вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
"26" листопада 2025 р. м. Рівне Справа № 918/773/25
Господарський суд Рівненської області у складі судді Мовчуна А.І, розглянувши матеріали справи
за позовом Рівненської міської ради
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобау"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача, Головне управління ДПС у Рівненській області
про стягнення орендної плати у розмірі 493 814,30 грн
Секретар судового засідання Агаєва Н.Б.
Представники сторін у судове засідання не з'явились.
Суть спору.
До Господарського суду Рівненської області 19.08.2025 надійшла позовна заява Рівненської міської ради до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобау" про стягнення орендної плати у розмірі 493814,30 грн.
Стислий виклад позиції позивача та третьої особи, заперечень відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань згідно договору оренди земельної ділянки в частині внесення орендної плати.
Також позивач просить покласти на відповідача судові витрати.
Відповідач відзиву на позов не надав, вимог не заперечив.
У поясненнях третьої особи представник підтверджує наявність у відповідача податкового боргу по орендній платі з юридичних осіб у розмірі 163592,32 грн.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 21.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 15.09.2025. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача, Головне управління ДПС у Рівненській області.
08.09.2025 через підсистему "Електронний суд" від Головного управління ДПС у Рівненській області надійшли пояснення по суті позовних вимог.
15.09.2025 через підсистему "Електронний суд" від представника відповідача надійшла заява, у якій просить відкласти підготовче засідання та продовжити строк для подачі відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду від 15.09.2025 заяву представника відповідача про продовження строку для подання відзиву задоволено. Продовжено відповідачу строк для подання відзиву на позов до 29.09.2025 включно. Підготовче засідання відкладено на 06.10.2025.
Ухвалою суду від 06.10.2025 підготовче засідання відкладено на 20.10.2025.
20.10.2025 до суду від представника позивача надійшло клопотання про приєднання доказів.
Ухвалою суду від 20.10.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 12.11.2025.
Ухвалою суду від 12.11.2025 розгляд справи по суті відкладено на 26.11.2025.
26.11.2025 до суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
Представники сторін у судове засідання 26.11.2025 не з'явились, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
За таких обставин, враховуючи, що неявка учасників не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, відтак, керуючись статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Між Рівненською районної державною адміністрацією Рівненської області (надалі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергобау" (надалі - орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 07.11.2007 (надалі - договір), за умовами п. 1.1. якого, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та експлуатації автомобільної газонаповнюючої компресорної станції (АГНКС), що знаходиться за межами населеного пункту на землях Квасилівської селищної ради Рівненського району Рівненської області.
Відповідно до п. 2. та п. 3. договору, в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 0,50 гектарів, на підставі розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації Рівненської області від 02.11.2007 № 519. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та експлуатації автомобільної газонаповнюючої компресорної станції (АГНКС).
Договір укладено на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 7. договору).
За оренду земельної ділянки орендар сплачує орендодавцеві орендну плату виключно у грошовій формі. Орендна плата встановлена у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і складає 15159,94 грн на рік. Питання сплати ПДВ вирішується шляхом укладання між сторонами додаткової угоди. Річна орендна плата не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється чинним законодавством України (п.8. договору).
Орендна плата сплачується орендарем щомісячно рівними частками не пізніше 25 числа поточного місяця (якщо інше не буде встановлено чинним законодавством) шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок 33211812700296 в УДК в Рівненській області МФО 833017, код платежу 13050200, одержувач: місцевий бюджет Квасилівської селищної ради, ЄДРПОУ 22586549 (п.11. договору).
Передача земельної ділянки орендарю здійснюється після державної реєстрації цього договору актом її приймання - передачі (п. 19. договору).
За змістом п. 40. договору цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Договір оренди землі містить всі істотні умови та зареєстрований в установленому законом порядку.
Відповідно до акту приймання - передачі земельної ділянки від 07.11.2007 Рівненська районна державна адміністрація Рівненської області передала, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергобау" прийняло земельну ділянку площею 0,500 га, що знаходиться на території Квасилівської селищної ради Рівненського району, в оренду.
Рішенням Рівненської районної ради Рівненської області від 20.03.2018 № 615 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 5624655300:02:006:0018) площею 0,5000 га, яка перебуває в оренді у Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобау" для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території Квасилівської селищної ради Рівненського району Рівненської області. Нормативна грошова оцінки земельної ділянки площею 0,5000 га становить 2957819,00 грн.
На підставі розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 21.03.2019 № 240 "Про поновлення та внесення змін до договору оренди земельної ділянки" між сторонами 20.11.2019 укладено додаткову угоду № 30 до договору оренди землі від 07.11.2007 (надалі - додаткова угода), якою поновлено дію договору оренди землі від 07.11.2007 на 10 років, до 04.11.2029.
Також додатковою угодою внесені зміни до договору оренди землі від 07.11.2007, а саме:
Пункт 2 договору викласти в наступній редакції: "В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5000 га, кадастровий номер 5624655300:02:006:0018, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, за межами населених пунктів на території Квасилівської селищної ради";
Пункт 4 договору викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінки земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель № 4518 від 05.08.2019, виданого відділом у Рівненському районі, Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, становить 2957819,00 грн";
Внести зміни до пункту 8 договору, виклавши його наступні редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в сумі 147890,95 грн в рік. До моменту державної реєстрації речового права орендар зобов'язується здійснити оплату за фактичне використання земельної ділянки, у порядку та на умовах, що визначені п. 8. договору та застосовувались до поновлення договору";
Внести зміни до пункту 10 договору, виклавши його в наступній редакції: "Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії";
Внести зміни до пункту 11 договору виклавши його в наступній редакції: "Орендна плата вноситься у такі строки щомісячно у розмірі 12324,25 грн протягом всього терміну дії договору оренди у місцевий бюджет Квасилівської селищної ради. Орендна плата вносить у строки, визначені податковим законодавством України, а саме рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця, протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця на розрахунковий рахунок Квасилівської селищної ради Рівненського району Рівненської області".
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 722-р від 12.06.2020 "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Рівненської області" до складу території Рівненської територіальної громади входить - Рівненська та Квасилівська територіальні громади.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 315759629 від 22.11.2022 право комунальної власності земельної ділянки з кадастровим номером 5624655300:02:006:0018 з 18.11.2022 зареєстроване за Рівненською міською радою.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5624655300:02:006:0018 становить 4404360,50 грн відповідно до витягу № НВ -9971848032025 від 23.07.2025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Листом Головного управління ДПС у Рівненській області № 4850/5/17-00-04-08-06 від 18.07.2025 повідомлено Рівненську міську раду, що згідно інформації, яка міститься в базах даних ДПС, ТОВ "Енергобау" (код ЄДРПОУ 34295895) подано до ДПІ у м. Рівне Головного управління ДПС у Рівненській області податкову декларацію з плати за землю за 2022 рік, в якій зареєстровано податкові зобов'язання з орендної плати в сумі 162680,05 грн за земельну ділянку площею 0,50 га з кадастровим номером 5624655300:02:006:0018.
За звітні періоди 2023-2024 роки податкові декларації з плати за землю ТОВ "Енергобау" не подані, відповідно податкові зобов'язання з орендної плати за користування земельною ділянкою не нараховані.
Відповідно до інформації з інтегрованої картки платника податків ТОВ "Енергобау" у період з 01.01.2022 по 15.07.2025 сплата орендної плати до бюджету Рівненської міської ради відсутня. Станом на дату надання інформації в ІКП обліковується заборгованість з орендної плати в сумі 163592,32 грн.
Як вбачається із позовної заяви позивачем заявлено до стягнення 493814,30 грн заборгованості зі сплати орендної плати.
Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.
Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно - правовими актами.
За змістом частини дев'ятої статті 93 ЗК України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, Цивільним кодексом України (далі - ЦК України), цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
У пункті 3 частини першої статті 3 ЦК України передбачено, що серед загальних засад цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.
Частинами першою та третьою статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Статтею 627 ЦК України передбачено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною першою статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Відповідно до статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства (частини перша та друга статті 648 ЦК України).
Згідно з ч. ч. 1, 6, 9 ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця, крім випадків, визначених законом, передаватися орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда). Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України "Про оренду землі").
Пункт 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає виключну компетенцію міських рад у вирішенні відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Дана норма закону є одним із засобів забезпечення провідної ролі міських рад як органів міського самоврядування, які покликані представляти відповідні територіальні громади та здійснювати від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Виключна компетенція місцевих рад означає, що ніякі інші органи чи посадові особи не мають права приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції рад.
Відповідно до приписів ст. 16 Закону України "Про оренду землі" (в редакції чинній на момент укладання договору) особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання), розгляд якої і надання земельної ділянки в оренду проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, при цьому, сторони укладають договір оренди землі лише у разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду.
Згідно зі ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками з земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що міські ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законам до їх відання.
Частиною 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до Земельного кодексу України і Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питань щодо передачі земель комунальної власності у власність чи користування, оренду громадянам та юридичним особам є виключним правом міської ради, як суб'єкта права власності на землю.
Статтею 12 ЗК України визначено повноваження міських рад у галузі земельних відносин на території міст, і пункт "а" передбачає розпорядження землями територіальних громад.
Статтею 71 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
Статтею 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно з ч. 1 ст. 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Норми Закону України "Про оренду землі" та ЗК України передбачають обов'язок для особи, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду здійснити певні дії з метою юридичного оформлення права користування земельною ділянкою.
Згідно із ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих в межах населених пунктів проводиться незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно із Законом України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
У відповідності до ч. 3 та ч. 5 ст. 201 ЗК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 271.1.1. ст. 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України визначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі га землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (пункт 289.3 статті 289 ПКУ).
Інформація про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за кожен рік оприлюднюється у медіа та на офіційному сайті Держгеокадастру України.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки становив за 2019 рік 1,0; за 2020 рік - 1,0; за 2021 рік -1,0; за 2022 рік - 1,1; за 2023 рік - 1,15; за 2024 рік - 1,051.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2018 рік становила 2957819,00 грн (рішення Рівненської районної ради Рівненської області від 20.03.2018 № 615).
Отже, нормативна грошова оцінка земельної ділянки:
- за 2023 рік становить 3741641,04 грн, а орендна плата - 187082,05 грн;
- за 2024 рік становить 3932464,73 грн, а орендна плата - 196623,24 грн;
- за 2025 рік становить 4404360,50 грн (витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок), а орендна плата - 110109,01 грн
Відповідно до листа Головного управління ДПС у Рівненській області № 4850/5/17-00-04-08-06 від 18.07.2025 повідомлено, що згідно інформації, яка міститься в базах даних ДПС, ТОВ "Енергобау" (код ЄДРПОУ 34295895) податкові декларації з плати за землю за 2023-2024 роки не подані, а у період з 01.01.2022 по 15.07.2025 сплата орендної плати до бюджету Рівненської міської ради відсутня.
Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі № 914/2848/21.
За звітні періоди 2023-2024 роки податкові декларації з плати за землю відповідачем не подані, відповідно податкові зобов'язання з орендної плати за користування земельною ділянкою не нараховані.
Як встановлено судом, відповідач не виконав свої зобов'язання з оплати орендної плати за землю за договором, відтак заборгованість відповідача перед позивачем складає 493814,30 грн.
Сума боргу з орендної плати підтверджена належними доказами, відповідач розміру вказаного боргу не спростував, доказів на підтвердження його сплати не надав, відтак суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимог позивача.
Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Висновки суду.
За результатами з'ясування обставин, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд встановив наявність підстав для задоволення позову про стягнення заборгованості з орендної плати.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ст. 129 ГПК України оплата судових витрат покладається на відповідача в розмірі 7407,21 грн судового збору.
Керуючись статтями 126, 129, 232-233,237-238, 240 ГПК України, суд
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобау" (49000, м. Дніпро, вул. Казакова, 4-А, кв. 69, код ЄДРПОУ 34295895) на користь Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12А, код ЄДРПОУ 34847334) 493 814 (чотириста дев'яносто три тисячі вісімсот чотирнадцять) грн 30 коп орендної плати та 7 407 (сім тисяч чотириста сім) грн 21 коп судового збору.
3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://rv.arbitr.gov.ua.
Повне рішення складено та підписано 26 листопада 2025 року.
Суддя А.І.Мовчун