Єдиний унікальний номер 719/1030/25
Номер провадження 2/719/332/25
про відкриття провадження та відмову у відкритті провадження
26 листопада 2025 року м. Новодністровськ
Суддя Новодністровського міського суду Чернівецької області Цицак В.Л., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , за підписом представника ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, Сокирянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України та військової частини НОМЕР_1 про визнання батьківства та про зобов'язання державний орган вчинити дії щодо державної реєстрації народження фізичної особи, -
24 листопада 2025 року засобами електронного зв'язку (система «Електронний суд») надійшла позовна заява ОСОБА_1 , за підписом представника ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета, на стороні відповідача, Сокирянського відділу ДРАЦС у Дністровському районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України та військової частини НОМЕР_1 про визнання батьківства та про зобов'язання державний орган вчинити дії щодо державної реєстрації народження фізичної особи, яка сформована в системі «Електронний суд» 22 листопада 2025 року.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач заявила дві вимоги про визнання батьківства та про зобов'язання державний орган вчинити дії щодо державної реєстрації народження фізичної особи.
Відповідно до ст. 4, 19, ч. 1 ст. 28, ч. 3, 4 ст. 274 ЦПК України позовна вимога про визнання батьківства підлягає розгляду в судах загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства - загальне позовне провадження і підсудна Новодністровському міському суду Чернівецької області.
Натомість при вирішенні питання про відкриття провадження у справі в частині спору про зобов'язання державний орган вчинити дії щодо державної реєстрації народження фізичної особи слід врахувати наступне.
У ст. 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Згідно з ч. 1 ст. 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У ч. 1 ст. 19 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Згідно з ч. 1 ст. 188 ЦПК України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги. Похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
При цьому, відповідно до ч. 4. ст. 188 ЦПК України не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне, а по-друге - суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
У п. 2 ст. 4 КАС України визначено, що публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням та припиненням їхньої дії, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 9 «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
У ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що органами державної реєстрації актів цивільного стану є: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; 2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських, міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); 3) виконавчі органи сільських, селищних і міських рад. Державну реєстрацію актів цивільного стану громадян України, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном, проводять дипломатичні представництва і консульські установи України.
Згідно з ч. 3, 4 ст. 8 «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділ державної реєстрації актів цивільного стану є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану є державним службовцем.
Відповідно до п. 1-3, 6 Типового положення про відділи державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 1079/5 від 11.04.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 квітня 2016р. за № 536/28666, Відділи державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - Відділ) є структурними підрозділами міжрегіонального управління Міністерства юстиції України та підпорядковуються Управлінню державної реєстрації міжрегіонального управління Міністерства юстиції України через Відділ Управління державної реєстрації. Відділ Управління державної реєстрації та Відділ реалізують повноваження Міністерства юстиції України у сфері державної реєстрації актів цивільного стану. Відділ Управління державної реєстрації та Відділ створюються, реорганізуються та ліквідуються наказом Міністерства юстиції України. Відділ Управління державної реєстрації та Відділ є юридичними особами, мають печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Отже, спір щодо зобов'язання державний орган вчинити дії щодо державної реєстрації народження фізичної особи під час здійснення останнім публічно-владних управлінських функцій за своєю суттю є спором у сфері публічно-правових відносин, що підвідомчий адміністративному суду.
Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 5 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Враховуючи вищенаведене, у відкритті провадження щодо зобов'язання державний орган вчинити дії щодо державної реєстрації народження фізичної особи слід відмовити, оскільки такий не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства Чернівецьким окружним адміністративним судом.
Позовна заява в частині позовної вимоги про визнання батьківства за змістом і формою відповідає вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України.
Перешкоди для відкриття провадження у справі щодо позовної вимоги про визнання батьківства, передбачені ст. 185-186 ЦПК України, відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 ЦПК України розгляд справи проводитиметься одноособово суддею, який є головуючим і діє від імені суду.
Згідно ст. 196 ЦПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи зазначене, по справі слід відкрити загальне позовне провадження і призначити підготовче засідання.
Керуючись ст. 2, 4, 19 КАС України, ст. 2-4, 7-13, 17-19, 28, 34, 42, 53, 178-180, 186-188, 189-192, 196, 258-261, 274, 353-355, п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України, -
Відкрити загальне позовне провадження у справі №719/1030/25 за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний № НОМЕР_2 ), за підписом представника ОСОБА_2 (адреса місця праці: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний № НОМЕР_3 ), до ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний № НОМЕР_4 ) та ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_4 , та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний № НОМЕР_5 ), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, Сокирянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (юридична адреса: Чернівецька область, Дністровський район, м.Сокиряни, вул. Стуса, буд. 2 В, код ЄДРПОУ 42679016) та військової частини НОМЕР_1 (юридична адреса: АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) про визнання батьківства.
Відмовити у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний № НОМЕР_2 ), за підписом представника ОСОБА_2 (адреса місця праці: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний № НОМЕР_3 ), до ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний № НОМЕР_4 ) та ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_4 та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний № НОМЕР_5 ), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, Сокирянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (юридична адреса: Чернівецька область, Дністровський район, м.Сокиряни, вул. Стуса, буд. 2 В, код ЄДРПОУ 42679016 ) та військової частини НОМЕР_1 (юридична адреса: Рівненська область, Рівненський район, с. Мала Любаша, код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) про зобов'язання державний орган вчинити дії щодо державної реєстрації народження фізичної особи.
Роз'яснити ОСОБА_1 та її представнику ОСОБА_2 , що спір про зобов'язання державний орган вчинити дії щодо державної реєстрації народження фізичної особи підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства Чернівецьким окружним адміністративним судом.
Призначити справу до підготовчого засідання на 16 грудня 2025 року о 10 год. 00 хв. в приміщенні Новодністровського міського суду Чернівецької області за адресою: Чернівецька область, м. Новодністровськ, мікрорайон «Сонячний», буд. 24.
Про дату, час і місце підготовчого засідання повідомити учасників справи.
Запропонувати відповідачам подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня отримання копії цієї ухвали, в суд відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити в суд), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Роз'яснити відповідачам, що копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, а суду одночасно із надісланням (наданням) відзиву надається підтвердження направлення відзиву та доданих до нього документів учасникам справи.
Запропонувати позивачу протягом п'яти днів, з дня отримання відзиву на позовну заяву, подати відповідь на відзив.
Роз'яснити позивачу, що копія відповіді на відзив та доданих до неї документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відповіді на відзив до суду, а суду одночасно із надісланням (наданням) відповіді на відзив надається підтвердження направлення відповіді на відзив та доданих до неї документів учасникам справи.
Запропонувати відповідачам протягом п'яти днів, з дня отримання відповіді на відзив, подати свої заперечення.
Роз'яснити відповідачам, що копія заперечення та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) заперечення до суду, а суду одночасно із надісланням (наданням) заперечення надається підтвердження направлення заперечення та доданих до нього документів учасникам справи.
Запропонувати третім особам подати пояснення щодо позову та докази, що підтверджують викладені у поясненнях обставини, протягом п'ятнадцяти днів, з дня отримання копії цієї ухвали, а також пояснення щодо відзиву та докази, що підтверджують викладені у поясненнях обставини, протягом п'яти днів, з дня отримання копії відзиву з додатками.
Роз'яснити третім особам, що копія пояснень та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) пояснень до суду, а суду одночасно із надісланням (наданням) пояснень надається підтвердження направлення пояснень та доданих до нього документів учасникам справи.
Учасники справи мають право надати відповідь на пояснення третьої особи протягом п'яти днів з дня отримання копії таких пояснень.
Роз'яснити учасникам справи, що копія пояснення та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) пояснення до суду, а суду одночасно із надісланням (наданням) пояснення надається підтвердження направлення пояснень та доданих до нього документів учасникам судового процесу.
У разі ненадання учасником справи заяви по суті справи у встановлений судом або законом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. А в разі ненадання підтвердження направлення документів іншому учаснику - такі судом до уваги не беруться.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, http://nd.cv.court.gov.ua/sud2415/gromadyanam/csz/.
Копію ухвали направити учасникам справи для відома.
Ухвала в частині відкриття провадження оскарженню не підлягає, а в частині відмови у відкритті провадження на ухвалу може бути подано апеляційну скаргу протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено ЦПК України. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею.
Суддя: