26 листопада 2025 року Київ № 320/9489/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Міністерства оборони України (далі - відповідач, Міноборони), в якому з урахуванням заяви про усунення недоліків просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо відмови в виданні довідки головного спеціаліста відділу загальновійськового будівництва та модульних конструкцій управління про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за травень 2022 року ОСОБА_1 з урахуванням тільки її надбавок, з яких був сплачений ЄСВ;
- зобов'язати Міністерство оборони України видати довідку головного спеціаліста відділу загальновійськового будівництва та модульних конструкцій управління про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за травень 2022 року ОСОБА_1 з урахуванням тільки її надбавок, з яких був сплачений ЄСВ.
Ухвалою суду від 11.04.2023 позовну заяву залишено без руху, зазначено недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.
У зв'язку з усуненням недоліків позовної заяви, ухвалою від 18.05.2023 суд відкрив провадження в адміністративній справи, розгляд якої визначив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у наданні довідки про складові її заробітної плати, з якої сплачено ЄСВ для призначення їй пенсії, чим порушено положення статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723 та пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, а також право позивача на належне пенсійне забезпечення.
Представник відповідача подав письмовий відзив на позов, в якому наголосив, що аргументи та доводи позивача є безпідставними, оскільки відповідачем видані позивачу довідки за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3, тож відсутні правові підстави для видачі оновленої довідки.
Розглянувши позовну заяву, відзив на позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.
Позивач 24 березня 1997 року прийняла присягу державного службовця та працювала на різноманітних посадах державної служби, у тому числі в Міноборони України.
Державна служба позивача припинена 16.06.2022 у зв'язку з виходом на пенсію відповідно до пункту 7 частини першої статті 86 Закону України "Про державну службу" з посади головного спеціаліста відділу загальновійськового будівництва та модульних конструкцій управління організації будівництва Головного управління майна та ресурсів Міноборони України.
Таким чином, позивач на момент виходу на пенсію займала посаду державної служби та мала стаж державної служби понад 25 років.
Представник позивача (адвокат) звернувся до відповідача з заявою від 05.12.2022 щодо надання довідки про складові заробітної плати головного спеціаліста відділу загальновійськового будівництва та модульних конструкцій управління (про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби) за травень 2022 року по ОСОБА_1 з урахуванням усіх сум з яких було сплачено ЄСВ. При цьому у заяві зазначено, що у випадку відмови у наданні оновленої довідки - повідомити підстави відмови та надати розрахунок (формулу), по якій видаються запитувані довідки, у зв'язку з чим вийшла сума 12 719,04 грн.
Одночасно представник позивача вказав у заяві, що раніше надані довідки про заробітну плату містили дані про суму в розмірі 12 719,04 грн, однак відповідно до даних персоніфікованого обліку складові заробітної плати для призначення пенсії складали 46 793,63 грн.
За результатом розгляду заяви представника позивача, Міноборони листом від 11.01.2023 № 423/760 повідомило, що позивачу вже було видано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка, надбавка за вислугу років) станом на червень 2022 року (в сумі 13 900 грн, з яких: посадовий оклад - 9 000 грн, надбавка за ранг (7) - 400 грн, надбавка за вислугу років (50 %) - 4 500 грн) та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за травень 2022 року № 423/249 від 07.07.2022 відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України № 1-3 від 17.01.2017, де зазначені виплати (надбавки, місячні премії) в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою "головного спеціаліста державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України" даному випадку всіх установ, які зараховані на фінансове забезпечення до Міністерства оборони України за останнім місцем роботи позивача на державній службі за місяць (травень 2022 року), що передує місяцю її звернення за призначенням пенсії. Тобто, у травні 2022 року за посадою "головного спеціаліста" всіх установ, які зараховані на фінансове забезпечення до Міністерства оборони України: надбавку за інтенсивність праці отримали 117 головних спеціалістів в сумі 720 561,14 грн, середній розмір на одного головного спеціаліста 6 158,64 грн; надбавку за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю отримали 17 головний спеціалістів в сумі 24 300,01 грн, середній розмір на одного головного спеціаліста - 1 429,41 грн; виплату за додаткове навантаження отримали 2 головних спеціаліста в сумі 1 929,54 грн, середній розмір на одного головного спеціаліста 964,77 грн; місячну премію отримали 117 головних спеціалістів в сумі 263 619,94 грн, середній розмір на одного головного спеціаліста - 2 253,16 грн; інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю отримали 32 головних спеціаліста в сумі 61 217,92 грн, середній розмір на одного головного спеціаліста 1 913,06 грн.
Ураховуючи наведене, Міноборони зазначило у відповіді позивачу, що всі дані занесені довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, у зв'язку з чим відсутні підстави для надання позивачу оновленої довідки за травень 2022 року.
Вважаючи таку поведінку відповідача протиправною бездіяльністю, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виходячи з наведених норм основного закону у зв'язку з положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, здійснюючи судовий розгляд справи, перевіряє оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність вищенаведеним закріпленим процесуальним законом критеріям.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон № 889).
Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно зі статтею 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 1, 2, 3-1 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок № 622) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу":
мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;
займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Державні службовці, які на день набрання чинності Законом № 889 займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом № 889, мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.
Пункт 4 Порядку № 622 визначає, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
З наведених положень випливає, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, Порядок № 622 визначає, що коли особа на момент виходу на пенсію не є державним службовцем, то заробітна плата для обчислення пенсії визначається з даних середніх розмірів виплат за відповідною посадою, а не індивідуальні дані конкретного працівника.
При цьому постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" (далі - Постанова № 1-3) затверджені, зокрема, форми довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
З матеріалів справи суд встановив, що відповідачем позивачу видавалися довідки за вищезгаданими формами, а саме: довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка, надбавка за вислугу років), на які нараховано ЄСВ та довідка про складові заробітної плати (надбавки, премії та інші виплати) для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за травень 2022 року, на які нараховано ЄСВ.
Також встановлено, що дані заробітної плати у вказаних довідках обчислені відповідачем відповідно до Прядку № 622, що свідчить про правомірність дій відповідача.
Натомість повторно звертаючись до відповідача з заявою про видачу оновленої довідки, позивач просила надати їй довідку про складові заробітної плати головного спеціаліста відділу загальновійськового будівництва та модульних конструкцій управління (про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби) за травень 2022 року по ОСОБА_1 з урахуванням усіх сум з яких було сплачено ЄСВ.
Отже, позивач просила видати їй довідку за формою, яка не передбачена чинним законодавством, а також із зазначенням у ній складових її заробітної плати за останньою посадою, яку вона займала до припинення державної служби у зв'язку з виходом на пенсію, що суперечить положенням Порядку № 622 та Постанові № 1-3.
Виходячи з наведеного в сукупності суд дійшов висновку, що відповідачем не допускалась оскаржувана протиправна бездіяльність у спірних правовідносинах.
У підсумку, з урахування вищезазначеного в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Басай О.В.