Постанова від 18.11.2025 по справі 725/10210/25

Єдиний унікальний номер 725/10210/25

Номер провадження 3/725/2545/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.11.2025 року м. Чернівці

Суддя Чернівецького районного суду м.Чернівці Федіна А.В., за участю представника митниці Білобрицького С.Г., розглянувши справу, яка надiйшла вiд Чернівецької митницi, про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi за ч. 3 ст. 471 МК України громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з протоколу про порушення митних правил, 19.05.2025 року о 18 годині 05 хвилини в зону митного контролю на територію пункту пропуску «Дяківці-Раковець» митного поста «Дяківці» Чернівецької митниці автомобілем марки «MERCEDES-BENZ SPRINTER» реєстраційний номер « НОМЕР_1 » країна реєстрації Україна, по смузі руху позначеної символами «зелений коридор» в'їхав громадянин України ОСОБА_2 , який прямував у напрямку виїзд з України до Румунії у приватних справах.

У вказаному вище транспортному засобі в якості пасажирів слідували громадяни України, а саме: ОСОБА_3 (паспорт « НОМЕР_2 » від 06.01.2016) та ОСОБА_4 (паспорт « НОМЕР_3 » від 24.04.2019).

Громадяни надали контрольний талон для проходження митного контролю по «зеленому коридору» чим своїми діями заявили про те, що переміщувані ними через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо переміщення через митний кордон України .

Згідно з ч. 5 ст.366 МК України, початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору і «зелений коридор»), є декларуванням шляхом вчинення дій ,уим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч. 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

При візуальному огляді, зазначені вище громадяни заявили про наявність особистих речей.

Під час виконання завдань, сформованих на підставі системи управління ризиками, на підставі п.1 ч.1 ст.320 МК України , в період з 18 год. 10 хв. 19.05.202 року 5 по 20 год. 00 хв. 19.05.2025 року на митному посту «Дяківці» Чернівецької митниці (акт огляду №UA408150/2025/000326 від 19.05.2025), проведено митний огляд автомобіля марки «MERCEDES-BENZ SPRINTER» реєстраційний номер « НОМЕР_1 » країна реєстрації Україна, особистих речей та ручної поклажі вищезазначених громадян.

В результаті проведення зазначеного вище огляду виявлено не задекларовані, не пред'явлені до митного контролю, обмежені до переміщення через митний кордон, без ознак приховування, серед інших валіз, у коробці заводського зразка темно-червоного кольору, призначеної для транспортування паперу офісного формату А4, поштові марки, зображення та поштові листівки (частково чи повністю ламіновані), різних років видання та розмірів в кількості 445 штук, які за зовнішніми ознаками (дата виготовлення, ознаки потертості, присутні різного рівня дефекти, інше), можуть бути віднесені до предметів виготовлених 50 і більше років тому.

Громадянин України ОСОБА_1 визнав своє відношення до виявлених предметів в якості особи, яка переміщує останні, при цьому жодних дозвільних документів на право переміщення останніх через державний кордон України не надав.

Громадяни України, а саме: ОСОБА_3 (паспорт « НОМЕР_2 » від 06.01.2016) та ОСОБА_4 (паспорт « НОМЕР_3 » від 24.04.2019) виявлені товари не визнали своєю власністю.

За визначенням ст. 370 МК України виявлені предмети, не включені до переліку товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей громадян.

Відповідно до ч.5 ст. 374 Митного кодексу України культурні цінності за кодом 9704 згідно з УКТЗЕД виготовлені 50 і більше років тому, незалежно від їх вартості та способу переміщення через митний кордон України, підлягають письмовому декларуванню.

Згідно п.7 Інструкції «Пpo порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22.04.2002 №258, твори друку, видані до 1945 року, зокрема: тиражована друкована графіка (репродукції, літографії, естампи, плакати, постери, афіші, календарі, листівки, конверти і т.п.), фотоальбоми і фотопродукція сувенірного призначення і т.п., можуть бути вивезені за межі митної території України, на підставі дозволу Державної служби контролю.

Таким чином, виявлені предмети, за попередніми ознаками, підпадають під дію встановлених законодавством обмеження, щодо вивезення з митної території України, відповідно до Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21.09.1999 № 1068-XIV та Інструкції «Про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22.04.2002 року.

Враховуючи вищенаведене, громадянин України ОСОБА_1 не задекларував вищезазначені предмети, які підпадають під дію законодавства України щодо порядку вивезення культурних цінностей, тим самим вчинив дії спрямовані на недекларування товарів, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження при вивезенні за межі митної території України.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що він дійсно перевозив виявлені предмети ПМП на прохання знайомого, при цьому з правилами переміщення через митний кордон України виявлених та вилучених поштових марок і листівок не був обізнаний.

Представник Чернівецької митниці в судовому засіданні надав суду пояснення аналогічні змісту протоколу, просив накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Згідно вимог ст.245 КУпАП, ст.486 МК України, завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст.280 КУпАП, ст.489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.

