ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"26" листопада 2025 р. справа № 300/3328/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, товариство з обмеженою відповідальністю «Холенд-Девелопмент» про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 (далі - позивач) в інтересах якої діє адвокат Широких Ю.В. (далі - представник позивача) звернулася до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської міської ради (далі - відповідач) в якому просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Івано-Франківської міської ради «Про затвердження детального плану території» від 14.11.2024 №208-47.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з графічних матеріалів та додатків проекту ДПТ, оприлюднених на сайті Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради вбачається, що відповідно до файлу « 2 Генплан Анатоль.jpg» дані ділянки відносяться до земель громадських закладів та або комунальних підприємств. В проекті ДПТ у файлі «ПЗ ДПТ.pdf» зазначено інші призначення ділянок, ніж передбачено проектом ДПТ - це землі для сільського господарства, землі для обслуговування торгово-побутового центру, землі під культурно-соціальні об'єкти. В розділі «Загальні дані» вказано про різне цільове і функціональне призначення земельних ділянок: - цільове призначення земельних ділянок -01.03 для ведення особистого селянського господарства; 03.10 для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку; функціональне призначення земельної ділянки - території житлової багатоквартирної забудови, територія автомобільного транспорту. Файлом «План 1.pdf» показано, що частина території знаходиться в охоронній зоні ЛЕП, однак є розроблений проект на перенесення ліній ЛЕП «папка ЛЕП». Сам проект не містить жодних погоджень, хоча на ньому зазначено, що він розроблений на замовлення АТ «Прикарпаттяобленерго», але відсутня і пояснювальна записка до проекту де можуть бути всі погодження. Форма основних проектних показників детального плану територій наведена в проекті ДПТ, таблиця 16.1 (ст.62 файл ПЗ ДПТ.pdf) не відповідає формі, наведеній в додатку Е (довідковий) до ДБН Б.1.1-14:2021. В проекті ДПТ відсутні конкретні позначення відстаней між земельними ділянками, але міститься посилання на вимоги, встановлені ДБН Б.2.2-12:2019 (ст.60-61 файл ПЗ ДПТ. pdf). Відстань від багатоповерхових будинків (12-14 поверхів за ДПТ) до стіни найближчого садибного будинку - не менше висоти будинку, що зводиться, тобто не менше (12 поверхові це - 42м, а 14 поверхові - 48м), однак відстань від стіни її будинку до фундаменту багатоповерхового будинку становить 23м. В графічних та текстових матеріалах ДПТ не вказані усі відстані від існуючих будівель до запроектованих будинків. Також вказала, що на сайті Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, в оголошенні про оприлюднення проекту ДПТ «Розроблення детального плану території для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна-Чумака у с.Вовчинець» від 01.04.2024 зазначено, що дата, час і місце проведення запланованих громадських слухань (у разі проведення) 16.04.2024 о 09:00 год, вул. Незалежності, 9, каб.501 у м. Івано-Франківську, тобто до спливу 30-ти денного строку на подання пропозицій громадськості, передбаченого ч.5 ст.21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Зазначила, що детальним планом території, затвердженим оскаржуваним рішенням, передбачено можливість будівництва багатоповерхових житлових будинків в с. Вовчинець, що суперечить генеральному плану села та цільовому призначенню земельних ділянок, щодо яких розроблено ДПТ, а скорочення передбаченого законом строку для прийняття пропозицій громадськості фактично обмежено її права на подання таких пропозицій. Враховуючи наведене вважає оскаржуване рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 відкрито провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) (а.с.9-10).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву (а.с.127-132). Заперечуючи щодо задоволення позовних вимог, представник відповідача зазначила, що законодавством визначено, що процедура обговорення проекту містобудівної документації передбачає: оприлюднення проекту з метою донесення до громадськості інформації щодо містобудівної документації на місцевому рівні; визначення 30-денного строку, протягом якого жителі громади можуть подавати свої зауваження та пропозиції до проекту ДПТ; проведення громадських слухань в 10-денний термін з часу оприлюднення проекту ДПТ та можливість подання пропозицій (зауважень) під час громадських слухань, розгляд та врахування їх замовником. Враховуючи вимоги законодавства, 01.04.2024 на офіційному веб-сайті Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради було опубліковано «Повідомлення про оприлюднення проекту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку». Під повідомленням на сайті 01.04.2024 у вигляді посилання на гугл-диск було завантажено проект ДПТ з додатками, та звіт про стратегічну екологічну оцінку. Вказала на те, що повідомлення містить відомості передбачені п.8 Порядку проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні, пп. 13 п.43 Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації, затвердженого постановою КМУ від 01.09.2021 №926 (в редакції чинній на час опублікування інформаційного повідомлення) та статті 12 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку». Також зазначила, що згідно інформації замовника розроблення містобудівної документації громадські слухання відбулись 16.04.2024 (тобто не раніше ніж 10 днів з дня оприлюднення детального плану території) о 09:00 год, вул. Незалежності, 9, каб. 501, у м.Івано-Франківську, про що складено відповідний протокол. Протягом періоду громадського обговорення: з 01.04.2024 по 01.05.2024 зауваження та пропозиції від громадськості не надходили. Громадське обговорення та громадські слухання були проведені з дотриманням строків для їх проведення. Вважає, що самі лише посилання позивача на ймовірне порушення порядку проведення громадського обговорення оспорюваного рішення не доводять протиправності оскаржуваного рішення й самостійно не утворюють об'єкт судового захисту. Також представник відповідача вважає необгрунтованими доводи позивача щодо невідповідності детального плану територій для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна-Чумака у с.Вовчинець вимогам Генерального плану міста Івано-Франківська та села Вовчинець. Так, генеральним планом міста Івано-Франківська та села Вовчинець територія проектування передбачається, як територія громадських закладів. Межа території проектування встановлена відповідно до викопіювання з містобудівної документації вищого рівня - генерального плану населеного пункту. Згідно з Класифікатором видів функціонального призначення територій та їх співвідношення з видами цільового призначення земельних ділянок, територія проектних робіт відноситься до території житлової багатоквартирної забудови (код класифікаційного угрупування-1, код функціонального призначення території -10101.0). Проектним рішенням при розробці містобудівної документації «Детальний план території для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна-Чумака у с.