустомитівський р-н, сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп, під'їзд до м. Львова,0 км +550 м., (Автодорога Київ-Чоп 00 + 550 м (зліва) ЄДРПОУ 36738948) 2422,40 грн судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяБрильовський Роман Михайлович