Відповідно до ч. 2 ст. 495 МК України посадова особа митного органу, яка здійснює провадження у справі про порушення митних правил, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

Диспозицією ч. 3 ст. 471 МК України передбачено відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.

За наслідками розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 перевозив через митний кордон України по смузі руху позначеної символами «зелений коридор» поштові марки, зображення та поштові листівки (частково чи повністю ламіновані), різних років видання та розмірів в кількості 445 штук.

Відповідно до висновку державної експертизи Національного музею у Львові ім. А. Шептицького на предмети другу ХХ ст., встановлено, що серед наданих листівок значна частина відображає історичні українські землі - сучасні території Київської, Харківської, Полтавської, Львівської, Волинської, Рівненської, Житомирської, Закарпатської областей та Автономної Республіки Крим. На час Першої світової війни ці міста та місцевості адміністративно належали до Австро-Угорщини чи Російської імперії, однак вони є невід'ємною частиною українського історико-культурного простору. Листівки відображають воєнні події та їхній вплив на міське середовище і населення. Найраніший із представлених предметів датується 1913 роком, а найпізніший - 1918 роком (що з'ясовано по відбитках поштових штемпелів). Таким чином, листівки та інші вищезгадані об'єкти побутували переважно в період Першої світової війни. На предметах наявні характерні сліди перебування в обігу: потерті краї, заломи, часткові пошкодження. Серед листівок трапляються як чисті, без написів, так і заповнені текстом відправника.

Оцінна вартість представлених предметів колекції становить 200 000 (двісті тисяч) гривень. Слід зазначити, що ця оцінна вартість не є комерційною вартістю предметів. Належність об'єктів та роки їх побутування визначено шляхом візуального дослідження. Оцінну вартість встановлено на підставі даних електронних каталогів у мережі Інтернет, а також інформації із спеціалізованих сайтів, що займаються подібними предметами.

Надані на експертизу предмети становлять певну історичну та культурну цінність як зразки серійного, масового та тиражованого виробництва початку XX століття. Водночас, з огляду на їх характер, вони не належать до унікальних чи поодиноких пам'яток, що мають виняткове значення для національної культурної спадщини. За результатами проведеного дослідження зазначені об'єкти не рекомендовані до включення до Державного реєстру національного культурного надбання.

Так, за змістом ч. 1-4 ст. 366 МК України, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України. Канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Канал, позначений символами червоного кольору ("червоний коридор"), призначений для всіх інших громадян. Громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.

Частинами 5, 6 ст. 366 МК України передбачено, що обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

Отже, за наслідками розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 19.05.2025 року о 18 годині 05 хвилини через пункт пропуску «Дяківці-Раковець» митного поста «Дяківці» Чернівецької митниці перевозив товари, що підпадають під встановлені законодавством обмеження та заборони, законодавства України щодо порядку ввезення культурних цінностей, натомість не задекларував такі товари у встановленому законом порядку.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення повністю доводиться дослідженими та проаналізованими письмовими доказами по справі, а саме: протоколом про ПМП, актом про проведення огляду товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, висновком державної експертизи, іншими матеріалами справи.

При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення та особа правопорушника.

Обставиною, яка пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 є визнання вини та щире каяття.

Обставин, які б обтяжували відповідальність ОСОБА_1 за наслідками розгляду справи не встановлено.

Санкцією ч. 3 ст. 471 МК України передбачено накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких товарів або без такої.

Згідно зі ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

З урахуванням обставин справи, вимог ст. 23 КУпАП щодо мети адміністративного стягнення, суд вважає за можливе не застосовувати до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді конфіскації предметів ПМП.

Згідно п.2 розділу №3 (Особливості покриття витрат) «Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15.06.2012 року №731, вбачається, що витрати митного органу за зберігання товарів, транспортних засобів, тимчасово вилучених у справі про порушення митних правил, після набрання законної сили рішенням, винесеним у справі про порушення митних правил, відшкодовуються у разі, якщо особу визнано винною, а вилучені у справі про порушення митних правил товари та/або транспортні засоби підлягають поверненню власнику.

Таким чином, витрати понесені митним органом на зберігання вилученого товару стягуються з ОСОБА_1 , оскільки вказані товари не підлягають конфіскації, а їх слід повернути останньому.

Відповідно до вимог ст. 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 слід звільнити від сплати судового збору.

На підставі вище викладеного та керуючись ст. 471, ст.ст. 525 - 529 Митного Кодексу України, ст.288 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст.471 МК України і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5100 грн. (п'ять тис. сто грн.) без конфіскації товарів.

Вилучені згідно протоколу про ПМП №0311/UA40800/2025 від 19.05.2025 року товари, а саме: поштові марки, зображення та поштові листівки різних років видання та розмірів - повернути ОСОБА_1 або його уповноваженому представнику.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Чернівецької митниці в сумі 105,08 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб з дня винесення постанови до Чернівецького апеляційного суду через Чернівецький районний суд м. Чернівців.

Суддя Чернівецького районного

суду міста Чернівців Федіна А. В.