про закриття провадження
18.11.2025 Справа № 5021/322/12
м.Суми
Господарський суд Сумської області у складі судді Соп'яненко О.Ю., за участю секретаря судового засідання Бардакової О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 5021/322/12 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства “Сумський рафінадний завод» (м. Суми, вул. Привокзальна, 4, ід. код 00372925)
За участі представників:
Ліквідатор - Жмакін С.А.
Представник АТ «Сумиобленерго» - Жулавський С.А.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 06.03.2012 року порушено провадження у справі № 5021/322/12; введено процедуру розпорядження майном боржника; розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Курбанова Назіма В.-О.
Постановою Господарського суду Сумської області від 25.10.2012 року №5021/322/12 ВАТ “Сумський рафінадний завод» було визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором арбітражного керуючого Курбанова Н.В.-О.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 03.10.2017 року №5021/322/12 припинено повноваження ліквідатора Курбанова Назіма Вахід-Огли та призначено арбітражного керуючого Мороза В. В. (свідоцтво від 26 лютого 2013 року № 254) ліквідатором Відкритого акціонерного товариства “Сумський рафінадний завод».
Ухвалою суду від 08.12.2022 повноваження арбітражного керуючого Мороза Валерія Васильовича як ліквідатора ВАТ "Сумський рафінадний завод" припинені на підставі поданої ним заяви.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 25.01.2023 року ліквідатором ВАТ "Сумський рафінадний завод" у справі № 5021/322/12 призначено арбітражного керуючого Терещука О. В. (вул. Шевченка, 35А, м. Житомир, 10008; свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 1319 від 17.07.2013).
Ухвалою суду від 26.07.2023 у справі №5021/322/12 задоволено заяву арбітражного керуючого Терещука О.В. про дострокове припинення повноважень ліквідатора від 19.06.2023 № 02-31/04/91 (вх. № 2180 від 19.06.2023) у справі №5021/322/12; припинено повноваження арбітражного керуючого Терещука О. В. як ліквідатора ВАТ "Сумський рафінадний завод"; постановлено визначити кандидатуру арбітражного керуючого для призначення ліквідатором у справі № 5021/322/12 про банкрутство ВАТ “Сумський рафінадний завод» з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, за принципом випадкового вибору в порядку, встановленому Кодексом України з питань банкрутства, із застосуванням автоматизованої системи.
Відповідно до ухвали суду від 01.07.2024 ліквідатором ВАТ "Сумський рафінадний завод" у справі № 5021/322/12 призначено арбітражного керуючого Жмакіна Сергія Андрійовича (40000, м. Суми, вул. Кузнечна, 4; свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 1734 від 10.11.2015); зобов'язано арбітражного керуючого Жмакіна С.А. виконати ліквідаційну процедуру по ліквідації банкрута, надати суду відповідний Звіт.
Ліквідатором ВАТ "Сумський рафінадний завод" арбітражним керуючим Жмакіним С.А. подано до суду клопотання (вх.№5591 від 22.10.2025) щодо закриття провадження у справі, звіт про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат (вх.№5589 від 22.10.2025) та на затвердження звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс ВАТ "Сумський рафінадний завод" у справі №5021/322/12.
Вказані звіти та клопотання призначено до розгляду на 18.11.2025, 11:20, згідно з ухвалою суду від 22.10.2025.
17.11.2025 кредитором АТ «Сумиобленерго» подано до суду відзив від 17.11.2025 №85/12148, в якому зокрема, не погоджується з вимогами ліквідатора щодо стягнення з кредитора 79 574,40 грн основної грошової винагороди та просить відмовити арбітражному керуючому Жмакіну С.А. в задоволенні таких вимог.
17.11.2025 ліквідатором ВАТ "Сумський рафінадний завод" арбітражним керуючим Жмакіним С.А. подано до суду лист про направлення додаткових документів від 17.11.2025, в якому просить приєднати до матеріалів даної справи докази передання архівному відділу Сумської міської ради документів довгострокового зберігання банкрута, а саме: довідку від 17.11.2025 №42/22-25 та Акт від 14.11.2025 №1.
18.11.2025 представником ГУ ДПС у Сумській області подано клопотання №137/18-28-13-02 від 18.11.2025, в якому зазначив, що кредитор підтримує клопотання арбітражного керуючого щодо закриття провадження у справі, щодо виплати грошової винагороди арбітражного керуючого, щодо затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу та просить розглянути дану справу без участі представника.
