Рішення від 26.11.2025 по справі 640/22733/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

26 листопада 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/22733/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши у спрощеному провадженні без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва 20.11.2019 надійшов позов ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 або позивач) до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України (далі Комісія або відповідач), відповідно до якого позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 1 від 25.07.2019 в частині відмови у допуску до складання кваліфікаційного іспиту ОСОБА_1 .

В обґрунтування пред'явленого позову зазначено, що ОСОБА_1 12.06.2019 маючи намір скласти кваліфікаційний іспит, до Головного територіального управління юстиції в Одеській області подала заяву та передбачені чинним законодавством документи, після ознайомлення з якими посадовою особою Головного територіального управління юстиції в Одеській області, документи були належним чином оформлені та направлені до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України.

25.07.2019 Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату при Міністерстві юстиції України прийняте рішення № 1 про відмову у допуску позивача до складання кваліфікаційного іспиту, витяг з якого ОСОБА_1 отримала лише 08.11.2019.

Позивач вважає вказане рішення протиправним, з огляду на те, що воно не містить будь-якого конкретного посилання на норми законодавства, що заважали б позивачу брати участь у кваліфікаційному іспиті на право отримання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, а містить лише формальне посилання про направлення документів з порушенням вимог статті 3 Закону України «Про нотаріат».

Відповідач позов не визнав, 24.10.2025 надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначив таке.

У відповідності до вимог, визначених статтею 13 Закону України «Про нотаріат», з 01.01.2013 помічник нотаріуса повинен мати вищу юридичну освіту, але не нижче першого рівня (бакалавр).

Процес складання особами кваліфікаційного іспиту у Вищий кваліфікаційній комісії нотаріату та проведення кваліфікаційного іспиту Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату визначає Порядок допуску осіб до складання кваліфікаційного іспиту та проведення кваліфікаційного іспиту Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату, затверджений Наказом Міністерства юстиції України від 28.07.2011 № 1905/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.07.2011 № 926/19664, в редакції чинній на момент спірних правовідносин (далі - Порядок).

Відповідно до норм Порядку головні територіальні управління юстиції при підготовці подання про допуск особи до складання кваліфікаційного іспиту та формуванні особової справи особи, яка має намір складати кваліфікаційний іспит, перевіряють наявність документів, зазначених у заяві такої особи, а у разі ненадання особою всіх передбачених цим Порядком документів мають право відмовити в підготовці відповідного подання.

Головні територіальні управління юстиції не перевіряють і не надають оцінку інформації, зазначеної в документах, у тому числі щодо наявності у особи, яка має намір складати кваліфікаційний іспит необхідного стажу, передбаченого статтею 3 Закону.

Комісія на підставі подання головного територіального управління юстиції в строк не пізніше ніж за три дні до проведення кваліфікаційного іспиту розглядає подані заінтересованими особами документи та приймає рішення про допуск до складання кваліфікаційного іспиту чи відмову у такому допуску.

Пунктом 14 Положення про Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 № 923 передбачено, що Комісія приймає рішення більшістю голосів присутніх на засіданні членів Комісії. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови Комісії. Рішення викладається в письмовій формі, підписується головуючим на засіданні та членами Комісії, які брали участь у засіданні.

Таким чином, прийняття рішення про допуск до складання кваліфікаційного іспиту чи відмову у такому допуску є виключно прерогативою Комісії.

Головним територіальним управлінням юстиції у Одеській області 18.06.2019 за вих. № 07-22/5466 (вх. № 7256-32-19 від 19.06.2019) було внесено Подання про допуск до складання кваліфікаційного іспиту ОСОБА_1 .

До Подання були долучені наступні документи: копія заяви ОСОБА_2 ; копія паспорту громадянина України ОСОБА_1 ; копія диплома бакалавра ОСОБА_1 та додатку до нього, копія довідки про відсутність судимості; копія трудової книжки.

До матеріалів Подання було долучено лише копію диплома бакалавра права «Одеської юридичної академії».

01.01.2013 набрав чинності Закон України від 06.09.2012 № 5208-VІ «Про внесення змін до Закону України «Про нотаріат» щодо державного регулювання нотаріальної діяльності», яким, зокрема, було внесено зміни до статі 3 Закону України «Про нотаріат».

