Справа № 643/19666/25
Провадження № 3/643/3676/25
25.11.2025 м. Харків
Суддя Салтівського районного суду міста Харкова Семенова Я.Ю., розглянувши матеріал, що надійшов від Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , який перебуває на реєстраційному обліку за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Салтівського районного суду міста Харкова надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, 122-4 КУпАП.
Так, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №489639 від 30.10.2025, ОСОБА_1 30 жовтня 2025 року о 18 годині 15 хвилин, рухаючись по вул. Валентинівській, 45 в м. Харкові, керуючи транспортним засобом Daewoo Lanos, державний номерний знак НОМЕР_2 , наближаючись до нерегульованого пішохідного переходу, на якому перебував пішохід, не врахував дорожньої обстановки, не зменшив швидкість, щоб у разі потреби зупинитися, в результаті чого здійснив наїзд на пішохода ОСОБА_2 , внаслідок чого транспортний засіб та пішохід отримали пошкодження, чим завдано матеріальної шкоди, травмованих немає, чим порушив п. 18.1 ПДР України, згідно з яким: водій транспортного засобу, що наближається до нерегульованого пішохідного переходу, на якому перебувають пішоходи, повинен зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися, щоб дати дорогу пішоходам, для яких може бути створена перешкода чи небезпека.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 124 КУпАП.
Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №489615 від 30.10.2025, ОСОБА_1 30 жовтня 2025 року о 18 годині 15 хвилин, керуючи транспортним засобом Daewoo Lanos, державний номерний знак НОМЕР_2 , рухаючись по вул. Валентинівській, 45 в м. Харкові, здійснив наїзд на пішохода ОСОБА_2 , після чого з невідомих причин залишив місце події, чим порушила вимоги п. 2.10 а) Правил дорожнього руху України, згідно з якими: у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 122-4 КУпАП.
Перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст. 278 КУпАП, суд доходить висновку про необхідність повернення матеріалів справи для доопрацювання, виходячи з такого.
За правилами ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
За правилами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.
Як убачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №489639 від 30.10.2025, в останньому містяться відомості про особу, щодо якої складено протокол, як такі: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Водночас у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №489615 від 30.10.2025 містяться такі відомості про особу, щодо якої складено протокол: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Кримінальна відповідальність за ст. 286 КК України настає за умови заподіяння наслідків у вигляді фізичної шкоди, яка є не менш небезпечною, ніж середньої тяжкості тілесне ушкодження.
Диспозицією ст. 286 КК України передбачено відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції) за ст. 124 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 розділу VIII «Особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 124 КУпАП», Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі у випадках, коли внаслідок ДТП її учасникам заподіяно тілесних ушкоджень, викликається слідчо-оперативна група для проведення слідчих дій на місці пригоди відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України.
Як убачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, в них містяться відомості щодо здійснення водієм ОСОБА_1 наїзду на пішохода ОСОБА_2 , унаслідок чого пішохід зазнав ушкоджень. Крім того, з письмових пояснень, які містяться при матеріалах справи та з пояснень, наданих потерпілим ОСОБА_2 у судовому засіданні, убачається, що на місце ДТП працівниками патрульної поліції для потерпілого ОСОБА_2 було викликано БШМД, лікарі якої здійснювали огляд потерпілого у встановленому законом порядку, про що склали відповідну медичну документацію.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 у судовому засіданні підтвердив, що бачив на місці події карету БШМД.
Разом з тим, матеріали справи не містять будь-яких доказів щодо отримання потерпілим ОСОБА_2 тілесних ушкоджень, характеру та ступеню тяжкості таких тілесних ушкоджень, що унеможливлює стверджувати про відсутність у діях водія ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення та наявність у діях водія складу адміністративного правопорушення.
У відповідності до ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зокрема, слід з'ясувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За правилами ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне повернути матеріали адміністративної справи щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, для дооформлення.
Ураховуючи викладене, керуючись ст. 256, 283 КУпАП, суддя
Протоколи про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №489639 від 30.10.2025, ЕПР1 №489615 від 30.10.2025, складені стосовно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції - для належного оформлення.
Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя : Я.Ю. Семенова