У судовому засіданні ліквідатор надав пояснення та просив затвердити поданий звіт та ліквідаційний баланс банкрута, підтримав клопотання щодо закриття провадження у справі. Представник кредитора надав пояснення та заперечив щодо стягнення з кредитора основної грошової винагороди.
Інші кредитори в судове засідання не з'явилися, про розгляд справи повідомлені належним чином.
З огляду на відсутність перешкод для розгляду справи, достатність матеріалів справи для розгляду та прийняття відповідного рішення, суд вважає за можливе розглянути звіт ліквідатора в даному судовому засіданні.
Розглянувши наданий суду звіт ліквідатора і ліквідаційний баланс, документи що свідчать про виконання ліквідаційної процедури, заслухавши повноважних учасників судового процесу, суд встановив:
21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 № 2597-VIII.
Зі змісту п.2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства вбачається, що з дня введення в дію цього Кодексу визнається таким, що втратив чинність зокрема Закон України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 440 із наступними змінами).
Пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства установлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Таким чином, розгляд справи відбувається за правилами, що передбачені Кодексом України з процедур банкрутства.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалою суду від 06.08.2012 затверджено реєстр вимог кредиторів Відкритого акціонерного товариства "Сумський рафінадний завод" в наступному складі:
- визнано вимоги по заборгованості із заробітної плати та включено їх в реєстр вимог кредиторів в сумі 88464 грн. 02 коп. (перша черга);
- визнано вимоги ТОВ "Охоронно-детективна агенція "Альфа" та включено їх в реєстр вимог кредиторів в сумі 326707 грн. 81 коп., з яких: 312143 грн. 73 коп. основний борг (четверта черга), 9199 грн. 08 коп. неустойка (штраф, пеня) (шоста черга), 5365 грн. 00 коп. судові витрати (перша черга);
- визнано вимоги ТОВ "Гуров і К" та включено їх в реєстр вимог кредиторів в сумі 46054 грн. 37 коп., з яких: 34881 грн. 74 коп. основний борг (четверта черга), 11172 грн. 63 коп. неустойка (штраф, пеня) (шоста черга);
- визнано вимоги Сумської міської виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та включено їх в реєстр вимог кредиторів в сумі 10332 грн. 39 коп. основного боргу (друга черга);
- визнано вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми та включено їх в реєстр вимог кредиторів в сумі 5205 грн. 68 коп., з яких: 4836 грн. 41 коп. основний борг (друга черга), 369 грн. 27 коп. неустойка (штраф, пеня) (шоста черга);
- визнано вимоги УПФУ в м. Сумах та включено їх в реєстр вимог кредиторів в сумі 428664 грн. 86 коп. - неустойка (штраф, пеня) (шоста черга);
- визнано вимоги ТОВ "Євроресурси" та включено їх в реєстр вимог кредиторів в сумі 950867 грн. 11 коп., з яких 702254 грн. 11 коп. основний борг (четверта черга), 247500 грн. 00 коп. неустойка (штраф, пеня) (шоста черга), 1113 грн. 00 коп. судові витрати (перша черга);
- визнано вимоги ОСОБА_1 та включено їх в реєстр вимог кредиторів в сумі 1230994 грн. 57 коп., з яких 1229881 грн. 57 коп. основного боргу (четверта черга), 1113 грн. 00 коп. судових витрат (перша черга);
- визнано вимоги Сумського міського центру зайнятості та включено їх в реєстр вимог кредиторів в сумі 7211 грн. 21 коп. - основний борг (друга черга);
- визнано вимоги ДПІ у м. Сумах та включено їх в реєстр вимог кредиторів в сумі 2913963 грн. 07 коп., з яких 2350591 грн. 46 коп. основний борг (третя черга), 563371 грн. 61 коп. неустойка (штраф, пеня) (шоста черга);
- визнано вимоги Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України та включено їх в реєстр вимог кредиторів в сумі 118320 грн. 68 коп. неустойки (штрафу, пені) (шоста черга);