Згідно з Прикінцевими положеннями вказаного закону, вимоги стажу роботи у сфері права не менш як шість років, з них помічником нотаріуса або консультанта державної нотаріальної контори - не менш як три роки, не поширюються на осіб, які отримали свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю до набрання чинності цим Законом, а також на осіб, які успішно пройшли стажування в державній нотаріальній конторі або приватного нотаріуса і мають право на складання кваліфікаційного іспиту відповідно до статті 10 Закону України «Про нотаріат».

Враховуючи вищезазначене, до 01.01.2013 кваліфікаційними вимогами для складання іспиту було проходження стажування. Наразі статтями 3, 13 Закону передбачається, нотаріусом може бути громадянин України, який має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», має стаж роботи у сфері права не менш як шість років, з них помічником нотаріуса або консультантом державної нотаріальної контори - не менш як три роки, склав кваліфікаційний іспит і отримав свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

При цьому, помічником нотаріуса може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту, але не нижче першого рівня (бакалавр), володіє державною мовою, має стаж роботи у сфері права не менш як три роки.

Таким чином, починаючи з 01.01.2013 нотаріус мав приймати на роботу помічника нотаріуса, який мав відповідати вимогам передбаченим статтею 13 Закону.

З документів наданих ОСОБА_1 вбачалось, що з 01.12.2011 по 07.06.2019 вона працювала помічником нотаріуса. Однак, до матеріалів Подання ОСОБА_1 долучила копію диплома бакалавра права «Одеської юридичної академії», який вона закінчила у 2018 році.

Оскільки до кваліфікаційних вимог помічника нотаріуса пред'являється така вимога, як наявність стажу роботи у сфері права не менш як три роки та наявність вищої освіти, але не нижче першого рівня (бакалавр), то стаж роботи помічником нотаріуса ОСОБА_1 за наявності вищої освіти лише з 2018 року, не є достатнім для допуску до складання кваліфікаційного іспиту для отримання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

25.07.2019 відбулося засідання Комісії на якому, серед іншого, розглядалося подання Головного територіального управління юстиції у Одеській області про допуск ОСОБА_2 до складання кваліфікаційного іспиту. За результатами розгляду подання Комісією було прийнято рішення та направлено витяг з рішення Комісії на адресу: АДРЕСА_1 , яка була зазначена позивачем у заяві про допуск до кваліфікаційного іспиту (лист від 30.07.2019 вих. № 2745/19.6.4/4619), із посиланням на порушення вимог статті 3 Закону.

Вищезазначене спростовує твердження позивача, що в рішенні не міститься посилання на норми чинного законодавства, на підставі яких було відмовлено у допуску до іспиту.

Щодо відсутності належних та допустимих доказів завдання позивачу моральної та матеріальної шкоди оскаржуваним рішенням зауважив, що передумовою відшкодування шкоди, заподіяної особі, є наявність у діях відповідача повного складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки (дії чи бездіяльності), шкідливих наслідків у вигляді заподіяння позивачу збитків, причинно-наслідкового зв'язку між протиправною поведінкою відповідача та завданими позивачу збитками, а також вини.

В порушення вищевказаних норм, позивачем не надано жодних доказів, які б свідчили про завдання останньому майнової шкоди з боку Комісії.

Підстави які наводить позивач в обґрунтування спричинення їй моральної та матеріальної шкоди, не підтверджується належними та допустимими доказами, такі докази взагалі не надано до суду, нe обґрунтовано наявності зв'язку між шкодою та діями відповідача, відповідно до яких заподіяно шкоду, не надано жодних доказів заподіяння душевних страждань відповідачем зокрема, доказів погіршення здоров'я або настання інших втрат немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, що настали внаслідок прийняття Комісією рішення.

Також відповідач зауважує про відсутність порушеного права позивача на момент вирішення спору, оскільки 13-15 червня 2023 року відбувся кваліфікаційний іспит.

Відповідно до пункту 16 Порядку рішення про допуск/недопуск осіб до складання іспиту розміщено у формі Повідомлення на офіційному сайті Міністерства юстиції України за посиланням: https://minjust.gov.ua/m/povidomlennya-pro-dopusk-chi-nedopusk-osib-do-skladannyakvalifikatsiynogo-ispitu-na-pravo-na-zanyattya-notarialnoyu-diyalnistyu-u-vischiykvalifikatsiyniy-komisii-notariatu-pri-ministerstvi-yustitsii-ukraini-yakiy-priznacheniy-na13-chervnya-2023-roku.

За змістом цього повідомлення, щодо позивача прийнято рішення про допуск до складання кваліфікаційного іспиту, про що зазначено у повідомленні під номером 548.

Отже, на думку відповідача, позивач досяг своєї мети та обставини, що були підставою для позову, перестали існувати, тобто предмет спору відсутній.

Оскільки, на момент вирішення спору оскаржуване рішення вичерпало свою дію, та зважаючи на те, що щодо позивача було прийнято нове рішення про допуск її до складання кваліфікаційного іспиту, відповідно позовні вимоги у даній справі є такими, що мають бути залишеними без задоволення.

На підставі викладеного, відповідач просить суд у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити у повному обсязі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.12.2019 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 29.09.2025 прийнято адміністративну справу до провадження, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд прийшов до такого.

12.06.2019 до Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_1 - особою, яка має намір складати кваліфікаційний іспит на право зайняття нотаріальною діяльністю, відповідно до пункту 6 Порядку допуску осіб до складання кваліфікаційного іспиту та проведення кваліфікаційного іспиту Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 28.07.2011 № 1905/5, було подано заяву про внесення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату подання про допуск її до кваліфікаційного іспиту.

Головним територіальним управлінням юстиції у Одеській області 18.06.2019 за вих. № 07-22/5466 (вх. № 7256-32-19 від 19.06.2019) до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України внесено Подання про допуск до складання кваліфікаційного іспиту ОСОБА_1 , відповідно до якого Головне управління просило розглянути питання щодо допуску ОСОБА_1 до складання кваліфікаційного іспиту, дата проведення якого призначена на 29 липня 2019 року.

Зі змісту зазначеного Подання вбачається, що до заяви ОСОБА_1 було додано наступні документи:

оригінал та нотаріально засвідчену копію диплома від 30.06.2018 серія НОМЕР_1 ;

оригінал та нотаріально засвідчену копію додатку до диплома про вищу освіту від 30.06.2018 серія НОМЕР_1 ;

оригінал та нотаріально засвідчену копію довідки про відсутність судимості;

копію трудової книжки засвідчену за місцем роботи (відповідно до відомостей трудової книжки гр. ОСОБА_1 станом на 12.06.2019 загальний стаж роботи становить 7 років 6 місяців та 12 днів, з них: в сфері права - 7 років 6 місяців та 12 днів, на посаді помічника приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Петровського В.М. - 7 років 6 місяців та 12 днів);

паспорт громадянина України та нотаріально засвідчену копію паспорта громадянина України.

Оригінали вищезазначених документів були повернені ОСОБА_1 .

За результатами розгляду Подання, Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату при Міністерстві юстиції України прийнято рішення від 25.07.2019 № 1, яким ОСОБА_1 відмовлено у допуску до складання кваліфікаційного іспиту.

Витяг з рішення Комісії направлено позивачу за адресою: АДРЕСА_1 , зазначеною нею у заяві про допуск до кваліфікаційного іспиту, що підтверджується листом відповідача від 30.07.2019 вих. № 2745/19.6.4/4619.

Не погоджуючись із прийнятим відповідачем рішенням, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про нотаріат» № 3425-XII від 02.09.1993 (далі Закон № 3425-ХІІ в редакції, чинній на момент спірних правовідносин) нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).

Частиною першою статті 3 Закону № 3425-ХІІ визначено, що нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Нотаріусом може бути громадянин України, який має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», має стаж роботи у сфері права не менш як шість років, з них помічником нотаріуса або консультантом державної нотаріальної контори - не менш як три роки, склав кваліфікаційний іспит і отримав свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю. Не може бути нотаріусом особа, яка має судимість, обмежена у дієздатності або визнана недієздатною за рішенням суду (частина друга статті 3 Закону № 3425-ХІІ).

Відповідно до частини першої статті 13 Закону № 3425-ХІІ помічником нотаріуса може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту, але не нижче першого рівня (бакалавр), володіє державною мовою, має стаж роботи у сфері права не менш як три роки. Не може бути помічником нотаріуса особа, яка має судимість, обмежена у дієздатності або визнана недієздатною за рішенням суду.

