Рішення від 25.11.2025 по справі 120/9994/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

25 листопада 2025 р. Справа № 120/9994/25

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовано протиправною бездіяльністю відповідача щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення обліку, у зв'язку із непридатністю до військової служби.

Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву, у якому заперечив проти задоволення позову. Зокрема, наголошує, що позивач не підтвердив рішення ВЛК, шляхом затвердження свідоцтва про хворобу, у зв'язку з чим був безпідставно виключений з обліку військовозобов'язаних.

Представником позивача до суду подано відповідь на відзив, у якій він зауважує, що позивач не може нести відповідальність за недбалість посадових осіб, оскільки виконував усі розпорядження районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Ознайомившись з наявними матеріалами справи, судом встановлено такі обставини.

Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 позивача визнаного непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (протокол № 4м від 28.10.2003 року, гр. І, ст. 70г, наказ МОУ № 207 від 1999).

На підставі вказаної довідки 02.03.2022 року позивачеві у графі 13 військового квитка проставлено відмітку про зняття з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 та у графі 14 про виключення з військового обліку.

Надалі позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про актуалізацію відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме, внесення відомостей про виключення з військового обліку.

Листом від 13.06.2025 року позивача повідомлено про відсутність підстав для внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, оскільки наказом Міноборони від 12.07.1999 року № 207 ст. 70 "г" графи І розкладу хвороб не підлягає висновку "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Не погоджуючись із вказаним та вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення відповідних змін, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд керується таким.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.

Відповідно до статті 1 Закону України від 25.03.1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок військову службу" (далі - Закон № 2232-XII) Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1 ст.33 Закону № 2232-XII).

Згідно з частиною першою статті 34 Закону № 2232-XII персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Пунктом 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII (у редакції чинній на момент виключення позивача з військового обліку) передбачено, що виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Законом України від 16.03.2017 № 1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон № 1951-VIII), яким передбачено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України (ст.1).

Адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру (ст.5 Закону № 1951-VIII).

Органами ведення Реєстру є, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

До Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ст. 6 Закону № 1951-VIII).

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) (ст. 8 Закону № 1951-VIII).

Для формування бази даних Реєстру Центральна виборча комісія, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, подають шляхом електронної взаємодії Держателю Реєстру відомості, передбачені статтею 7 цього Закону, стосовно усіх громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік (приписці до призовних дільниць) відповідно до статті 14 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", віком до 60 років.

До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону (ст.13).

Ведення Реєстру включає, зокрема, внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним (ст.14 від 16.03.2017 № 1951-VIII).

Відповідно до п. 3 постанови КМУ № 599 "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа" (далі- постанова № 559) відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).

Відповідно до п. 4 постанови № 599 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

-у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

-в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Отже, цим Порядком передбачено алгоритм дій щодо усунення розбіжностей зазначених у паперових військово-облікових документах та у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пункт 12 Прикінцевих положень Закону України від 11.04.2024 № 3633-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" встановлює безперервну чинність військово-облікових документів, виданих до набрання чинності новою редакцією закону, і не передбачає автоматичне їх анулювання чи виключення осіб з обліку.

Судом встановлено, що запис до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного позивача про виключення з військового обліку був здійснений на підставі протоколу ВЛК Хмільницького ОРВК №4м від 28.10.2003 року.

Так, суд зауважує, що позивач проходив ВЛК, коли був чинний наказ Міністерства Оборони України "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України" № 2 від 12.07.1999 року (далі -Положення).

Відповідно до пункту 96 цього Положення лікар виносить одну із таких постанов про придатність (тимчасову або повну непридатність) до строкової служби:

а) "придатний до військової служби. Ступінь обмеження 1 (2, 3, 4)";

б) "тимчасово непридатний до військової служби. Ступінь обмеження 5";

в) Ступінь обмеження 6";

г) "непридатний до військової служби зі зняттям з військового обліку. Ступінь обмеження 7".

Окрім того, п.п "б" 250 Положення передбачено, що при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймається постанова змісту непридатний до військової служби зі зняттям з військового обліку.

Відповідно до п. 262 Положення, у такому випадку, зокрема, у мирний час складається свідоцтво про хворобу на усіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби зі зняттям з військового обліку.

Водночас, Положення передбачає виключення з військового обліку лише у випадку підтвердження лепри льотної служби. Так, згідно ст. 5 додатку 5 цього Положення такі особи визнаються непридатними до льотної і військової служби з виключенням з військового обліку і передаються місцевому відділу охорони здоров'я.

Тобто, суд зауважує, що Положення в контексті встановлення придатності до служби військовозобов'язаного/військового не оперує поняттями "непридатний із виключенням з військового обліку".

Відтак, ВЛК могла прийняти рішення про його непридатність тільки з таким формулюванням "непридатний до військової служби зі зняттям з військового обліку"

Суд зазначає, що законодавець виокремлює поняття "зняття з військового обліку" та "виключення з військового обліку", при цьому, при знятті з військового обліку законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік. Отже, різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку. З аналізу положень Закону № 2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.

Разом з тим, графа 8 та 14 військового-облікового документу свідчить про те, що протоколом ВЛК від 2003 року позивача визнано непридатним з виключенням з військового обліку та, відповідно, виключено з такого обліку.

Однак графа 13 містить відмітку саме про зняття позивача з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 02.03.2022 року.

Матеріали справи не містять постанови ВЛК, у якій було б зазначено, що позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Окрім того, поза увагою суду не може залишитися той факт, що позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військової служби на за гр. І ст.70г Положення.

Водночас, графа І ст. 70г Розкладу хвороб Положення передбачено, що хірургічні хвороби великих суглобів, остеопатії та набуті кістково-м'язові деформації (внутрішньо-суглобні ураження колінного суглоба, інші ураження і хвороби суглобів, остеомієліт, периостит, інші інфекційні ураження кісток, деформуючий остеїт, остеохондропатії, інші хвороби кісток і хрящів) за наявності об'єктивних даних без порушення функцій передбачає придатність призовників до проходження військової служби.

Тому ВЛК на той час не мала повноважень приймати рішення про визнання призовника "непридатним до проходження військової служби із виключенням з військового обліку" , а військкомат не мав прав виключати призовника з обліку на підставі пп.3 п.6 ст.37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Судом враховано, що відповідач не заперечує факт безпідставності виключення позивача з військового обліку.

Водночас, обставини поновлення позивача на військовому обліку виходять за рамки дослідження предмету у цій справі.

Оскільки у наданому позивачем військово-обліковому документів міститься інформація, яка не узгоджується з нормами права чинними на період проходження позивачем ВЛК, то суд критично відноситься до внесення до облікової картки інформації стосовно того, що позивач виключений з військового обліку.

Аналіз вказаних норм права дає підстави стверджувати, що така довідка не є належною та не створює юридичних наслідків у розрізі наявності підстав для виключення з військового обліку та, відповідно, підстав для актуалізації даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Більше того, судом враховано, що позивач не позбавлений можливості підтвердити висновок ВЛК згідно чинних вимог законодавства.

Відтак, адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до приписів ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Альчук Максим Петрович