- визнано вимоги ОСОБА_2 та включено їх в реєстр вимог кредиторів в сумі 2888556 грн. 90 коп., з яких 1844179 грн. 25 коп. основний борг (четверта черга), 1043264 грн. 65 коп. неустойка (штраф, пеня) (шоста черга), 1113 грн. 00 коп. судові витрати (перша черга);
- визнано вимоги ОСОБА_3 та включено їх в реєстр вимог кредиторів в сумі 175313 грн. 00 коп., з яких 174200 грн. 00 коп. основного боргу (четверта черга), 1113 грн. 00 коп. судових витрат (перша черга);
- визнано вимоги ПАТ "Сумиобленерго" та включено їх в реєстр вимог кредиторів в сумі 1754310 грн. 20 коп., з яких 1656226 грн. 88 коп. основний борг (четверта черга), 96970 грн. 32 коп. неустойка (штраф, пеня) (шоста черга), 1113 грн. 00 коп. судові витрати (перша черга);
- визнано вимоги ТОВ "Сумитеплоенерго" та включено їх в реєстр вимог кредиторів в сумі 180207 грн. 62 коп., з яких 159084 грн. 37 коп. основний борг (четверта черга), 20010 грн. 25 коп. неустойка (штраф, пеня) (шоста черга), 1113 грн. 00 коп. судові витрати (перша черга);
- визнано вимоги Спільного Українсько-російського підприємства "Технополіс" у формі ТОВ та включено їх в реєстр вимог кредиторів в сумі 34715 грн. 77 коп., з яких 32447 грн. 27 коп. основний борг (четверта черга), 1155 грн. 50 коп. неустойка (штраф, пеня) (шоста черга), 1113 грн. 00 коп. судових витрат (перша черга).
Ухвалою суду від 31.01.2013 визнано поточні кредиторські вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми до боржника на суму 1 753 342,26 грн та включено до реєстру вимог кредиторів.
Ухвалою суду від 18.02.2013 визнано поточні кредиторські вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах до боржника на суму 101,11 грн та включено до реєстру вимог кредиторів.
Ухвалами суду від 13.05.2013 визнано поточні кредиторські вимоги: Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах на суму 333,25 грн та Державної податкової інспекції у м. Сумах на суму 133 218,73 грн, які включено до реєстру вимог кредиторів.
Ухвалою суду від 26.06.2013 визнано поточні кредиторські вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах на суму 107,67 грн.
Ухвалами суду від 14.10.2013 визнано поточні кредиторські вимоги: Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" на суму 1 032 805,96 грн, Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах на суму 215,34 грн, Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах на суму 15 078,78 грн, які включено до реєстру вимог кредиторів.
Ухвалою суду від 16.01.2014 визнано поточні кредиторські вимоги Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» в сумі 151433,97 грн та включено до реєстру вимог кредиторів.
Ухвалою суду від 24.04.2014 визнано поточні кредиторські вимоги Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» в сумі 239 676,47 грн та включено до реєстру вимог кредиторів.
Ухвалою суду від 01.07.2014 визнано поточні кредиторські вимоги Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" на суму 271 263,59 грн та включено до 4-ї черги реєстру вимог кредиторів, судовий збір у сумі 1 218,00 грн включено до 1-ї черги.
Ухвалою суду від 01.07.2014 відмовлено Управлінню Пенсійного фонду України в м. Сумах у визнанні вимог на суму 13 722,09 грн. Також ухвалою суду від 24.07.2014 відмовлено Управлінню Пенсійного фонду України в м. Сумах у визнанні вимог на суму 1 437,22 грн.
Ухвалою суду від 04.11.2014 визнано поточні кредиторські вимоги Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" на суму 225 641,19 грн та включено до 4-ї черги реєстру вимог кредиторів, судовий збір у сумі 1 218,00 грн включено до 1-ї черги.
Ухвалами суду від 05.02.2015 відмовлено Управлінню Пенсійного фонду України в м. Сумах у визнанні поточних кредиторських вимог на суми: 1 437,22 грн (за жовтень 2014), 8 626.21 грн (за грудень 2014), 1 437,22 грн (за листопад 2014).
Ухвалами суду від 09.04.2015 відмовлено Управлінню Пенсійного фонду України в м. Сумах у визнанні поточних кредиторських вимог на суми: 2 890,45 грн (за лютий 2015), 2 890,41 грн (за січень 2015), 2 890.45 грн (за березень 2015).
Ухвалою суду від 08.09.2015 визнано поточні кредиторські вимоги Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" на суму 333 051 грн. 35 коп. (серпень - грудень 2014 року) та включено до 4-ї черги реєстру вимог кредиторів, судовий збір у сумі 1 218,00 грн включено до 1-ї черги.
Ухвалою суду від 08.09.2016 визнано кредиторські вимоги Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Відділення виконавчої дирекції фонду у м. Суми на суму 52 326,36 грн: 26 886,81 грн боргу до четвертої черги (без права вирішального голосу), 1 234,78 грн штрафних санкцій до шостої черги, 4 204,00 грн судового збору до першої черги.
Ухвалою суду від 24.09.2020 визнано кредиторські вимоги КП "Міськводоканал" Сумської міської ради на суму 32 325,59 грн: 26 886,81 грн боргу до четвертої черги (без права вирішального голосу), 1 234,78 грн штрафних санкцій до шостої черги, 4 204,00 грн судового збору до першої черги.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 14.05.2019 у справі №5021/322/12 замінено кредитора ДПІ в м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області на її правонаступника Головне управління ДФС у Сумській області.
Ухвалою суду від 16.10.2019 замінено кредитора Головне управління ДФС у Сумській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 431443 99; адреса: 40009, місто Суми, вулиця Іллінська, 13).
Також ухвалою суду від 03.02.2022 замінено кредитора Головне управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Сумській області як територіальний орган, утворений на правах відокремленого підрозділу (код ЄДРПОУ 43995469; адреса: 40009. місто Суми, вулиця Іллінська, 13).
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 25.04.2016 у справі №5021/322/12 замінено кредитора УПФУ в м. Сумах на правонаступника - Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (код ЄДРПОУ 40383837; адреса: 40035. місто Суми, вулиця Харківська, 35).
Ухвалою суду від 14.07.2020 у справі № 5021/322/12 замінено кредитора Сумське об'єднане управління Пенсійною фонду України в Сумській області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Також ухвалою суду від 19.06.2023 замінено кредитора Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Сумській області на правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Ухвалою суду від 04.12.2017 замінено Сумське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Сумської міської виконавчої дирекції СОВ ФСС з ТВП на правонаступника - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області (код ЄДРПОУ 41312573); замінено Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Суми Сумської області на правонаступника - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області (код ЄДРПОУ 41312573).
Ухвалою суду від 10.06.2024 прийнято відмову кредитора ОСОБА_1 від кредиторських вимог у справі № 5021/322/12.
Ухвалою суду від 23.01.2025 прийнято відмову кредитора ТОВ "Охоронно-детективна агенція Альфа" від грошових вимог № 80 від 02.12.2024 у справі № 5021/322/12.
Статтею 61 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута, складає висновок про наявність або відсутність ознак доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій під час провадження у справі про банкрутство за результатом його проведення; формує ліквідаційну масу; заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом; веде реєстр вимог кредиторів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Згідно зі статтею 62 КУзПБ усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання, включаються до складу ліквідаційної маси. Майно, визначене родовими ознаками, що належить банкруту на праві володіння або користування, включається до складу ліквідаційної маси.
За приписами статті 63 КУзПБ після проведення інвентаризації та отримання згоди на продаж майна ліквідатор здійснює продаж майна банкрута на аукціоні.
Отже, ліквідатор в ліквідаційній процедурі вживає заходів щодо виявлення майна (активів) банкрута та формування ліквідаційної маси, організовує продаж майна та вчиняє інші дії відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства, після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (у тому числі протоколи про проведення аукціону, договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, акти про придбання майна на аукціоні тощо); реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, що підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; для акціонерних товариств - розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, видане Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; для емітентів боргових цінних паперів - звіт про результати погашення цінних паперів.
Про час і місце судового засідання, в якому мають розглядатися звіт і ліквідаційний баланс, господарський суд повідомляє ліквідатора та кредиторів.
Обов'язком ліквідатора є здійснення всієї повноти дій, спрямованих на виявлення та повернення активів боржника.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки кредиторів постановляє ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Отже, законодавством передбачено певну сукупність дій, яку необхідно ліквідатору вчинити в ході ліквідаційної процедури, та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом із зазначеним звітом та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури, яке проводиться за участю кредиторів; подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за наслідком всіх проведених нім дій в ході ліквідаційної процедури.
Якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна або майно не виявлено чи відсутнє, господарський суд постановляє ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Копія цієї ухвали надсилається державному реєстратору для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи - банкрута, а також власнику майна.
Якщо ліквідатор не виявив майнових активів, що підлягають включенню до складу ліквідаційної маси, він зобов'язаний подати до господарського суду ліквідаційний баланс, який засвідчує відсутність у банкрута майна.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Господарського суду Сумської області від 25.10.2012 у справі № 5021/322/12 ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Курбанова Назіма Вахід-Огли (ліцензія серії AB № 592996 від 08.11.2011 року).
Під час виконання повноважень ліквідатора ТОВ «Сумський рафінадний завод» арбітражним керуючим Курбановим Н.В.-О. було подано клопотання № 02-01/31 від 19.06.2013 р. про затвердження розміру додаткової винагороди ліквідатора по справі № 5021/322/12. Однак вказане клопотання не було фактично розглянуто, ухвалою суду від 22.08.2013 було відкладено розгляд клопотання ліквідатора ТОВ «Сумський рафінадний завод» арбітражного керуючого Курбанова Н.В.-О про затвердження розміру додаткової винагороди ліквідатора до надання ліквідатором до суду на затвердження звіту та ліквідаційного балансу банкрута по справі № 5021/322/12.
Повноваження Курбанова Назіма Вахід-Огли як ліквідатора ВАТ "Сумський рафінадний завод" було припинено до подання ним звіту та ліквідаційного балансу банкрута (ухвала суду від 03.10.2017) та до моменту завершення ліквідаційної процедури, тому суд приходить до висновку про безпідставність та неактуальність поданого клопотання та залишає без розгляду клопотання арбітражного керуючого Курбанова Н.В.-О. про затвердження розміру додаткової винагороди ліквідатора.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 03.10.2017 у справі № 5021/322/12 припинено повноваження Курбанова Назіма Вахід-Огли як ліквідатора ВАТ "Сумський рафінадний завод", ліквідатором призначено арбітражного керуючого Мороза Валерія Васильовича (свідоцтво № 254 від 26.02.2013 року).
За час виконання повноважень ліквідатора боржника Морозом В.В. ним наданий на затвердження суду Звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс № 52/02-01-5021/322/12 від 30.12.2021 (вх. № 10630/21). Зазначений Звіт не був затверджений судом, арбітражним керуючим подавалися до суду клопотання про відкладення розгляду Звіту та ліквідаційного балансу у зв'язку з передачею документації на зберігання до архіву.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 08.12.2022 у справі №5021/322/12 припинено повноваження арбітражного керуючого Мороза Валерія Васильовича як ліквідатора.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 25.01.2023 у справі № 5021/322/12 ліквідатором призначено арбітражного керуючого Терещука Олександра Володимировича (свідоцтво № 1319 від 17.07.2013; адреса офісу: 10008, місто Житомир, вулиця Шевченка. 35А).
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 26.07.2023 у справі № 5021/322/12 припинено повноваження Терещука О.В. у зв'язку із заявою про дострокове припинення повноважень.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 11.12.2023 у справі № 5021/322/12 ліквідатором призначено арбітражного керуючого Бєлоусова Ігоря Валентиновича (свідоцтво № 866 від 24.04.2013: адреса офісу: 73003, місто Херсон, бульвар Мирний, 3, офіс 407-Б).
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 11.01.2024 у справі № 5021/322/12 припинено повноваження ОСОБА_4 у зв'язку із заявою про дострокове припинення повноважень.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 01.07.2024 у справі № 5021/322/12 ліквідатором призначено арбітражного керуючого Жмакіна Сергія Андрійовича (свідоцтво № 1734 від 10.11.2015; адреса офісу: 40000, місто Суми, вулиця Кузнечна, 4).
Судом встановлено, що ліквідатором вживалися заходи щодо пошуку, виявлення та повернення майна банкрута з метою включення його до складу ліквідаційної маси та подальшого задоволення вимог кредиторів.
У поданому звіті ліквідатор зазначив, що за результатами отриманої інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна встановлено, що за ВАТ "Сумський рафінадний завод" наявні старі записи про нерухоме майно у Реєстрі прав власності на нерухоме майно.
За результатами проведеного аналізу інформації у справі про банкрутство та даних реєстрів встановлено, що всі описані вище об'єкти нерухомого майна реалізовано та на даний час мають інших власників.
Отже, враховуючи зазначене ВАТ "Сумський рафінадний завод" не має у власності нерухомого майна.
Згідно відповіді РВ ФДМУ по Полтавській та Сумській областях від 06.08.2024 № 18-214-01606 повідомлено, що відповідно до наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області від 12.08.2008 №178 "Про завершення приватизації" процедура приватизації ВАТ "Сумський рафінадний завод" (код ЄДРПОУ 00372925, адреса: Сумська обл., м.Суми, вул.Привокзальна, буд. 4) завершена.
Державна частка в статутному капіталі акціонерного товариства станом на 05.08.2024 відсутня.
Станом на 05.08.2024 щодо державного майна, яке під час приватизації не увійшло до статутного капіталу ВАТ "Сумський рафінадний завод", управлінські рішення реалізовані.
Згідно відповіді Фонду Державного майна України від 12.08.2024 повідомлено, що продаж акцій в процесі приватизації ВАТ «Сумський рафінадний завод» (код згідно з ЄДРПОУ: 00372925, було проведено протягом 1998-2008 роки Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Сумській області відповідно до вимог діючого на той час законодавства та згідно з затвердженими у встановленому порядку планами розміщення акцій товариства. З серпня 2008 року по теперішній час державна частка у статутному капіталі ВАТ «Сумський рафінадний завод» відсутня.
У ході проведення ліквідаційної процедури ліквідатором використовувались дані фінансової звітності за 2009-2011 роки, оскільки провадження у справі про банкрутство підприємства відкрито у 2012 році, у тому ж 2012 році боржника визнано банкрутом, за таких обставин, підприємство не проводило діяльність з 2012 року.
За результатами проведеної інвентаризації було складено інвентаризаційні описи та протокол інвентаризаційної комісії від 31.10.2024, в яких встановлено відсутність активів банкрута, а тому у зв'язку з відсутністю будь-яких активів банкрута ліквідаційна маса сформована не була.
При проведенні інвентаризації було враховано результати інвентаризації активів та зобов'язань від 17.12.2012 року, проведеної ліквідатором Курбановим Н.В., а також інвентаризацію від 13.12.2017 року, проведену ліквідатором Морозом В.В., та його дії щодо виявлення активів банкрута.
Як зазначив ліквідатор, ним було встановлено, що у ході проведення ліквідаційної процедури ліквідатором Курбановим Н.В. було сформовано ліквідаційну масу.
Відповідно до розпорядження № 4 від 24.12.2012 ліквідатором вирішено сформувати ліквідаційну масу банкрута; включити до ліквідаційної маси банкрута наступні майнові активи, які вказані у розпорядженні (том 17 а.с. 38).
У подальшому проведено оцінку майна, включеного до ліквідаційної маси (том 17 а.с. 56, 84).
У відповідності до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатором Курбановим Н.В. проведено конкурс на визначення організатора аукціону з продажу майна банкрута.
Відповідно до Рішення про визначення організатора на проведення торгів (аукціону) з продажу майна боржника від 08.05.2013 організатором аукціонів визначено ТБ "Електронні торги України" (том 17 а.с. 175).
Рішенням комітету кредиторів від 16.05.2013 р. затверджено кандидатуру організатора проведення аукціону з продажу майна банкрута - Товарну біржу «Електронні торги України» та затверджено розмір оплати послуг організатора - 10% від ціни продажу кожного лота, доручено ліквідатору укласти з організатором договір про проведення аукціону.
10.02.2014 р. ліквідатор Курбанов Н.В. звернувся до Господарського суду Сумської області з клопотанням про визнання учасником провадження по справі №5021/322/12 про банкрутство ВАТ "СРЗ" організатора торгів (аукціонів) ТБ «Електронні Торги України» в особі філії ТБ «Електронні Торги України» в м. Суми.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 27.02.2014 р. у справі № 5021/322/12 організатора аукціону ТБ «Електронні торги України» в особі філії ТБ «Електронні торги України» в м. Суми було визнано учасником провадження у справі № 5021/322/12 про банкрутство ВАТ "СРЗ".