Згідно із частинами першою, четвертою статті 10 Закону № 3425-ХІІ для визначення рівня професійної підготовленості осіб, які мають намір займатися нотаріальною діяльністю, та вирішення питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю при Міністерстві юстиції України утворюється Вища кваліфікаційна комісія нотаріату. Персональний склад Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату затверджується наказом Міністерства юстиції України.

За наявності стажу роботи, визначеного у частині другій статті 3 цього Закону, особи, які мають намір скласти кваліфікаційний іспит на право на зайняття нотаріальною діяльністю, допускаються Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату до його складання на підставі подання відповідно Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.

Процес складання особами кваліфікаційного іспиту у Вищий кваліфікаційній комісії нотаріату та проведення кваліфікаційного іспиту Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату визначає Порядок допуску осіб до складання кваліфікаційного іспиту та проведення кваліфікаційного іспиту Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату, затверджений Наказом Міністерства юстиції України від 28.07.2011 № 1905/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.07.2011 № 926/19664 (далі Порядок в редакції, чинній на момент спірних правовідносин).

За приписами пункту 5 Порядку особа, яка має намір складати кваліфікаційний іспит, не пізніше ніж за двадцять днів до дня проведення кваліфікаційного іспиту особисто подає до відповідного головного територіального управління юстиції заяву на ім'я начальника головного територіального управління юстиції про внесення до Комісії подання про допуск цієї особи до кваліфікаційного іспиту. Заява підлягає реєстрації в установленому порядку.

До заяви додаються такі документи:

оригінал та копія диплома про повну вищу юридичну освіту;

оригінал та копія довідки про відсутність судимості;

трудова книжка та копія трудової книжки, якщо особа на час подачі документів не працює;

копія трудової книжки, завірена за місцем роботи, якщо особа на час подачі документів працює;

паспорт громадянина України та копії першої, другої сторінок паспорта громадянина України та сторінки, на якій проставлено штамп про реєстрацію місця проживання фізичної особи.

Особа, яка пройшла стажування в державній нотаріальній конторі або у приватного нотаріуса, додає до заяви документи, передбачені цим пунктом, а також висновок та копію висновку про проходження стажування в державній нотаріальній конторі або у приватного нотаріуса.

Копії документів, передбачених пунктами 6, 7 цього Порядку, засвідчуються в установленому порядку, а оригінали повертаються особі (пункт 7 Порядку).

Відповідно до приписів пункту 8 Порядку у разі якщо особою подано всі передбачені цим Порядком документи, їх копії формуються відповідальною особою головного територіального управління юстиції в особову справу особи, яка має намір складати кваліфікаційний іспит.

Єдиною підставою для відмови головних територіальних управлінь юстиції в підготовці та направленні до Комісії подання про допуск особи до складання кваліфікаційного іспиту може бути ненадання особою всіх передбачених цим Порядком документів.

Приписами пункту 9 Порядку передбачено, що подання головного територіального управління юстиції до Комісії про допуск особи до складання кваліфікаційного іспиту та особова справа цієї особи надсилаються кур'єрською доставкою до Міністерства юстиції України не пізніше ніж за п'ятнадцять днів до дати проведення кваліфікаційного іспиту.

В свою чергу, Комісія на підставі подання головного територіального управління юстиції в строк не пізніше ніж за три дні до проведення кваліфікаційного іспиту розглядає подані заінтересованими особами документи та приймає рішення про допуск до складання кваліфікаційного іспиту чи відмову у такому допуску (пункт 13 Порядку).

Відповідно до пункту 14 Порядку особам, яким відмовлено в допуску до складання кваліфікаційного іспиту, Комісія у п'ятиденний строк надсилає витяг з відповідного рішення Комісії, засвідчений підписом секретаря Комісії, із зазначенням причин такої відмови.

Завдання, функції та порядок діяльності Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату (далі - Комісія), яка утворюється при Мін'юсті визначає Положення про Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 № 923, пунктом 14 якого встановлено, що Комісія приймає рішення більшістю голосів присутніх на засіданні членів Комісії. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови Комісії. Рішення викладається в письмовій формі, підписується головуючим на засіданні та членами Комісії, які брали участь у засіданні.

