печерський районний суд міста києва
Справа № 757/57475/25-к
20 листопада 2025 року
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
за участю:
прокурора: ОСОБА_3 ,
захисника-адвоката: ОСОБА_4 ,
підозрюваного: ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання Заступника начальника відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту протидії порушенням прав людини у правоохоронній та пенітенціарній сферах Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади Старшого оперуповноваженого оперативного відділу державної установи «Олексіївська виправна колонія (№ 25)» ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України, у кримінальному провадженні № 62023000000001001 від 13.11.2023 року, -
Заступник начальника відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту протидії порушенням прав людини у правоохоронній та пенітенціарній сферах Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади Старшого оперуповноваженого оперативного відділу державної установи «Олексіївська виправна колонія (№ 25)» ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України, у кримінальному провадженні № 62023000000001001 від 13.11.2023 року.
В обґрунтування клопотання прокурор зазначає, що Слідчою групою Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва групи прокурорів Департаменту протидії порушенням прав людини у правоохоронній та пенітенціарній сферах Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000001001 від 13.11.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 127, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, а також за підозрою:
- колишнього начальника державної установи «Олексіївська виправна колонія (№ 25) полковника внутрішньої служби ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 127 та ч. 1 ст. 366 КК України;
- першого заступника начальника установи - заступника начальника установи з нагляду і безпеки, охорони та оперативної роботи державної установи «Олексіївська виправна колонія (№ 25) підполковника внутрішньої служби ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України;
- колишнього чергового помічника начальника установи відділу нагляду і безпеки державної установи «Олексіївська виправна колонія (№ 25)» майора внутрішньої служби ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України;
- начальника оперативного відділу державної установи «Олексіївська виправна колонія (№ 25) капітана внутрішньої служби ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України;
- старшого оперуповноваженого оперативного відділу державної установи «Олексіївська виправна колонія (№ 25) майора внутрішньої служби ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України.
Досудове розслідування розпочато Державним бюро розслідувань на підставі заяви громадської організації «Захист в'язнів України» від 10.11.2023, згідно якої співробітники Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України та службові особи підпорядкованих державних установ виконання покарань, зокрема «Олексіївська виправна колонія (№ 25)» (далі - ДУ «Олексіївська ВК № 25») здійснюють вплив на засуджених, з метою їх залучення до примусової та понаднормової праці на безоплатній основі.
Також за матеріалами Головного оперативного управління Державного бюро розслідувань 06.03.2024 розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000199 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, за фактами зловживання владою або службовим становищем службовими особами Державної кримінально-виконавчої служби.
Постановою прокурора від 13.03.2024, матеріали зазначених досудових розслідувань об'єднані в одне провадження № 62023000000001001.
Під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000001001 встановлено, що службові особи ДУ «Олексіївська ВК № 25» вчинили службове підроблення документів, які стали підставою для прийняття рішень про притягнення ряду засуджених до дисциплінарної відповідальності та застосування стягнень, зокрема поміщення до дисциплінарного ізолятора установи.
У зв'язку з викладеним, Державним бюро розслідувань до Єдиного реєстру досудового розслідування17.09.2025 внесені відомості за № 62025000000000939 та розпочато досудове розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
Постановою прокурора 18.09.2025 прийнято рішення про об'єднання зазначених матеріалів в одне провадження № 62023000000001001.
25.08.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України, а 17.10.2025 про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України, кваліфікованого як будь-яке умисне діяння, спрямоване на заподіяння особі морального страждання, вчиненого з метою примусити її вчинити дії, що суперечать її волі, та з метою покарати її за дії, вчинені нею, вчинене повторно, за попередньою змовою групою осіб, вчинене представником держави.
Обставини, що дають підстави обґрунтовано підозрювати особу у вчиненні кримінальних правопорушень повністю підтверджуються зібраними матеріалами досудового розслідування, а саме:
- заявою про вчинення кримінальних правопорушень співробітниками Північно-Східного міжрегіонального управління ДКВС та службовими особами Державних установ від 10.11.2023 № 0172/23-11, з додатком;
- протоколами обшуку ДУ «Олексіївська ВК № 25», а також приміщень і транспортних засобів, які перебувають у власності та користуванні підозрюваних та інших фігурантів кримінального провадження;
- протоколами допиту потерпілого та свідків у кримінальному провадженні;
- протоколами впізнання;
- протоколами оглядів;
- протоколами про результати негласних слідчих (розшукових) дій;
- висновком експерта від 21.08.2025 №12/25за результатами проведення судової психологічної експертизи;
- речовими доказами (документами ДУ «Олексіївська ВК № 25», засобами зв'язку підозрюваних та інших фігурантів кримінального провадження тощо);
- матеріалами Головного оперативного управління Державного бюро розслідувань, отриманими за результатами виконання доручень слідчих;
- іншими матеріалами досудового розслідування у своїй сукупності.
При цьому стає очевидним, що перебування на посаді підозрюваного, сприяло вчиненню інкримінованого злочину.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 01.09.2025, підозрюваний відсторонений від займаної посади до 21.10.2025, а 21.10.2025, строк відсторонення підозрюваного від посади продовжений до 23.10.2025.
При цьому, через виняткову складність кримінального провадження, яка визначається наявністю п'яти підозрюваних, необхідністю проведення значного обсягу слідчих та процесуальних дій, необхідністю виконання заходів забезпечення кримінального провадження, тривалістю проведення експертних досліджень, сторона обвинувачення не мала можливості завершити досудове розслідування, а так само забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Постановою заступника Генерального прокурора, строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000001001 від 13.11.2023 за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України, а ОСОБА_6 - ч. 3 ст. 127 та ч. 1 ст. 366 КК України, продовжено до трьох місяців, тобто до 25.11.2025 включно, а обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати.
Так, на даний час не встановлено виключного кола осіб, які причетні
до злочинної діяльності, а також засуджених, яким кримінальним правопорушенням завдано шкоди та які можуть бути потерпілими у кримінальному провадженні.
З метою запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який перебуваючи на посаді може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, необхідно продовжити строк відсторонення підозрюваного від посади, в межах строків досудового розслідування, до 17.01.2026 включно.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України, під час розгляду клопотання здійснювалось фіксування судового процесу технічними засобами.
Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити.
Захисник - адвокат ОСОБА_4 в судовому зсіданні щодо задоволення клопотання не заперечував.
Підозрюваний пітримав позицію свого захисника.
Вислухавши думку прокурора в обґрунтування клопотання, пояснення захисника, підозрюваного, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що Слідчою групою Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва групи прокурорів Департаменту протидії порушенням прав людини
у правоохоронній та пенітенціарній сферах Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62023000000001001 від 13.11.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 127, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, а також за підозрою:
- колишнього начальника державної установи «Олексіївська виправна колонія (№ 25) полковника внутрішньої служби ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 127 та ч. 1 ст. 366 КК України;
- першого заступника начальника установи - заступника начальника установи з нагляду і безпеки, охорони та оперативної роботи державної установи «Олексіївська виправна колонія (№ 25) підполковника внутрішньої служби ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України;
- колишнього чергового помічника начальника установи відділу нагляду і безпеки державної установи «Олексіївська виправна колонія (№ 25)» майора внутрішньої служби ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України;
- начальника оперативного відділу державної установи «Олексіївська виправна колонія (№ 25) капітана внутрішньої служби ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України;
- старшого оперуповноваженого оперативного відділу державної установи «Олексіївська виправна колонія (№ 25) майора внутрішньої служби ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України.
В рамках здійснення досудового розслідування у вищевказаному кримінальному провадженні, 25.08.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України, а 17.10.2025 про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України, кваліфікованого як будь-яке умисне діяння, спрямоване на заподіяння особі морального страждання, вчиненого з метою примусити її вчинити дії, що суперечать її волі, та з метою покарати її за дії, вчинені нею, вчинене повторно, за попередньою змовою групою осіб, вчинене представником держави.
Обставини, що дають підстави обґрунтовано підозрювати особу у вчиненні кримінальних правопорушень повністю підтверджуються зібраними матеріалами досудового розслідування, а саме:
- заявою про вчинення кримінальних правопорушень співробітниками Північно-Східного міжрегіонального управління ДКВС та службовими особами Державних установ від 10.11.2023 № 0172/23-11, з додатком;
- протоколами обшуку ДУ «Олексіївська ВК № 25», а також приміщень і транспортних засобів, які перебувають у власності та користуванні підозрюваних та інших фігурантів кримінального провадження;
- протоколами допиту потерпілого та свідків у кримінальному провадженні;
- протоколами впізнання;
- протоколами оглядів;
- протоколами про результати негласних слідчих (розшукових) дій;
- висновком експерта від 21.08.2025 №12/25за результатами проведення судової психологічної експертизи;
- речовими доказами (документами ДУ «Олексіївська ВК № 25», засобами зв'язку підозрюваних та інших фігурантів кримінального провадження тощо);
- матеріалами Головного оперативного управління Державного бюро розслідувань, отриманими за результатами виконання доручень слідчих;
- іншими матеріалами досудового розслідування у своїй сукупності.
При цьому стає очевидним, що перебування на посаді підозрюваного, сприяло вчиненню інкримінованого злочину.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 01.09.2025, підозрюваний відсторонений від займаної посади до 21.10.2025, в подальшому строк відсторонення підозрюваного від посади продовжений до 25.11.2025 року.
Частинами 1. 2 статті 154 КПК України визначено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Як визначено у ч. 1 ст. 158 КПК України, прокурор, а щодо Голови Національного агентства з питань запобігання корупції, його заступника - Генеральний прокурор або заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, має право звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку, передбаченому статтею 156 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Так, обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Враховуючи досвід роботи та посадові обов'язки підозрюваного, є підстави вважати, що перебуваючи на посаді підозрюваний може, знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування (як приклад, матеріали щодо застосування дисциплінарних стягнень до засуджених), незаконними засобами впливатиме на свідків (як з числа засуджених, так і з особового складу установи), у тому числі опосередковано (шляхом залучення «помічників» з числа засуджених, які складають так званий «Сектор правопорядку») та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Враховуючи викладене, а також те, що, потреби досудового розслідування, виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного ОСОБА_5 як відсторонення останнього від посади, а негативні наслідки продовження строку відсторонення від посади не перевищують необхідність та можливість досягнення завдань у даному кримінальному провадженні, слідчий суддя вважає наявними всі законні підстави для продовження строку відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 від займаної посади в межах строку досудового розслідування до 17.01.2026 року включно.
Аналізуючи викладене, слідчий суддя вважає, що обставини, які були підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати, відтак, клопотання пЗаступника начальника відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту протидії порушенням прав людини у правоохоронній та пенітенціарній сферах Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади Старшого оперуповноваженого оперативного відділу державної установи «Олексіївська виправна колонія (№ 25)» ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України, у кримінальному провадженні № 62023000000001001 від 13.11.2023 року є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 158, 534, 309, 392 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя,-
Клопотання Заступника начальника відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту протидії порушенням прав людини у правоохоронній та пенітенціарній сферах Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади Старшого оперуповноваженого оперативного відділу державної установи «Олексіївська виправна колонія (№ 25)» ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України, у кримінальному провадженні № 62023000000001001 від 13.11.2023 року - задовольнити.
Продовжити строк відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади Старшого оперуповноваженого оперативного відділу державної установи «Олексіївська виправна колонія (№ 25)» до 17.01.2026 року включно.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали буде оголошено о 09 год. 15 хв. 25.11.2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_10