ТБ "Електронні торги України" проведено ряд аукціонів з продажу майна банкрута.
На виконання ст. 58 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкутом", 21.03.2014 р. на веб-сайті державного органу з питань банкрутства було розміщено текст оголошення з продажу майна банкрута у вигляді ЦМК.
У подальшому, за результатами проведеного аукціону від 06.02.2015 оформлено протокол № 120069 від 06.02.2015, відповідно до якого майнові активи, які увійшли до лоту № 120069, було реалізовано на аукціоні за ціною 97914,38 грн (том 17 а.с. 200).
12.03.2015р. на черговому засіданні комітету кредиторів ВАТ «СРЗ» предметом якого, окрім іншого, було питання щодо необхідності заміни організатора торгів з продажу майна банкрута, було прийнято рішення про заміну організатора торгів на більш економічно вигідних умовах, складено протокол № 12 засідання комітету кредиторів.
На виконання вказаного рішення комітету кредиторів було розміщено оголошення про проведення конкурсу з визначення організатора торгів (аукціону) з продажу нерухомого майна ВАТ "СРЗ".
За результатами дослідження заяв конкурсантів та доданих до них документів було визначено переможцем конкурсу ТОВ "Браво-Групп", оскільки останнім було запропоновано найменшу ціну за проведення аукціону.
14.04.2015 р. комітетом кредиторів ВАТ "СРЗ" було прийнято рішення затвердили результати конкурсу на визначення Організатора аукціону з продажу нерухомою майна ВАТ «СРЗ», проведеного з 23.03.2015 р. по 27.03.2015 р.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 16.07.2015 р. по справі 5021/322/12 визнано нового організатора торгів (аукціону) - ТОВ "Браво-Групп" учасником провадження у справі про банкрутство ВАТ "СРЗ" та припинено участь ТБ "Електронні торги України" в особі філії товарної біржі "Електронні торги України" у справі № 5021/322/12.
У подальшому ТОВ "Браво-Групп" було проведено ряд аукціонів з продажу майна банкрута, сформовано відповідні лоти для продажу.
Так, відповідно до Протоколу про проведення аукціону від 03.11.2015 року Лот №1(1) (Будівля ТЕЦ (будівля котельної з деаератором, машзалом, станція управління, будівля хімводоочистки, АПП адмінпобутприміщення), літ. 1-75, що складає 820/1000 окремого об'єкту нерухомого майна ТЕЦ; Бризгательний басейн, літ. 93; Пневмоблок. літ. 201, що складає 2/1000 окремого об'єкту нерухомого майна ТЕЦ) було реалізовано на аукціоні за ціною 41544,60 грн.
Переможцем аукціону визначено ФОП Харченко Лариса Володимирівна, РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
З переможцем аукціону укладено Договір № 1 купівлі-продажу майна на відкритих торгах (аукціоні) від 03.11.2015 та Акт № 1 передання права власності на придбане майно від 03.11.2015 року.
Відповідно до Протоколу про проведення аукціону від 23.11.2015 року Лоту № 1(2) (Склад готової продукції літ. 13) було реалізовано на аукціоні за ціною 35137,72 грн.
Переможцем аукціону визначено ФОП Харченко Лариса Володимирівна, РНОКПП НОМЕР_1 , з якою було укладено Договір № 1 купівлі-продажу майна на відкритих торгах (аукціоні) від 23.11.2015 та Акт № 1 передання права власності на придбане майно від 25.11.2015 року.
Отже, всі майнові активи, які було включено до ліквідаційної маси банкрута, реалізовано на аукціонах у період виконання повноважень ліквідатора Курбанова Н.В.
На підставі всебічного аналізу фінансово-господарської діяльності ВАТ "Сумський рафінадний завод" встановлено, що підприємство є неплатоспроможним та втратило здатність до відновлення платоспроможності; найбільш доцільною судовою процедурою є ліквідаційна процедура; ознаки фіктивного банкрутства відсутні, ознаки доведення до банкрутства відсутні; ознаки приховування банкрутства відсутні; санація економічно недоцільна через: від'ємний власний капітал; критичний рівень кредиторської заборгованості; припинення виробництва; застарілість основних засобів; відсутність ринкових перспектив.