Вовчинець», встановлено, що дана територія на перспективу визначена, як територія багатоквартирної житлової забудови (уточнення положення містобудівної документації вищого рівня). Цільове призначення земельних ділянок розташованих в межах проектування детального плану території, може приводитись у відповідність до детального плану території після його затвердження. Згідно з пунктом 63 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що до 01.01.2025 функціональне призначення території може визначатися детальним планом території. З приводу доводів позивача про відсутність на її думку в проекті ДПТ усіх відстаней від існуючих будівель до запроектованих будинків та до стіни її садибного будинку, представник відповідача звернула увагу на те, що питання висотності, щільності забудови технічних умов будівництва передбачаються у містобудівних умовах та обмеженнях земельної ділянки, які має бути враховано замовником під час проектування будівництва, а не у детальному плані території. Тому на думку представника відповідача доводи стосовно порушення цих вимог під час проектування будівництва не можуть враховуватися для оцінки правомірності детального плану території. Враховуючи наведене представник відповідача вважає, що приймаючи оскаржуване у цій справі рішення, міська рада діяла правомірно та в межах своїх повноважень, розроблений детальний план території відповідає вимогам містобудівного законодавства, уточнює положення Генерального плану, розроблена містобудівна документація пройшла у встановленому порядку процедуру громадських обговорень, а тому позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін справи №300/3328/25 за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення (а.с.152-153).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 залучено до участі у справі №300/3328/25 у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , а також у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради (а.с.154-156).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, скористався правом на подання пояснень (а.с.173-176). У поясненнях представник третьої особи зазначив, що Департамент як замовник розроблення детального плану території опублікував повідомлення про оприлюднення проекту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку від 01.04.2024 на офіційному веб-сайті Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради. Повідомлення про оприлюднення проекту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку містило усі відомості, передбачені пунктом 8 Порядку №555. Громадські слухання відбулись 16.04.2024 о 09:00 год вул. Незалежності, 9, каб. 501, у м. Івано-Франківську, про що складено відповідний протокол, тобто не раніше 10 днів з дня оприлюднення проекту детального плану території, що відповідає вимогам Порядку №555. Зазначив, що зауважень та пропозицій від громадськості під час проведення громадських слухань не надходило, погоджувальна комісія не утворювалася. Після проведення громадських слухань в рамках проведення процедури громадського обговорення щодо проекту містобудівної документації «Розроблення детального плану території для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах АДРЕСА_1 », прийнято рішення Івано-Франківською міською радою «Про затвердження детального плану території» від 14.11.2024 №208-47, яким вирішено затвердити детальний план території. Також вказав на те, що пояснювальна записка до детального плану території, містить інформацію про те з якою метою він розроблявся з визначеннями потужності та параметрів забудови відведеної земельної ділянки і уточнення положень діючого генерального плану села Вовчинець, для будівництва багатоквартирної житлової забудови із об'єктами громадського призначення в межах АДРЕСА_1 . Проектні пропозиції не суперечать положенням генерального плану с.Вовчинець. Метою розроблення детального плану території є визначення містобудівних умов та обмежень земельної ділянки площею 8,3458 га, для будівництва багатоквартирної житлової забудови із об'єктами громадського призначення в межах АДРЕСА_1 , уточнення положення містобудівної документації вищого рівня, з врахуванням даних державного земельного кадастру та суміжних земельних ділянок і визначення планувальної організації та розвитку території, що визначена містобудівною документацією, як межа території містобудівного проектування. Цільове призначення земельних ділянок розташованих в межах проектування детального плану території, може приводитись у відповідність до детального плану території після його затвердження. Згідно з пунктом 63 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що до 01.01.2025 функціональне призначення території може визначатися детальним планом території. Просив у задоволенні позову відмовити.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 скористалась правом на подання пояснень (а.с.182-183). У наданих поясненнях зазначила, що будівництво відбувається за відсутності дозвільних документів, без проведення громадських слухань і всупереч існуючому Генплану. Вказала на відсутність на будівельному майданчику будь-якої інформації про забудовника і об'єкт будівництва, категорію складності об'єкта, наявність дозволу на виконання будівельних робіт, інформацію про замовника і підрядника. Також зазначила, що при здійсненні замірів від стін будинків мешканців до фундаменту, який вже закладено навпроти, відстань є меншою, ніж висота 14 поверхового будинку. Вважає оскаржуване у цій справі рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_3 скористалась правом на подання пояснень (а.с.187-189). У наданих поясненнях зазначила, що будівництво відбувається за відсутності дозвільних документів, без проведення громадських слухань і всупереч існуючому Генплану. Вказала на відсутність на будівельному майданчику будь-якої інформації про забудовника і об'єкт будівництва, категорію складності об'єкта, наявність дозволу на виконання будівельних робіт, інформацію про замовника і підрядника. Також зазначила, що при здійсненні замірів від стін будинків мешканців до фундаменту, який вже закладено навпроти, відстань є меншою, ніж висота 14 поверхового будинку. Вважає оскаржуване у цій справі рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_4 скористався правом на подання пояснень (а.с.190-193). У наданих поясненнях зазначив, що у відзиві відповідачем не наведено жодного пояснення, який саме детальний план території для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна-Чумака у с. Вовчинець був затверджений рішенням Івано-Франківської міської ради від 14.11.2024 №208-47 - проект якого оприлюднений 01.04.2024 чи оприлюднений 30.07.2024. Вважає позицію відповідача суб'єктивною, і спрямованою виключно на задоволення інтересів забудовника, відтак рішенням Івано-Франківської міської ради «Про затвердження детального плану території» від 14.11.2024 №208-47, прийнято без врахування інтересів громади і з порушенням порядку установленого законом. Просив задовольнити позов ОСОБА_1 .
