Справа № 710/1739/25 Провадження № 1-в/710/47/25
26.11.2025 м. Шпола
Шполянський районний суд Черкаської області
в складі: головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судових засідань - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Шпола Черкаської області подання начальника відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Мокра Калигірка, Катеринопільського району, Черкаської області, жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, українця, не працюючий, неодруженого, раніше судимого: 15.09.2016 Городищенським районним судом Черкаської області за ч. 1 ст. 296 КК України до обмеження волі строком на 2 роки, на підставі ст.75 КК України звільнений з випробуванням строком на 1 рік. 20.06.2024 Смілянським міськрайонним судом Черкаської області за ч. 1 ст. 121 КК України до 5 років позбавлення волі, на підставі ч. 1, ч. 4 ст. 70, ст. 72 КК України, ОСОБА_4 було призначено остаточне покарання 6 років 7 місяців позбавлення волі, судимість в встановленому порядку не знята та не погашена
17.11.2025 до суду надійшло подання начальника відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 терміном на 1 рік, мотивоване тим, що останній після повернення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, характеризується негативно, зловживає алкогольними напоями, на ґрунті чого порушує громадський спокій та порядок, за рік він тричі притягувався до адміністративної відповідальності за різні правопорушення, що свідчить про систематичне порушення ним громадського порядку.
Представник Відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області заяву про розгляд подання у його відсутність надав, вказавши що подання підтримує повністю.
ОСОБА_4 в суд надав заяву про розгляд подання у його відсутність та вказав, що не заперечує щодо встановлення адміністративного нагляду.
В суді встановлено, що ОСОБА_4 після повернення з місць позбавлення волі на шлях виправлення та перевиховання не став, порушує громадський порядок, а саме:
- 02.11.2025 згідно з постановою серії ГБВ №795772 ОСОБА_4 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 176,177 КУпАП у виді штрафу в розмірі 51,00 грн. (а.с.9);
- 09.11.2025 згідно з постановою серії ГБВ №795773 ОСОБА_4 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст.176, 177 КУпАП у виді штрафу в розмірі 51,00 грн. (а.с.11);
- 14.11.2025 згідно з постановою серії ГБВ №795774 ОСОБА_4 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст.176, 177 КУпАП у виді штрафу в розмірі 51,00 грн. (а.с.13);
ОСОБА_4 був попереджений про можливість встановлення адміністративного нагляду від 02.11.2025 (а.с.10), від 09.11.2025 (а.с.12).
Відповідно до пояснень ОСОБА_4 встановлено що останній був повідомлений про можливе встановлення відносно нього адміністративного нагляду (а.с.15).
Кримінальне правопорушення вчинене ОСОБА_4 за ч. 1 ст. 121 КК України відноситься до тяжких кримінальних правопорушень, оскільки санкція статті передбачає від позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років.
Відповідно до п. 8 ст. 89 ККУ особи, засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за тяжкий злочин, якщо вони протягом шести років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.5 ст.90 КК України якщо особа, що відбула покарання, до закінчення строку погашення судимості знову вчинить кримінальне правопорушення, перебіг строку погашення судимості переривається і обчислюється заново. У цих випадках строки погашення судимості обчислюються окремо за кожне кримінальне правопорушення після фактичного відбуття покарання (основного та додаткового) за останнє кримінальне правопорушення.
Згідно зі ст.158 КВК України, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб зазначених у ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими» з місць позбавлення волі за постановою судді в порядку, передбаченому ст.5 вище зазначеного Закону.
За змістом ст. 1 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Статтею 2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. в ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно з абз. 2 ст. 5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Вимогами ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Відповідно до ст. 4 вищенаведеного Закону України підставами для встановлення адміністративного нагляду є: а) вирок суду, що набрав законної сили, - щодо осіб, зазначених у пунктах "г" і "ґ" статті 3 цього Закону; б) матеріали установ виконання покарань - щодо осіб, зазначених у пунктах "б", "д" статті 3 цього Закону; в) матеріали органів Національної поліції - щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону.
Положеннями ст.8 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" передбачено, що адміністративний нагляд припиняється постановою судді за поданням начальника органу Національної поліції: у разі погашення або зняття судимості з особи, яка перебуває під наглядом; достроково, якщо піднаглядний перестав бути небезпечним для суспільства і позитивно характеризується за місцем роботи і проживання. В інших випадках адміністративний нагляд автоматично припиняється: після закінчення терміну, на який його встановлено, якщо органом Національної поліції не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду; у разі засудження піднаглядного до позбавлення волі і направлення його до місця відбування покарання; у разі смерті піднаглядного.
ОСОБА_4 після повернення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, порушує громадський спокій та порядок, притягувався до адміністративної відповідальності, що свідчить про систематичне порушення ним громадського порядку, суд вважає можливим задовольнити подання про встановлення адміністративного нагляду.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 3, 5, 6, 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд
Подання начальника відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 - задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Мокра Калигірка, Катеринопільського району, Черкаської області, жителя АДРЕСА_1 , раніше судимого, адміністративний нагляд терміном 1 (один) рік.
Встановити ОСОБА_4 наступні обмеження дій:
- заборонити вихід з домоволодіння, де він проживає з 22-00 до 06-00 год.;
- зобов'язання з'являтися на реєстрацію до ВПД №2 Звенигородського РВП ГУНП кожну 1 суботу місяця;
- заборонити виїзд за межі місця проживання без дозволу уповноваженої особи Відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області;
- заборонити з'являтися в місцях реалізації на розлив алкогольних напоїв;
Копію постанови направити начальнику Відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області для організації виконання.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1