Ухвала від 26.11.2025 по справі 280/9549/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ВСТАНОВЛЕННЯ СУДОВОГО КОНТРОЛЮ ЗА ВИКОНАННЯМ СУДОВОГО РІШЕННЯ

26 листопада 2025 рокуСправа № 280/9549/24 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі в порядку письмового провадження матеріали заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі

за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна, буд.83, м.Одеса, Одеська область, 65107; код ЄДРПОУ 20987385)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03.12.2024 у справі №280/9549/24 позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 11.09.2024 за №083850023201 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, починаючи з 02.09.2024 на підставі п.«а» ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 за №1-р/2020, та із зарахуванням до загального страхового стажу періодів роботи з 09.07.1991 по 30.11.1992, з 22.12.1994 по 28.10.1997, періоду отримання допомоги по безробіттю з 29.01.1998 по 25.10.1998, та із зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи з 21.05.1992 по 30.11.1992, з 22.12.1994 по 28.10.1997, та періоду проходження військової служби з 28.12.1992 по 08.11.1994, із додатковим зарахуванням до страхового стажу 12 років (за 12 повних років стажу роботи за Списком №1).

25.06.2025 рішення суду набрало законної сили.

24.11.2025 на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

У заяві зазначено: "... Листом Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області від 31.07.2025 року №21394-20250/А-02/8-1500/25 повідомлено Позивача про наступне: «Судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань. На виконання зазначеного рішення суду, Головним управлінням Вам з 02.09.2024 призначено пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з урахуванням до страхового стажу вищезазначених періодів роботи». Згідно розрахунку пенсії від 23.07.2025 року, розміщеного в особистому кабінеті Позивача на ВЕБ порталі Пенсійного фонду України, розмір пенсії Позивача складає 7014,12 грн., де: страховий стаж - 25 років 11 місяців 07 днів; страховий стаж до 01.01.2004 - 06 років 10 місяців 07 днів; страховий стаж після 01.01.2004 - 09 років 01 місяць 0 днів; додаткові роки за Список 1 - 10 років 0 місяців 0 днів; в тому числі: роботи за Списком №1 - 12 років 08 місяців 10 днів; коефіцієнт стажу - 0,25917; середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 27063,77 грн. (13559,41 грн. х 1,99594); загальний розмір пенсії, починаючи з 02.09.2024 року - 7014,12 грн. При цьому, період проходження Позивачем строкової військової служби (з 28.12.1992 року по 08.11.1994 року) було зараховано Відповідачем 1 до страхового стажу Позивача (в одинарному розмірі) стажу Позивача для визначення права на призначення пенсії, однак, не було враховано при обчисленні розміру пенсії Позивача у пільговому обчисленні (із розрахунку один рік роботи за два роки). Замість 12 додаткових років стажу за 12 повних років роботи за Списком №1, Відповідачем 1 було зараховано до страхового стажу Позивача лише 10 додаткових років стажу за роботу за Списком №1. Жодних пояснень щодо того, з якої причини період проходження Позивачем військової служби не було враховано при обчисленні розміру пенсії Позивача у пільговому обчисленні (із розрахунку один рік роботи за два роки), Відповідачем не було надано. З викладеного вбачається, що розмір пенсії Позивача обчислений з порушенням норм чинного законодавства України з огляду на наступне. Згідно ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону. Згідно ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи. Згідно з частиною першою статті 24 Закону №1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. За змістом абзацу першого частини 2 статті 24 Закону №1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Згідно частини третьої статті 24 Закону №1058, за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» набрав чинності з 01.01.2004. До вказаної дати порядок обчислення стажу визначався Законом України «Про пенсійне забезпечення». Тобто періоди трудової та іншої діяльності, що проходили до 01.01.2004 підлягають зарахуванню до страхового стажу відповідно до статей 56-63 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 та пенсій за вислугу років відповідно до статті 55 цього Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах. Як зазначалося вище, Позивач проходив дійсну строкову службу у лавах Збройних Сил України у період з 28.12.1992 року по 08.11.1994 року. Зазначені обставини було предметом судового розгляду в межах адміністративної справи №280/9549/24. Відповідно до п.«в» ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби. Згідно ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Згідно ч.1 ст.8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Отже, чинне законодавство України передбачає зарахування періоду проходження військової служби до трудового стажу. Записи та відмітки у військовому квитку роблять посадові особи районних (міських) військових комісаріатів, які відповідають за його видачу й заповнення. Станом на момент призову на строкову військову службу Позивач працював на посаді електрослюсаря підземного по третьому розряду з повним робочим днем в Шахті ім. В.Р. Менжинського, дана посада передбачає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1. Таким чином, період проходження Позивачем військової строкової служби в лавах Збройних Сил України з 28.12.1992 року по 08.11.1994 року має бути зараховано до його стажу роботи за Списком №1. Однак, всупереч зазначеним вище законодавчим нормам та судовому рішенню, Відповідач 1 здійснив розрахунок пенсії Позивача без урахування періоду проходження Позивачем військової служби у пільговому обчисленні (із розрахунку один рік роботи за два роки), чим грубо порушив норми законодавства України. Водночас, обов'язок щодо правильності розрахунку розміру пенсії Позивача та дотримання при цьому вимог чинного законодавства покладається на Відповідача 1 з огляду на наступне. ... Орган Частиною другою встановлено обов'язки Відповідача як територіального органу виконавчої дирекції Пенсійного фонду, зокрема: 10) надавати відповідно до закону на вимогу застрахованої особи інформацію, що міститься на її персональній обліковій картці в системі персоніфікованого обліку; 11) письмово інформувати застрахованих осіб про набуття права на призначення пенсії і порядок її призначення, про призначення або відмову в призначенні пенсії, її розмір, порядок виплати, а також про можливість та умови переходу на інший вид пенсії та порядок оскарження рішень виконавчих органів Пенсійного фонду; 13) надавати безоплатно страхувальникам і застрахованим особам в усній та письмовій формі, а також через засоби масової інформації консультації з питань застосування законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, роз'яснювати їхні права, обов'язки і відповідальність, порядок сплати страхових внесків, заповнення звітності та інші питання відповідно до цього Закону. Тобто, Відповідач 1 (як і Відповідач 2) наділений всіма необхідними повноваженнями для здійснення розрахунку пенсії Позивача із дотриманням норм чинного законодавства України. Крім того, Відповідач 1 має встановлений законом обов'язок роз'яснити Позивачу його права щодо обчислення пенсії. Однак, Відповідач 1, здійснивши призначення пенсії Позивача на виконання рішення суду, не дотримався свого законного обов'язку зарахувати період проходження строкової військової служби до пільгового стажу Позивача за Списком № 1, чим грубо порушив норми чинного законодавства щодо встановлення соціальних гарантій громадян України. Позивач вважає, що Відповідач 1 не дотримався свого законного обов'язку щодо правильності обчислення розміру пенсії Позивача та інформування Позивача щодо підстав здійсненого розрахунку. Зазначеними діями Відповідач істотно порушив право Позивача на майно та не дотримався соціальних гарантій, встановлених нормами чинного законодавства. ... ПРОШУ: 1.Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення у справі №280/9549/24 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ - 20987385) надати звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.12.2024 року у справі №280/9549/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. 2.Накласти штраф на начальника Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області за невиконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.12.2024 року у справі №280/9549/24. ...".

Згідно з ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст.382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

Як зазначено у ч.2 ст.382-1 КАС України, за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч.3 ст.382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Як зазначено у ч.1 ст.370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.

Враховуючи наведене, матеріали справи, зміст заяви та доданих до неї документів, суд вбачає необхідність зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протягом трьох місяців - до 26.02.2026 з дня отримання даної ухвали подати звіт про виконання судового рішення.

Отже, заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.241, 243, 248, 382, 382-1 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна, буд.83, м.Одеса, Одеська область, 65107; код ЄДРПОУ 20987385) до 26.02.2026 подати звіт до Запорізького окружного адміністративного суду про виконання рішення суду від 03.12.2024 у справі №280/9549/24.

Роз'яснити Головному управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що відповідно до ч.3, ч.10 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 КАС України або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 КАС України, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.12.2024 у справі №280/9549/24.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя О.О. Прасов