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.08.2025 залучено до участі у справі №300/3328/25 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_5 , а також у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Холенд-Девелопмент» (а.с.195-197).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_5 скористалась правом на подання пояснень (а.с. ). У наданих поясненнях зазначила, що відповідачем грубо порушено норму частини 2 статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно з якою, затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадського обговорення проектів такої документації забороняється. Звернула увагу, що оскаржуване рішення Івано-Франківської міської ради «Про затвердження детального плану території» було прийнято 14.11.2024 затвердження Детального плану території в редакції змін 30.07.2024 відбулось без проведення громадського обговорення. Також зазначила, що відповідачем в супереч ч.3 ст.21 Закону України №3038-VI, не було створено погоджувальну комісію. Просила задовольнити позов ОСОБА_1 .
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Холенд-Девелопмент», не скористалось правом на подання пояснень. Поштова кореспонденція направлена на адресу третьої особи повернулась до суду з відміткою установи поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання».
Позивач правом подання відповіді на відзив не скористалася.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши адміністративний позов, відзив на позовну заяву і додаткові пояснення, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
Рішенням Івано-Франківської міської ради від 15.12.2023 № 267-39, керуючись Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з врахуванням порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 вересня 2021 № 926, надано дозвіл на розроблення детального плану території, зокрема: Для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна - Чумака у с. Вовчинець (пункт 1.2 Рішення). Замовником розроблення детального плану визначено Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради.
Вказане рішення оприлюднено на офіційному сайті Івано-Франківської міської ради.
01.04.2024 на офіційному веб-сайті Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради було опубліковано «Повідомлення про оприлюднення проєкту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку», повна назва документа державного планування «Розроблення детального плану території для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна -Чумака у с.Вовчинець» (посилання: https://dma.if.ua/povidomlennya-pro-oprylyudnennya-proyektu-dokumenta-derzhavnogo-planuvannya-ta-zvitu-pro-strategichnu-ekologichnu-oczinku-9/)(а.с.36-38).
У зазначеному повідомленні, серед іншого, зазначено:
а) дата оприлюднення проєкту ДПТ та звіту про стратегічну екологічну оцінку: шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради - 01 квітня 2024 року.
б) способи участі громадськості (надання письмових зауважень і пропозицій, громадські слухання тощо): громадськість в межах строку громадського обговорення має право подати в письмовій формі зауваження та пропозиції до звіту про СЕО та проєкту документу державного планування. Усі зауваження і пропозиції до проєкту документа державного планування та звіту про СЕО, одержані протягом встановленого строку, підлягають обов'язковому розгляду замовником. За результатами розгляду замовник враховує одержані зауваження або вмотивовано їх відхиляє. Громадські обговорення даного проєкту ДПТ включатимуть проведення громадських слухань;
в) дата, час і місце проведення запланованих громадських слухань (у разі проведення): громадські слухання відбудуться 16 квітня 2024 р. о 09:00 вул. Незалежності, 9, каб. 501 у м. Івано-Франківську.
г) орган, від якого можна отримати інформацію та адресу, за якою можна ознайомитися з проєктом документа державного планування, звітом про стратегічну екологічну оцінку та екологічною інформацією, у тому числі пов'язаною зі здоров'ям населення, що стосується документа державного планування: Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, адреса: 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 9, тел.: (0342) 53-19-28, e-mail: dma.if.mvk@gmail.com
д) орган, до якого подаються зауваження і пропозиції, поштова та електронна адреси та строки подання зауважень і пропозицій: Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, адреса: 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 9, тел.: (0342) 53-19-28, e-mail: dma.if.mvk@gmail.com.
Зауваження та пропозиції до проєкту державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку надаються протягом 30 днів з дня оприлюднення звіту, тобто до 01 травня 2024 року включно.
д) місцезнаходження наявної екологічної інформації, у тому числі пов'язаної із здоров'ям населення, що стосується документа державного планування: Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, адреса: 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 9, тел.: (0342) 53-19-28, e-mail: dma.if.mvk@gmail.com.
З 01.04.2024 по 01.05.2024 тривало громадське обговорення щодо врахування громадських інтересів під час розроблення детального плану території для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна -Чумака у с.Вовчинець. 16.04.2024 відбулося громадське слухання згаданого проекту детального плану території.
Згідно з протоколом громадських слухань з розгляду проєкту містобудівної документації «Розроблення детального плану території для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна -Чумака у с.Вовчинець» від 16.04.2024, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с.136-142), в слуханнях приймали участь як мешканці м.Івано-Франківська так і села Вовчинець.
Рішенням Івано-Франківської міської ради від 14.11.2024 №208-47 затверджено детальний план території для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна -Чумака у с.Вовчинець (а.с.54).
Не погоджуючись із вказаним рішенням Івано-Франківської міської ради, позивач через уповноваженого представника звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.
Суд, у відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи правову норму, яку слід застосувати до спірних правовідносин, зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 4 статті 12 Закону України «Про основи містобудування» від 16.11.1992 №2780-XII (далі - Закон №2780-XII) до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій; до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування належать: затвердження детальних планів територій за наявності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території; визначення територій для містобудівних потреб; внесення пропозицій щодо встановлення і зміни меж населених пунктів відповідно до закону.
