Ухвала від 26.11.2025 по справі 380/2298/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/2298/25

УХВАЛА

про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню

26 листопада 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Брильовського Р.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Військової частини НОМЕР_1 про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30 червня 2025 року у справі № 380/2298/25 позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не врахування індексації грошового забезпечення при обрахунку ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення за 2018-2020, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2018-2020, грошової компенсації за невикористані 84 доби. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та доплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення за 2018-2020, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2018-2020, грошової компенсації за невикористані 84 доби з урахуванням індексації грошового забезпечення в тому числі виплаченої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 у справі №380/16360/24 та зобов'язано військову частину підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та ОСОБА_1 нову довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з військової служби, з урахуванням індексації грошового забезпечення.

24 вересня 2025 року Львівським окружним адміністративним судом виготовлено виконавчий лист у справі №380/2298/25.

Військова частина НОМЕР_1 подала до суду заяву у якій просить виконавчий лист визнати таким, що не підлягає до виконання. В обґрунтування заяви зазначає про те, що на виконання рішення видано виконавчий лист від 30.06.2025 та відкрито виконавче провадження № 79460036. Стягнення коштів з військової частини також здійснюється на підставі рішення у справі № 380/16360/24, яке не виконано через відсутність бюджетних асигнувань. Військова частина вважає виконавчий лист у справі № 380/2298/25 таким, що не підлягає виконанню, оскільки його реалізація залежить від фактичної виплати сум за рішенням № 380/16360/24. Невиплата цих сум унеможливлює коректний розрахунок, робить остаточну суму стягнення невизначеною та створює ризик порушення змісту рішення суду і подвійного стягнення з бюджету. За таких умов має місце інший випадок, установлений законом (ч. 1 ст. 374 КАС України), що унеможливлює виконання виконавчого листа на даному етапі.

Заява про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню розглядається в порядку письмового провадження.

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, суд зазначає наступне.

Вважаючи виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню, відповідач звернувся до суду з цією заявою.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вимогами статті 129-1 Конституції України передбачено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Положеннями статті 370 КАС України передбачено: судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до приписів ч.1, 2 ст.374 Кодексу адміністративного судочинства суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

Так, Верховний Суд у постанові від 05.11.2020 (справа №752/2391/17 (2а-14/09)), з урахуванням узагальнення судової практики Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про практику розгляду судами процесуальних питань, пов'язаних із виконанням судових рішень у цивільних справах" від 25.09.2015, дійшов висновку, що наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.

До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником поза межами виконавчого провадження чи іншою особою.

Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:

- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);

- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;

- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;

- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;

- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;

- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.

Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.

Перевіривши матеріали справи суд зазначає про те, що викладені у заяві Військової частини НОМЕР_1 аргументи не можуть бути підставами, які передбачені законом для визнання виконавчого листа № 380/2298/25 таким, що не підлягає виконанню.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 у справі №380/2298/25 набрало законної сили та відповідно до статей КАС України є обов'язковим до виконання всіма органами державної влади, зокрема й військовими частинами. Сам факт відсутності бюджетних асигнувань або наявність невиконаних рішень у інших провадженнях не звільняє боржника від обов'язку забезпечити належне та своєчасне виконання судового рішення, оскільки такі обставини не належать до переліку виняткових випадків, визначених ст. 374 КАС України.

Посилання заявника на «невизначеність суми стягнення» не є аргументованим, оскільки резолютивна частина рішення у справі № 380/2298/25 містить чітке та однозначне зобов'язання здійснити перерахунок із урахуванням сум, належних до виплати за рішенням у справі № 380/16360/24, незалежно від факту їх фактичного перерахування.

Положення ст. 374 КАС України, на які посилається заявник, застосовуються виключно у випадках помилкової видачі виконавчого документа, відпадіння обов'язку у зв'язку з добровільним виконанням або інших прямо визначених законом обставин. Жодна з таких підстав у межах поданої заяви не доведена.

Отже, суд відхиляє вищезазначені твердження Військової частини НОМЕР_1 .

Заявник не надав доказів виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 червня 2025 року у справі № 380/2298/25 ним або іншою особою.

У зв'язку з викладеним, суд вважає, що у задоволенні заяви представника Військової частини НОМЕР_1 про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, необхідно відмовити повністю.

Керуючись ст. ст. 248, 250, 256, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ухвалив :

у задоволенні заяви Військової частини НОМЕР_1 про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.

Суддя Брильовський Р.М.