16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 3-50-01
Справа №730/1639/25
Провадження № 2-о/730/49/2025
"26" листопада 2025 р. м. Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі головуючого судді - Луговця О.А.
з участю секретаря судового засідання - Чорнухи Н.О.
представника заявника - адвоката Шелудька Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни в порядку окремого провадження справу за заявою Комарівської сільської ради, заінтересована особа - Комунальне підприємство «Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації» Чернігівської обласної ради, про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність, -
Комарівська сільська рада через свого представника адвоката Шелудька Є.В. звернулась до суду з даною заявою, в якій просить визнати безхазяйним нерухоме майно та передати його у комунальну власність Комарівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, а саме:
1.Нежитлову будівлю з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;
2.Нежитлову будівлю, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;
3.Нежитлову будівлю, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;
4.Громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами - будівля пожежної охорони, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Свої вимоги обгрунтовує тим, що в березні 2024 року нею було виявлено дане нерухоме майно, яке має ознаки безхазяйного, рішенням виконкому від 01.08.2024р. цим будівлям присвоєно поштові адреси, рішеннями державного реєстратора від 17.09.2024р. їх взято на облік як безхазяйне майно, з метою виявлення власника 04.10.2024р. у газеті «Ніжинський вісник» зроблене відповідне оголошення щодо цих об'єктів нерухомого майна, але протягом року звернень від можливих власників вказаного майна до сільської ради не надходило. Ці обставини у відповідності до положень ст.335 ЦК України й стали підставою для звернення до суду з метою виконання обов'язків органом місцевого самоврядування щодо набуття безхазяйних нерухомих речей у власність територіальної громади.
Представник Комарівської сільської ради в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав і просив їх задовольнити з вищевказаних підстав. Пояснив, що все зазначене майно було побудовано за часів СРСР коштами місцевих колгоспів, які розпались, а будівлі поступово прийшли в занепад, не підтримувались у належному стані, врешті стали безхазяйними і наразі потребують значного ремонту, на який сільська рада не вправі виділяти бюджетні кошти, доки не оформить за собою юридичний статус власника майна.
Заінтересована особа була належним чином та своєчасно повідомлена про дату, час і місце розгляду справи, що підтверджується довідками про доставку судових документів до електронного кабінету, але своїм процесуальним правом на участь в судовому засіданні не скористалась, надавши клопотання від 13.11.2025р., у якому просить розглядати справу у відсутність їх представника та покладається на розсуд суду.
Заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Згідно з ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.7 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Приписами ст.335 ЦК України регламентовано набуття права власності на безхазяйну річ.
Так, згідно з ч.1, 2ст.335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Встановлення власника майна або безхазяйності речі є однією з обставин, що має юридичне значення, і підлягає доведенню під час ухвалення рішення суду.
Річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки (ст.179 ЦК України).
У ч.1 ст.181 ЦК України визначено, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Режим нерухомої речі може бути поширений законом на повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об'єкти, а також інші речі, права на які підлягають державній реєстрації.
Відповідно до ч.1, 2 ст.182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч.14 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.82-87 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку. Під час розгляду заяви державний реєстратор встановлює наявність (відсутність) державної реєстрації прав на майно, щодо якого подано таку заяву. Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості. Датою та часом взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вважаються дата та час реєстрації відповідної заяви, за результатом розгляду якої державним реєстратором прийнято рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна. За наявності підстав для відмови у взятті на облік безхазяйного нерухомого майна державний реєстратор приймає відповідне рішення, яке повинне містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття, з відповідним обґрунтуванням їх застосування.
Згідно зі ст.327 ЦК України укомунальній власності може бути майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді (ч.1). Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування (ч.2).
За змістом положень ст.10, 25, 26, 29, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Отже, визнання права на нерухому безхазяйну річ та передання її до комунальної власності забезпечують переведення майна з безхазяйного становища до правового режиму. ЦК України передбачена можливість звернення до суду із заявою про передачу у комунальну власність лише нерухомих речей та лише у випадку вчинення всіх, передбачених законодавством дій.