Аналіз наведених норм Закону № 3425-ХІІ дає підстави для висновку, що помічником нотаріуса може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту, але не нижче першого рівня (бакалавр), володіє державною мовою, має стаж роботи у сфері права не менш як три роки. Особа, яка має намір складати кваліфікаційний іспит, подає особисто заяву до відповідного головного територіального управління юстиції про внесення до Комісії подання про допуск цієї особи до кваліфікаційного іспиту із пакетом документів.

При цьому, головні територіальні управління юстиції при підготовці подання про допуск особи до складання кваліфікаційного іспиту та формуванні особової справи особи, яка має намір складати кваліфікаційний іспит, перевіряють виключно наявність документів, зазначених у заяві такої особи, а у разі ненадання особою всіх передбачених цим Порядком документів мають право відмовити в підготовці відповідного подання. Прийняття ж рішення про допуск до складання кваліфікаційного іспиту чи відмову у такому допуску віднесено до виключної компетенції Комісії.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, Головним територіальним управлінням юстиції у Одеській області 18.06.2019 за вих. № 07-22/5466 було внесено Подання про допуск до складання кваліфікаційного іспиту ОСОБА_1 , до якого долучено встановлені пунктом 5 Порядку документи, в тому числі копія диплома бакалавра ОСОБА_1 та додатку до нього.

Згідно оскаржуваного рішення вбачається, що ОСОБА_1 . Комісією відмовлено у допуску до складання кваліфікаційного іспиту з підстав того, що документи направлені з порушенням вимог статті 3 Закону України «Про нотаріат».

Суд зауважує, що позивачем згідно пред'явленого позову оскаржується спірне рішення Комісії виключно з підстав не зазначення у ньому будь-якого конкретного посилання на норми законодавства, що заважали ОСОБА_1 брати участь у кваліфікаційному іспиті на право отримання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Водночас, суд не погоджується з таким твердженням позивача, оскільки оскаржуване рішення містить посилання на порушення вимог статті 3 Закону України «Про нотаріат», яка в свою чергу встановлює кваліфікаційні вимоги до нотаріуса.

Інших підстав, з яких ОСОБА_1 оскаржується рішення Комісії, позовна заява не містить.

Слід зазначити, що з відзиву відповідача вбачається, що відповідно до матеріалів Подання Комісією було встановлено, що ОСОБА_1 згідно долученої копії диплома бакалавра права «Одеської юридичної академії», закінчила зазначений навчальний заклад у 2018 році. Оскільки до кваліфікаційних вимог помічника нотаріуса пред'являється така вимога, як наявність стажу роботи у сфері права не менш як три роки та наявність вищої освіти, але не нижче першого рівня (бакалавр), Комісія дійшла висновку, що стаж роботи помічником нотаріуса ОСОБА_1 за наявності вищої освіти лише з 2018 року не є достатнім для допуску до складання кваліфікаційного іспиту для отримання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Судом враховується та обставина, що вказані висновки Комісії не зазначено у змісті оспорюваного рішення. Водночас, це жодним чином не виключає факт відсутності у ОСОБА_1 необхідного стажу роботи помічником нотаріуса на час звернення із відповідною заявою для допуску до складання кваліфікаційного іспиту для отримання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

При цьому доказів на спростування висновків відповідача щодо порушення кваліфікаційних вимог до нотаріуса, встановлених статтею 3 Закону України «Про нотаріат», позивачем суду не надано.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправним та скасування рішення № 1 Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України від 25 липня 2019 року про відмову у допуску до складання кваліфікаційного іспиту ОСОБА_1 , є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Оскільки суд дійшов висновку про безпідставність вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 25.07.2019 № 1, підстави для задоволення похідної вимоги позивача щодо відшкодування матеріальної та моральної шкоди також відсутні.

Доводи відповідача про відсутність на час розгляду справи порушення прав позивача, оскільки ОСОБА_1 згідно рішення Комісії була допущена до складання кваліфікаційного іспиту (порядковий номер 548), призначеного на 13.06.2023, суд вважає незмістовним з огляду на інші обставини участі позивача до складання зазначеного кваліфікаційного іспиту, зокрема подача ОСОБА_1 нової заяви із відповідним пакетом документів та як наслідок прийняття Комісією нового рішення про допуск позивача до іспиту, що не входить до предмету доказування в межах цієї справи.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до встановлених статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України правил розподілу судових витрат понесені позивачкою витрати на сплату судового збору покладаються судом на неї.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України про визнання протиправним та скасування рішення, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.Є. Петросян