Ухвала від 25.11.2025 по справі 904/1264/25

УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

про результати розгляду заяви конкурсного кредитора

про грошові вимоги до боржника у справі про банкрутство

25.11.2025м. ДніпроСправа № 904/1264/25

за заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, м. Дніпро

до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "НАФТОГАЗМОНТАЖ", м. Дніпро

про визнання грошових вимог

Суддя Мартинюк С.В.

за участю секретаря судового засідання Рибалка Г.Д.

Представники:

Від боржника: представник не з'явився;

Розпорядник майна: Штельманчук М.С.;

Від ТОВ "ТД "Трубоізолкомплект": Новосьолов С.С., адвокат;

Від ТОВ "Оператор газотранспортної системи України": Митюк С.П., адвокат;

Від ТОВ "Укртрансгаз": Решитова Е.В., адвокат;

Від Totalgaz Industrie S.R.L.: Казюта Д.А., адвокат;

Від Totalgaz Industrie S.R.L.: Зорін О.В., адвокат;

Від ТОВ "Юридичне агентство "Діамант": Кошарна С.С., адвокат;

Від ГУ ДПС у Дніпропетровській області: Кравцов В.В., представник;

Інші учасники провадження по справі у судове засідання не з'явились.

ВСТАНОВИВ:

20.03.2025 ТОВ "Торговий дім "ТРУБОІЗОЛКОМПЛЕКТ" звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ "НАФТОГАЗМОНТАЖ" на підставі ст.34 Кодексу України з процедур банкрутства.

21.03.2025 до суду від ініціюючого кредитора надійшла заява про усунення недоліків, якою долучено до матеріалів справи платіжну інструкцію №946 від 25.10.2024 про сплату судового збору на суму 30 280,00 грн.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області 26.03.2025 прийнято заяву ТОВ "Торговий дім "ТРУБОІЗОЛКОМПЛЕКТ" про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ "НАФТОГАЗМОНТАЖ" до розгляду в підготовчому засіданні на 07.04.2025.

Ухвалою господарського суду від 07.04.2025 відкрито провадження у справі №904/1264/25 за заявою ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ТРУБОІЗОЛКОМПЛЕКТ" про визнання банкрутом ТОВ "НАФТОГАЗМОНТАЖ". Введено процедуру розпорядження майном боржника строком на 170 календарних днів до 24.09.2025. Призначено розпорядником майна боржника - ТОВ "НАФТОГАЗМОНТАЖ" арбітражного керуючого Штельманчука М.С. Призначено попереднє засідання суду на 27.05.2025.

07.04.2025 на офіційному веб-сайті Верховного Суду в мережі Інтернет Господарським судом Дніпропетровської області здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ "НАФТОГАЗМОНТАЖ", №75706.

05.05.2025 до суду через систему "Електронний суд" від ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшла заява про визнання грошових вимог до боржника у розмірі 1 307 444, 26 грн. та судового збору в розмірі 4 844, 80 грн.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 06.05.2025 прийнято заяву ГУ ДПС у Дніпропетровській області до боржника ТОВ "НАФТОГАЗМОНТАЖ" про визнання грошових вимог в розмірі 1 307 444, 26 грн. та судового збору в розмірі 4 844, 80 грн. по справі про банкрутство №904/1264/25 до розгляду в попередньому судовому засіданні на 27.05.2025.

Ухвалою господарського суду від 27.05.2025 відкладено розгляд грошових вимог ТОВ "Укртрансгаз", Totalgaz Industrie S.R.L., ТОВ "Юридичне агентство "Діамант", ТОВ "ПРОСПЕРІТІ ФАЙНЕНШЛ", ГУ ДПС у Дніпропетровській області, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та ТОВ "Оператор газотранспортної системи України". Оголошено перерву у попередньому засіданні до 18.06.2025.

27.05.2025 до суду від розпорядника майна надійшло повідомлення про результати розгляду грошових вимог ГУ ДПС у Дніпропетровській області, за змістом яких заявлені вимоги визнано частково.

