Рішення від 26.11.2025 по справі 380/17887/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2025 рокусправа № 380/17887/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - Грень Н.М., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Львів-Агротех" до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області Державної податкової служби України про скасування рішення,

УХВАЛИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Львів-Агротех" з вимогами:

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 27.05.2025 № 12905910/36738948 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 42 від 19.07.2024

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ», податкову накладну № 42 від 19.07.2024 датою того операційного дня, коли ця накладна була направлена засобами електронного зв'язку для реєстрації в ЄРПН.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПКУ позивачем складено податкову накладну та направлено для реєстрації в ЄДРПН. Однак реєстрацію спірної податкової накладної зупинено та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. Позивач зазначає, що відповідно до п. п. 201.16.2. п. 201.16. ст. 201 ПКУ направив до ДПС України повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Проте, рішенням комісії ГУ ДПС у Львівській області - відмовлено у реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вважає рішення про відмову у реєстрації податкової накладної за своїм характером необґрунтованим як нормативно, так і документально. Просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 03 вересня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними матеріалами справи.

Відповідачі позов не визнали, подали відзив на позовну заяву (вх.№77907 від 29.09.2025) у якому зазначають, що оскаржуване рішення прийнято правомірно, оскільки надані платником податку документи не є достатніми для прийняття відповідного рішення про реєстрацію.

Вказує, що наданих позивачем у відповідь на отриману квитанцію про зупинення реєстрації документу пояснень та доданих документів було недостатньо для підтвердження факту здійснення зазначеної господарської операції. У зв'язку з ненаданням достатнього переліку документів ГУ ДПС у Львівській області скеровано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак Позивач не скористався можливістю надання додаткових пояснень оскільки не було надано необхідних підтверджуючих документів. В такому випадку вважає, що позивач не довів реальність здійснення господарської операції належним чином.

Просить суд відмовити в задоволенні позову.

Від представника позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив (вх.№80179 від 07.10.2025) у якій критично оцінює доводи відповідачів, наведених у відзиві. Просить задовольнити позовні вимоги.

Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та встановив таке.

ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 12.10.2009 за номером 14151020000022707, як платник податків зареєстровано в Головному Управлінні ДПС у Львівській області, Пустомитівська державна податкова інспекція (Пустомитівський район), Державна податкова інспекція 13.10.2009, платником ПДВ зареєстровано 21.10.2009.

Основним видом економічної діяльності позивача є оптова торгівля сільськогосподарськими машинами та устаткуванням, КВЕД 46.61, що підтверджується відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.17-22).

У ході здійснення господарської діяльності 18 липня 2024 року між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «ГРОСТЕХНІКС» (ідентифікаційний код 41202647) був укладений договір купівлі-продажу № 839/24 133.

Згідно пунктів 1.1, 1.2 договору купівлі-продажу № 839/24-133 від 18.07.2024 та специфікації № 1 від 18.07.2024 Позивач (за договором Продавець) зобов'язується передати у власність ТОВ «ГРОСТЕХНІКС» (за договором Покупець) трактор колісний DONGFENG DF-404G2 (DFAM1320AR0000470,С42501224A) УКТЗЕД 8701921080 вартістю 435 760,00 грн, у т.ч. ПДВ - 72 626,67 грн. (далі - Товар).

Згідно із пунктами 2.1 та 2.2 договору купівлі-продажу № 839/24-133 від 18.07.2024р. ТОВ «ГРОСТЕХНІКС» шляхом оплати рахунку № 896 від 18.07.2024 перерахував Позивачу повну вартість Товару в сумі 435 760,00 грн, у т.ч. ПДВ - 72 626,67 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 3605 від 19.07.2024, випискою з особового рахунку від 19.07.2024.

23 липня 2024 року відповідно до розділу 3 договору купівлі-продажу № 839/24-133 від 18.07.2024 Позивач передав, а ТОВ «ГРОСТЕХНІКС» отримало Товар, що підтверджується видатковою накладною № 880 від 23.07.2024 та актом приймання передачі № б/н від 23.07.2024. Відповідно до п. 3.2 договору купівлі-продажу № 839/24-133 від 18.07.2024 приймання-передача Товару проведено на складі Позивача, отже документи, що підтверджують перевезення Товару не складалися.

