Дата документу 26.11.2025
Справа № 334/2637/25
Провадження № 1-кп/334/516/25
26 листопада 2025 року м. Запоріжжя
Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3
захисника - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі спеціального судового провадження в залі суду в м. Запоріжжі кримінальне провадження під №22025080000000355 від 05 березня 2025 року за обвинуваченням: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Мелітополь, Мелітопольського району Запорізької області, громадянки України, яка має вищу освіту, зареєстрованої та мешкаючої за адресою: АДРЕСА_1 , яка не є особою, щодо якої, згідно ст.480 КПК України, передбачений особливий порядок кримінального провадження, раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України,
Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 року схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави України, згідно якого територія України є неподільною та недоторканою.
Незалежність України визнано значною кількістю держав світу, у тому числі 05.12.1991 року Російською Федерацією.
31.05.1997 року відповідно до положень Статуту ООН учасницею якою є держава Україна і зобов'язань за Заключним актом Наради з безпеки та співробітництва в Європі укладено Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією (ратифікований Законом України від 14.01.1998 №13/98-ВР та федеральним законом Російської Федерації від 02.03.1999 року №42-ФЗ).
Відповідно до ст.ст.2, 3 зазначеного Договору Російська Федерація зобов'язалась поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих кордонів між Україною та Російською Федерацією та розбудову відносин на основі принципів взаємної поваги суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, незастосування сили або загрози силою, невтручання у внутрішні справи.
Статтями 1-3 Конституції України, яка прийнята Верховною Радою України 28.06.1996 року, визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною та недоторканою.
При цьому, ст.69 Конституції України визначено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Відповідно до ст.71 Конституції України вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення. Водночас ст.73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України.
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
За загальновідомим фактом, всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації володимир путін та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади російської федерації, діючи всупереч вимогам п.п.1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч.4 ст.2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №2734 (ХХV) від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів ЗС російської федерації на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
Президент російської федерації 22 лютого 2022 року направив до ради федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.
Так, приблизно о 5 годині 00 хвилин 24 лютого 2022 року президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил та іншим збройним формуванням російської федерації про військове вторгнення на територію суверенної України через державні кордони в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснити збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснити військову окупацію частин території суверенної України, в тому числі і смт. Якимівка Мелітопольського району Запорізької області, яке було захоплено 24.02.2022 року.
З метою відсічі військової агресії Російської Федерації, 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України затверджених Верховною радою України, зокрема Указом Президента України від 14 січня 2025 року №26/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України №4220-ІХ від 15.01.2025, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб, тобто до 09 травня 2025 року.
Відтак, Наказом Міністерства розвитку громад та територій України №376 від 28 лютого 2025 року (зі змінами та доповненнями) «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», вся територія Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області внесена до вказаного переліку, та з 24 лютого 2022 року є тимчасово окупованою збройними формуваннями Російської Федерації територією України.
Так, відповідно до положень ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Порядок створення органів місцевого самоврядування, обрання сільських, селищних, міських голів, встановлюється Конституцією України, Законом України
«Про місцеве самоврядування України» та іншими Законами та ґрунтується на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п.7 ч.1 ст.1-1 Закону
№1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Відповідно до п.2 ст.1 Закону України «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії російської федерації як
держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну» від 22.05.2022, органи держави-терориста (держави-агресора) - органи державної влади, у тому числі правоохоронні органи (міліція, поліція тощо), збройні сили, органи судової влади, внутрішні війська, підрозділи спеціального призначення, органи, відповідальні за охорону та захист державного кордону, органи, відповідальні за здійснення податкової та митної політики, органи, відповідальні за проведення дізнання або досудового (попереднього) слідства, прокуратура, органи, відповідальні за державну безпеку або безпеку вищого керівництва держави-терориста (держави-агресора), підрозділи, відповідальні за виконання миротворчих місій, інші збройні, військові, воєнізовані, парамілітарні або інші силові формування держави-терориста (держави-агресора), їх складові або структурні підрозділи, у тому числі формування, найменування яких не відповідають офіційним назвам, прийнятим у державі-терористі (державі-агресорі), але які за здійснюваними функціями належать до зазначених органів чи формувань, а також медіа в яких держава-терорист (держава-агресор) має частку власності (корпоративних прав) безпосередньо або через третіх осіб, у тому числі через органи державної влади, органи місцевого самоврядування, державні підприємства тощо.