Ухвалою господарського суду від 18.06.2025 відкладено розгляд грошових вимог ТОВ "Укртрансгаз", Totalgaz Industrie S.R.L., ТОВ "Юридичне агентство "Діамант", ТОВ "ПРОСПЕРІТІ ФАЙНЕНШЛ", ГУ ДПС у Дніпропетровській області, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та ТОВ "Оператор газотранспортної системи України". Оголошено перерву у попередньому засіданні до 24.06.2025.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 19.06.2025 призначено попереднє судове засідання на 08.07.2025.

07.07.2025 до суду через систему "Електронний суд" від ТОВ "ЮА "Діамант" надійшли письмові пояснення на заперечення Totalgaz Industrie S.R.L.

Ухвалою господарського суду від 08.07.2025 відкладено розгляд грошових вимог Totalgaz Industrie S.R.L., ТОВ "Юридичне агентство "Діамант", ТОВ "ПРОСПЕРІТІ ФАЙНЕНШЛ" та ГУ ДПС у Дніпропетровській області. Оголошено перерву у попередньому засіданні до 30.07.2025.

Ухвалою господарського суду від 30.07.2025 відкладено розгляд грошових вимог ТОВ "Юридичне агентство "Діамант", ТОВ "ПРОСПЕРІТІ ФАЙНЕНШЛ" та ГУ ДПС у Дніпропетровській області. Оголошено перерву у попередньому засіданні до 09.09.2025.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 09.09.2025 задоволено клопотання Totalgaz Industrie S.R.L. про витребування документів та оголошено перерву в попередньому засіданні до 07.10.2025.

06.10.2025 до суду через систему "Електронний суд" від розпорядника майна надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи.

Ухвалою господарського суду від 07.10.2025 відкладено розгляд грошових вимог ТОВ "Юридичне агентство "Діамант", ТОВ "ПРОСПЕРІТІ ФАЙНЕНШЛ" та ГУ ДПС у Дніпропетровській області. Оголошено перерву у попередньому засіданні до 04.11.2025.

Ухвалою господарського суду від 04.11.2025 відкладено розгляд грошових вимог ТОВ "Юридичне агентство "Діамант" та ГУ ДПС у Дніпропетровській області. Оголошено перерву у попередньому засіданні до 25.11.2025.

14.11.2025 до суду через систему "Електронний суд" від ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшли додаткові пояснення до заяви з грошовими вимогами до боржника.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши присутніх в судовому засіданні учасників справи, встановлено наступне.

У поданій заяві з грошовими вимогами Заявник зазначає, що ТОВ "НАФТОГАЗМОНТАЖ" перебуває на обліку Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

На теперішній час у ГУ ДПС у Дніпропетровській області за платником податків ТОВ «Нафтогазмонтаж» обліковується податковий борг на загальну суму 1 307 444,26 грн. (основний платіж - 502 244,26 грн., штрафна санкція - 805 200,00 грн., пеня - 0 грн.) а саме:

1. Податковий борг з податку на додану вартість виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобов'язань у загальному розмірі 805 200,00 грн. (штрафна санкція).

Структура податкового боргу:

- ППР №0163392301 від 26.03.2025 на суму 805 200,00 грн.

2. Податковий борг з єдиного внеску на загальну суму 502 244,26 грн. (основний платіж - 502 244,26 грн., штрафна санкція - 0 грн., пеня - 0 грн.) а саме:

- декларації по єдиному внеску №9428157911 від 27.03.2025 у сумі 253 614,57 грн;

- декларації по єдиному внеску №9428329346 від 07.04.2025 у сумі 90 268,11 грн;

- декларації по єдиному внеску №9428347477 від 08.04.2025 у сумі 42 877,86 грн;

- декларації по єдиному внеску №9091661188 від 08.04.2025 у сумі 32 774,94 грн;

- декларації по єдиному внеску №9093468357 від 09.04.2025 у сумі 31 160,41 грн;

- декларації по єдиному внеску №9100920311 від 15.04.2025 у сумі 51 548,37 грн.