Законом України від 17.02.2011 року №3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон №3038-VI) встановлено правові та організаційні основи містобудівної діяльності; такий Закон спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до пунктів 2, 3 частини 1 статті 1 Закону №3038-VI генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту; детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.
За приписами статті 8 Закону №3038-VI планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування. Планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
Як передбачено частиною 1 статті 16 Закону №3038-VI, планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Частиною першою статті 17 Закону №3038-VI, пунктом 4.1 розділу 4 ДБН Б.1.1-15:2012 Склад та зміст Генерального плану населеного пункту обумовлено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови та іншого використання території населеного пункту.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону №3038-VI детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.
Згідно з частиною 4 статті 19 Закону №3038-VI детальний план території визначає: 1) принципи планувально-просторової організації забудови; 2) червоні лінії та лінії регулювання забудови; 3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами; 4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; 5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; 6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; 7) черговість та обсяги інженерної підготовки території; 8) систему інженерних мереж; 9) порядок організації транспортного і пішохідного руху; 10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; 11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об'єктів (у разі відсутності плану зонування території).
Як передбачено частинами 6, 8, 10 статті 19 Закону №3038-VI, склад, зміст, порядок розроблення та затвердження детального плану території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання, а за відсутності затвердженого в установленому цим Законом порядку плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою. Внесення змін до детального плану території допускається за умови їх відповідності генеральному плану населеного пункту та плану зонування території.
Відповідно до частин 1, 2 статті 21 Закону №3038-VI громадському обговоренню підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.
Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадського обговорення проектів такої документації забороняється.
Замовники містобудівної документації зобов'язані забезпечити проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні (п.4 ч.3 ст.21 Закону №3038-VI).
Відповідно до частин 4,5,6 статті 21 Закону №3038-VI оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні, проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості замовнику містобудівної документації.
Пропозиції громадськості подаються у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, який не може становити менш як 30 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні.
Пропозиції, подані після встановленого строку, не розглядаються.
Громадські слухання щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні проводяться у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, але не раніше 10 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні.
Механізм проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні: генеральних планів населених пунктів, планів зонування та детальних планів територій (далі - містобудівна документація) визначений Порядком проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555 (тут, і надалі в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення, далі - Порядок №555), який розроблений відповідно до статті 21 Закону №3038-VI.
Відповідно до пункту 2 Порядку №555 проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проектах містобудівної документації здійснюється під час розроблення відповідних проектів містобудівної документації із врахуванням вимог Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку».
Згідно пункту 7 Порядку №555, громадські слухання проводяться у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, але не раніше 10 днів з дати оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні.
Інформація про проведення громадських слухань (час і місце проведення, вимоги до учасників громадських слухань згідно з цим Порядком) оприлюднюється одночасно із оприлюдненням проекту містобудівної документації на місцевому рівні (в одному інформаційному повідомленні), а також додатково в окремому інформаційному повідомленні на офіційному веб-сайті замовника розроблення містобудівної документації за п'ять робочих днів до визначеної дати проведення громадських слухань.
Відповідно до пункту 8 Порядку №555, інформаційне повідомлення про проведення громадських слухань повинно містити такі відомості: рішення сільської, селищної, міської ради про розроблення проекту містобудівної документації на місцевому рівні; завдання на розроблення містобудівної документації на місцевому рівні; відомості про замовника та розробника проекту містобудівної документації на місцевому рівні та підстави для його розроблення; інформацію про дату, час і місце проведення громадських слухань та умови участі в них; інформацію про час і місце, де у вільному доступі протягом п'яти календарних днів до дати проведення громадських слухань (у тому числі у вихідні дні та в неробочий час) можна ознайомитися з матеріалами проекту містобудівної документації на місцевому рівні на паперових чи інших твердих (матеріальних) носіях; інформацію про посадову особу замовника розроблення містобудівної документації, відповідальну за забезпечення організації розгляду пропозицій (зауважень), та адресу, за якою можуть надсилатися пропозиції (зауваження); матеріали щодо проекту містобудівної документації на місцевому рівні в повному обсязі відповідно до визначеного в установленому законом порядку складу та змісту, крім інформації, яка відповідно до закону становить державну таємницю або належить до інформації з обмеженим доступом.
Згідно пункту 9 Порядку №555 громадські слухання проводяться під головуванням уповноваженого представника замовника розроблення містобудівної документації, який: проводить реєстрацію учасників громадських слухань; оголошує порядок денний; інформує учасників про порядок ведення протоколу, подання пропозицій (зауважень) у письмовій та/або усній формі, зміст пропозицій (зауважень), що надійшли, та процедуру їх урахування; забезпечує ведення обговорення, подання пропозицій (зауважень) громадськості із дотриманням регламенту; забезпечує аудіо- та/або відеофіксацію перебігу громадських слухань; готує протокол громадських слухань.
Громадські слухання розпочинаються з доповіді розробника та/або замовника розроблення містобудівної документації про розроблений проект містобудівної документації.
Перебіг громадських слухань та подані пропозиції (зауваження) оформляються протоколом, який підписується головуючим. Файл аудіо- та/або відеофіксації перебігу громадських слухань додається до протоколу.
Замовник розроблення містобудівної документації зобов'язаний забезпечити реєстрацію пропозицій (зауважень) учасників громадських слухань із дотриманням регламенту та фіксуванням у протоколі громадських слухань інформації про відсутність пропозицій (зауважень) учасників громадських слухань.
Відповідно до пункту 10 Порядку №555, на початку громадських слухань шляхом голосування затверджуються порядок денний та регламент проведення громадських слухань. Кожен учасник громадських слухань має право подати пропозиції (зауваження), поставити запитання усно чи письмово.
У разі коли замовник розроблення містобудівної документації не може прийняти рішення про врахування відповідної пропозиції (зауваження) безпосередньо під час проведення громадських слухань, така пропозиція (зауваження) розглядається на погоджувальній комісії у визначеному порядку.
Під час громадських слухань незалежно від наявності чи відсутності пропозицій (зауважень) громадськості голосуванням учасників громадських слухань (половина голосів зареєстрованих учасників громадських слухань із правом голосу плюс один голос) обираються представники громадськості, які увійдуть до складу погоджувальної комісії в разі її утворення за результатами громадських обговорень, про що зазначається у протоколі громадських слухань.
Згідно пункту 11 Порядку № 555 усі пропозиції (зауваження) та запитання заносяться (додаються) до протоколу.
Протокол громадських слухань має містити: 1) дату, час і місце проведення громадських слухань; 2) предмет громадських слухань; 3) кількість учасників громадських слухань; 4) виклад перебігу громадських слухань; 5) пропозиції (зауваження), що були висловлені під час громадських слухань; 6) рішення за результатами громадських слухань, яке повинно обов'язково містити перелік уповноважених представників громадськості для участі в погоджувальній комісії.
До протоколу додаються списки реєстрації учасників громадських слухань, а також запитання, звернення та пропозиції (зауваження), подані головуючому під час проведення громадських слухань їх учасниками в письмовій формі.
Протокол громадських слухань складається у двох оригінальних примірниках, один із яких передається замовникові розроблення містобудівної документації, а інший не пізніше ніж через два робочі дні після проведення громадських слухань розміщується у приміщенні сільської, селищної, міської ради на інформаційному стенді (дошці оголошень) із забезпеченням вільного доступу громадян до нього.
Громадські слухання відбуваються у відкритому режимі, проводиться їх веб-трансляція, відео- та/або аудіозапис.
Сканована копія протоколу, відеозапис та стенограма громадських слухань розміщуються на офіційному веб-сайті замовника розроблення містобудівної документації у відповідному розділі у двотижневий строк, але не пізніше ніж оприлюднення результатів розгляду пропозицій (зауважень) громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні відповідно до процедури громадських обговорень.
Оригінальний примірник протоколу громадських слухань зберігається замовником розроблення містобудівної документації протягом п'яти років і має бути доступним для ознайомлення громадськості.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 555 затверджений замовником розроблення містобудівної документації протокол громадських слухань є підставою для коригування розробником проекту містобудівної документації на місцевому рівні виключно щодо поданих пропозицій (зауважень) громадськості в частині, що не суперечить нормативно-правовим актам і будівельним нормам.
Розробник проекту містобудівної документації протягом одного місяця з дати проведення громадських слухань вносить відповідні коригування до проекту відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
За зверненням розробника містобудівної документації замовник розроблення містобудівної документації на місцевому рівні може продовжити строк коригування проекту містобудівної документації на місцевому рівні, але не більше ніж на строк дії чинного договору з розробником містобудівної документації на місцевому рівні.
Згідно пункту 14 Порядку №555 затвердження містобудівної документації на місцевому рівні без проведення громадських слухань проектів такої документації забороняється. Протокол громадських слухань проекту містобудівної документації є невід'ємною складовою зазначеної документації.
Відповідно до пункту 17 Порядку №555 громадські слухання можуть бути визнані такими, що не відбулися, у разі порушень вимог цього Порядку та законодавства, зокрема через: безпідставне повернення пропозицій (зауважень), нездійснення реєстрації, невчасну реєстрацію або неправомірну відмову в реєстрації пропозицій (зауважень); недотримання посадовими особами встановлених строків під час організації та проведення громадських слухань; неоприлюднення, невчасне оприлюднення чи оприлюднення не в повному обсязі документів, передбачених для оприлюднення, під час громадських слухань; необґрунтовану відмову щодо врахування пропозицій (зауважень) у рамках громадських слухань; недотримання вимог цього Порядку щодо перевірки приналежності учасників громадських слухань до відповідної території та їх представництва; прийняття рішення під час громадських слухань щодо визнання їх такими, що не відбулися; інші дії чи бездіяльність, що порушують вимоги законодавства про проведення громадських слухань.
Рішення про визнання громадських слухань такими, що не відбулися, може бути прийняте шляхом голосування учасників громадських слухань (не менше ніж дві третини голосів учасників громадських слухань) або замовником розроблення містобудівної документації.
Громадські слухання можуть бути визнані такими, що не відбулися, у судовому порядку.
Як встановлено судом, 01.04.2024 на офіційному веб-сайті Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради було опубліковано «Повідомлення про оприлюднення проєкту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку» (посилання: https://dma.if.ua/povidomlennya-pro-oprylyudnennya-proyektu-dokumenta-derzhavnogo-planuvannya-ta-zvitu-pro-strategichnu-ekologichnu-oczinku-9.
У вказаному повідомленні зазначено:
Повна назва документа державного планування: «Розроблення детального плану території для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна - Чумака у с. Вовчинець» (далі - проєкт ДПТ).
ДПТ є видом містобудівної документації на місцевому рівні, що розробляється відповідно до статті 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.
Склад та зміст детального плану території визначається відповідно до ДБН Б.1.1-14:2021.
Метою цього детального плану території - зміна цільового призначення ділянок та уточнення у більш крупному масштабі положень генерального плану, схеми планування території, а також визначення параметрів забудови окремих земельних ділянок, забезпечення комплексності забудови території, коригування планувальної структури території та архітектурно-композиційного рішення.