Після повної окупації території Мелітопольського району Запорізької області, представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на вище зазначеній території шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності територіальних громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення на захоплених територіях, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Разом з тим, в квітні 2022 року (більш точні дата та час органом досудового розслідування не встановлені), представниками збройних формувань російської федерації, всупереч порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншим діючим нормативно-правовим актам, цілеспрямовано створено окупаційну адміністрацію Мелітопольського району Запорізької області - так звану «военно-гражданскую администрацию Мелитопольского района», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території та безпосередньої реалізації всіх узурпованих владних повноважень діючої Мелітопольської районної ради Запорізької області та відповідної державної адміністрації.
Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених військовим шляхом територіях Мелітопольського району Запорізької області, представники збройних формувань російської федерації разом із посадовими особами зазначеної окупаційної адміністрації Мелітопольського району Запорізької області, діючи за підтримки місцевих колаборантів та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення, у невстановлені органом досудового розслідування точні дату та час, але не пізніше 26.04.2022 року, створили на території Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області підконтрольний «военно-гражданской администрации Мелитопольского района» незаконний орган влади «Акимовская военно-гражданская администрация» (адміністративна будівля знаходиться за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, смт. Якимівка, вул. Ігоря Щербини, буд. №6), у склад якої серед іншого входять окупаційні адміністрації т.зв. «сельские советы Акимовской военно-гражданской администрации», які наділені всіма необхідними владними повноваженнями, узурпованими у діючих старостинських округів Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області, які не припинили своєї діяльності відповідно до вимог чинного законодавства України, з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території, встановлення тотального контролю та реалізації всіх узурпованих владних повноважень.
Разом з тим, зі створенням на тимчасово окупованій території незаконного органу влади (окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації - «Акимовская военно-гражданская администрация» (адміністративна будівля знаходиться за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, смт. Якимівка, вул. Ігоря Щербини, буд. №6), у структурі вказаної адміністрації утворено відповідні структурні відділи, які відповідають за різні напрямки роботи адміністрації. Так, у невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше першої декади квітня 2022 року у складі незаконного органу влади - «Акимовская военно-гражданская администрация» утворено структурний підрозділ: відділ кадрової роботи (мовою оригіналу: отдел кадровой работы).
Так, положеннями п.6 ч.1 ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації - це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольними російській федерації самопроголошеними органами, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріуси та суб'єкти адміністративних послуг.
В свою чергу незаконними органами, посадовими та службовими особами відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Так, громадянка України, ОСОБА_5 , приблизно у квітні 2022 року (точні дата та час органом досудового розслідування не встановлені), будучи проросійськи налаштованою особою, перебуваючи на території Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, яка з 24.02.2022 року по теперішній час є тимчасово окупованою територією збройними формуваннями держави-агресора російської федерації, діючи умисно, із власних корисливих мотивів, маючи відповідну освіту, фахові знання, управлінські навички, досвід роботи, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків, маючи проросійські погляди та критичне ставлення до діючої законної влади в Україні, всупереч нормам і Законам України, прийняла пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування осіб, із числа представників військової окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації, та з числа представників військової окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації - т.зв.«Акимовская военно-гражданская администрация» (адміністративна будівля знаходиться за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, смт. Якимівка, вул. Ігоря Щербини, буд. №6), добровільно зайняла посаду начальника відділу кадрової роботи (мовою оригіналу: начальник отдела кадровой работы) у незаконно створеному на тимчасово окупованій території Мелітопольського району Запорізької області органі влади - т.зв. «Акимовская военно-гражданская администрация» (мовою оригіналу), яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, серед яких: управління та розпорядження майном відділу, керівництво трудовим колективом, що їй підпорядковується та розподілення обов'язків, вирішення питання щодо комплектування органу влади відповідними фахівцями, оформлення відповідної документації згідно з посадовою інструкцією, складання звітності.