Щодо нарахування ЄСВ.

Згідно ст. 14.1.156-1 ПК України, податкове зобов'язання (для цілей розділу V цього Кодексу) - це загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом.

Господарський суд зазначає, що згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (соціальні гарантії на випадок безробіття, нещасних випадків чи професійних захворювань, пенсійне забезпечення та інші виплати).

Положенням частини 1 статті 4 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено що платниками ЄСВ є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Взяття на облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється податковим органом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.

Податок на доходи фізичних осіб - загальнодержавний податок, що стягується з доходів фізичних осіб (громадян - резидентів) і нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження в Україні.

Згідно ст. 161 ПК України вбачається, що платниками податку на доходи фізичних осіб є:

- фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;

- фізична особа - резидент, яка володіє та/або користується (орендує (суборендує), на умовах емфітевзису, постійно користується) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, у частині мінімального податкового зобов'язання;

- фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;

- податковий агент.

Згідно п. 14.1.180 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Пунктом 164.2.1. ПК України встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).

Також чинним законодавством визначено військовий збір як загальнодержавний податок, який сплачується фізичними особами-резидентами та фізичними особами-нерезидентами з доходів, визначених ПК України.

Об'єктом оподаткування резидента є:

- загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;

- доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);

- іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Враховуючи зазначене, господарський суд зазначає, що грошові вимоги зі сплати єдиного внеску в розмірі 502 244, 26 грн. підлягають визнанню.

Щодо ППР ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 0163392301 від 26.03.2025 року.

Відповідно до ППР ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 0163392301 від 26.03.2025 року податковим органом нараховано ТОВ "НАФТОГАЗМОНТАЖ" за неподання платником податків звіту про контрольовані операції за 2023 рік фінансову (штрафну) санкцію у розмірі 805 200,00 грн. згідно із п.120.3 ст. 120 Податкового кодексу України.

ТОВ "НАФТОГАЗМОНТАЖ" заперечує проти визнання грошових вимог ГУ ДПС в цій частині з огляду на те, що останнім було вчинено усі можливі дії для подання звіту вчасно.

Зокрема, 30.09.2024 Боржником було здійснено спробу подати звіт в електронній формі. Після цього, 19.12.2024 звіт було відправлено поштою. Остаточно звіт був прийнятий контролюючим органом в електронній формі 01.04.2025. Тому на думку Боржника, його дії слід кваліфікувати не як "неподання", а як "несвоєчасне подання" звіту.

Отже, ТОВ "НАФТОГАЗМОНТАЖ" вважає, що до нього має застосовуватися відповідальність, передбачена п. 120.6 ст. 120 Податкового кодексу України, яка відрізняється від застосованої відповідачем санкції згідно з п. 120.3 ст. 120 ПК України. Також, Боржник посилається на презумпцію правомірності рішень платника податків.

Підставою для винесення податкового повідомлення-рішення став акт перевірки № 817/04-36-23-01/31462406 від 27.02.2025.

У відповідному податковому повідомленні-рішенні від 26.03.2025 за № 0163392301 ГУ ДПС в Дніпропетровській області зазначено, що ТОВ «Нафтогазмонтаж» було порушено пп.39.4.2. п. 39.4 ст. 39, п.120.3 ст. 120 Податкового кодексу України, а саме: неподання платником податків звіту про контрольовані операції за 2023 рік, та розраховано штрафну санкцію у розмірі 300 прожиткових мінімумів для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (300*2684,00 грн. = 805 200,00 грн.).

З 01.01.2011 приводи та підстави здійснення податкового контролю за дотриманням учасниками суспільних відносин податкової дисципліни; зміст та обсяг повноважень податкових органів; процедура реалізації повноважень контролю регламентована, насамперед, приписами Податкового кодексу України.

Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з п.п.75.1.2 ст.75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Суд зазначає, що у розумінні п.36.1 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

За визначенням п.п.39.2.1.1 ст.39 Податкового кодексу України, контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків (для резидентів Дія Сіті - платників податку на особливих умовах - на фінансовий результат до оподаткування, визначений у фінансовій звітності згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності), а саме:

а) господарські операції, що здійснюються з пов'язаними особами - нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених підпунктом 39.2.1.5 цього підпункту;

б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;

в) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 цього підпункту, або які є резидентами цих держав;

г) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи. Перелік організаційно-правових форм таких нерезидентів в розрізі держав (територій) затверджується Кабінетом Міністрів України;

ґ) господарські операції (у тому числі внутрішньогосподарські розрахунки), що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні.

За приписами п.п.39.2.1.4 ст.39 Податкового кодексу України, господарською операцією для цілей трансфертного ціноутворення є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків (для резидентів Дія Сіті - платників податку на особливих умовах - на фінансовий результат до оподаткування, визначений у фінансовій звітності згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності), зокрема, але не виключно: а) операції з товарами, такими як сировина, готова продукція тощо; б) операції з придбання (продажу) послуг; в) операції з нематеріальними активами, такими як роялті, ліцензії, плата за використання патентів, товарних знаків, ноу-хау тощо, а також з будь-якими іншими об'єктами інтелектуальної власності; г) фінансові операції, включаючи лізинг, участь в інвестиціях, кредитах, комісії за гарантію тощо; ґ) операції з купівлі чи продажу корпоративних прав, акцій або інших інвестицій, купівлі чи продажу довгострокових матеріальних і нематеріальних активів; д) операції (у тому числі внутрішньогосподарські розрахунки), що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні; е) операції, у результаті яких обсяг доходу та/або фінансовий результат платника податку зменшується внаслідок повної або часткової, безповоротної або тимчасової передачі функцій разом з матеріальними та/або нематеріальними активами (або без них), вигодами, ризиками та можливостями іншому платнику податку (іншій особі) в тих випадках, коли у взаємовідносинах між непов'язаними особами така передача не здійснювалася б без компенсації, незалежно від того, чи відображені такі операції у бухгалтерському обліку.

Як зазначено у п.п.39.2.1.7 ст.39 Податкового кодексу України, господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і 39.2.1.5 цього підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови: річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік; обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Господарські операції, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні, визнаються контрольованими, якщо обсяг таких господарських операцій, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Підпунктом 39.2.1.9 ст.39 Податкового кодексу України передбачено, що обсяг господарських операцій платника податків для цілей підпункту 39.2.1.7 цього підпункту обраховується за цінами, що відповідають принципу "витягнутої руки".

Згідно з п.п.39.4.1 ст.39 Податкового кодексу України, для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік.

Відповідно до п.п.39.4.2 ст.39 Податкового кодексу України, платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції.

За змістом п.п.39.4.2.1 ст.39 Податкового кодексу України, у звіті про контрольовані операції зазначається інформація про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді.

У разі якщо платником податку виявлено, що у раніше поданому звіті про контрольовані операції інформація надана не в повному обсязі, містить помилки або недоліки, такий платник податків має право подати:

новий звіт до закінчення граничного строку подання звіту про контрольовані операції за такий самий звітний період;

уточнюючий звіт у разі його подання після закінчення граничного строку для відповідного звітного періоду.

Подання платником податку уточнюючого звіту про контрольовані операції не звільняє від відповідальності, передбаченої підпунктами 120.4 і 120.6 статті 120 цього Кодексу.

Платник податків під час проведення документальних перевірок не має права подавати звіт (уточнюючий звіт) про контрольовані операції за звітний період, який перевіряється.

Норми пункту 39.4 статті 39 ПКУ (як спеціальні норми) стосуються складання та подання звітності, тому складові цього пункту, які є об'єктами правового регулювання, а саме: звіт про КО, повідомлення про участь у МГК, звіт в розрізі країн МГК, документація з трансфертного ціноутворення та глобальна документація є звітністю в розумінні податкового законодавства України, яка опрацьовується під час податкового контролю за трансфертним ціноутворенням.

Крім того, підпунктами 16.1.2 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПКУ визначено обов'язок платників податків щодо ведення в установленому порядку обліку доходів і витрат, складання звітності, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подання до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларацій, звітності та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Звіт про контрольовані операції у розумінні ПКУ є звітністю, яку платник податків зобов'язані складати та подавати до контролюючих органів (підпункти 16.1.2-16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 39.4 статті 39 ПКУ).

Норми статті 39 ПКУ за своєю суттю є спеціальними та застосовуються з метою перевірки правильності, повноти нарахування та сплати податку на прибуток підприємств.

Так, платник податку на прибуток, який бере участь в контрольованій операції, повинен визначити обсяг оподатковуваного прибутку відповідно до принципу «витягнутої руки» (об'єкта оподаткування у випадках, якщо застосування принципу «витягнутої руки» передбачено ПКУ або міжнародними договорами) (п.п.39.1.1 п.39.1 ст. 39 ПКУ).

Відповідно до підпункту 39.1.2 пункту 39.1 статті 39 ПКУ, обсяг оподатковуваного прибутку (об'єкта оподаткування), отриманого платником податку, який бере участь в одній чи більше контрольованій операції, вважається таким, що відповідає принципу «витягнутої руки», якщо умови зазначених операцій не відрізняються від умов, що застосовуються між непов'язаними особами у співставних неконтрольованих операціях.

Встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» проводиться за методами, визначеними пунктом 39.3 статті 39 ПКУ (п.п.39.1.4 п.39.1. ст.39 ПКУ).

При цьому, платники податків мають право самостійно провести коригування ціни в контрольованій операції і сум податкових зобов'язань відповідно до п.п.39.5.4 п.39.5 ст.39 ПКУ шляхом подачі додатку ТЦ до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний період.

За неподання (несвоєчасне подання) звіту про контрольовані операції, невключення (несвоєчасного включення) до поданого звіту про КО інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольованих операцій статтею 120 ПКУ передбачена відповідальність платників податків (п.п.120.3-120.6 ст. 120 ПКУ).

Відповідно до п.120.3 ст. 120 Податкового кодексу України, неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній відповідно до вимог статті 39 цього Кодексу - тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі: 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання звіту про контрольовані операції.

Відповідно до п.120.6 ст. 120 Податкового кодексу України, несвоєчасне подання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, у тому числі несвоєчасне подання уточненого звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній на вимогу контролюючого органу, або несвоєчасне декларування контрольованих операцій у поданому звіті відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу - тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі: одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Отже, Податковий кодекс України чітко розрізняє відповідальність за неподання звіту та відповідальність за несвоєчасне подання звіту, а відтак, до різних правопорушень застосовуються і різні фінансові (штрафні) санкції.

Розглядаючи грошові вимоги контролюючого органу за ППР №0163392301 від 26.03.2025, суд також зазначає, що правила складання документу обов'язкової податкової звітності у формі Звіту про контрольовані операції деталізовані нормами Порядку складання Звіту про контрольовані операції (затверджений наказом Міністерства фінансів України від 18.01.2016р. №8 із змінами та доповненнями, зареєстрований у міністерстві юстиції України 04.02.2016р. за №187/28317; далі за текстом Порядок №8).

Згідно з п.1 Розділу І Порядку №8, звіт про контрольовані операції (далі - Звіт) подається до 01 жовтня року, що настає за звітним, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги».

Відповідно до п.2 Розділу І Порядку № 8, у разі якщо платником податку виявлено, що у раніше поданому Звіті інформація надана не в повному обсязі, містить помилки або недоліки, такий платник податків має право подати: новий Звіт (Звіт з позначкою «звітний новий») до граничного строку подання Звіту за такий самий звітний період; уточнюючий Звіт (Звіт з позначкою «уточнюючий») після граничного строку подання Звіту за такий самий звітний період. Новий та уточнюючий звіти повинні містити повну інформацію про контрольовані операції за звітний рік, як передбачено при складанні основного Звіту (Звіту з позначкою «звітний»).

