№522/24452/25, 3/522/8372/25
26.11.2025 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Гаєва Л.В., за участю секретаря Говорової А.М.,
за участю прокурора Муравйова П.Г.,
за участі особи, яка притягається
до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали справи, які надійшли із Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Маріуполя, громадянки України, яка зареєстрована за адресою:
АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , яка працювала на посаді головного державного інспектора Одеського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС в Одеській області, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягалась,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,
01.03.2024 року відповідно до наказу Головного управління ДПС в Одеській області N?472-0 від 01.03.2024 року ОСОБА_1 було призначено на посаду головного державного інспектора Одеського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС в Одеській області та присвоєно 5 ранг державного службовця в межах категорії «В».
01.04.2024 року відповідно до наказу Головного управління ДПС в Одеській області N?534-0 від 28.03.2024 року ОСОБА_1 було звільнено з посади головного державного інспектора Одеського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС в
Одеській області.
Головний державний інспектор Одеського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС в Одеській області ОСОБА_1 , будучи суб?єктом декларування та суб?єктом на яку поширюється дія Закону відповідно п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону та Примітки до ст.172-6 КУпАП, зобов?язана виконувати вимоги Закону, в тому числі визначені ч.2 ст.45 вказаного Закону України «Про запобігання корупції» в частині обов'язку подати декларацію при припиненні діяльності та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно до цього Закону.
Таким чином головний державний інспектор Одеського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС в Одеській області Ахрєменко Т.В., як особа, яка припиняє 01.04.2024 року діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, була зобов?язана подати декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, до 00 годин 00 хвилин 01.05.2024 року.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб?єктом декларування, яка повинна бути обізнана щодо обов?язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», подала відповідну декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, лише 08.11.2024 р. о 17 год. 49 хв., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 перебуваючи на посаді головного державного інспектора Одеського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС в Одеській області не виконала вимоги п.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», тобто місцем вчинення правопорушення є - Головне управління ДПС в Одеській області, яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Семінарська, 5.
Датою і часом вчинення правопорушення, пов?язаного з корупцією ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної подачі декларації особи, яка припиняє діяльність пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, тобто 08.11.2024 р. о 17 годині 49 хвилин.
Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією є дата завершення збору доказів, встановлення особою, уповноваженою складання протоколу про адміністративне правопорушення, фактичних даних для висновку про наявність в діях особи вини у вчиненні правопорушення, встановлення складу адміністративного правопорушення та складання протоколу за участю особи - ОСОБА_1 , а саме 5.11.2025 року.
Прокурор Муравйов П.Г. у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та призначити їй стягнення штраф у мінімальному розмірі.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судовому засіданні визнала вину у скоєнні адміністративного правопорушення.
Вислухавши думку учасників судового провадження, дослідивши надані матеріали, суд приходить до наступного.
Згідно частини першої, пункту 1, підпункту «в» ст. 3 Закону, суб?єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону - є державні службовці.
Згідно пункту 3 частини 2 статті 6 Закону України «Про державну службу», інші посади державної служби, не віднесені до категорії «А» і «Б» віднесено до посад категорії «В» державної служби.
Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України «Про державну службу», посадова особа державної служби - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов?язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Згідно п.9 ст.8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов?язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Згідно ст.1 Закону, державний орган - орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб'єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.
У відповідності до п.15 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», суб?єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"'г" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"'" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого
самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
12.10.2023 року набрав чинності Закон України N? 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов?язок подання декларацій суб?єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до Роз?яснення Національного агентства з питань запобігання корупції N?4 від 13.11.2023 року «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного фонду» визначено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були
подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду.
Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «г» п. 2 ч. 1 ст.3 Закону, у тому числі перебування на посадах.зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «г» п. 2 ч. 1 ст.3 Закону.
Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Частина перша статті 241-1 КЗпП України «Обчислення строків, передбачених цим Кодексом» визначає, що строки виникнення і припинення трудових прав та обов?язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями. Частина п?ята вказаної статті встановлює, що коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.
Таким чином, строком перебування особи в часі як такої що «припиняє діяльність», зазначеного в абзаці першому ч.2 ст.45 Закону, є останній день перебування працівника в трудових правах та обов?язках визначених у наказі про звільнення, а з наступного дня особа вважається звільненою, тобто такою що припинила трудові права та обов?язки.
Також, згідно відповіді на запит за підписом керівника управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства з питань запобігання корупції А. Ковтуненко (вихідний N? 71-03/4127/20 від 06.02.2020 року), зазначено, що усі документи, які суб?єкт декларування подав до інформаційно - телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - /ТС Реєстр), зберігаються в ІС Реєстр й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічній частині ITC Реєстр відповідно до цього Порядку:Дата в публічній частині ІТС Реєстру відповідає фактичній даті подания документів суб?єктами декларування.
Згідно листа за підписом Голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 (вихідний N? 44-01/8418/19 від 06.02.2019 року), Закон не передбачає затвердження Національним агентством обтрунтованого висновку або повідомленні із встановленим фактом порушення вимог фінансового контролю у разі виявлення адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією, за частинами першою, другою статті 172-6 КУпАП.
Згідно із ч.1 ст.172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 припиняючи з 01.04.2024 року діяльність на посаді головного державного інспектора Одеського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС в Одеській області, будучи державним службовцем 9 рангу категорії «В» та суб?єктом декларування відповідно до п.п.«в» п.1 ч. 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб?єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 08.11.2024 року, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги абз.1 ч.2 ст. 45 Закону, та вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Суд вважає, що винність ОСОБА_1 у скоєнні указаного адміністративного правопорушення підтверджується:
- 01.03.2024 року відповідно до наказу Головного управління ДПС в Одеській області N?472-0 від 01.03.2024 року ОСОБА_1 було призначено на посаду головного державного інспектора Одеського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС в Одеській області та присвоєно 5 ранг державного службовця в межах категорії «В»,
- 01.04.2024 року відповідно до наказу Головного управління ДПС в Одеській області N?534-0 від 28.03.2024 року ОСОБА_1 було звільнено з посади головного державного інспектора Одеського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС в
Одеській області,
- Протоколом про адміністративне правопорушення №898 від 5.11.2025 року.
Обставини, що пом'якшують відповідальність, суд враховує те, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягалась, щиро розкаялась у вчиненні адміністративного правопорушення.
Обставини, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , згідно ст.35 КУпАП, відсутні.
Під час розгляду адміністративної справи судом не було встановлено поважних причин, які свідчать про те, що ОСОБА_1 не мала можливості своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, так як у неї було достатньо часу для подачі указаної декларації, у справі відсутні відомості про будь - які стихійні лиха у цей період, та вона не перебувала на лікарняному.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП в суді доведена, та підтверджується вище зазначеними доказами.
Із урахуванням вище указаного, при визначенні виду адміністративного стягнення, що підлягає накладенню на правопорушника, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, суд вважає за необхідне застосувати по відношенню до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП у вигляді мінімального штрафу в дохід держави України.
Керуючись ст.ст.40-1, 221, 283, п.1 ч.1 ст.284 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 /вісімсот п'ятдесят/ грн. на користь держави України.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп. на користь держави України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Гаєва Л.В.