Справа № 638/14536/25
Провадження № 3/638/4410/25
Іменем України
26 листопада 2025 року м. Харків
Суддя Шевченківського районного суду м. Харкова Агапов Р.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал, який надійшов із 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, яка працює на посаді головного спеціаліста кошторисно-договірного відділу Управління з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,
Відповідно до протоколу № 460 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, ОСОБА_1 , будучи звільненою 18.07.2023 з посади головного спеціаліста кошторисно-договірного відділу Управління з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради, являючись відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб?єктом, на якої поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 2' р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 10.07.2025 о 15.19, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2023 по 18.07.2023, (при звільненні) (далі - декларація при звільненні), чим вчинила правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з протоколом №459 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, ОСОБА_1 , будучи звільненою 18.07.2023 з посади головного спеціаліста кошторисно-договірного відділу Управління з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради, будучи відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб?єктом, на яку поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45 вказаного закону несвоєчасно, а саме: 26.10.2024 о 00.41, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік (далі - щорічна декларація за 2023 рік), чим вчинила правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 458 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом кошторисно-договірного відділу Управління з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради, являючись відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб?єктом, на якої поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 21 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 25.10.2024 о 20.43, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік (далі - щорічна декларація за 2022 рік), чим вчинила правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з протоколом № 457 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом кошторисно-договірного відділу Управління з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради, являючись відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-VII суб?єктом, на яку поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 2 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 26.10.2024 о 00:56, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2021 рік (далі - щорічна декларація за 2021 рік), чим вчинила правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.
Постановою Шевченківського районного суду м. Харкова від 09 вересня 2025 року вищевказані адміністративні протоколи були об'єднані в одне провадження, з присвоєнням єдиного унікального номеру судової справи 638/14536/25, пров. 3/638/4410/25.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вказала, що під час подачі декларації не мала підстав для порушення закону, в неї були сімейні обставини, а саме через війну мала виїхати з неповнолітньою дитиною за межі України. Також зазначила, що не мала змоги зробити новий ключ, у зв'язку з чим затягнула з термінами подання декларації.
Прокурор Кіншакова Н.В. у судовому засіданні вказала, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Зазначила, що особа не заперечує факт неподання щорічних декларацій за 2021-2023 роки, а також декларації, що подається після звільнення. Вважає, що винність ОСОБА_1 підтверджується зібраними у справі доказами, які є належними та допустимими, а також такими, що повністю доводять вину останньої у вчиненні адміністративних правопорушень за обставин, викладених у протоколах, наявних в матеріалах справи. У зв'язку з чим, прокурор просить визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї стягнення у виді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та прокурора, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст. 245 КУпАП).
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як вбачається зі змісту примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є: державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Згідно з абз. 3 ст. 7 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції" та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції".
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-IX) особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-IX) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 449/21 від 23.07.2021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до п. 2-7 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа), розглядаючи та вирішуючи справу про адміністративне правопорушення, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведена доказами, які містяться у матеріалах справи, а саме: даними, що містяться в протоколах про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 460, № 459, № 458, №457; повідомленням № 15 від 05.02.2024, Розпорядженням № 2077/2к від 31.12.2021 «Про призначення на посаду», присягою посадової особи місцевого самоврядування, розпорядженням № 859/2к від 11.07.2023 «Про звільнення з займаної посади», поясненнями ОСОБА_1 , копією щорічних декларацій ОСОБА_1 за періоди з 2021 по 2023 роки, а також копією декларації при звільненні.
Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно із ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу, з метою виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 33, 36, 40-1, 283, 284, ч.1 ст.172-6 КУпАП суд, -
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. в дохід держави.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. в дохід держави.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. в дохід держави.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн. в дохід держави.
Відповідно до положень частини 2 статті 36 КУпАП остаточно накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стягнення за більш серйозне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 605 грн 60 коп. судового збору в користь держави.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний штраф в дохід держави.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення такої постанови до Харківського апеляційного суду.
Суддя Р.О. Агапов