Єдиний унікальний № 501/5046/25
Провадження № 3/501/1249/25
26 листопада 2025 року м. Чорноморськ
Чорноморський міський суд Одеської області, суддя Тюмін Ю.О.
Особа, стосовно якої розглядається справа:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2
Обставини, установлені під час розгляду справи.
Відповідно до даних протоколу про адміністративне правопорушення, 16.10.2025 р. об 11:30 год. ОСОБА_1 прийняла металобрухт за адресою: м. Чорноморськ, вул.. Олександрійська, 3-П без актів прийняття лому, зазначеного ЗУ «Про металобрухт», чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164-10 КУпАП.
Нормативні акти, що передбачають відповідальність за такі адміністративне правопорушення.
Кодекс України про адміністративні правопорушення.
Стаття 164-10. Порушення законодавства, що регулює здійснення заготівлі металобрухту та операцій з металобрухтом
Ч. 1 Порушення законодавства, що регулює здійснення заготівлі, переробки та металургійної переробки металобрухту, посадовою особою суб'єкта господарювання або громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює заготівлю, переробку, металургійну переробку металобрухту, -
тягне за собою накладення штрафу від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Мотиви суду.
Притягувана в судовому засіданні вину заперечувала та пояснила, що за вказаною в протоколі адресою її мати відкрила пункт прийому вторинної сировини, особисто вона не оформлена, як працівник або як ФОП, іноді допомагає матері. Вона здійснила прийом жерстяних банок на 120 грн., однак акт не складала, адже вважає їх побутовими відходами, при прийманні яких складання акту не потребується. Вилучені під час складання протоколу ваги їм повернули.
Притягуваній ставиться в провину вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-10 КУпАП.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. ЗУ «Про управління відходами» відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися.
Регулювання відносин, пов'язаних з управлінням відходами, що містять метали чи їх сплави, вироби з металу, здійснюється згідно з цим Законом з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про металобрухт" (абз. 2 ч. 1 ст. 2 «Про управління відходами»).
Приймання металобрухту від фізичних осіб обов'язково оформлюється актом приймання, що є первинним документом обліку металобрухту, в якому зазначаються прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, вага, вартість та опис металобрухту (ч. 7 ст. 4 «Про металобрухт»).
Суб'єктом вказаного адміністративного правопорушення є посадова особа суб'єкта господарювання або громадянин - суб'єкт підприємницької діяльності.
Частиною 2 ст. 251 КУпАП встановлено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що притягувана прийняла металобрухт без актів прийняття лому, що підтверджується долученими до протоколу доказами та поясненнями притягуваної в судовому засіданні.
Однак, особа, уповноважена на складання протоколу про адміністративне правопорушення, не зібрала та не додала доказів на підтвердження того, що притягувана є суб'єктом господарювання чи здійснює підприємницьку діяльність. Таким чином, жодних належних та допустимих доказів про те, що остання є суб'єктом відповідальності, суду не надано.
Згідно ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Викладені обставини свідчать про те, що у справі не доведені наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-10 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Тому провадження по справі має бути закрите, на підставі п. 1 статті 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
постановив:
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-10 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ю.О. Тюмін