Загалом за наслідками ліквідаційної процедури у справі № 5021/322/12 про банкрутство ВАТ "Сумський рафінадний завод" погашення вимог кредиторів здійснювалось попередніми ліквідаторами за рахунок коштів, отриманих від продажу майна банкрута. Загальний розмір погашення вимог кредиторів 107 251,63 грн, з яких: 88 464,02 грн погашено у процедурі розпорядження майном та 18 787,61 грн у ліквідаційній процедурі (вимоги 1 черги).
У період виконання обов'язків ліквідатора арбітражним керуючим Жмакіним С.А. кредитори до Господарського суду Сумської області із вимогами не зверталися.
Також ліквідатором встановлено, що кредитор - Сумський міський центр зайнятості відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань перебуває у процесі припинення; кредитор - Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань припинений у встановленому законом порядку.
Документи довгострокового зберігання впорядковано відповідно до вимог чинного законодавства та передано до Архівного відділу Сумської міської ради, що підтверджується довідкою від 17.11.2025 №42/22-25 та Актом від 14.11.2025 №1 про приймання-передавання документів на постійне зберігання.
Судом встановлено, що на день подання звіту та ліквідаційного балансу, майнові активи у банкрута відсутні, не погашена кредиторська заборгованість внаслідок відсутності майнових активів та коштів боржника.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 90 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство, якщо, зокрема, затверджено звіт ліквідатора в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Суд вважає, що ліквідатором виконані усі необхідні дії, спрямовані на виявлення та повернення активів банкрута. Приймаючи до уваги, що вимоги кредиторів не повністю задоволені, боржник не вільний від боргів і не може продовжувати свою підприємницьку діяльність, за результатами ліквідаційного балансу у банкрута відсутнє майно, звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс погоджено комітетом кредиторів (протокол засідання зборів кредиторів від 21.10.2025), суд вважає, що звіт та ліквідаційний баланс підлягають затвердженню, боржник, як юридична особа, ліквідації, а провадження у справі закриттю.
Розглянувши наданий суду звіт ліквідатора і ліквідаційний баланс, враховуючи, що суду надані документи, що свідчать про ліквідацію банкрута, у тому числі ліквідаційний баланс, при таких обставинах суд вважає за необхідне затвердити звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута із ліквідацією останнього як юридичної особи.
Відповідно до частини 4 статті 90 Кодексу України з процедур банкрутства, у випадках, передбачених пунктами 5-8 частини першої цієї статті, господарський суд в ухвалі про закриття провадження у справі зазначає, що вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений цим Кодексом строк або були відхилені господарським судом, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.
Керуючись ст. ст. 12, 30, 45, 60, 64, 65 пунктом 5 частини 1 статті 90 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Клопотання арбітражного керуючого Жмакіна С.А. від 21.10.2025 №02-01/1014 (вх.№5591 від 22.10.2025) про ліквідацію банкрута та закриття провадження у справі № 5021/322/12 - задовольнити.
2. Звіт ліквідатора від 01.10.2025 про результати проведення ліквідаційної процедури та ліквідаційний баланс у справі № 5021/322/12 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства “Сумський рафінадний завод» - затвердити.
3. Відкрите акціонерне товариство “Сумський рафінадний завод» (м. Суми, вул. Привокзальна, 4, ід. код 00372925) - ліквідувати як юридичну особу.
4. Повноваження ліквідатора ВАТ “Сумський рафінадний завод» арбітражного керуючого Жмакіна С.А. у справі № 5021/322/12 - припинити.
5. Провадження у справі № 5021/322/12 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства “Сумський рафінадний завод» (м. Суми, вул. Привокзальна, 4, ід. код 00372925) - закрити.
6. Вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений Кодексом України з процедур банкрутства строк або були відхилені господарським судом, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.
7. Зобов'язати державного реєстратора провести державну реєстрацію припинення юридичної особи - банкрута, внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про припинення юридичної особи - банкрута та направити органам державної статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи - банкрута.
8. Копію ухвали направити кредиторам, ліквідатору, державному реєстратору, органу державної статистики, державному органу з питань банкрутства, органу ДВС.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та підлягає оскарженню в порядку, визначеному розділом IV ГПК України.
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://su.arbitr.gov.ua/sud5021/.
Повна ухвала підписана 26.11.2025.
Суддя О.Ю. Соп'яненко