Ухвала від 24.11.2025 по справі 131/1873/25

ІЛЛІНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 131/1873/25

Провадження № 1-кс/131/381/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" листопада 2025 р. м. Іллінці

Слідчий суддя Іллінецького районного суду Вінницької області ОСОБА_1 за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Іллінці клопотання старшого слідчого СВ ВП № 3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_3 про відсторонення від посади

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , громадянина України, працюючого заступником голови Оратівської селищної ради, не судимого

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 та ч. 1 ст. 366 КК України,

учасники розгляду:

прокурор ОСОБА_5

підозрюваний ОСОБА_4

захисник ОСОБА_6

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Іллінецького районного суду Вінницької області в межах кримінального провадження № 42025022240000102 від 10.10.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України надійшло клопотання, старшого слідчого СВ відділення поліції № 3 Вінницького РУП Головного управління Національної поліції у Вінницькій області за погодженням з прокурором про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 .

Клопотання мотивовано тим, що в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 підозрюється у вищевказаних кримінальних правопорушеннях перебуваючи на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Оратівської селищної ради .

Так, ОСОБА_4 , відповідно до рішення № 36 від 15.12.2020, позачергової 2 сесії 8 скликання Оратівської селищної ради (ЄДРПОУ 04327985), яка розташована за адресою: с-ще Оратів, вул. Героїв Майдану, будинок 51, Вінницького району, Вінницької області, затверджено, та призначено з 16.12.2020 на посаду заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів селищної ради.

Розпорядженням № 52 Оратівського селищного голови від 01.04.2021 затверджено розподіл обов'язків між Оратівським селищним головою, секретарем селищної ради, заступниками селищного голови та керуючою справами виконавчого комітету селищної ради.

Відповідно до вказаного розподілу обов'язків заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Оратівської селищної ради ОСОБА_4 відповідає за роботу наступних виконавчих органів селищної ради: відділу житлово-комунального господарства, екології, архітектури та містобудування селищної ради; відповідно до визначених напрямків роботи, спільно із зазначеними виконавчими органами селищної ради виконує: повноваження та завдання у сфері соціально-економічного і культурного розвитку, планування; повноваження та завдання в галузі бюджету, фінансів і цін; повноваження та завдання в галузі містобудування та архітектури, екології; інші повноваження та завдання за дорученням селищного голови.

Згідно рішення № 1266 від 28.09.2022 позачергової 33 сесії 8 скликання Оратівської селищної ради про створення та штатну чисельність апарату Оратівської селищної ради та її виконавчих органів проведено наступні зміни в існуючій структурі та штатній чисельності апарату Оратівської селищної ради та її виконавчих органів, в т.ч. юридичних осіб: припинено функціонування відділу житлово-комунального господарства, екології, архітектури та містобудування Оратівської селищної ради (код ЄДРПОУ 43933690) шляхом ліквідації; утворено ліквідаційну комісію відділу житлово-комунального господарства, екології, архітектури та містобудування Оратівської селищної ради та затверджено її склад, головою якої являється ОСОБА_4 , останній таким чином наділений повноваженнями начальника відділу житлово-комунального господарства, екології, архітектури та містобудування Оратівської селищної ради.

Так ОСОБА_4 , враховуючи положення про відділ житлово-комунального господарства, екології, архітектури та містобудування Оратівської селищної ради затверджене рішенням № 381 від 17.02.2021 сесії 8 скликання Оратівської селищної ради, будучи начальником ліквідаційної комісії відділу наділений правами та обов'язками: здійснювати керівництво діяльністю комісії, несе відповідальність за виконання покладених на комісію завдань, встановлює розподіл обов'язків, визначає ступінь відповідальності працівників комісії; видає в межах своїх повноважень накази, організовує і контролює їх виконання; здійснює внутрішній контроль за повнотою надходжень; здійснює управління бюджетними коштами в межах встановлених бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне та цільове використання бюджетних коштів; укладає від імені комісії договори та видає доручення, відкриває в установах банків розрахункові та інші рахунки для зарахування спеціальних коштів та інших позабюджетних коштів.

Таким чином, згідно з вищезазначеним положенням комісії та розпорядження ОСОБА_4 , обіймаючи посаду заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Оратівської селищної ради Вінницької області - голови комісії з припинення відділу житлово - комунального господарства, екології, архітектури та містобудування Оратівської селищної ради, виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто відповідно до пункту 1 примітки до ст. 364 КК України являється службовою особою.

При вказаному, приблизно у листопаді-грудні 2022 року ОСОБА_4 будучи обізнаний про бюджетні видатки повідомив раніше знайомому йому як підряднику робіт з ремонту інфраструктури ОСОБА_7 про те, що відділом житлово-комунального господарства, екології, архітектури та містобудування Оратівської селищної ради Вінницької області заплановано бюджетні видатки на проведення капітального ремонту дорожнього покриття частини вулиці Молодіжна у с. Якимівка Вінницького району Вінницької області на суму 1 млн. 490 тис. 478 грн.

Дізнавшись про вказані обставини у ОСОБА_7 виник злочинний умисел направлений на незаконне заволодіння бюджетними коштами у особливо великих розмірах, що належать Оратівській селищній раді Вінницької області, вчинений за попередньою змовою групою осіб, шляхом зловживання фізичною особою підприємцем та заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Оратівської селищної ради Вінницької області - голови комісії з припинення відділу житлово - комунального господарства, екології, архітектури та містобудування Оратівської селищної ради ОСОБА_4 своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, шляхом складання та видачі завідомо неправдивих офіційних документів.

З метою реалізації свого злочинного умислу ОСОБА_7 , у вказаний період часу, звернувся із пропозицією до заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Оратівської селищної ради Вінницької області - голови комісії з припинення відділу житлово - комунального господарства, екології, архітектури та містобудування Оратівської селищної ради ОСОБА_4 із пропозицією укласти від імені очолюваного ним відділу ЖКГ завідомо неправдиві офіційні документи, а саме договір підряду про, начебто, проведення капітального ремонту дорожнього покриття частини вулиці Молодіжна у с. Якимівка Вінницького району Вінницької області на суму 1 млн. 490 тис. 478 грн., на якому буде проставлено підпис іншою невстановленою в ході досудового розслідування особою від імені фізичної особи підприємця та з подальшим складанням та видачею завідомо підробленого офіційного документу щодо виконаних робіт, який стане підставою для необгрунтованого перерахування бюджетних коштів, що належать Оратівській селищній раді Вінницької області на банківський рахунок ФОП, після чого вони зможуть розпорядитись ними на власний розсуд.

Крім того, з метою реалізації свого злочинного умислу ОСОБА_7 , у вказаний період часу, звернувся із пропозицією до раніше йому знайомої ОСОБА_8 , яка зареєстрована як фізична особа підприємець, з якою перебувавав у трудових відносинах та яка на підставі договорів із найманими працівниками, які сприяють їй у здійсненні підприємницької діяльності, мала можливість здійснювати підприємницьку діяльність та вчиняти по відношенню до найманих працівників організаційно-розпорядчі повноваження (право ставити перед ними певні завдання, визначати розмір заробітної плати, розпорядок робочого дня, застосовувати дисциплінарні стягнення тощо), тобто являлась в силу ст. 18 КК України службовою особою, вчинити зазначений злочин за попередньою змовою групою осіб.

Таким чином, ОСОБА_7 запропонував ОСОБА_8 укласти завідомо підроблений офіційний документ - договір підряду з відділом житлово-комунального господарства, екології, архітектури та містобудування Оратівської селищної ради Вінницької області про, начебто, проведення капітального ремонту дорожнього покриття частини вулиці Молодіжна у с. Якимівка Вінницького району Вінницької області на суму 1 млн. 490 тис. 478 грн., на якому буде проставлено підпис іншою невстановленою в ході досудового розслідування особою від імені ФОП ОСОБА_8 та з подальшою складанням та видачи завідомо підробленого офіційного документу щодо виконаних робіт, який стане підставою для необгрунтованого перерахування бюджетних коштів, що належать Оратівській селищній раді Вінницької області на банківський рахунок ФОП ОСОБА_8 , після чого вони зможуть розпорядитись ними на власний розсуд.

На вказані пропозиції заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Оратівської селищної ради Вінницької області - голови комісії з припинення відділу житлово - комунального господарства, екології, архітектури та містобудування Оратівської селищної ради ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_8 надали свою добровільну згоду, таким чином останні та ОСОБА_7 вступили у попередню змову на вчинення злочину.