Пунктом 4 Розділу І Порядку № 8 визначено, що Звіт складається із заголовної, основної частин, додатка та інформації до додатка, які є невід'ємною частиною Звіту. У заголовній частині наводяться дані про платника податків, який подає Звіт. В основній частині наводяться загальні відомості про операції з різними контрагентами, здійснені протягом звітного року. У додатку (додатках) наводяться дані про особу (осіб), яка (які) є стороною (сторонами) контрольованої операції, та деталізовані відомості про контрольовану(і) операцію(ії). У інформації до додатка наводиться інформація про ознаки пов'язаності платника податків із відповідним контрагентом відповідно до підпункту 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 розділу I Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

За правилами п.7 Розділу І Порядку №8, числові показники у Звіті заповнюються у такому форматі: грошові показники зазначаються в гривнях без копійок з відповідним округленням за загальновстановленими правилами, крім графи 16 Додатка; графа 16 Додатка заповнюється у валюті контракту/договору; кількісні показники ваги товару зазначаються на основі ваги «нетто» у кілограмах.

У разі неможливості вираження кількості в кілограмах допускається вираження в додаткових одиницях виміру (штуки, літри, кубічні метри тощо) з обов'язковим зазначенням одиниці виміру у відповідній графі Звіту. Якщо предметом контрольованої операції є виконання робіт, послуг, зазначається кількість таких операцій відповідно до первинних документів; показники дат заповнюються у цифровому форматі: чч.мм.рррр (де чч. - число, мм. - місяць, рррр - рік).

Згідно з п.5 Розділу ІІІ Порядку № 8, у графі 5 зазначається вартісний показник загальної суми контрольованих операцій платника податків з кожним контрагентом протягом звітного періоду згідно з даними бухгалтерського обліку платника. У підсумковому рядку «Разом» графи 5 зазначається загальна сума контрольованих операцій платника податків з нерезидентами - сторонами контрольованих операцій.

Згідно з п.2 Розділу IV Порядку № 8, додаток містить відомості про особу, яка бере участь у контрольованій операції, та детальну інформацію про здійснені протягом звітного року контрольовані операції. Загальний вартісний показник усіх контрольованих операцій, зазначених у Додатку (підсумок графи 20), має збігатися з вартісним показником, зазначеним у графі 5 Загальних відомостей про контрольовані операції основної частини звіту у рядку відповідної особи.

Згідно з п.20 Розділу IV Порядку № 8, у графі 16 проставляється ціна (тариф) за одиницю виміру предмета операції у валюті контракту (договору), зазначена у первинних документах, із точністю до другого знака після коми. Якщо предметом контрольованої операції є: фінансові послуги із надання/ отримання кредиту, депозиту, позики, зазначається відсоткова ставка такої фінансової послуги в річному обчисленні; сплата роялті, франшизи тощо, ставка яких визначена у відсотках до відповідної бази нарахувань, зазначається відсоткова ставка відповідно до договору (контракту); фінансування нерезидентом поточної діяльності його постійного представництва в Україні у грошовій формі, у графі проставляється « 0».

Згідно з п.21 Розділу IV Порядку №8, у графі 17 зазначається кількість предметів операції.

Як вже було зазначено, відповідно до пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 ПК України, платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції.

Суд зазначає, що відповідальність за порушення пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 ПК України наразі передбачена як пунктом 120.3, так і пунктом 120.6 ст. 120 Податкового кодексу України. Два різні підпункти даної норми визначають два різних склади правопорушення, а саме - неподання звіту про контрольовані операції та несвоєчасне подання такого звіту. При цьому, розмір штрафних санкцій за несвоєчасне подання прямо залежить від кількості днів прострочення.