Орган, що прийматиме рішення про затвердження документа державного планування:
Івано-Франківська міська рада, адреса: 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21, тел.: +38 (0342) 556515, +38 (0342) 556020, e-mail: mvk@mvk.if.ua
Передбачувана процедура громадського обговорення, у тому числі:
а) дата оприлюднення проєкту ДПТ та звіту про стратегічну екологічну оцінку: шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради - 01 квітня 2024 року.
б) способи участі громадськості (надання письмових зауважень і пропозицій, громадські слухання тощо): громадськість в межах строку громадського обговорення має право подати в письмовій формі зауваження та пропозиції до звіту про СЕО та проєкту документу державного планування. Усі зауваження і пропозиції до проєкту документа державного планування та звіту про СЕО, одержані протягом встановленого строку, підлягають обов'язковому розгляду замовником. За результатами розгляду замовник враховує одержані зауваження або вмотивовано їх відхиляє. Громадські обговорення даного проєкту ДПТ включатимуть проведення громадських слухань;
в) дата, час і місце проведення запланованих громадських слухань (у разі проведення): громадські слухання відбудуться 16 квітня 2024 р. о 09:00 вул. Незалежності, 9, каб. 501 у м. Івано-Франківську.
г) орган, від якого можна отримати інформацію та адресу, за якою можна ознайомитися з проєктом документа державного планування, звітом про стратегічну екологічну оцінку та екологічною інформацією, у тому числі пов'язаною зі здоров'ям населення, що стосується документа державного планування: Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, адреса: 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 9, тел.: (0342) 53-19-28, e-mail: dma.if.mvk@gmail.com
д) орган, до якого подаються зауваження і пропозиції, поштова та електронна адреси та строки подання зауважень і пропозицій: Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, адреса: 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 9, тел.: (0342) 53-19-28, e-mail: dma.if.mvk@gmail.com.
Зауваження та пропозиції до проєкту державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку надаються протягом 30 днів з дня оприлюднення звіту, тобто до 01 травня 2024 року включно.
д) місцезнаходження наявної екологічної інформації, у тому числі пов'язаної із здоров'ям населення, що стосується документа державного планування: Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, адреса: 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 9, тел.: (0342) 53-19-28, e-mail: dma.if.mvk@gmail.com
Необхідність проведення транскордонних консультацій щодо проєкту документа державного планування:
Необхідність проведення транскордонних консультацій щодо проєкту документа державного планування відсутня (а.с.36-38).
Таким чином, повідомлення від 01.04.2024 розміщене на офіційному веб-сайті Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради містило повну назву документа державного планування, що пропонується, та стислий виклад його змісту; орган, що приймає рішення про затвердження документа державного планування; рішення
Івано-Франківської міської ради від 15.12.2023 №267-39 «Про надання дозволу на розроблення/внесення змін до детального плану території» (доступне за посиланням на гугл диск); завдання на розроблення детального плану території для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна -Чумака у с. Вовчинець (доступне за посиланням на гугл диск); відомості про замовника та розробника проекту містобудівної документації на місцевому рівні та підстави для його розроблення (доступне за посиланням на гугл диск); інформацію про дату, час і місце проведення громадських слухань та умови участі в них; інформацію про час і місце, де у вільному доступі протягом п'яти календарних днів до дати проведення громадських слухань (у тому числі у вихідні дні та в неробочий час) можна ознайомитися з матеріалами проекту містобудівної документації на місцевому рівні на паперових чи інших твердих (матеріальних) носіях; інформацію про посадову особу замовника розроблення містобудівної документації, відповідальну за забезпечення організації розгляду пропозицій (зауважень), та адресу, за якою можуть надсилатися пропозиції (зауваження); матеріали щодо проекту містобудівної документації на місцевому рівні в повному обсязі відповідно до визначеного в установленому законом порядку складу та змісту, крім інформації, яка відповідно до закону становить державну таємницю або належить до інформації з обмеженим доступом (доступне за посиланням на гугл диск); місцезнаходження наявної екологічної інформації, у тому числі пов'язаної із здоров'ям населення, що стосується документа державного планування; необхідність проведення транскордонних консультацій щодо проєкту документа державного планування.
Матеріалами справи підтверджено, що 16.04.2024 Департаментом містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради проведено громадські слухання з розгляду проекту містобудівної документації «Розроблення детального плану території для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна - Чумака у с. Вовчинець», про що складено Протокол від 16.04.2024(а.с.136-142).
Відповідно до вищевказаного Протоколу від 16.04.2024 на громадських слуханнях були присутні мешканці Івано-Франківська та с. Вовчинців, зауважень та пропозицій від яких згідно змісту такого протоколу не надходило.
Стосовно посилань позивача на допущення порушень частин 5 статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної документації» в частині проведення громадських слухань 16.04.2024 до спливу 30 денного строку на подання пропозицій громадськості, суд зазначає, таке.
Як уже зазначалось судом вище, 01.04.2024 на офіційному веб-сайті Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради було опубліковано «Повідомлення про оприлюднення проєкту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку» (посилання: https://dma.if.ua/povidomlennya-pro-oprylyudnennya-proyektu-dokumenta-derzhavnogo-planuvannya-ta-zvitu-pro-strategichnu-ekologichnu-oczinku-9. Повна назва документа державного планування: «Розроблення детального плану території для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна - Чумака у с. Вовчинець».
У зазначеному повідомленні, серед іншого, зазначена дата оприлюднення проєкту ДПТ та звіту про стратегічну екологічну оцінку: шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради - 01 квітня 2024 року, зазначено, що громадські слухання відбудуться 16 квітня 2024 р. о 09:00 вул. Незалежності, 9, каб. 501 у м. Івано-Франківську, також зазначено орган, до якого подаються зауваження і пропозиції, поштова та електронна адреси та строки подання зауважень і пропозицій: Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, адреса: 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 9, тел.: (0342) 53-19-28, e-mail: dma.if.mvk@gmail.com, вказано, що зауваження та пропозиції до проєкту державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку надаються протягом 30 днів з дня оприлюднення звіту, тобто до 01 травня 2024 року включно.
