cправа №947/42726/25
провадження №3/947/5573/25
26 листопада 2025 року м.Одеса
Суддя Київського районного суду міста Одеси Щербіна А.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
На адресу суду з Управління Державногоагенства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Одеській області (Одеський рибоохоронний патруль) надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.88-1 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ОД №001245/630 від 22 жовтня 2025 року вбачається, що 22.10.2025 року о 12:15 год., за адресою: м.Одеса, Київський район, вул.Князя Ярослава Мудрого, буд.14, ОСОБА_1 продавав свіжу рибу «Лящ» (3шт. 3кг) без документів, що засвідчують право її набуття. Своїми діями порушив порядок придбання та збуту ВБР та ст.7 ЗУ «Про тваринний світ», чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.88-1 КУпАП.
В матеріалах справи також містяться: опис вилучених знарядь лову, транспортних засобів, водних біоресурсів та іншого майна №001245 від 22.10.2025 року; акт прийому-передачі швидкопсувного майна вилученого за фактами порушень рибоохоронного законодавства №13.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлена належним чином та своєчасно. У поясненнях в протоколі зазначив, що дійсно продавав рибу без документів.
Зі змісту п.25 рішення Європейського суду з справ людини від 11.04.2011 року у справі «Жук проти України» вбачається, що суди, розглядаючи справи без участі учасників процесу, повинні пересвідчитися, що їх вчасно повідомлено про дату і час розгляду справи, тобто, що їх право бути присутніми під час судового розгляду не було порушено.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про дату і час розгляду справи, а відповідно до ч.2 ст.268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.88-1 КУпАП, суддя приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності останнього.
Частина 1 ст.88-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об'єктів тваринного або рослинного світу.
Відповідно до ч.7 Закону України «Про тваринний світ», законність набуття у приватну власність об'єктів тваринного світу (крім добутих у порядку загального використання) повинна бути підтверджена відповідними документами, що засвідчують законність вилучення цих об'єктів з природного середовища, ввезення в Україну з інших країн, факту купівлі, обміну, отримання у спадок тощо, які видаються в установленому законодавством порядку.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Таким чином, дослідивши докази по справі, оцінюючи кожний доказ з точку зору належності, допустимості та достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, суддя робить висновок, що 22.10.2025 року о 12:15 год., за адресою: м.Одеса, Київський район, вул.Князя Ярослава Мудрого, буд.14, ОСОБА_1 продавав свіжу рибу «Лящ» (3шт. 3кг) без документів, що засвідчують право її набуття, своїми діями порушив порядок придбання та збуту ВБР та ст.7 ЗУ «Про тваринний світ», чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.88-1 КУпАП.
Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення, зокрема враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст.35 КУпАП суддею не встановлено.
До обставини, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст.34 КУпАП, суддя визнає визнання вини ОСОБА_1 .
При цьому, оскільки вчиненим правопорушенням не було завдано істотної шкоди правам і свободам громадян, що охороняються законом, суддя робить висновок, що вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення носить малозначний характер.
Відповідно до ст.22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Таким чином, з метою виховання та запобігання вчинення ОСОБА_1 нових правопорушень, суддя вважає, що обґрунтованим та достатнім буде обмежитися усним зауваженням.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22,33, 34, 35, 88-1, 251, 252, 280, 283, 284, 288, 289, 291, 294 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суддя
1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.88-1 КУпАП.
2. Звільнити ОСОБА_1 , від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.88-1 КУпАП, на підставі ст.22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
3. Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
4. Ця постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Київський районний суд міста Одеси протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А.В. Щербіна