18.11.2025 Справа №607/23974/25 Провадження №3/607/8628/2025
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Холява О.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.188-57 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
18.11.2025 до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.188-57 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.188-57 КУпАП, вважаю, що вказані матеріали оформлені та направлені до суду із порушеннями вимог КУпАП, які є перешкодою для розгляду вищевказаних матеріалів по суті, з огляду на наступне.
Згідно ст.278 Кодексу України про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує в тому числі питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Так, відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Також, у ст.283 КУпАП зазначено, що розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити зокрема: відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування.
Ознайомившись із матеріалами справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, встановлено, що у порушення вимог вказаних норм КУпАП, у протоколі не у повній мірі зазначено відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, зокрема відсутні відомості місця проживання ОСОБА_1 .
За вказаних обставин суд позбавлений можливості встановити особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, що свідчить про наявність обставин, які не дають можливості повно та об'єктивно розглянути справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.188-57 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.п.6,7 розділу 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 №1376, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
На переконання суду, протокол про адміністративне правопорушення №003038 від 10 листопада 2025 року складений нерозбірливим почерком, зокрема, більшість слів в протоколі не можна прочитати, а можна лише припустити, яке слово написано.
Відповідно до абз.5 п.24 Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи вищевикладене, з метою забезпечення виконання вимог закону щодо всебічності, повноти і об'єктивності з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом, а також належного дослідження доказів, вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 слід направити до Управління державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті для належного дооформлення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 256, 278, 283 КУпАП, Суд, -
матеріали справи про адміністративне правопорушення за ст.188-57 КУпАП стосовно ОСОБА_1 - повернути до Управління державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті для належного оформлення.
Головуючий суддяО. І. Холява