Відповідно до вимог статті 201 Податкового кодексу України по першій із подій - оплата Товару позивач склав та подав для реєстрації податкову накладну № 42 від 19.07.2024.

15 серпня 2024 року за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної № 42 від 19.07.2024 Комісією регіонального рівні Позивачеві надіслано квитанцію № 9235638616 від 15.08.2024 про зупинення реєстрації податкової накладної № 42 від 19.07.2024, згідно якої реєстрація податкової накладної № 42 від 19.07.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків (додаток 1 Порядку) та запропоновано надати пояснення та копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Позивач 15 травня 2025 року направив пояснення № 104 від 15.05.2025 та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній № 42 від 19.07.2024, та суть господарської операції між Позивачем та його контрагентом - ТОВ «ГРОСТЕХНІКС», а саме:

-копія договору купівлі-продажу № 839/24-133 від 18.07.2024,

- копія специфікації № 1 від 18.07.2024 до договору купівлі-продажу № 839/24-133 від 18.07.2024,

- копія контракту № CDF01-112021 від 01.11.2021,

-копія додатку №22 від 14.02.2024 до контракту № CDF01-112021 від 01.11.2021,

- копія договору №04/07/22 від 04.07.2022,

- копія договору №2879 від 15.06.2023 про транспортно-експедиторське обслуговування,

-копія договору транспортного експедирування №ТЕ-310823-01 від 31.08.2023р.,

-копія договору про надання послуг №С1-0109 від 01.09.2022р.,

-копія договору № ПТ-0110/23 від 07.08.2023р.,

-копія договору оренди нежитлових будівель №10/01-22-2 від 10.01.2022,

-копія акту прийому-передач №б/н від 10.01.2022 до договору оренди нежитлових будівель №10/01-22-2 від 10.01.2022,

- копія додаткової угоди №1 від 01.01.2024 до договору оренди нежитлових будівель №10/01-22-2 від 10.01.2022;

- копія договору оренди нежитлових (офісних та складських) приміщень № б/н від 01.01.2024,

- копія акту прийому-передачі приміщень до договору № б/н від 01.01.2024, -копія договору оренди земельної ділянки № 02-01-24 від 02.01.2024,

- копія акту прийому-передачі земельної ділянки до договору № 02-01-24 від 02.01.2024,

- копія рахунку № 896 від 18.07.2024,

- копія видаткової накладної № 880 від 23.07.2024,

- копія митної декларації № 24UA100440317558U3 від 29.05.2024,

-копія CMR №б-н від 28.05.2024р. (DFSU7365473),

-копія інвойсу № 24CHTR006B-4 від 01.03.2024,

- копія пакувального листа до інвойсу № 24CHTR006B-4 від 01.03.2024,

- копія акту здачі-приймання виконаних робіт (послуг) № б/н від 22.04.2024,

- копія акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № UAIM0386675 від 02.05.2024.

- копія акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № 5059 від 29.05.2024,

-копія рахунку № 5116 від 29.05.2024,

- копія акту №С1-19 від 31.05.2024,

- копія акту надання послуг № ОУ-2417 від 29.05.2024,

- копія акту здачі-прийняття виконаних робіт від 31.07.2024 до договору №10/01 22-2 від 10.01.2022,

- копія акту здачі-прийняття виконаних робіт від 31.07.2024 до договору №02-01 24 від 02.01.2024,

- копія акту здачі-прийняття виконаних робіт від 31.07.2024 до договору № б-н від 01.01.2024,

-копія платіжної інструкції № 3605 від 19.07.2024,

- копія виписки з особового рахунку від 19.07.2024,

-копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 330 від 18.04.2025,

-копія SWIFT Reference Number 250418-001608381 від 18.04.2025,

-копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 218 від 23.04.2024,

-копія SWIFT Reference Number 240423-001279879 від 24.04.2023,

-копія виписки з особового рахунку від 23.04.2024,

-копія платіжної інструкції № 2229 від 03.05.2024,

-копія виписки з особового рахунку від 03.05.2024,

- копія платіжної інструкції № 2309 від 03.06.2024,

- копія виписки з особового рахунку від 03.06.2024,

- копія платіжної інструкції №2317 від 05.06.2024,

- копія виписка з особового рахунку від 05.06.2024,

-копія платіжної інструкції №2303 від 29.05.2024,

-копія виписки з особового рахунку від 29.05.2024,

- копія платіжної інструкції № 3831 від 23.12.2024,

-копія платіжної інструкції № 2705 від 14.10.2024,

-копія платіжної інструкції № 3829 від 23.12.2024,

-пояснювальна записка № 104 від 15.05.2025,

- копія витягу з Єдиного державного реєстру на 15.01.2024,

-копія виписки з Єдиного державного реєстру від 27.02.2025,

- копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 02.05.2024,

- копія повідомлення про об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 12.01.2024,

-копія повідомлення про об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 25.01.2022,

- копія повідомлення про об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 14.03.2024,

- копія повідомлення про об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 19.04.2024,

- копія наказу № 07-к/тр від 14.02.2025,

- копія рішення № 13/02-25 учасника ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» від 13.02.2025,

-копія рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.01.2025 року по справі № 380/22213/24,

- копія свідоцтва платника ПДВ №100320020 від 21.10.2009,

- копія довідки від 04.12.2023 № 031-11-3-3-344,

-копія наказу №15-к-тр від 01.05.2025 про затвердження штатного розпису,

- копія податкової накладної № 42 від 19.07.2024.

20 травня 2025 року Комісією регіонального рівня надіслано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12881435/36738948 від 20.05.2025, яким Комісією регіонального рівня запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: o копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/ розрахунку коригування.

21 травня 2025 року Позивач подав до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Податкового кодексу України та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування з додатковими поясненнями № 112 від 21.05.2025 та 75 додатків.

Позивач додатково надав:

-додаткові пояснення № 112 від 21.05.2025,

-копія повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень №12881435/36738948 від 20.05.2025,

- копія сертифікату відповідності та технічний опис товару,

- копія інструкції з експлуатації колісних тракторів,- копія сертифікату відповідності товару від виробника,- копія сертифікату відповідності затвердженому типу,

- копія відривного листа із сервісної книги.

Відповідачем 27 травня 2025 року прийнято рішення № 12905910/36738948 про відмову у реєстрації ПН/РК у ЄРПН податкової накладної № 42 від 19.07.2024 з підстав ненаданням/частковим ненаданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отримані повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку.

Не погоджуючись із зазначеним Рішенням Комісії регіонального рівня Позивач засобами електронного зв'язку направив до Комісії Державної податкової служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, скаргу № 9151089885 від 28.05.2025 з поясненнями до скарги № 122 від 28.05.2025, в якій просив скасувати Рішення комісії регіонального рівня від 27.05.2025 № 12905910/36738948 та зареєструвати податкову накладну № 42 від 19.07.2024 в ЄРПН й знов подав всі документи, що підтверджують придбання та постачання Товару, його перевезення та наявність місць для зберігання.

Рішенням від 04.06.2025 № 23593/36738948/2 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації скарги Позивача залишено без задоволення, а рішення Комісії регіонального рівня - без змін.

Позивач не погоджується з прийнятим рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, вважає таким, що не відповідає законодавству України та не ґрунтується на результатах аналізу наданих документів платника податків.

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до частини "а" пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Пунктом 201.7 статті 201 ПК України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Так, судом встановлено із квитанції, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної, слугувало те, що платник податку відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, та було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Водночас, на момент формування квитанцій, якою зупинено реєстрацію податкових накладних, Критерії ризиковості платника податку на додану вартість визначені додатком 1 до Порядку №1165.

Пунктом 8 Критеріїв ризиковості передбачено, що у контролюючих органів наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Однак, у квитанції не зазначено, яка саме податкова інформація стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, які документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.

Суд також встановив, що відповідно до рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.01.2025 у справі №380/22213/24 визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС України в Львівській області №26823 від 17.09.2024, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» віднесено до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Зобов'язано Головне управління ДПС у Львівській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Крім того відповідач не долучив до матеріалів справи відповідного рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

Водночас, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставою для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Суд встановлено, що позивач до контролюючого органу подав пояснення та копії документів на підтвердження господарської операції №104 від 15.05.2025 та додаткові пояснення № 112 від 21.05.2025 з 75 додатками.

Судом встановлено, що в поясненнях №104 від 15.05.2025 зазначено, що товар придбаний позивачем у ТОВ «ГРОСТЕХНІКС», що підтверджується договором купівлі - продажу №839/24-133 від 18.07.2024, специфікацією №1 від 18.07.2024 та видатковою накладною № 880 від 23.07.202.

Також, позивач в поясненнях № 104 від 15.05.2025 повідомив, що володіє достатніми ресурсами для здійснення і проведення викладених в даному позові господарських операцій.

Юридична адреса: 81120, Львівська обл., Пустомитівський р-н, Сільрада Сороко- Львівська, Автодорога Київ-Чоп, під'їздом до М. Львова, 0 км +550, (Автодорога Київ- Чоп 00+550 км (зліва).

Позивач має відкриті розрахункові рахунки в АТ «ОТП БАНК» МФО 300528, що підтверджується довідкою від 04.12.2023 № 031-11-3-3-344.

Позивач здійснює свою діяльність використовуючи наступні нежитлові (офісні та складські) приміщення та земельні ділянки:

- Львівська обл., Пустомитівський р-н, Сільрада Сороко-Львівська, Автодорога Київ-Чоп, під'їздом до м. Львова, 0 км +550, (Автодорога Київ-Чоп 00+550 км (зліва) площею 2706,3 кв. м, орендовані у фізичної особи ОСОБА_1 згідно договору оренди нежитлових будівель №10/01-22-2 від 10.01.2022, акту приймання передачі нежитлових приміщень від 10.01.2022 до договору оренди нежитлових будівель №10/01-22-2 від 10.01.2022. На підтвердження реальності операцій за цим договором Позивач надав акт від 30.09.2024 виконаних робіт (наданих послуг) згідно із договором оренди нежитлових будівель №10/01-22-2 від 10.01.2022;

- АДРЕСА_1 , площею 930 кв.м, орендовані у фізичної особи ОСОБА_1 згідно договору договором оренди нежитлових (офісних та складських) приміщень № б/н від 01.01.2024, акту прийому-передачі № б/н від 01.01.2024. На підтвердження реальності операцій за цим договором Позивач надав акт від 30.09.2024 виконаних робіт (наданих послуг) згідно із договором оренди нежитлових (офісних та складських) приміщень № б/н від 01.01.2024;

- АДРЕСА_2 , площею 700 кв.м, орендовані у фізичної особи ОСОБА_2 згідно договору №02-01/24 оренди земельної ділянки від 02.01.2024, акту прийому- передачі від 02.01.2024. На підтвердження реальності операцій за цим договором Позивач надав акт від 30.09.2024 виконаних робіт (наданих послуг) згідно із договором №02-01/24 оренди земельної ділянки від 02.01.2024.

Згідно штатного розпису затвердженого наказом №12 від 25.12.2023 штат працівників: директор - 1 особа, менеджер з торгівлі транспортними засобами - 2 особи, менеджер зі збуту запчастин - 1 особа, водій автотранспортних засобів - 2 особи, енергетик - 1 особа, прибиральник службових приміщень - 1 особа.

Рішенням від 10.01.2025 по справі № 380/22213/24 Львівський окружний адміністративний суд вирішив: визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС України в Львівській області №26824 від 17.09.2024, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» віднесено до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку; зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Разом із тим, надаючи оцінку рішенням відповідача, що оскаржуються, суд зазначає, що контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної та не містить конкретної інформації щодо причин та підстав його прийняття. Водночас, контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

При цьому, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

Відтак, на переконання суду, надіслані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів повністю відображають зміст господарських операцій позивача із його контрагентом та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.

