Справа № 740/5155/25
Провадження № 3/740/1535/25
іменем України
26 листопада 2025 року м. Ніжин
Суддя Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області Дударець Д.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Центрального міжрегіонального управління Державної сулужби з питань праці, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який працює на посаді голови Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 27.08.2025 № Ц/ЧН/18464/463/П/ПТ, 27.08.2025 о 15 год 00 хв при проведенні позапланового заходу державного нагляду (контролю) у Вертіївській сільській раді Ніжинського району Чернігівської області за адресою: вулиця Миру, будинок 126, село Вертіївка, Ніжинський район, Чернігівська область виявлено порушення законодавства про працю, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Так, перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 , який перебуває на посаді голови Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області допустив порушення частини першої статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Відповідно до частини першої статті 21 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) трудовий договір є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем - фізичною особою), за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець - фізична особа) зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Укладаючи трудові договори з найманими працівниками, роботодавець набуває всіх зобов'язань перед працівниками пов'язаних з трудовим договором в тому числі і щодо забезпечення своєчасності виплати заробітної плати.
Пунктом 2 Постанови № 268 керівникам органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат.
Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у Положенні про преміювання відповідного органу.
Рішенням тридцять п'ятої сесії сьомого скликання Вертіївської сільської ради від 16.03.2018 затверджено Положення про преміювання та матеріальне стимулювання посадових осіб, службовців і робітників, що виконують функції обслуговування Вертіївської сільської ради (далі - Положення).
Відповідно до п. 3.1 розділу 3 «Показники преміювання та розмір премії» преміювання посадових осіб, службовців і робітників Вертіївської сільської ради здійснюється на підставі всебічного аналізу виконання ними основних обов'язків відповідно до розпорядження сільського голови в межах коштів, передбачених на преміювання. При оцінці особистого внеску посадових осіб, службовців і робітників Вертіївської сільської ради враховується компетентність, ініціативність, складність, якість та оперативність виконання робіт, їх обсяг, проведення творчої, аналітичної роботи, ефективність та продуктивність розробок, прийнятих рішень.
Згідно з п. 3.3 премія нараховується посадовим особам і службовцям Вертіївської сільської ради щомісячно у відсотках до посадового окладу.
Відповідно до п. 3.4 розмір премії кожної посадової особи, службовця і робітника Вертіївської сільської ради визначається в залежності від його особистого внеску в загальні результати діяльності сільської ради.
Згідно з п. 3.7. недотримання показників, визначених у п.3.6. розділу 3 цього Положення, тягне за собою зменшення розміру премії або її позбавлення. Підставою для цього також є: а) прогул (в тому числі, відсутність на роботі більше 3-х годин протягом робочого дня) без поважних причин; б) невиконання або неякісне виконання посадовою особою, службовцем Вертіївської сільської ради обов'язків, передбачених у посадовій інструкції, Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Закону України «Про запобігання корупції»; в) порушення посадовою особою місцевого самоврядування Загальних правил поведінки державного службовця; г) невиконання або неякісне виконання робітником своїх обов'язків передбачених робочою інструкцією; д) притягнення посадових осіб, службовців і робітників Вертіївської сільської ради до дисциплінарної відповідальності чи застосування до нього заходів громадського впливу; е) неналежне утримання робочого місця, порушення правил внутрішнього трудового розпорядку, інструкцій з техніки безпеки, пожежної безпеки та правил санітарії і гігієни; є) нераціональне використання енергоносіїв, витратних матеріалів тощо.
Відповідно до наданих під час позапланового заходу державного нагляду (контролю) розпоряджень Вертіївської сільської ради від 25.02.2025 № 8-п, від 24.06.2025 №25-п, від 24.07.2025 № 30-п «Про преміювання посадових осіб, службовців і робітників, що виконують функції з обслуговування Вертіївської сільської ради» згідно зі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Положення про преміювання та матеріальне стимулювання посадових осіб, службовців і робітників, що виконують функції з обслуговування сільської ради 7 скликання від 16.03.2018, з метою посилення впливу матеріального заохочення та покращення результатів роботи працівників, стимулювання їх праці залежно від ініціативи, особистого вкладу в загальні результати роботи, в межах фонду оплати праці премійовано посадових осіб, службовців, робітників, що виконують функції з обслуговування Вертіївської сільської ради. У розпорядженнях сільського голови на преміювання за лютий, червень, липень 2025 року відсутнє прізвище ОСОБА_2 щодо нарахування вищезазначеної премії.