В подальшому, 26.12.2022 року реалізовуючи спільний злочинний умисел, невстановлена в ході досудового розслідування особа, яка була обізнана про злочинні дії ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_8 та ОСОБА_4 , наслідуючи підпис ФОП ОСОБА_8 підписала заздалегідь складені договір підряду з відділом житлово-комунального господарства, екології, архітектури та містобудування Оратівської селищної ради Вінницької області № 101, який містив завідомо неправдиві відомості щодо капітального ремонту дорожнього покриття частини вулиці Молодіжна у с. Якимівка Вінницького району Вінницької області на суму 1 млн. 490 тис. 478 грн., а також акт приймання виконаних робіт № 101 за грудень 2022 року на суму 1 млн. 490 тис. 478 грн., який містив завідомо неправдиві відомості щодо виконаних робіт.

У подальшому, ОСОБА_7 діючи з єдиним умислом із ОСОБА_4 на заволодіння чужим майном, шляхом зловживання ФОП ОСОБА_8 своїм службовим становищем, а саме бюджетними коштами, виділеними на фінансування робіт по вищевказаному об'єкту, достовірно розуміючи, що вчиняють вказані дії в умовах воєнного стану, який введено на території України на підставі Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, який неодноразово продовжувався, та на момент події на підставі Указу Президента України № 757/2022 від 07.11.2022 з 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, у кінці грудня 2022 року, але не пізніше 26.12.2022, більш точної дати і часу органом досудового розслідування не встановлено, подали до Оратівської селищної ради зазначені вище офіційні документи, які містили завідомо неправдиві відомості щодо виконання робіт та надання послуг з капітального ремонту дорожнього покриття частини вулиці Молодіжна у с. Якимівка Вінницького району Вінницької області на суму 1 млн. 490 тис. 478 грн.

Далі, заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Оратівської селищної ради Вінницької області - голови комісії з припинення відділу житлово - комунального господарства, екології, архітектури та містобудування Оратівської селищної ради ОСОБА_4 , діючи у групі осіб та за попередньою змовою із ФОП ОСОБА_8 та ОСОБА_7 проставив свої підписи у зазначеному договорі підряду щодо капітального ремонту дорожнього покриття частини вулиці Молодіжна у с. Якимівка Вінницького району Вінницької області на суму 1 млн. 490 тис. 478 грн. та акті №101 (форми КБ-2в) про їх виконання та передав їх до казначейської служби Оратівської селищної ради, якою на підставі цього акту на рахунок ФОП ОСОБА_8 за № ЦА143390720000026009126764001 необгрунтовано перераховано 1 млн. 490 тис. 478 грн.

Таким чином, заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Оратівської селищної ради Вінницької області - голови комісії з припинення відділу житлово - комунального господарства, екології, архітектури та містобудування Оратівської селищної ради ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із ФОП ОСОБА_8 , шляхом зловживання останніми своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану заволоділи бюджетними коштами, що виділені на фінансування робіт по проведенню капітального ремонту дорожнього покриття частини вулиці Молодіжна за адресою: Україна, Вінницька область, Вінницький район, с. Якимівка згідно договору про виконання робіт № 101 від 26.12.2022 на суму 1 млн. 490 тис. 478 грн., тим самим завдали матеріальної шкоди у особливо великих розмірах територіальній громаді в особі відділу житлово-комунального господарства, екології, архітектури та містобудування Оратівської селищної ради Вінницької області на вказану суму, яка є особливо великим розміром, тобто більше 600 НМДГ станом на 2022 рік.

Крім того, ОСОБА_4 будучи посадовою особою уповноваженою на виконання організаційно-розпорядчих функцій, усвідомлюючи, що комплексом своїх дій може забезпечити сприятливі умови для подальшої можливості заволодіння чужим майном, а саме коштами місцевого бюджету Оратівської селищної ради вчинив протиправні дії за наступних умов.

У невстановлений в ході проведення досудового розслідування час, але не пізніше 26 грудня 2022 року у ОСОБА_4 , який погодився на пропозицію ОСОБА_7 виник злочинний умисел направлений на видачу завідомо неправдивих офіційних документів, що містили недостовірні відомості щодо виконаних робіт з капітального ремонту дорожнього покриття на території Оратівської селищної ради на день підписання документів.

Так, 26.12.2022 ОСОБА_4 , реалізуючи свій злочинний умисел, перебуваючи на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Оратівської селищної ради Вінницької області - голови комісії з припинення відділу житлово - комунального господарства, екології, архітектури та містобудування Оратівської селищної ради - виконуючи організаційно - розпорядчі та господарські функції тобто будучи в силу ст. 18 КК України службовою особою, з корисливою метою, а саме заволодіння бюджетними коштами, що вчинено ним за вказаних вище обставин, в приміщені Оратівської селищної ради яка знаходиться за адресою: с-ще. Оратів, вул. Героїв Майдану, будинок 51, Вінницького району, Вінницької області, підписав договір підряду № 101 від 26.12.2025 укладений з підрядником ФОП ОСОБА_8 , який містив завідомо неправдиві відомості щодо капітального ремонту дорожнього покриття частини вулиці Молодіжна у с. Якимівка Вінницького району Вінницької області на суму 1 млн. 490 тис. 478 грн., а також акт приймання виконаних робіт № 101 за грудень 2022 року на суму 1 млн. 490 тис. 478 грн., який містить завідомо неправдиві відомості про повне виконання робіт за вказаним договором, що в подальшому призвело до перерахунку казначейською службою Оратівської селищної ради на рахунок ФОП ОСОБА_8 за № UА 143390720000026009126764001, 1 млн. 490 тис. 478 грн.

У вчиненні кримінального правопорушення підозрюється ОСОБА_4 , працюючий на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Оратівської селищної ради з 16.12.2020, згідно рішення № 36 від 15.12.2020 позачергової 2 сесії 8 скликання Оратівської селищної ради (ЄДРПОУ 04327985), 20 листопада 2025 року повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.

ОСОБА_4 вчинивши вище вказаний злочин, перебуваючи на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Оратівської селищної ради, на даний час так і працює на займаній посаді, може вчиняти інші кримінальні правопорушення, що стосується сфери його діяльності, тому старший слідчий просить відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , від виконання обов'язків на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Оратівської селищної ради строком на два місяці.

Прокурор ОСОБА_5 у судовому засіданні клопотання підтримав та просить його задоволити з наведених в клопотанні підстав.

Захисник підозрюваного, адвокат ОСОБА_6 надав суду заперечення на клопотання про відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , від виконання обов'язків на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Оратівської селищної ради. Зокрема, основним обґрунтуванням застосування вказаного заходу забезпечення кримінального провадження є те, що ОСОБА_4 в силу займаної посади може вчиняти інші кримінальні правопорушення, що стосується сфери його діяльності.

При цьому положення ст. 154 КПК України чітко визначають, що відсторонення від посади як захід забезпечення кримінального провадження може бути застосовано до підозрюваного чи обвинуваченого у разі наявності підстав вважати, що останній перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.

Із вказаного слідує, що відсторонення від посади з метою попередження вчинення особою аналогічних кримінальних правопорушень не відповідає меті застосування вказаного заходу забезпечення кримінального провадження.

Зокрема, 20.11.2025 слідчим на підставі ухвали слідчого судді Іллінецького районного суду проведено обшук за місцем проживання та роботи ОСОБА_4 , за наслідками якого орган досудового розслідування вилучив додаткові документи, яких не було у його розпорядженні до вказаного моменту.

Крім того, органом досудового розслідування у клопотанні про відсторонення від посади взагалі не відображено та не наведено правового обґрунтування, яким чином ОСОБА_4 може перешкоджати іншим чином кримінальному провадженню та чим вказані обставини підтверджуються.

Фактично за своїм змістом клопотання від 20.11.2025 не відповідає вимогам ст. 155 КПК України.

Щодо посилання старшого слідчого на положення ст. 22 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», то слід звернути увагу, що такого чинного нормативно-правового акту не існує. Даний закон втратив чинність 01.09.2016.

При цьому, згідно ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції», вказана норма передбачає, що особам, зазначеним у частині першій статті З цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Жодних відомостей про те, що особа, яка підозрюється у вчиненні злочину у сфері службової діяльності, повинна бути відсторонена від посади, дана норма не містить.

При цьому, захисник підозрюваного ОСОБА_6 , зазначив про недопустимість та недостатність доказів на обґрунтування підозри його підзахисному. Тому просить суд відмовити у задоволенні клопотання про відсторонення від посади ОСОБА_4 .

Підозрюваний ОСОБА_4 в судовому засіданні підтримав думку захисника.

Слідчий суддя, вислухавши осіб, які беруть участь у справі, вивчивши документи та матеріали, якими слідчий обґрунтовує клопотання, а також витяг з ЄРДР щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання, дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з пунктом 4 частини другої статті 131 КПК України відсторонення від посади є одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження.