Суд зазначає, що не є свідченням нереальності господарських операцій відсутність деталізації їх опису в первинних документах. Зокрема в ухвалах від 05.08.2015 у справах №К/800/40727/14 та №К/800/68410/14 Вищим адміністративним судом України вказано на те, що умовою документального підтвердження операції є можливість на підставі наявних документів зробити висновок про те, що витрати фактично понесені та спрямовані на отримання позитивного економічного ефекту, а власне відсутність максимальної деталізації виду виконаних послуг не перешкоджає прийняттю цих документів до обліку та не є свідченням відсутності виконаних господарських операцій.

Окрім того, у постановах від 12 листопада 2019 року у справі №816/2183/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18, від 18 лютого 2020 року у справі №360/1776/19, від 27 квітня 2020 року у справі №360/1050/19, від 18 червня 2020 року у справі №824/245/19-а та ряду інших суд касаційної інстанції наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Відтак, до своїх письмових пояснень, позивач додав копії наявних у нього первинних документів на підтвердження правомірності складення податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено.

Суд звертає увагу, що відповідачами не спростовано те, що позивач скористався правом на надання пояснень та документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, та надав податковому органу письмові документи.

З урахуванням сталої практики Європейського Суду зазначено, що на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії", заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії", заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах "Онер'їлдіз проти Туреччини", п. 128, та "Беєлер проти Італії", п. 119).

За наведених обставин та установлених фактів, суд вважає що відповідач 1 не дотримався принципу "належного урядування", оскільки чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів не було вказано, чим порушено право позивача на належний захист своїх інтересів.

Суд вважає, що надані позивачем до контролюючого органу, а також до суду, первинні документи та пояснення підтверджують підстави для складання ПН та подання їх на реєстрацію до контролюючого органу.

Крім того слід звернути увагу, що в постанові від 16 лютого 2023 року по справі №380/7648/22 Верховний Суд дійшов висновку, що приймаючи рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.

Відтак, суд вказує, що відмова оформлена рішеннями комісії контролюючого органу, яка за визначенням положень п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України, є індивідуальним актом, тобто актом (рішенням) суб'єкта владних повноважень, виданим (прийнятим) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Відповідно до п. 13 Порядку №520, рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З приводу позовної вимоги щодо зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, то варто звернути увагу на таке.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

Суд не встановив обставин, які б унеможливлювали реєстрацію вказаної у позовних вимогах податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до частини 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

З метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій щодо остаточного вирішення спору між сторонами, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати спірну податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд висновує, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд висновує задовольнити позовні вимоги повністю, а порушене право позивача протиправними рішеннями Головного управління ДПС у Львівській області, тому на користь позивача слід стягнути сплачений ним при поданні позовної заяви до суду судовий збір у сумі 4844,80 гривні за рахунок бюджетних асигнувань відповідача Головного управління ДПС у Львівській області.

Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1.Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Львів-Агротех" (автодорога Київ-Чоп 00 км + 550 м (зліва),с. Сороки-Львівські, Львівський р-н, Львівська обл.,81120, ЄДРПОУ 36738948) до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (вул. Стрийська, 35,м. Львів, Львівська обл., Львівський р-н,79026, ЄДРПОУ 43968090) Державної податкової служби України (площа Львівська, 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) про скасування рішення - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 27.05.2025 № 12905910/36738948 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 42 від 19.07.2024.

3. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ», податкову накладну № 42 від 19.07.2024 датою того операційного дня, коли ця накладна була направлена засобами електронного зв'язку для реєстрації в ЄРПН.

4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (ЄДРПОУ 36738948) з Головного управління ДПС у Львівській області (ЄДРПОУ ВП: 43968090) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 4844,80 грн (чотири тисячі вісімсот сорок чотири гривні, 80 копійок).

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяГрень Наталія Михайлівна