Суд вважає, що ключовим моментом у цій справі є розмежування понять «неподання» та «несвоєчасне подання» звіту. Під неподанням слід розуміти повну бездіяльність платника податків щодо виконання податкового обов'язку, тоді як несвоєчасне подання свідчить про наявність певних дій, спрямованих на подання звіту, але з порушенням встановленого строку.

Враховуючи викладене, господарський суд вважає, що у діях ТОВ «Нафтогазмонтаж» відсутній склад правопорушення, передбаченого п. 120.3 ст. 120 ПК України, а саме «неподання» звіту. Натомість, мало місце «несвоєчасне подання» звіту.

Відповідно до п. 112.3 ст. 112 Податкового кодексу України, особа не може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення інакше, як на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п. 113.8 ст. 113 Податкового кодексу України, за одне податкове правопорушення контролюючий орган може застосувати тільки один вид штрафної (фінансової) санкції (штрафу), передбаченої цим Кодексом та іншими законами України.

За приписами п.109.1 ст.109 Податкового кодексу України, податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом. Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Таким чином, оскільки Звіт про контрольовані операції за 2023 рік був поданий ТОВ "НАФТОГАЗМОНТАЖ", що виключає застосування до позивача штрафної (фінансової) санкції за приписами п.120.3 ст. 120 Податкового кодексу України (неподання платником податків звіту про контрольовані операції ).

Отже судом відхиляються грошові вимоги ГУ ДПС у Дніпропетровській області на суму 805 200, 00 грн.

Враховуючи викладене, господарський суд зазначає, що заявлені Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області вимоги підлягають частковому визнанню.

Згідно із ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства - кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.

Крім того, відповідно до платіжного доручення, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснило перерахування у розмірі 4 844, 80 грн. судового збору за подання заяви про визнання кредитором у справі №904/1264/25.

За змістом положень статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсними кредиторами є кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.

Згідно ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

За змістом частини 1 статті 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому:

1) у першу чергу задовольняються: вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати працюючим та звільненим працівникам банкрута, грошові компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв'язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов'язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, які направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідна допомога, належна працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин, та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі; вимоги щодо виплати заборгованості із компенсації збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України; вимоги кредиторів за договорами страхування; витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів;

2) у другу чергу задовольняються: вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);

3) у третю чергу задовольняються: вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом;

4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою;

5) у п'яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного капіталу підприємства;

6) у шосту чергу задовольняються інші вимоги.

Зазначені вимоги є конкурсними, оскільки виникли до дати відкриття провадження у справі про банкрутство.

Грошові вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, зазначені в заяві, залишаються повністю неоплаченими збоку Боржника.

З огляду на обґрунтованість заяви про визнання грошових вимог Головного управління ДПС в Дніпропетровській області, яка подана до господарського суду в межах строку, визначеного приписами ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд, дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання його конкурсним кредитором з грошовими вимогами до АТ “Криворізький залізорудний комбінат» в розмірі 1 307 444, 26 грн. та судового збору на суму 4 844, 80 грн., яка підлягає погашенню у наступному порядку:

- 1 черга - 4 844, 80 грн. (витрати по сплаті судового збору);

- 2 черга - 502 244, 26 грн. (вимоги щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування).

Решту грошових вимог відхилити.

Керуючись ст.ст. 2, 73-74, 76-79, 86, 91, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 45, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, суд

УХВАЛИВ:

Визнати грошові вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А; ідентифікаційний код юридичної особи ВП 44118658) до Товариства з обмеженою відповідальністю "НАФТОГАЗМОНТАЖ" (49044, м. Дніпро, вул. Шевченка, буд. 37; ідентифікаційний код юридичної особи 31462406) на суму:

- 1 черга - 4 844, 80 грн. (витрати по сплаті судового збору);

- 2 черга - 502 244, 26 грн. (вимоги щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування).

Решту грошових вимог відхилити.

Ухвала набирає законної сили 25.11.2025 та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя С.В. Мартинюк