Документальних підтверджень щодо невиконання чи неякісного виконання посадових обов'язків, передбачених робочою інструкцією, притягнення до дисциплінарної відповідальності, прогулу без поважних причин та інших показників визначених у п. 3.7 Положення щодо начальника відділу освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Вертіївської сільської ради ОСОБА_2 у період лютий, червень, липень 2025 року в ході проведення позапланового контрольного заходу Вертіївською сільською радою не надано.
У письмових поясненнях від 14.08.2025 №03-08/454, наданих у ході позапланового контрольного заходу державного нагляду (контролю) щодо нарахування та виплати премії начальником відділу освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Вертіївської сільської ради ОСОБА_2 спеціаліст I категорії бухгалтерського обліку та звітності ОСОБА_3 щодо нарахування та виплати щомісячної премії начальнику відділу освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Вертіївської сільської ради зазначила, що щомісячні премії нараховуються згідно з розпорядження сільського голови. У січні, березні, квітні, травні 2025 року нараховувалася щомісячна премія 20% від посадового окладу. У розпорядженнях сільського голови на преміювання за лютий, червень, липень 2025 року відсутнє прізвище ОСОБА_2 щодо нарахування.
У письмових поясненнях від 20.08.2025, наданих під час позапланового контрольного заходу державного нагляду (контролю) начальник загального відділу організаційно-кадрової роботи, інформаційної діяльності, цивільного захисту, військового обліку та охорони праці ОСОБА_4 зазначила, що відносно начальника відділу освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Вертіївської сільської ради ОСОБА_2 протягом лютого, червня, липня 2025 року розпоряджень сільського голови щодо застосування дисциплінарних стягнень та про неякісне виконання посадовою особою обов'язків, передбаченій у посадовій інструкції, не було.
У письмових поясненнях, наданих під час позапланового контрольного заходу державного нагляду (контролю) сільським головою Вертіївської сільської ради ОСОБА_1 , серед іншого, зазначено що керівник має право на власний розсуд вирішувати, чи виплачувати премію працівнику, враховуючи фінансовий стан підприємства та виконання працівником своїх обов'язків.
Виходячи з викладеного, начальнику відділу освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Вертіївської сільської ради ОСОБА_2 за період лютий, червень, липень 2025 року невиплачена щомісячна премія, що виплачується понад основну заробітну плату, але є її складовою без документального оформлення підстав для її невиплати передбачених підстав у п.3.7 Положення .
Таким чином, виплата заробітної плати начальнику відділу освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Вертіївської сільської ради ОСОБА_2 за період лютий, червень, липень 2025 не проводилася на умовах, визначених у трудовому договорі, що є порушенням вимог ч. 1 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Також перевіркою встановлено порушення статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Статтею 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачено, що у період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік.
У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв'язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення).
Відповідно до ст. 79 КЗпП України, ст. 10 ЗУ «Про відпустки» черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників. При складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку.
Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.
Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний вести облік відпусток, що надаються працівникам.
Таким чином, роботодавець може відмовити працівнику у наданні щорічної відпустки поза строками, визначеними графіком відпусток, або тривалістю більше 24 календарні дні.
Роботодавець не може відмовити працівникам, які не залучені до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури, у наданні відпусток, надання яких здійснюється в обов'язковому порядку (щорічні відпустки у встановлені графіком строки, працівникам, які мають дітей тощо).
Під час проведення позапланового заходу (контролю) надано графік відпусток на 2025 рік працівників Вертіївської сільської ради. Такий графік затверджений сільським головою та погоджений Радою трудового колективу, протокол засідання від 17.12.2024 № 3 та доведений під особистий підпис працівників. Відповідно до наданого графіку начальнику відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту встановлено 30 календарних днів щорічної основної відпустки та зазначений місяць надання відпустки червень, липень 2025 року.
06.06.2025 начальником відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту ОСОБА_2 подана заява на ім'я сільського голови Вертіївської сільської ради щодо надання щорічної основної відпустки тривалістю 30 календарних днів з 05.07.2025 до 03.08.2025 за пророблений період з 10.08.24 до 09.08.2025. Ця заява зареєстрована в журналі реєстрації заяв особового складу Вертіївської сільської ради вх. №133 від 06.06.2025. Розпорядження щодо надання щорічної основної відпустки згідно поданої заяви відсутнє.
30.06.2025 начальником відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту ОСОБА_2 подана повторна заява на ім'я сільського голови Вертіївської сільської ради щодо надання щорічної основної відпустки тривалістю 30 календарних днів з 10.07.2025 до 08.08.2025 за пророблений період з 10.08.24 до 09.08.2025. Така заява зареєстрована в журналі реєстрації заяв особового складу Вертіївської сільської ради вх. №154 вд 30.06.2025. Також 30.06.2025 написано звернення на ім'я сільського голови Вертіївської сільської ради з проханням повідомити причини у разі відмови у наданні щорічної основної відпустки та виплаті матеріальної допомоги, яке зареєстроване у журналі реєстрації звернень (пропозицій листів, заяв, скарг, громадян особистого та другорядного характеру Вертіївської сільської ради за № С-201/03-12 від 30.06.2025. Розпорядження щодо надання щорічної основної відпуски згідно поданої заяви відсутнє. Також письмове обгрунтування відмови у наданні щорічної основної відпустки начальнику відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту ОСОБА_2 Вертіївською сільською радою не надавалося.
Таким чином, сільським головою Вертіївської сільської ради не надано щорічну основну відпустку згідно з встановленим графіком щорічних відпусток працівників Вертіївської сільської ради на 2025 рік відповідно до поданих заяв від 06.06.2025 та 30.06.2025 начальнику відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту ОСОБА_2 , що є порушенням ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Судові засідання у справі, призначені на 26.09.2025, 17.10.2025, 24.10.2025, були відкладені за клопотаннями ОСОБА_1 у зв'язку з оскарженням 11.09.2025 Вертіївською сільською радою Ніжинського району Чернігівської області припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю № Ц/ЧН/18464/463/П/ПТ від 27.08.2025, який винесено за результатами позапланового заходу державного контролю щодо додержання законодавства у сфері праці Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області в частині додержання вимог законодавства про працю.
У судове засідання 26.11.2025 ОСОБА_1 не з'явився, надіславши до суду заяву про розгляд справи без його участі та повідомив, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.11.2025 за позовом Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області до Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про визнання протиправним та скасування припису№ Ц/ЧН/18464/463/П від 27 серпня 2025 року, яке безпосередньо пов'язане з цією справою, оскаржене до Шостого окружного адміністативного суду і не набуло законної сили.
Проаналізувавши матеріали справи, суддя вважає, що провадження у цій справі підлягає закриттю з підстав закінчення строків накладення адміністративного стягнення з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Тобто, приписами статті 38 КУпАП встановлено строки, після закінчення яких виключається накладення адміністративних стягнень. Відтак закон обмежує можливість притягнення до відовідальністі відповідним строком - трьома місяцями з моменту виявлення правопорушення.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
При цьому п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративне правопорушення, а є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № Ц/ЧН/18464/463/П/ПТ від 27.08.2025 у зазначену дату було виявлено правопорушення, зокрема те, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення 27.08.2025, тобто кінцевий термін накладення адміністративного стягнення сплив 26.11.2025.
Таким чином, положення ч. 1 ст. 247 КУпАП виключають можливість здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , яке включає в себе дослідження доказів на предмет наявності або відсутності складу адміністративного правопорушення, з підстав закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Ураховуючи вищевикладене суддя дійшов висновку про закриття справи про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Керуючись ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247, ст. 284 КУПАП, суддя
постановив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП - закрити, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Дмитро ДУДАРЕЦЬ