Постанова від 26.11.2025 по справі 299/5158/25

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Справа № 299/5158/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.11.2025 м. Виноградів

Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі судді Бак М.Д., за участю спеціаліста Калинича Я.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Хуст Закарпатської області, громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною п'ятою статті 121, частиною другою статті 126, частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 478939 від 10.10.2025 року, складеного інспектором сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області (надалі - відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області) Чізмаром В.Ю. відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 130 КУпАП, ОСОБА_1 10.10.2025 року близько 09:00 год на вул. Дружби в с. Теково Берегівського району Закарпатської області керував транспортним засобом марки «ВАЗ 2106», реєстраційний номер НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, від проходження у встановленому законом порядку огляду в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху.

У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 478938 від 10.10.2025 року, складеному інспектором сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Чізмаром В.Ю. відносно ОСОБА_1 за частиною другою статті 126 КУпАП, вказано, що ОСОБА_1 10.10.2025 року близько 09:00 год на вул. Дружби в с. Теково Берегівського району Закарпатської області керував транспортним засобом марки «ВАЗ 2106», реєстраційний номер НОМЕР_1 , без посвідчення водія, чим порушив вимогу підпункту а) пункту 2.1 Правил дорожнього руху.

У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 478945 від 10.10.2025 року, складеному інспектором сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Чізмаром В.Ю. відносно ОСОБА_1 за частиною п'ятою статті 121 КУпАП, вказано, що ОСОБА_1 10.10.2025 року близько 09:00 год на вул. Дружби в с. Теково Берегівського району Закарпатської області керував транспортним засобом марки «ВАЗ 2106», реєстраційний номер НОМЕР_1 , не будучи пристебнутим ременем безпеки, чим порушив вимогу підпункту в) пункту 2.3 Правил дорожнього руху.

ОСОБА_1 не надавав пояснення при складенні протоколів про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_1 не з'явився на розгляд справи, призначений на 26.11.2025 року на 13:00 год в частині адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП, на 13:05 год в частині адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 126 КУпАП, та на 13:10 год в частині адміністративного правопорушення, передбаченого частиною п'ятою статті 121 КУпАП, надіслані йому рекомендовані листи з судовими повістками повернуто, що підтверджують копії інформації, виготовлені з вебсайту Укрпошти за посиланням: https://track.ukrposhta.ua, щодо результату надіслання відповідних поштових відправлень, клопотання щодо відкладення розгляду справи від нього до суду не надійшли.

З врахуванням наведеного та положень статей 268, 277-2 КУпАП справу розглянуто за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Крім протоколів про адміністративні правопорушення судом досліджено такі документи:

1) рапорт інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Чізмара В.Ю. від 10.10.2025 року про те, що під час несення служби в наряді сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області «Парус-11» та патрулювання за адресою: Закарпатська область, Берегівський район, с. Теково, вул. Дружби, було зупинено транспортний засіб марки «ВАЗ 2106», реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 за порушення правила дорожнього руху, відповідальність за яке передбачена частиною п'ятою статті 121 КУпАП. Під час проведення перевірки у ОСОБА_1 виявлено явні ознаки алкогольного сп'яніння та запропоновано пройти тест на алкогольне сп'яніння на місці події та в закладі охорони здоров'я, на що він відмовився. ОСОБА_1 було ознайомлено з його правами, передбаченими статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, та складено протокол серії ЕПР1 № 459712 про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 130 КУпАП;

2) три довідки від 14.10.2025 року, складені старшим інспектором сектору адміністративної практики Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Токар О., згідно яких у відповідності до розділу «ГСЦ Посвідчення водія - Посвідчення» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області за даними ГСЦ МВС документ щодо ОСОБА_1 відсутній;

3) три довідки від 14.10.2025 року, складені старшим інспектором сектору адміністративної практики Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Токар О., згідно яких у відповідності до розділу «ГСЦ АМТ-Держ.номер» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області за даними ГСЦ МВС документ на транспортний засіб марки «ВАЗ 2106», реєстраційний номер НОМЕР_1 , відсутній.

Копії документа на іноземній мові без перекладу на українську мову не виступають джерелами доказів.

Відомості щодо місця вчинення та суті правопорушення, які містяться в копії рапорту старшого інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Чізмара В.Ю. від 04.11.2025 року № 162315-2025, складеного в порядку дооформлення протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 130 КУпАП, та відомості щодо місця вчинення правопорушень, наявні в копіях рапортів старшого інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Чізмара В.Ю. від 04.11.2025 року №№ 162038-2025, 162023-2025, складених в порядку дооформлення відповідно протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною другою статті 126 КУпАП, та протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною п'ятою статті 121 КУпАП, не виступають допустимими доказами, тому що з даними відомостями не ознайомлено особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Порядок проведення огляду особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачений статтею 266 КУпАП.

У відповідності до частин другої-п'ятої статті 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Судом досліджено копію відеозапису, що здійснювався інспектором сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Чізмаром В.Ю. 10.10.2025 року з 14:08:46 год до 14:15:39 год, з 14:25:45 год до 14:27:35 год на нагрудний відеореєстратор № 1113034054/1, наявну на диску DVD-R, 4,7GВ, в двох файлах, створених 10.10.2025 року.

Згідно положень пункту 5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.12.2018 року № 1026, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.01.2019 року за № 28/32999, включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо).

З огляду на те, що відеозапис не був безперервним, то відомості, які містить відеозапис, не виступають допустимим доказом.

При відсутності допустимого доказу - відеозапису щодо огляду особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на стан алкогольного сп'яніння відомості, наявні в направленні на медичний огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, складених інспектором сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Чізмаром В.Ю., також є недопустимими доказами.

Відповідно до частини першої статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад адміністративного правопорушення утворюють чотири обов'язкові елементи: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона. До ознак об'єктивної сторони правопорушення відносяться такі: діяння (дія чи бездіяльність), час, місце, спосіб, обстановка вчинення діяння тощо.

Згідно частини першої статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП (частина друга статті 251 КУпАП).

Частиною першою статті 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Частиною другою статті 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передачу керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.

Частиною п'ятою статті 121 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами.

Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 130 КУпАП, складено за фактом того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, керуючи транспортним засобом з ознаками алкогольного сп'яніння, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною другою статті 126 КУпАП, - за фактом того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, керував транспортним засобом без посвідчення водія, протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною п'ятою статті 121 КУпАП, - за фактом того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, керував транспортним засобом, не будучи пристебнутим ременем безпеки.

Обставини, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення, з приводу керування особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, транспортним засобом в час та місці, зазначені в протоколах, не доведено, тому що відомості, які містяться в протоколах про адміністративні правопорушення та рапорті інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Чізмара В.Ю. від 10.10.2025 року, не виступають достатніми доказами для встановлення відповідних обставин. Отже, не доведено події адміністративних правопорушень, передбачених частиною п'ятою статті 121, частиною другою статті 126, частиною першою статті 130 КУпАП.

Відповідно до положень пункту 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

У зв'язку з відсутністю подій адміністративних правопорушень провадження у справі підлягає закриттю.

Керуючись статтями 247, 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

провадження у справі про адміністративні правопорушення, передбачені частиною п'ятою статті 121, частиною другою статті 126, частиною першою статті 130 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю подій адміністративних правопорушень.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.

Апеляційна скарга подається до Закарпатського апеляційного суду через Виноградівський районний суд Закарпатської області.

Суддя М. Д. Бак