Згідно вимог частин 4,5,6 статті 21 Закону №3038-VI оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні, проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості замовнику містобудівної документації.
Пропозиції громадськості подаються у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, який не може становити менш як 30 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні.
Пропозиції, подані після встановленого строку, не розглядаються.
Громадські слухання щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні проводяться у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, але не раніше 10 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні.
Оскільки, оприлюднення проєкту ДПТ та звіту про стратегічну екологічну оцінку, шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради відбулось 01.04.2024, громадські слухання з розгляду проекту містобудівної документації «Розроблення детального плану території для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна - Чумака у с. Вовчинець», згідно наявного в матеріалах справи Протоколу від 16.04.2024 відбулись 16.04.2024, тобто не раніше 10 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні, а строк подання пропозицій громадськості замовнику містобудівної документації встановлено у 30 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні, то доводи позивача про допущення замовником містобудівної документації (ДПТ) порушень частин 5 статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної документації» не знайшли свого підтвердження.
Разом з тим, позивачем не зазначено та не надано доказів про подання протягом 30 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні, пропозицій чи зауважень до проєкту державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку замовнику містобудівної документації, тобто у період з 01.04.2024 по 01.05.2024 включно. Також, не надано доказів не прийняття чи не розгляду замовником таких пропозицій, зауважень від позивача чи третіх осіб, у межах строку визначеного для проведення процедури громадського обговорення (з 01.04.2024 по 01.05.2024 включно).
Враховуючи наведене доводи позивача про скорочення замовником містобудівної документації передбаченого законом строку для подання пропозицій громадськості, чим фактично обмежено її права на подання таких пропозицій, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.
При цьому, суд враховує, що відповідно до правового висновку щодо застосування Порядку №555, викладеного у постановах Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №463/1230/16-а та від 13.03.2020 у справі №320/6466/18, розміщення замовником містобудівної документації інформації про дату, час та місце, де заінтересовані особи можуть ознайомитися з матеріалами проектів містобудівної документації, є належним способом оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації та не становить порушень вимог Порядку № 555.
На переконання суду, замовником детального плану території був обраний коректний та відповідний ситуації в країні спосіб доведення змісту ДПТ до громадськості, який жодним чином не порушив інтереси громадян, які мали намір ознайомитися із змістом детального плану території та за потреби подати свої зауваження чи пропозиції.
Стосовно доводів позивача про невідповідність детального плану територій для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна - Чумака у с. Вовчинець вимогам Генерального плану міста Івано-Франківська та села Вовчинець, то суд азначає наступне.
За наведеними у ст.1 Закону №3038-VI визначеннями термінів, під генеральним планом населеного пункту слід розуміти одночасну містобудівну документацію на місцевому рівні та землевпорядну документацію, що визначає принципові рішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту (пункт 2 частини 1 згаданої статті), а під детальним планом території - одночасно містобудівну документацію на місцевому рівні та землевпорядну документацію, що визначає планувальну організацію та розвиток території (пункт 3 частини 1 статті 1 Закону).
Згідно з положеннями ст. 18 Закону №3038-VI план зонування території є містобудівною документацією, яка розробляється у складі комплексного плану, генерального плану населеного пункту з метою визначення умов та обмежень використання території у межах визначених функціональних зон. План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій, запобігання надмірній концентрації населення і об'єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об'єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів та підлягає стратегічній екологічній оцінці.
План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації. Вказане також відповідає визначенню функціонального призначення території, що визначено Порядком розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України №926 від 01 вересня 2021 року (далі - Порядок №926), згідно якого під функціональним призначенням території визначено перспективне використання території за переважною функцією, яка встановлена планом зонування території у складі відповідного виду містобудівної документації.
За загальним правилом, згідно частини першої статті 19 Закону №3038-VI, детальний план території розробляється з метою деталізації положення генерального плану населеного пункту або комплексного плану та визначає планувальну організацію і розвиток частини території населеного пункту або території за його межами без зміни функціонального призначення цієї території.
Разом з тим, 17 червня 2020 року прийнято Закон України №711-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель», яким спростовуються твердження позивача щодо неможливості зміни функціонального призначення території детальним планом такої території.
Зокрема, зазначеним Законом України №711-IX внесено зміни до Закону, якими встановлено виключення щодо неможливості зміни функціонального призначення території шляхом розроблення детального плану.
Так, згідно Закону України №711-ІХ розділ V доповнено пунктом 6-3 відповідно до якого встановлено, що до 1 січня 2025 року функціональне призначення території може визначатися детальним планом території. Дія цього положення не поширюється на території, де затверджені комплексні плани або генеральні плани населеного пункту відповідно до Закону України від 17 червня 2020 року №711-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель». При визначенні функціональної зони в такому порядку не допускається зміна (уточнення) раніше визначених планом зонування, генеральним планом населеного пункту функціональних зон на території островів, у межах водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, територій та об'єктів природно-заповідного фонду, водних об'єктів, а також території, на якій розташовані ліси, сквери, парки.