Відтак, Комарівська сільська рада є представницьким органом місцевого самоврядування та органом представницької влади територіальної громади сіл, а також суб'єктом права комунальної власності територіальної громади. Сільська рада, виконавчий комітет від імені та в інтересах територіальної громади сіл відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності територіальної громади. Тому, вона в силу вимог ст.335 ЦК України може звернутися до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, якщо ніхто не заявить про свої права на неї.
Відповідно до ст.333 ЦПК України, суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
У судовому засіданні встановлено, що в березні 2024 року на території населенних пунктів Комарівської територіальної громади виявлено нерухоме майно, яке має ознаки безхазяйного, а саме: 1/ нежитлова будівля з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 ; 2/ нежитлова будівля за адресою: АДРЕСА_1 ; 3/ нежитлова будівля за адресою: АДРЕСА_1 ; 4/ громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами - будівля пожежної охорони за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується відповідними інформаціями старостинських округів Комарівської сільської ради, актами опису майна №1-4 від 06.03.2024р.
Рішенням виконкому Комарівської сільської ради №56 від 01.08.2024р. зазначеним об'єктам нерухомого майна присвоєні відповідні поштові адреси.
Згідно витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна від 17.09.2024р. на підставі заяви уповноваженої особи Комарівської сільської ради рішенням державного реєстратора Лєдяєвої Т.П. від 17.09.2024р. зазначені об'єкти нерухомого майна взяті на облік як безхазяйне нерухоме майно.
Відповідно до довідок КП «Ніжинське МБТІ» №17 від 12.03.2024р., №71, 72, 73 від 25.06.2024р., право власності на вищевказане нерухоме майно станом на 31.12.2012р.не зареєстровано.
За замовленням Комарівської сільської ради ПП «Землемір» та КП «Ніжинське МБТІ» виготовлено технічні паспорти на означені об'єкти нерухомості.
У випуску газети «Ніжинський вісник» №22 (15408) від 04.10.2024р. Комарівською сільською радою опубліковано оголошення про виявлення та взяття на облік вищенаведеного безхазяйного нерухомого майна та поінформовано, що протягом року власникам цього майна необхідно звернутися до сільської ради з підтверджуючими документами про право власності.
Згідно довідок Комарівської сільської ради від 27.10.2025р. до неї запитів по питанню визнання права власності на зазначене нерухоме майно не надходило.
Таким чином, аналізуючи зібрані в справі докази в їх сукупності та встановивши під час розгляду справи, що вищевказані об'єкти, розташовані на території Комарівської територіальної громади, є безхазяйним нерухомим майном, тобто майном, яке не має власника, після взяття їх на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, річний термін минув і жодна фізична або юридична особа про свої права на вказане майно не заявила, Комарівською сільською радою дотримано визначеної чинним законодавством процедури набуття права власності на безхазяйну нерухому річ, а відтак суд висновує про задоволення вимог заявника про передачу безхазяйних нерухомих речей у комунальну власність територіальної громади.
Відповідно до ч.7 ст.294 ЦПК України у справах окремого провадження при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
На підставі викладеного, керуючись ст.179, 181, 182, 327, 328, 335 ЦК України, ст.258-268, 293, 294, 329-333 ЦПК України, суд, -
Заяву Комарівської сільської ради, заінтересована особа - Комунальне підприємство «Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації» Чернігівської обласної ради, про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність - задовольнити повністю.
Передати в комунальну власність Комарівської територіальної громади в особі Комарівської сільської ради наступне безхазяйне нерухоме майно:
1. Нежитлову будівлю з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;
2. Нежитлову будівлю, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;
3. Нежитлову будівлю, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;
4. Громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами - будівля пожежної охорони, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Борзнянського районного суду О.А.Луговець