Крім того, ОСОБА_5 , займаючи вказану незаконно набуту посаду, будучи незаконно наділеною представниками окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації обов'язками та функціями, маючи відповідні навички та досвід роботи, діючи умисно, з власних корисливих, політичних та ідеологічних мотивів, бажаючи проявити себе та довести окупаційній владі свою лояльність та відданість, продовжуючи перебувати на тимчасово окупованій території Запорізької області, заручившись підтримкою представників окупаційної влади держави-агресора російської федерації, з метою подальшої підтримки встановленої окупаційної влади на тимчасово окупованій території Мелітопольського району Запорізької області, виконуючи незаконно набуті організаційно-розпорядчі функції, діючи умисно, з власних корисливих мотивів, підтримуючи становлення окупаційної влади та її розповсюдження на суверенній території України, у невстановлені досудовим розслідування дату та час, але не пізніше 19.09.2023 прийняла пропозицію від невстановлених осіб із числа представників окупаційної влади та 19.09.2023 добровільно призначена членом комісії з відбору кандидатів на муніципальну посаду голови Якимівського муніципального округа (мовою оригіналу: «член комиссии по отбору кандидатов на муниципальную должность главы Акимовского муниципального округа»).
Виконуючи покладені на неї відповідні обов'язки та функції на займаних посадах, здійснювала діяльність від імені та за стандартами держави-агресора на тимчасово окупованій території Мелітопольського району Запорізької області, реалізація яких в свою чергу забезпечує становлення та зміцнення окупаційної влади російської федерації шляхом функціонування незаконно створеного окупаційного органу влади російської федерації на окупованій території України.
Таким чином, ОСОБА_5 , за викладених вище обставин обґрунтовано обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України - добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
У судовому засіданні захисник обвинуваченої - захисник ОСОБА_4 зазначив, що судове провадження не повинно було проводитися за процедурою спеціального судового провадження, оскільки обвинувачена не знала та не могла знати про розпочате кримінальне провадження по відношенню до неї. Крім цього стороною обвинувачення належними та допустимими доказами не доведено винуватість ОСОБА_5 у скоєнні злочину передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, оскільки жодного належного та допустимого доказу стороною обвинувачення не надано. Просив суд визнати ОСОБА_5 невинною та виправдати. Суд вважає ці доводи таким, що не заслуговують на увагу, з огляду на ті обставини, що у даному кримінальному провадженні здійснювалося спеціальне досудове розслідування, у подальшому спеціальне судове провадження, що передбачає можливість відповідно до ст.323 КПК України проведення його за відсутності обвинуваченого. Крім того, під час як досудового розслідування, так і під час судового розгляду захист інтересів підозрюваної здійснював захисник ОСОБА_4 , який був ознайомлений із матеріалами кримінального провадження в повному обсязі, а тому будь яких порушень прав ОСОБА_5 не було.
Дослідивши наявні у провадженні докази, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_5 , у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України підтверджується сукупністю належних та допустимих доказів, які відповідають вимогам передбаченим ст.ст.85-87 КПК України та які узгоджуються між собою, перевірених та оцінених у їх сукупності судом безпосередньо в судовому засіданні.
Зокрема вина обвинуваченої ОСОБА_5 підтверджується дослідженими в судовому засіданні матеріалами кримінального провадження, документами, в яких викладені та посвідченні відомості, що мають значення для встановлення факту і обставин кримінального провадження.
Протоколом огляду від 07 січня 2025 року за участю спеціаліста оглянуто публікації мережі інтернет, у яких відображена інформація про протиправну діяльність ОСОБА_5 . За допомогою браузера ОСОБА_6 перейдено за наступним посиланням: https://zo.gov.ru/docs/show/672. У пункті 1.3 вказаного документу зазанчена посада громадянки України ОСОБА_5 в окупаційній адміністрації «начальник отдела кадровой работы ВГА Акимовского района Запорожской области». (а.с.147-152);
Протоколом огляду від 19 березня 2025 року старший слідчий СВ УСБУ в Запорізькій області провів огляд протоколу про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії: зняття інформації з електронних інформаційних систем N?59/14/993 від 10.11.2022 року з додатком - резервна копія DVD-R диском N?59/14/531т від 10.11.2022 року. Після відкриття диску виявлені папки. У вищевказаних папках файли, які зафіксовані які зафіксовані під час проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем за ідентифікаційними ознаками: месенджер «Telegram», який зареєстрований на номер мобільного телефону НОМЕР_1 , який особисто використовує громадянин російської федерації ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який, призначений окупаційною владою на посаду заступника голови т.зв. «військово-цивільної адміністрації Запорізької області». Надалі було виявлено листування у месенджері «Telegram», який зареєстрований на номер мобільного телефону НОМЕР_1 , який особисто використовує громадянин російської федерації ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у кількості 252, серед яких було виявлено листування з назвою « ОСОБА_8 ». Оглядом листування у чаті «А С» виявлено 60 повідомлень, серед яких було виявлено повідомлення надіслане 14:20:09 18.06.2022, що містить прикріплений назвою: «АПРЕЛЬ_СПИСОЧНЫЙ_СОСТАВ_СОТРУДНИКОВ», що містить електронну таблицю. Після відкриття даного файлу, було виявлено вкладення під назвою «Акимовская ПА», де зафіксовано відомості щодо співробітників окупаційних адміністрацій Запорізької області за квітень 2022 року. В подальшому огляді даної вкладки «Акимовская ПА» вказаного електронного файлу під порядковим номером 4 міститься посада мовою оригіналу: «Начальник отдела кадровой работы», ПІБ мовою оригіналу: « ОСОБА_9 », паспортні дані: « НОМЕР_2 », та зазначено структуру, мовою оригіналу: «Акитмовская поселковая администрация». Крім того, аналогічні дані зазначено під порядковим номером 12 у вкладці з назвою: «СВОД АПРЕЛЬ» вказаного електронного файлу. (а.с.171-180);
Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 18 березня 2023 року, проведеного старшим лейтенантом юстиції УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_10 впізнав особу на фото №4 як ОСОБА_11 , яка зараз співпрацює з окупаційною владою, займає посаду начальника кадрового відділу.(а.с.181-181);
Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 18 березня 2023 року, проведеного старшим лейтенантом юстиції УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_12 впізнав особу на фото №1 як ОСОБА_11 , яка на сьогоднішній день зайняла посаду начальника відділу кадрів вже в окупаційній адміністрації в Якимівці. (а.с.185-188);
Протоколом огляду віл 21 березня 2025 року старший слідчий 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області старший лейтенант юстиції, за участю свідка ОСОБА_12 , провели огляд публікацій мережі Інтернет, у яких відображена (розміщена) інформація про протиправну діяльність громадянина України ОСОБА_5 . На початку огляду за допомогою застосунка «Telegram» за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_3 » відкрито «Telegram-канал» із назвою « ОСОБА_13 ». На момент огляду вказаний «Telegram-канал» має 11 360 підписників. В подальшому, за участю свідка ОСОБА_12 почато перегляд публікацій у вказаному телеграм каналі, з метою пошуку у публікація фото-, відеоматеріалів, які пов'язі, та на яких зображена ОСОБА_14 , відносно якої свідок надавала свідчення.Так, в ході огляду свідком було помічено публікацію, яка знаходиться за електронним посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_3 », та розміщена у «Telegram-каналі» 24.02.2025 о 08 год. 42 хв. Глава Акимовского муниципального округа Александр Трудоношин провел оперативное совещание с представителем шеф-региона Ярославской области и начальниками структурных подразделений администрации. Во время совещания были рассмотрены вопросы по проведению разъяснительной работы с предпринимателями о применении контрольно-кассовой техники, о создании комиссии по присвоению почетных званий, исполнение поручений главы округа.Отдельно было уделено внимание завершению на этой неделе работ по подключению башни и водопровода в с.Большая Терновка В ходе совещания обозначены первоочередные задачи на предстоящую неделю. Оглянувши вищевказаний фотознімок, свідок ОСОБА_12 пояснила, що особа, яка сидить з ліва друга, у світлому светрі, тримає в правій руці ручку догори, підпирає голову лівою рукою, має світле волосся середньої довжини, - це ОСОБА_14 , яка залишилась на тимчасово окупованій території с-ща Якимівка, співпрацює окупаційною владою. В подальшому огляді свідком було помічено публікацію, яка знаходиться за електронним посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_3 », та розміщена у «Telegram-каналі» 13.06.2023 о 11 год. 37 хв. До вказаного посту в Telegram-каналі прикріплені фотознімки. Оглянувши вищевказаний фотознімок, свідок ОСОБА_12 пояснила, що особа, яка сидить праворуч перша, у сукні чорного кольору, з білим горошком, має світле волосся середньої довжини, дивиться в бок, маж прямий довгий ніс, овальної форми обличчя - це ОСОБА_14 , яка залишилась на тимчасово окупованій території с-ща Якимівка, співпрацює окупаційною владою. (а.с.190-202);
Зазначені дані в електронному вигляді містяться на додатках до протоколів НСРД - DVD-R дисках, які було переглянуто безпосередньо в судовому засіданні.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_10 повідомив що з ОСОБА_15 він познайомився в 2021 році, коли прийшов на роботу в Якимівську селищну раду. Вона на той час займала посаду головного спеціаліста відділу кадрової роботи. Її начальником була ОСОБА_16 , яка також пішла на співпрацю і зараз займає посаду заступника адміністрації Якимівки. Він знає, що ОСОБА_17 брала участь в референдумах, брала участь в комісії по так званому конкурсу на посаду начальника Якимівської окупаційної влади. І зараз вона з ними співпрацює.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_18 повідомила що з ОСОБА_5 знайома особисто. До окупації селища Якимівка, ОСОБА_5 працювала в Якимівській селищній раді, провідним спеціалістом в відділі кадрів. На початку квітня 2022 року, обвинувачена ОСОБА_5 добровільно перейшла на співпрацю з окупаційною владою. І на теперішній час під час огляду телеграм каналів ОСОБА_5 постійно присутня на публікаціях при засіданнях та зборах окупаційної влади.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_19 повідомив що після повномасштабного вторгнення працював директором територіального центру обслуговування Якимівської селищної ради. На той час ОСОБА_5 працювала у відділі кадрів Якимівської селищної ради. В середині квітня 2022 року телефонним дзвінком ОСОБА_5 він був запрошений до голови окупаційної влади в Якимівкі, який запропонував йому перейти на їх сторону. ОСОБА_5 була в прийомній. Він відмовився від пропозиції, особисто спілкувався з ОСОБА_5 , яка відкрито агітувала його перейти на сторону окупаційної влади, і запевняла що у складі росії їм буде жити краще.
В судовому засіданні прокурор відмовився від допиту свідків ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_12 у зв'язку з не встановленням їх місця знаходження.
Інших доказів в ході судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначених КПК України, враховуючи, що суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, надано не було.
Отже, оцінюючи у сукупності всі досліджені докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд вважає, що зібраними по справі доказами поза межами розумного сумніву підтверджують вину обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України за ознаками колабораційної діяльності, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора.
Суд також враховує, що дане кримінальне провадження за відсутності підозрюваної або обвинуваченої (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Стороною обвинувачення використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого, зокрема, права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.
Про час та дату всіх судових засідань ОСОБА_5 повідомлялась у передбачений законом спосіб через опублікування виклику у газеті «Урядовий кур'єр», оголошення про її виклик також публікувались на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора .
При призначенні виду покарання обвинуваченій ОСОБА_5 , суд, у відповідності до ст.65 КК України та п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2003 №7 «Про практику призначення судами кримінального покарання», повинен дослідити дані про особу обвинуваченого, з'ясувати його вік, стан здоров'я, поведінку до вчинення злочину як у побуті так і за місцем роботи чи навчання, її минуле (зокрема, наявність не знятих чи не погашених судимостей, адміністративних стягнень), склад сім'ї (наявність на утриманні дітей та осіб похилого віку), її матеріальний стан, тощо.
Визначаючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, суд виходить з класифікації, відповідно до положень ст.12 КК України, а також враховує особливості кожного конкретного кримінального правопорушення й обставини його вчинення, зокрема, форму вини, мотив і мету, спосіб вчинення та ступінь тяжкості наслідків, що настали.
Вчинене обвинуваченою ОСОБА_5 діяння, передбачене ч.5 ст.111-1 КК України, відноситься до категорії тяжких злочинів.
Вирішуючи питання про призначення обвинуваченому покарання суд виходить із встановленої ст.50 КК України мети кари, виправлення і запобігання вчиненню винними та іншими особами нових злочинів, заснованої на вимогах виваженості та справедливості, з урахуванням позиції Європейського суду з прав людини, відповідно до якого покарання як втручання держави в приватне життя особи повинно спрямовуватись на досягненні справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та потребою захисту основоположних прав особи - воно має буду законним, пропорційним (не становити надмірного тягаря для особи) (справи Балканов проти росії від 09.06.2005р., Ісмалова проти росії від 29.11.2007 року).
Обставини, що пом'якшують покарання ОСОБА_5 , згідно ст.66 КК України, судом не встановлені.
Обставини, що обтяжують покарання ОСОБА_5 , згідно ст.67 КК України, судом не встановлені.
Приймаючи до уваги характер, ступінь тяжкості та суспільну небезпеку скоєного кримінального правопорушення, особу обвинуваченого, відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих покарання обставин, суд вважає, що обвинуваченій ОСОБА_5 необхідно призначити покарання у вигляді позбавлення волі у межах санкції встановленої ч.5 ст.111-1 КК України з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та займатися господарською діяльністю з застосуванням, додаткового покарання у виді конфіскації особистого майна.
На переконання суду, призначення обвинуваченій такого покарання буде справедливим, співрозмірним і достатнім для її виправлення, кари та запобігання вчинення нових злочинів, як самою обвинуваченою, так і іншими особами, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання. Так, у розумінні ЄСПЛ, покарання повинне встановити новий додатковий обов'язок для особи, який випливає з факту вчинення кримінального правопорушення. Автономна концепція поняття «покарання» у практиці ЄСПЛ передбачає, що покарання переслідує подвійну мету покарання і стримування від вчинення нових злочинів, а застосування принципу пропорційності дає можливість встановити орієнтири для держави у виборі адекватних засобів реагування на конкретні кримінально-карані діяння.
Також, призначаючи покарання суд враховує, що згідно ч.1 ст.59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженої і що згідно ч.2 ст.52 КК України конфіскація майна відноситься до додаткових видів покарання.
При цьому з огляду на вчинення ОСОБА_5 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ Національної безпеки України, а також відсутність обставин, передбачених ст.66 КК України, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого нею кримінального правопорушення, суд, при призначенні покарання ОСОБА_5 не вбачає підстав для застосування положень ст.69 КК України.
Цивільний позов у кримінальному провадженні заявлений не був.
Речові докази по справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.368, 369, 370, 371, 373-376 КПК України, суд
ОСОБА_5 визнати винною у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України і призначити покарання у вигляді 10 (десять) років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та займатися господарською діяльністю строком на 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією усього належного їй на праві власності майна на користь держави.
Строк відбування покарання ОСОБА_5 рахувати з моменту фактичного затримання для виконання вироку.
Запобіжний захід, обраний відносно ОСОБА_5 , слідчим суддею Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 13 березня 2025 року у вигляді тримання під вартою до набрання вироком суду законної сили - залишити без змін.
Вирок може бути оскаржений до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Запоріжжя протягом 30 днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копію вироку негайно після його проголошення вручити захиснику та прокурору.
Інформацію про вирок опублікувати в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті судової влади України відповідно до вимог ст.323 КПК України.
Суддя ОСОБА_1