26 листопада 2025 рокуСправа №160/17080/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «САНПРО» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «САНПРО» (далі - ТОВ «САНПРО», позивач) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області №0147130415 від 19.03.2025.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що ним отримано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 19.03.2025 №0147130415, яким встановленні порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі- ПК України) та згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у сумі 32 663,75 грн. ТОВ «САНПРО» 10.04.2025 в порядку адміністративного оскарження подало скаргу до Державної податкової служби України на спірне податкове повідомлення-рішення. Рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги №12927/6/99-00-06-03-01-06 від 06.05.2025 спірне податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу ТОВ «САНПРО» - без задоволення. В акті про результати камеральної перевірки №6272/04-36-04-15/41940795 від 06.02.2025 зазначено, що ТОВ «САНПРО» порушено граничний термін реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування №4 від 16.02.2023 на 88 календарних днів. Втім, позивач не згоден зі вказаним твердженням. Так, розрахунок коригування №4 від 16.02.2023 на зменшення суми компенсації вартості товарів складено постачальником ПП «ФЕНІКС АГРО» на отримувача (покупця) ТОВ «САНПРО». Пунктом 192.1. ПК України передбачено, що розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/ послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу. ТОВ «САНПРО» (покупець) отримав від ПП «ФЕНІКС АГРО» (постачальник) складений розрахунок коригування №4 від 16.02.2023 на зменшення суми компенсації вартості товарів 12.06.2023. 14.06.2023 ТОВ «САНПРО» направлено розрахунок коригування №4 від 16.02.2023 на реєстрацію і отримано квитанцію №1 про зупинку реєстрації. Тобто, ТОВ «САНПРО» відправило на реєстрацію розрахунок коригування №4 від 16.02.2023 одразу ж після його отримання від ПП «ФЕНІКС АГРО». Вказане свідчить, що ТОВ «САНПРО» не порушило строки реєстрації розрахунку коригування №4 від 16.02.2023. Строки реєстрації порушено постачальником ПП «ФЕНІКС АГРО», який несвоєчасно надіслав складений розрахунок коригування №4 від 16.02.2023 отримувачу ТОВ «САНПРО». Вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою від 16.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення (виклику) учасників справи.
27.06.2025 до суду від представника ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача проти задоволення позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції представник ГУ ДПС у Дніпропетровській області зазначає, що на підставі підпункту 20.1.4. пункту 20.1. статті 20 розділу І, пункту 75.1. статті 75 розділу II ПК України, у порядку визначеному пунктом 76.2. статті 76 розділу II ПК України відповідачем проведено камеральну перевірку дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за лютий 2023. Камеральною перевіркою встановлено порушення ТОВ «САНПРО» пункту 201.10. статті 201 та пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, за наслідком чого складено акт перевірки від 06.02.2025 №6275/04-36-04-15/41940795. ГУ ДПС у Дніпропетровській області отримано заперечення від 22.03.2024 №22/03-24, за результатами розгляду яких вирішено висновки акта перевірки від 06.02.2025 № 6275/04-36-04-15/41940795 вважати правомірними та такими, що відповідають нормам чинного законодавства, а заперечення ТОВ «САНПРО» залишити без задоволення. ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.03.2025 № 0147130415, згідно з яким застосовано штрафну санкцію на загальну суму 32 663, 75 гривень. ТОВ «САНПРО» надано скаргу від 10.04.2025 № 10/04-2025. Рішенням ДПС України від 06.05.2025 № 12927/6/99-00-06-03-01-06 залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 19.03.2025 № 0147130415. Відповідач звертає увагу, що відповідно до пункту 201.10. статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Датою та часом надання ПН/РК в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлені розміри штрафних санкцій за порушення строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування. З 08.02.2023 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12.01.2023 №2876-ІХ (далі - Закон №2876-ІХ), на період дії воєнного стану збільшено строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПК України, та зменшено розміри штрафів за їх порушення. Так, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація ПН/РК у ЄРПН здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для ПН/РК, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для ПН/РК, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для РК, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого РК до податкової накладної отримувачем (покупцем). Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, встановлюється у зменшеному розмірі. Позивачем надано не передбачений будь-яким нормативно-правових актом та не маючий необхідної/достатньої інформації такий доказ, як роздруківка (PrintScreen) даних програмного забезпечення «M.E.Doc» (прикладної програми, що встановлюється на комп'ютері користувача). Дата та час відправлення, що фіксується комп'ютерною програмою, яка залежить від системних налаштувань дати і часу на комп'ютері користувача, з якого проводиться відправлення документу, та зазначається у певній вкладці та в протоколі по документу, де користувач може ознайомитися та роздрукувати інформацію, що підтверджує відправку електронної звітності.
Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ТОВ «САНПРО» зареєстровано як юридична особа, за кодом ЄДРПОУ 38530114, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області; зареєстровано платником ПДВ.
ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку дотримання ТОВ «САНПРО» порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН.
За результатами проведеної камеральної перевірки відповідачем складено акт від 06.02.2025 №6275/04-36-04-15/41940795 «Про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «САНПРО», яким встановлено порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної, визначених статтею 201 ПК України та пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
ТОВ «САНПРО» подано до податкового органу заперечення на акт про результати камеральної перевірки від 22.03.2024 №22/03-24.
За результатами розгляду заперечень ТОВ «САНПРО», відповідачем листом від 13.03.2025 №21619/6/04-36-04-15-14 повідомлено, що висновки, викладені в акті перевірки правомірні, відповідають нормам чинного законодавства та залишаються без змін.
19.03.2025 ГУ ДПС України у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Н» №0147130415, яким застосовано до ТОВ «САНПРО» штрафні санкції у розмірі 32 663,75 грн за порушення граничних термінів реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної, визначених статтею 201 ПК України.
З розрахунку штрафу, який є додатком до податкового повідомлення-рішення від 19.03.2025 №0147130415 вбачається, що податковим органом застосовано штрафні санкції у розмірі 32 663,75 грн за несвоєчасну реєстрацію розрахунку коригування до податкової накладної від 16.02.2023 №2 в ЄРПН.
Так, вказаний розрахунок штрафу містить інформацію про несвоєчасну реєстрацію розрахунку коригування до податкової накладної від 16.02.2023 №2 на 88 календарних днів; сума податку на додану вартість - -217 758,33 грн; розмір штрафу - 15%; сума штрафної санкції - 32 663,75 грн.
Вищевказане податкове повідомлення-рішення оскаржено позивачем до Державної податкової служби України.
Рішенням про результати розгляду скарги Державної податкової служби України від 06.05.2025 №12927/6/99-00-06-03-04-06 залишено без змін спірне податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області, а скаргу - без задоволення.
Вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
Відповідно до підпунктів 16.1.2., 16.1.3. пункту 16.1. статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний:
вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;
подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з підпунктом 20.1.4. пункту 20.1. статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
На підставі пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до підпункту 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО, даних Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального та Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних (абзац 2 підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України.
За приписами пункту 201.1. статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацом першим пункту 192.1. статті 192 ПК України передбачено якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Абзац третій пункту 192.1 статті 192 ПК України визначає, що розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
- постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
- отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Згідно з абзацом 1 пункту 201.10. статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац 4 пункту 201.10. статті 201 ПК України).
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, що надсилається протягом операційного дня (абзац 5 пункту 201.10. статті 201 ПК України).
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абзац 9 пункту 201.10. статті 201 ПК України).
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) (абзац 15 пункту 201.10. статті 201 ПК України).
Відповідно до пункту 120-1.1. статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
-10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
-20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
-30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
-40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
-50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Водночас, Законом №2876-IX підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у редакції Закону №2876-ІХ передбачено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у редакції Закону №2876-ІХ тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
- 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
У постанові від 26.02.2024 у справі №200/4768/23 Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду, для забезпечення єдності правозастосування та остаточного вирішення порушених правових питань, акцентував увагу, що положення пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України перебувають у нерозривній єдності. Такого роду підхід обумовлюється формально-юридичною логікою: приписи пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України мають взаємно відсильні норми одна на одну.
Іншими словами, якщо платник податків перевищує строк реєстрації, установлений пунктом 201.10 статті 201 ПК України, настає передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність у вигляді штрафу залежно від тривалості прострочення.
Закон №2876-IX тимчасово, на період воєнного стану, передбачив інший порядок регулювання строків реєстрації податкових накладних та окрему, зменшену, відповідальність за їх несвоєчасну реєстрацію, доповнивши підрозділ 2 розділу XX ПК України пунктами 89 та 90.
Аналізуючи зазначені положення, Верховний Суд дійшов висновку, що механіка правового регулювання, яка передбачена у пунктах 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України перебуває у нерозривній єдності. Зокрема, такий висновок підтверджується взаємними відсильними нормами. Понад те, пункт 90 передбачає окремий склад податкового правопорушення, оскільки фінансова відповідальність визначається за порушення процедурних правил сформованих у пункті 89, які не є тотожними за своїм темпоральним змістом приписам пунктом 201.10 статті 201 ПК України.
Щодо темпорального аспекту дії норм пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, а також положень пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, Верховний Суд зазначив таке.
Закон №2876-ІX не визначає прямо, що його приписи поширюють свою дію на відносини, які виникли до набрання ним чинності. Немає застережень у Законі № 2876-ІX, що його положення скасовують чи призупиняють дію положень пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу на період всього воєнного часу.
Отже, юридичну дію порівнюваних положень ПК України за темпоральним критерієм можна поділити на такі періоди:
Перший період - до воєнного стану, а також період воєнного стану до 08.02.2023 (до набрання чинності Закону №2876-ІX).
Другий період - з 08.02.2023 (після набрання чинності Законом №2876-ІX) та до закінчення шести місяців після припинення/скасування воєнного стану;
Третій період - після шести місяців після припинення/скасування воєнного стану.
Із зазначених положень податкового законодавства слідує, що у наступних періодах застосуванню підлягають наступні приписи податкового законодавства, в частині процедурного регулювання реєстрації податкових накладних та відповідальності за порушення граничних строків реєстрації таких податкових накладних:
У першому періоді - пункт 201.10 статті 201 ПК України та пункт 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу.
У другому періоді - пункти 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
У третьому періоді - пункт 201.10 статті 201 ПК України та пункт 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу.
Так, на переконання контролюючого органу в цій справі позивачем проведено реєстрацію розрахунку коригування №4 від 16.02.2023, поза межами строків встановлених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
В обґрунтування позовних вимог позивачем вказано, що ним не порушено терміни реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, оскільки відповідачем не враховано дату отримання позивачем розрахунку коригування та невірно визначено граничну дату реєстрації розрахунку коригування.
До матеріалів справи долучено скріншот екрана з комп'ютерної програми «М.E.Doc» щодо спірного розрахунку коригування.
Зі вказаного скріншоту та доданих до матеріалів справи документів випливає, що розрахунок коригування №4 від 16.02.2023 отриманий ТОВ «САНПРО» (покупець) від ТОВ «ФЕНІКС АГРО» (продавець) 12.06.2023 та відправлений на реєстрацію у ЄРПН 14.06.2023.
Відповідно до наведених вище положень податкового законодавства, обов'язок складати та реєструвати податкові накладні покладено на продавця (постачальника). Але коли він складає розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, виписаної на покупця - платника ПДВ, тоді такий розрахунок коригування має зареєструвати покупець протягом 18 календарних днів з дня отримання розрахунку коригування.
Отже, ТОВ «САНПРО» зареєстровано розрахунок коригування №4 від 16.02.2023 в межах строків, встановлених ПК України (протягом двох днів з дня отримання такого розрахунку коригування).
Суд зазначає, що відповідач під час камеральної перевірки не зазначив інформацію щодо дати отримання розрахунку коригування позивачем від його постачальника для подальшої реєстрації, що призвело до неправомірності висновків про порушення граничних термінів реєстрації розрахунку коригування №4 від 16.02.2023 до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, судом підтверджено відсутність порушення з боку позивача граничних термінів реєстрації розрахунку коригування №4 від 16.02.2023, оскільки термін його реєстрації з дня отримання не перевищує 18 календарних днів.
Суд зазначає, що доводи ГУ ДПС в Дніпропетровській області щодо того, що скріншоти з комп'ютерної програми «М.Е.Dос» не є належним доказом, оскільки їх створення теоретично можливе при відповідному налаштуванні комп'ютера, є лише припущенням та не спростовує висновків суду.
Верховний Суд у постанові від 22.11.2021 у справі №160/10558/19 вказав, що при розгляді справ про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних принциповим є не дата фактичного надходження податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних, а дата їх відправлення виходячи з технічного способу реєстрації податкових накладних, тому скріншоти з програми "M.E.Doc" є належним засобом доказування.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення форми «Н» №0147130415 від 19.03.2025, винесене ГУ ДПС у Дніпропетровській області є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на встановлені у справі обставини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 2422,40 грн, що документально підтверджується платіжною інструкцією №514 від 10.06.2025.
Отже, враховуючи задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 2422,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «САНПРО» (адреса: вул. Кобилянського, буд. 219, поверх 5, оф. 1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50002; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 41940795) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (адреса: вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005; ідентифікаційний код ВП в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №0147130415 від 19.03.2025.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «САНПРО» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар