Ухвала від 26.11.2025 по справі 345/6653/25

Справа №345/6653/25

Провадження № 1-кс/345/964/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.11.2025 м. Калуш

Слідчий суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого у кримінальному провадженні - заступника начальника СВ Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 12025091170000444 від 19.08.2025, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 358 КК України, про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю -

встановив:

Слідчий у кримінальному провадженні - заступник начальника СВ Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Клопотання обґрунтовує тим, що слідчим відділенням Калуського РВП ГУ НП в Івано-Франківській області, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025091170000444 від 20.08.2025, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України.

Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється Івано-Франківською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони.

В ході здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12025091170000444 від 20.08.2025, розпочатому за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, встановлено, що громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Долина Івано-Франківської області, звернувся до Долинського районного ( ІНФОРМАЦІЯ_2 із підробленими документами, які мали істотне значення для вирішення питання щодо його перебування на військовому обліку та можливості подальшого призову на військову службу, а саме серед поданих документів була довідка про наявність судимості, та згідно з останньою інформацією громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виключений з військового обліку.

На запит було отримано інформацію (вимогу) від сектору інформаційної підтримки (СІП) Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, відповідно до якої громадянин ОСОБА_4 не має жодної судимості, а відтак поданий ним документ до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 є неправдивим і не відповідає дійсності.

Таким чином, дії громадянина ОСОБА_4 були спрямовані на створення у посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 хибного уявлення щодо наявності у нього обставин, які нібито дають підстави для виключення його з військового обліку.

Відповідно до пункту 6 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (в редакції Закону України від 16 липня 2021 року № 1702-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку і ведення військового обліку», із подальшими змінами та доповненнями), виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також:

-військовозобов'язаних та резервістів ІНФОРМАЦІЯ_4 - у Центральному управлінні або регіональних органах ІНФОРМАЦІЯ_4 ,

-військовозобов'язаних та резервістів ІНФОРМАЦІЯ_5 - у відповідному підрозділі ІНФОРМАЦІЯ_5 ,підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до покарання у вигляді позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Таким чином, законодавець прямо визначає, що наявність судимості за тяжкий або особливо тяжкий злочин (у розумінні статті 12 Кримінального кодексу України) є безумовною підставою для виключення особи з військового обліку. Це правило застосовується незалежно від того, чи погашена або знята судимість, оскільки вирішальним є сам факт попереднього засудження до позбавлення волі.

Відповідно до статті 12 Кримінального кодексу України (Закон України від 05.04.2001 №2341-III):

-тяжкими злочинами є умисні злочини, за які законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше п'яти років, але не більше десяти років;

-особливо тяжкими злочинами є умисні злочини, за які законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад десять років або довічне позбавлення волі.

Таким чином, будь-який факт засудження громадянина України до позбавлення волі за злочин, який за своїми ознаками відноситься до категорії тяжких чи особливо тяжких, є прямою та безумовною підставою для його виключення з військового обліку.

При цьому для застосування вказаної норми не має значення, чи судимість погашена або знята в установленому законом порядку, оскільки закон оперує саме критерієм «були раніше засуджені», а не «мають непогашену судимість».

Враховуючи викладені вище обставини керуючись статтею 37 пунктом 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» , встановлено, що громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Долина Івано-Франківської області, з метою ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, надав до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 документи, які містять недостовірні відомості.

Згідно ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» - Держателем Реєстру є ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є ІНФОРМАЦІЯ_7 (далі - розпорядник Реєстру), а ІНФОРМАЦІЯ_4 та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру. Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Таким чином, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки в містах є Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є, які в свою чергу є Держателями Реєстру.

Для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, зокрема встановлення фактів вчинення неправомірних дій, які виразились у поданні до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 документів, що містять не достовірну інформацію громадянином ОСОБА_4 , на теперішній час виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, а саме до інформації, яка зберігається в інформаційно-комунікаційній системі - Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та журналу дій (створення, видалення, зміна записів) у реєстрі, вчинених начальником відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_8 - ОСОБА_5 (логін 3404300806), яка і здійснювала зміну даних в реєстрі, щодо ОСОБА_4 , шляхом зняття копії інформації, що міститься в такій електронній інформаційній системі.

Володільцем вказаної інформації (Адміністратор та Держатель реєстру) є ІНФОРМАЦІЯ_9 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що в АДРЕСА_1 .

Іншим способом здобути необхідні відомості, ніж шляхом отримання тимчасового доступу до речей і документів, що мають доказове значення у кримінальному провадженні, неможливо, адже у отримання зазначеної інформації у порядку ст. 93 КПК України, володільцем було відмовлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Згідно із ч. 2 ст. 163 КПК України клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться, у випадку доведення стороною кримінального провадження, яка звернулась із клопотанням, наявності достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.

Також, виходячи з того, що існує реальна загроза зміни або знищення такої документації, а також з метою досягнення дієвості кримінального провадження, розгляд даного клопотання необхідно проводити без виклику особи, у володінні якої знаходиться інформація.

Враховуючи наведене, для забезпечення повного, всебічного та неупередженого проведення досудового розслідування, дослідження обставин вчиненого кримінального правопорушення та враховуючи, що вказані вище документи, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що в АДРЕСА_1 , мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати тимчасовий доступ до вказаних речей та документів з можливістю їх вилучення, терміном 30 днів.

У судове засідання слідчий у кримінальному провадженні - заступник начальника СВ Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 не з'явився, однак подав заяву, що клопотання підтримує в повному обсязі, розгляд клопотання просить проводити без його участі.

Оскільки наявні достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, є необхідність розгляду клопотання слідчим суддею, судом без виклику особи у володінні якої вони знаходяться.

Перевіривши додані до клопотання матеріали, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у рамках якого було подано клопотання, та дослідивши докази по даних матеріалах, вважаю, що клопотання підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав:

Клопотання про тимчасовий доступ до документів відповідає вимогам ст. 160 КПК України.

Відповідно до вимог ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх ( здійснити їх виїмку).

Згідно ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно із абз.1 ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Слідчий у кримінальному провадженні довів, що ці документи знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що в АДРЕСА_1 , та мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть сприяти розкриттю вчиненого кримінального правопорушення та можуть бути використані як докази, а іншим способом отримати вказані документи неможливо, слідчий суддя дійшов до висновку про наявність достатніх підстав для надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів (інформації) із можливістю їх вилучення (виїмки).

На підставі викладеного і керуючись ст.132, 159-160, 163-164 КПК України, -

постановив :

Клопотання задоволити.

Надати тимчасовий доступ до речей та документів, що містять охоронювану законом таємницю, та які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що в АДРЕСА_1 , зобов'язавши представників ІНФОРМАЦІЯ_10 надати слідчим слідчого відділення Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 доступ до інформації, яка зберігається в інформаційно-комунікаційній системі - Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та журналу дій (створення, видалення, зміна записів) у реєстрі, вчинених начальником відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_8 - ОСОБА_5 (логін 3404300806), яка і здійснювала зміну даних в реєстрі, щодо ОСОБА_4 , шляхом зняття копії інформації, що міститься в такій електронній інформаційній системі.

Водночас, для забезпечення виконання тимчасового доступу до електронної інформаційної системи, зобов'язати представників ІНФОРМАЦІЯ_10 , надати стороні обвинувачення автоматизоване робоче місце, із відповідними правами доступу, для здійснення тимчасового доступу.

Строк дії ухвали 30 (тридцять) днів з дня її винесення.

Роз'яснити особам, які повинні надати доступ до речей, що відповідно до ч.1 ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів напідставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя