Постанова від 25.11.2025 по справі 754/18871/25

Номер провадження 3/754/4482/25

Справа №754/18871/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 листопада 2025 року місто Київ

Суддя Деснянського районного суду м. Києва Татаурова І.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника політичної партії «Національно-демократичне об'єднання «Україна», місце державної реєстрації партії за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , 30.07.2025, за адресою: АДРЕСА_1 , будучи керівником політичної партії «Національно-демократичне об'єднання «Україна», не відобразив у Звіті Партії за II квартал 2025 року відомості про 2 місцеві організації, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, а також подання Звіту без відомостей про Ратнівську районну партійну організацію партії «Національно-демократичне об'єднання «Україна», яка станом на дату подання Звіту не знаходилась на тимчасово окупованих територіях або територіях активних бойових дій, чим порушив ст. 17 ЗУ «Про політичні партії в Україні».

Своїми діями ОСОБА_1 , вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, тобто порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

В судове засідання ОСОБА_1 , не з'явився, хоча своєчасно сповіщений про дату, час та місце розгляду справи і від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Практикою Європейського суду з прав людини визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки (рішення ЄСПЛ від 03.04.2008 «Пономарьов проти України»).

Відповідно до ст. 268 КУпАП, суд вважає за можливе розглянути справу про адміністративне правопорушення у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, підтверджується зібраними по справі доказами, а саме:

- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії №50-33/1240 від 28.10.2025 (а.с. 3-10);

- даними звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (11-12);

- даними інформації про звіт (а.с. 13);

- даними витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 14-17);

- даними листа Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (а.с. 18-19);

- даними копії реєстраційної справи Ратнівської районної політичної організації партії «Національно-демократичне об'єднання «Україна» (21-35);

- даними висновку про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (а.с. 36-39);

- даними копії листа голови політичної партії «Національно-демократичне об'єднання «Україна» ОСОБА_1 (а.с. 40);

- даними статуту партії «Національно-демократичне об'єднання «Україна» (а.с. 42-51).

Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суд з'ясував обставини, передбачені ст. 280 КУпАП.

Так, відповідно до ст. 17 ЗУ «Про політичні партії в Україні (далі - Закон) НАЗК агентство здійснило перевірку Звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за II квартал 2025 року (далі - Звіт), поданого політичною партією «Національно-демократичне об'єднання «Україна» (ідентифікаційний код 25883130), далі - Партія), до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Реєстр).

За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, НАЗК встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображенні у Звіті Партії відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.

Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) Партія має 2 місцеві організації, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, відомості про які не відображено у Звіті Партії за II квартал 2025 року:

- Луганська обласна партійна організація партії «Національно-демократичне об'єднання «Україна» (ідентифікаційний код 26349384);

- Ратнівська районна партійна організація партії «Національно-демократичне об'єднання «Україна» (ідентифікаційний код 34122212).

Луганська обласна партійна організація партії «Національно-демократичне об'єднання «Україна» знаходиться на тимчасово окупованій території відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за № 380/43786. Політична партія звільняється від встановленої законом відповідальності на підставі абзацу шостого пункту 8 розділу VI «Заключні положення» Закону за неподання відомостей від цієї місцевої організації.

Згідно з інформацією, наданою Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Львів) листом від 06.06.2025 № 2942/9-25/762 (вх. № 92846/0/06-25 від 10.06.2025), керівник Ратнівської районної партійної організації партії «Національно- демократичне об'єднання «Україна» ОСОБА_2 особисто подав Реєстраційну картку (форма № 6) державному реєстратору Ратнівської районної державної адміністрації Волинської області для проведення реєстраційних дій - Державна реєстрація включення відомостей про юридичну особу.

Листом від 25.08.2025 №2743/19/2-25 (вх. № 121946/0/06-25 від 01.09.2025) Ковельська районна державна адміністрація Волинської області надала копію реєстраційної справи Ратнівської районної партійної організації партії «Національно-демократичне об'єднання «Україна». Документи, які долучені до справи, зокрема заяви (Форма № 6) від 04.02.2006 та 21.07.2006 та заяви (Форми № 6-підтвердження) від 11.01.2008, 02.09.2009 та 31.01.2011 за підписом ОСОБА_2 підтверджують реєстрацію юридичної особи Ратнівської районної партійної організації партії «Національне-демократичне об'єднання «Україна» у законний спосіб. Відповідні відомості про місцевий осередок Партії включені до Єдиного державного реєстру 06.02.2006.

Відповідно до ст. 17 Закону, політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до НАЗК звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у т.ч. її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті НАЗК.

Відповідно до Порядку формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом НАЗК від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 508/36130 (далі - Порядок формування та ведення) доступ до електронного кабінету місцевим організаціям політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, в Реєстрі надає керівник або уповноважена особа політичної партії. Організація доступу політичних партій та їх місцевих осередків до Реєстру визначається Порядком формування та ведення.

Згідно з пунктами 1, 2 розділу II Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129 (далі - Порядок подання), Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.

Водночас законом не передбачено як самих звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій політичної партії, так і обов'язку місцевих організацій їх подавати. Такий обов'язок є виключно в політичної партії, у т.ч. щодо відповідних фінансових та майнових відомостей їх місцевих організацій.

Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, формуються в Реєстрі та подаються на погодження керівнику політичної партії через електронний кабінет за процедурою, визначеною відповідними інструкціями користувачів, які розміщуються на офіційному вебсайті Національного агентства та офіційній сторінці Реєстру.

Після погодження керівником політичної партії 3віти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, підписують шляхом накладання КЕП керівники (уповноважені особи) таких місцевих організацій політичної партії.

Своєю чергою, після підписання керівниками (уповноваженими особами) Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід'ємними частинами.

Під час формування Звіту політичною партією в Реєстрі автоматично завантажується інформація:

- на 4-му кроці про місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (назва та ідентифікаційний код);

- на 20-му кроці про звіти місцевих організацій політичної партії (назва, дата поданого звіту, файл звіту).

Зважаючи на зазначене керівник (уповноважена особа) політичної партії при формуванні Звіту на 20-му кроці має змогу перевірити перелік місцевих організацій політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, ознайомитися з інформацією щодо подання Звітів місцевих організацій політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, та, за потреби, вчинити дії, пов'язані із організацією внесення інформації до Реєстру про відсутні місцеві організації.

Крім того, ОСОБА_1 як керівнику Партії надано можливість наповнення Реєстру даними про місцеві організації Партії та її керівників / уповноважених осіб таких місцевих організацій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2024 № 65 затверджений Перелік документів, які підтверджують існування обставин, що свідчать про неможливість отримання політичною партією інформації в повному обсязі для відображення у звіті про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру протягом строку дії воєнного стану. Тобто законодавством не передбачено інших підстав, крім зазначених вище, які б надавали можливість не подавати звіти місцевих організацій.

Жодних документів, що підтверджують існування обставин, які свідчать про неможливість отримання інформації у повному обсязі щодо місцевих організацій, звіти яких не подано (крім тих, що знаходяться на окупованих територіях), Партією не надано.

Отже, невідображення у Звіті Партії за II квартал 2025 року відомостей про 2 місцеві організації, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, а також подання Звіту без відомостей про Ратнівську районну партійну організацію партії «Національно-демократичне об'єднання «Україна», яка станом на дату подання Звіту не знаходилась на тимчасово окупованих територіях або територіях активних бойових дій, є порушенням частин 9, 11 та 13 статті 17 Закону.

Відповідно до абзаців другого та четвертого пункту 6 розділу III Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 14.01.2021 6/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2021 за № 117/35739, зазначене є грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення Звітів.

Виявлене порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за II квартал 2025 року від 11.09.2025 № 2548, затвердженому наказом Національного агентства від 11.09.2025 № 268/25, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону.

Листом-зверненням від 30.03.2024 № 01 (вх. № 39523/0/07-24 від 01.04.2024) Партія надала відомості про ОСОБА_1 як керівника Партії.

Повноваження ОСОБА_1 підтверджуються відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Слід зазначити, що пункт 5.4 статуту Партії, передбачає, що Голова Партії, серед іншого, представляє інтереси Партії в органах державної влади, місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, перед підприємствами усіх форм власності та громадянами; розпоряджається майном і коштами Партії; підписує всі документи від імені Партії, діє від імені Партії без доручення тощо.

Стаття 3 Закону передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.

Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 14, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа, якою підписано та подано Звіт до Національного агентства.

Звіт Партії за II квартал 2025 року подано до Національного агентства через Реєстр 30.07.2025 о 11:04:49 годині (унікальний ідентифікатор Звіту - 3872471d-958е-454с- 8dас-a5е5аb32b024) та підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису керівником Партії ОСОБА_1 . Отже, останній підтвердив і достовірність інформації, що викладена у Звіті Партії за II квартал 2025 року.

Таким чином, ОСОБА_1 як керівник Партії порушив порядок подання Звіту чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.

Дослідивши та оцінивши докази в справі, суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, доведена повністю зібраними по справі доказами в розумінні ст. 251 КУпАП, які оцінено судом у відповідності до норм ст. 252 КУпАП за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Враховуючи обставини справи, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, суд приходить до висновку про те, що необхідним й достатнім ОСОБА_1 , з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, буде адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян передбаченого ст. 212-21 КУпАП..

Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, а тому з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 (п'ять тисяч сто) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф, відповідно до ст. 307 КУпАП, має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Згідно ст. 308 ч.ч. 1, 2 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 291 КУпАП.

Суддя: І.М. Татаурова