Згідно з положеннями ч. 6, 7 ст. 131 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються. До клопотання слідчого, дізнавача, прокурора про застосування, зміну або скасування заходу забезпечення кримінального провадження додається витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.

Пунктом 1 частини третьої статті 132 КПК України передбачено, що застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Відповідно до положень ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Згідно з положеннями ст. 155 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади. До клопотання також додаються: 1) копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання; 2) документи, які підтверджують надання підозрюваному, обвинуваченому копій клопотання та матеріалів, що обґрунтовують клопотання.

Відповідно до положень ст. 156 КПК України, клопотання про відсторонення особи від посади розглядається слідчим суддею, судом не пізніше трьох днів з дня його надходження до суду за участю слідчого та/або прокурора та підозрюваного чи обвинуваченого, його захисника. Під час розгляду клопотання слідчий суддя, суд має право за клопотанням сторін кримінального провадження або за власною ініціативою заслухати будь-якого свідка чи дослідити будь-які матеріали, що мають значення для вирішення питання про відсторонення від посади.

Згідно з положеннями ч. 1, 2 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

При вирішенні клопотання слідчий суддя у відповідності до вимог 157 КПК України враховує наявність правових підстав для відсторонення від займаної посади та достатність доказів які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення.

Під час розгляду даного клопотання судом було встановлено, що ОСОБА_4 відповідно до рішення № 36 від 15.12.2020, позачергової 2 сесії 8 скликання Оратівської селищної ради затверджено та призначено з 16.12.2020 на посаду заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів селищної ради.

При цьому, розпорядженням № 52 Оратівського селищного голови від 01.04.2021 затверджено розподіл обов'язків між Оратівським селищним головою, секретарем селищної ради, заступниками селищного голови та керуючою справами виконавчого комітету селищної ради.

Також, згідно рішення № 1266 від 28.09.2022 позачергової 33 сесії 8 скликання Оратівської селищної ради ОСОБА_4 , наділений повноваженнями начальника відділу житлово-комунального господарства, екології, архітектури та містобудування Оратівської селищної ради.

20.11.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 та ч. 1 ст. 366 КК України, які відповідно до ст. 12 КК України, належать до тяжких злочинів.

При цьому, на даному етапі кримінального провадження слідчий суддя не здійснює оцінку належності, допустимості та достатності зібраних у кримінальному провадженні доказів, у зв'язку з чим вважає доводи захисника про недопустимість та недостатність доказів такими, що не спростовують обґрунтованість підозри.

Згідно примітки до ст. 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Отже, ОСОБА_4 є службовою особою, якій повідомлено про підозру у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, тобто, відповідно до ст. 152 КПК України, ст. 22 Закону України "Про запобігання корупції" наявні правові підстави для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади.

Водночас, слідчий суддя, оцінюючи наявність зазначених в клопотанні ризиків, передбачених ст. 157 КПК України звертає увагу на таке.

З процесуальної точки зору «ризик» розглядається як оціночне кримінальне процесуальне поняття. Виходячи з аналізу ст. 157 КПК «ризик» це перш за все ймовірність небажаної поведінки.

Ризики, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені ч. 1 ст. 157 КПК України, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення обвинуваченим зазначених дій. При цьому, кримінальне процесуальне законодавство не вимагає доказів того, що обвинувачений обов'язково здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає підтвердження того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.

Враховуючи займану посаду ОСОБА_4 , з урахуванням обставини вчинення інкримінованого діяння, а також стадію досудового розслідування, слідчий суддя дійшов переконання, що перебуваючи на займаній посаді ОСОБА_4 матиме реальну змогу знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, а тому, з метою запобігання протиправній поведінці підозрюваного, він підлягає відстороненню від посади.

На підставі наведеного, керуючись ст. 131, 132, 154, 156, 157, 309 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого СВ ВП № 3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_3 про відсторонення від посади - задовільнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від виконання обов'язків на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Оратівської селищної ради строком на 2 (два) місяці.

Контроль за виконанням ухвали покласти на начальника Липовецького відділу Немирівської окружної прокуратури Вінницької області.

Копію ухвали вручити прокурору, підозрюваному та його захиснику.

Копію ухвали направити до Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, однак оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя Іллінецького районного суду Вінницької області ОСОБА_9