Справа № 522/19869/25
Провадження № 2-а/522/467/25
19 листопада 2025 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Чорнухи Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Костинюк В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
До Приморського районного суду м. Одеси надійшли матеріали адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, у якій просить суд визнати протиправною та скасувати постанову від 05.05.2025 № ЮР/1701/1 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та закрити справу про адміністративне правопорушення щодо позивача. До позовної заяви додано клопотання про поновлення пропущеного строку оскарження постанови, у якій позивач просить визнати поважними причин пропуску строку на оскарження постанови, поновити строк на оскарження постанови № ЮР/1701/1 від 05.05.2025.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з тексту постанови не вбачається коли саме позивач був зобов'язаний прибути, відсутня дата та час обов'язку прибуття, відсутні дата, номер повістки, відсутні докази направлення, доставлення, вручення, відмови від отримання поштових відправлень. У постанові містяться пусті графи, у яких не заповнені щодо дати прибуття та номеру поштового відправлення. Сама лише копія постанови про адміністративне правопорушення без надання доказів на підтвердження обставин, викладених у ній, не дає підстав вважати рішення відповідача правомірним.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим суддею у справі визначено суддю Чорнуху Ю.В.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 24.09.2025 відкрито провадження у адміністративній справі з призначенням справи до судового розгляду з повідомленням (викликом) сторін та призначенням судового засідання на 16.10.2025. Також суд постановив витребувати від відповідача належним чином засвідчені копії документів, які стали підставою для складення постанови № ЮР/1701/1 від 05.05.2025 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Питання поважності причин пропуску строку звернення до суду та можливість поновлення позивачу цього строку постановлено вирішити у судовому засіданні після дослідження представлених сторонами доказів.
13.10.2025 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву разом із копією матеріалів справи про адміністративне правопорушення, у якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
У відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує у повному обсязі, посилаючись на норми ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пп. 2 п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560, ст. 210-1 КУпАП. Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 вважається таким, що належним чином оповіщений про час і місце явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у зв'язку з чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
У судове засідання 16.10.2025 з'явились позивач ОСОБА_1 та його представник Пихтін М.О. Відповідач у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суду не повідомив, клопотання та заяви не подавав. Представник позивача просив долучити до матеріалів справи відповідь на відзив. Розгляд справи відкладено на 12.11.2025 за клопотанням представника позивача.
10.11.2025 до суду від представника позивача надійшли пояснення.
У судове засідання 12.11.2025 з'явився позивач ОСОБА_1 та його представник Пихтін М.О. Відповідач у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, причини неявки до суду не повідомив, заяви та клопотання не подавав. Позивач та представники позивача підтримали позовні вимоги, просили позов задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи скорочені строки розгляду справи, з метою недопущення затягування строків розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце розгляду справи судом.
12.11.2025 на підставі ч. 1 ст. 227 КАС України суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення та відклав ухвалення і проголошення судового рішення до 19.11.2025.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, які мають значення для вирішення спору, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Щодо поновлення строків на звернення до суду з адміністративним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
У клопотання про поновлення пропущеного строку на оскарження постанови позивач зазначає, що про існування оскаржуваної постанови йому стало лише з виконавчого провадження № 78855222 та накладення арешту на усі банківські рахунки позивача. З матеріалами виконавчого провадження він ознайомився 27.08.2025, тому вважає поважними причини пропуску строку на подання позовної заяви.
Положеннями ст. 285 КУпАП визначено, що постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено. Копія постанови вручається під розписку. У разі якщо копія постанови висилається, про це робиться відповідна відмітка у справі.
Із копії оскаржуваної постанови, наданої відповідачем на виконання ухвали суду, вбачається, що підпис ОСОБА_1 про її отримання відсутній. Крім того, у матеріалах справи відсутні докази направлення оскаржуваної постанови відповідачу засобами поштового зв'язку чи засобами електронного зв'язку. За таких обставин, суд вважає доведеною обставину не вручення позивачу постанови № ЮР/1701/1 від 05.05.2025 одразу після її складення. Докази отримання позивачем постанови до дати, зазначеної ним у позовній заяві, у матеріалах справи відсутні.
Відтак, суд визнає причини пропуску звернення ОСОБА_1 до суду з адміністративним позовом поважними та вважає за можливе поновити позивачу пропущений процесуальний строк звернення до суду.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Суд встановив, що 04.05.2025 відповідальний виконавець адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 солдатом ОСОБА_2 склав протокол № ЮР/1701 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у якому зазначено суть адміністративного правопорушення: 04.05.2025 о 11 год. 20 хв. військовозобов'язаний ОСОБА_1 порушив вимоги абзацу другого частини першої статті 22Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пункт 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16травня 2024р.№ 560, не прибув 23.02.2025 за викликом для уточнення військово-облікових даних до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Виклик направлений рекомендованим поштовим відправленням № 0610230322018. Про причини неявки протягом визначеного пунктом 24 Порядку № 560 терміну не повідомив.
У протоколі зазначено, що факт вчиненого правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, підтверджують свідки; розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться об 18 год. 00 хв. 05.05.2025.
У протоколі відсутній підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у розділах протоколу щодо повідомлення про розгляд справи про адміністративне правопорушення, відмови від пояснень щодо змісту протоколу, та отримання другого примірника протоколу. Зазначено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності від пояснення відмовилась.
05.05.2025 тимчасово виконуючий обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 майор ОСОБА_3 склав постанову № ЮР/1701/1 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . У постанові установлено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 порушив вимоги абзацу другого частини першої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пункт 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, не прибув __.__.2025 за викликом для уточнення військово-облікових даних до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Виклик направлений рекомендованим поштовим відправленням № ___. Про причини неявки протягом визначеного пунктом 24 Порядку № 560 терміну не повідомив.
За скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП на ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 гривень.
Із змісту зазначеної постанови вбачається, що у ній не заповнені відомості про дату вчинення адміністративного правопорушення, а також відомості про номер рекомендованого поштового відправлення, яким позивач повідомлявся про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Постанова № ЮР/1701/1 від 05.05.2025 не містить підпису особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про отримання її копії.
Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався.
Частиною 1 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Частиною 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлена відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - у виді накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Засади оборони України, а також повноваження органів державної влади, основні функції та завдання органів військового управління, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, обов'язки підприємств, установ, організацій, посадових осіб, права та обов'язки громадян України у сфері оборони визначаються Законом України «Про оборону України».
Статтею 1 Закону України «Про оборону України» визначено: особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно з ч. 2 ст. 17 Закону України «Про оборону України» громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначення засад організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлені Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (надалі по тексту - Закон України № 3543-XII).
Згідно зі ст. 1 Закону України №3543-ХІІ особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій;
оповіщення - доведення сигналів і повідомлень (директив, розпоряджень) до органів військового управління, центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та населення про оголошення мобілізації, виклик громадян до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також вручення (надсилання) повісток громадянам.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України № 3543-ХІІ громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Закону України № 3543-ХІІ у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк. У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються: прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка; найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку; мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки; місце, день і час явки за викликом; підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку; реєстраційний номер повістки; роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.
Частиною 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством. Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Відповідно до п.15 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №560від 16.05.2024(надалі по тексту - Постанова №560) керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення(продовження)мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та Севастопольського міського) з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних: здійснюють оповіщення резервістів та військовозобов'язаних у складі груп оповіщення, до складу яких залучаються представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, селищних, сільських рад, підприємств, установ, організацій, представники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і поліцейські.
Згідно з п. 20 Постанови № 560 з оголошенням мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:
резервісти та військовозобов'язані, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;
резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;
військовозобов'язані, резервісти СБУ - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;
військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів - за викликом керівників відповідних підрозділів.
За викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби (п. 21 Постанови № 560).
Під час мобілізації громадяни викликаються з метою: до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби (п. 27 Постанови № 560).
Повістки мають право вручати представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки - в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (п. 31 Постанови № 560).
Згідно з п. 35 Постанови № 560 представники, уповноважені вручати повістки, здійснюють оповіщення громадян як самостійно, так і у складі груп оповіщення. Вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України.
Під час вручення повістки здійснюється фото- і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації представником територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейським (п. 40 Постанови № 560).
Відповідно до п. 41 Постанови № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Відповідач на виконання вимог ухвали суду надав витребувані матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка містить копії протоколу № ЮР/1701 про адміністративне правопорушення від 04.05.2025, інформації щодо ОСОБА_1 повістки № 2436388 про виклик ОСОБА_1 23.02.2025 для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_5 , опису вкладення до цінного листа, трекінгу поштового відправлення, постанови № ЮР/1701/1 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 05.05.2025.
Із сукупності наданих доказів вбачається, що ОСОБА_1 оновив військово-облікові дані 02.07.2024, про що зазначено у інформації про військовозобов'язаного (а.с. 23), 13.02.2025 була сформована електронна повістка про необхідність явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка не була вручена одержувачу у зв'язку з відсутністю за вказаною адресою.
Згідно наданої відповідачем інформації щодо ОСОБА_1 , звірка контактних даних була здійснена 02.07.2024.
Суд враховує, що в оскаржуваній постанові в описі обставин правопорушення відсутні відомості про дату, у яку ОСОБА_1 мав прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 , та за твердженням особи, яка склала постанову, не прибув. Тобто постанова не містить опису об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, що свідчить про не встановлення особою, яка склала постанову про адміністративне правопорушення, у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Не зазначення у постанові в описі обставин правопорушення відомостей про дату, у яку ОСОБА_1 мав прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 , та за твердженням особи, яка склала постанову, не прибув, позбавляє суд можливості перевірити чи підтверджена належними і допустими доказами обставина належного сповіщення позивача про необхідність явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ч. 2 ст. 283 КУпАП постанова повинна містити:
найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову;
дату розгляду справи;
відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування;
опис обставин, установлених під час розгляду справи;
зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення;
прийняте у справі рішення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Частиною 3 статті 286 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи, що оскаржувана постанова про адміністративне правопорушення не містить опису складу адміністративного правопорушення та винесена за відсутності належних та допустимих доказів наявності складу правопорушення у діях ОСОБА_1 , суд дійшов висновку, що постанову № ЮР/1701/1 від 29.05.2025 про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу на позивача за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП слід скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо позивача - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача слід стягнути сплачений ним судовий збір за одну позовну вимогу у розмірі 605,60 гривень за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 72-77, 79, 90, 121, 122, 139, 205, 242-246, 286 КАС України, ст. ст. 7, 9, 210-1, 235, 245, 247, 252, 268, 280, 283, 293 КУпАП, суд,-
Поновити ОСОБА_1 процесуальний строк звернення до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_4 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати №ЮР/1701/1 від 05.05.2025 у справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення та накладення штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 гривень, винесену тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 майором ОСОБА_4 , та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 гривень (шістсот п'ять гривень 60 коп.).
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня складення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 24.11.2025.
Суддя Юлія ЧОРНУХА