Разом з цим, пунктом 20 Закону України №711-IX, розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 23, згідно змісту якого встановлено, що до внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональні зони, належність земельної ділянки до функціональної зони, встановленої до 1 січня 2025 року, визначається відповідно до:
- плану зонування (щодо земельних ділянок у межах населених пунктів, на які не затверджений детальний план території);
- генерального плану населеного пункту (у разі відсутності плану зонування та щодо земельних ділянок у межах населеного пункту, на які не затверджений детальний план території);
- детального плану території;
- містобудівної документації регіонального рівня (щодо земельних ділянок за межами населених пунктів, на які не розроблено детальний план території).
Системний аналіз вище наведених норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок про те, що законодавцем встановлена можливість визначення функціонального призначення території саме детальним планом території за умови затвердження органом місцевого самоврядування комплексного плану або генеральну плану населеного пункту до прийняття та без врахування положень Закону України від 17 червня 2020 року №711-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель».
Враховуючи те, що затвердження оспорюваної містобудівної документації відбулося у листопаді 2024 року, тобто спірні правовідносини у цій справі виникли вже після набрання чинності та введення у дію Закону України від 17 червня 2020 року №711-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель», відтак органом місцевого самоврядування правомірно та обґрунтовано застосовані положення зазначеного закону щодо можливості визначення функціонального призначення території детальним планом території, а оспорюване рішення прийнято Івано-Франківською міською радою у відповідності до встановлених вимог чинного законодавства. Водночас, Законом України №711-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель» обумовлено порядок визначення належності земельної ділянки до функціональної зони, встановленої до 01 січня 2025 року.
Так, до внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональні зони, належність земельної ділянки до функціональної зони, встановленої до 1 січня 2025 року, визначається відповідно до генерального плану населеного пункту виключно у разі відсутності плану зонування та щодо земельних ділянок у межах населеного пункту, на які не затверджений детальний план території); а планом зонування - виключно щодо земельних ділянок у межах населених пунктів, на які не затверджений детальний план території. Відтак, детальний план території є достатньою містобудівною документацією для визначення належності земельної ділянки до функціональної зони, і у разі наявності такого виду містобудівної документації відомості генерального плану та плану зонування не застосовуються.
Як зазначено у пояснювальній записці до детального плану, розробленого суб'єктом господарювання, який має право здійснювати розроблення містобудівної документації відповідно до Закону України «Про архітектурну діяльність», детальний план розроблявся з метою визначення потужності та параметрів забудови відведеної земельної ділянки і уточнення положень діючого генерального плану м. Івано-Франківська та села Вовчинець, для будівництва багатоквартирної житлової забудови із об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна - Чумака у с. Вовчинець. Проектні рішення не суперечать положенням генерального плану м. ІваноФранківська та генерального плану с. Вовчинець.
Метою розроблення детального плану території є визначення містобудівних умов та обмежень земельної ділянки площею 8,3458 га, для будівництва багатоквартирної житлової забудови із об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна - Чумака у с. Вовчинець, уточнення положення містобудівної документації вищого рівня, з врахуванням даних державного земельного кадастру та суміжних земельних ділянок і визначити планувальну організацію та розвиток території, що визначена містобудівною документацією (частина вихідних даних), як межа території містобудівного проектування.
Генеральним планом міста Івано-Франківська та села Вовчинець територія проектування передбачається, як територія громадських закладів. Межа території проектування встановлена відповідно до викопіювання з містобудівної документації вищого рівня - генерального плану населеного пункту.
Згідно з Класифікатором видів функціонального призначення територій та їх співвідношення з видами цільового призначення земельних ділянок, територія проектних робіт відноситься до території житлової багатоквартирної забудови (код класифікаційного угрупування - 1, код функціонального призначення території - 10101.0).
Проектним рішенням при розробці містобудівної документації - «Детальний план території для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна - Чумака у с. Вовчинець», встановлено, що дана територія на перспективу визначена, як територія багатоквартирної житлової забудови (уточнення положення містобудівної документації вищого рівня).
Цільове призначення земельних ділянок розташованих в межах проєктування детального плану території, може приводиться у відповідність до детального плану території після його затвердження.
Враховуючи наведене доводи позивача щодо невідповідності детального плану території містобудівній документації вищого рівня не знайшли свого підтвердження.
Стосовно покликання позивача на відсутність в проекті детального плану території усіх відстаней від існуючих будівель до запроектованих будинків та до стіни будинку позивача, то суд вважає слушними доводи представника відповідача про те, що питання висотності, щільності забудови, технічних умов будівництва передбачаються у містобудівних умовах та обмеженнях земельної ділянки, які має бути враховано замовником під час проектування будівництва, а не у детальному плані території.
Решта доводів учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.
Відтак, системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що оскаржене рішення Івано-Франківської міської ради від 14.11.2024 №208-47 «Про затвердження детального плану території «Для багатоквартирної забудови з об'єктами громадського призначення в межах вулиць Надрічна-Чумака у с. Вовчинець» відповідає критеріям правомірності рішень суб'єктів владних повноважень, викладеним у частині другій статті 2 КАС України, а тому відсутні підстави для визнання його протиправним та скасування.
Суд зазначає, що Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі «Трофимчук проти України» ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Відповідно до пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Враховуючи зазначену позицію Європейського суду з прав людини, суд надав відповідь на всі аргументи сторін, які мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до частини 1статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ;
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача:
ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ;
ОСОБА_3 , адреса: АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ;
ОСОБА_4 , адреса: АДРЕСА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 ;
ОСОБА_5 , адреса: АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 ;
відповідач - Івано-Франківська міська рада, адреса: вул. Грушевського, буд.21, м. Івано-Франківськ, 76015, код ЄДРПОУ 33644700;
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача:
- Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, адреса: вул. Незалежності, буд.9, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 42909845;
- Товариство з обмеженою відповідальністю «Холенд-Девелопмент», вул. Чумака, буд.85, с. Вовчинець, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 76491, код ЄДРПОУ 45000427.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.