Справа №461/9288/25
Провадження №3/461/3253/25
25 листопада 2025 року м. Львів
Суддя Галицького районного суду м. Львова Романюк В.Ф., з участю представника митниці Лубоцького Б., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Львівської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце роботи - не працює, місце проживання - АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер невідомий,
за ч. 3 ст. 471 Митного Кодексу України, -
23.10.2025 року о 18 год. 47 хв. громадянка ОСОБА_1 прямувала з Республіки Польща в Україну через піший перехід МАПП «Шегині» Львівської митниці, обравши формою проходження митного контролю смугу митного контролю - «зелений коридор». При здійсненні митного контролю вказаної особи виникла підозра щодо наявності в неї товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню та оподаткуванню. ОСОБА_1 було проведено до спеціально відведеного місця для проведення огляду ручної поклажі, де під час проведення огляду її ручної поклажі було виявлено незаявлений та непред'явлений до митного контролю, без ознак приховування - товар, а саме: цигарки “PARAMOUNT GOLD 20» у 200 пачках по 20 шт. цигарок, без марок акцизного збору - всього 4000 шт.; цигарки “PARKER & SIMPSON SSL-LINE BLUE» у 200 пачках по 20 шт. цигарок, без марок акцизного збору - всього 4000 шт. Загальна кількість предметів правопорушення становить 400 пачок - 8000 штук цигарок.
Відповідно до ч. 2 ст. 366 Митного кодексу України канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
У відповідності до ч. 4 ст. 366 Митного кодексу України громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Відповідно до ч. 5 ст. 366 Митного кодексу України початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор"), є декларуванням шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Також, ч. 6 ст. 366 Митного кодексу України встановлено, що громадяни, які проходять (проїжджають транспортними засобами особистого користування) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язку дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України та від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених цим Кодексом.
Положення ст. 374 Митного кодексу України визначають, що товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
Згідно з ч. 1 ст. 378 Митного кодексу України пропуск на митну територію України товарів, що класифікуються в 1-24 групах УКТ ЗЕД та ввозяться громадянами для вільного обігу, в будь-яких обсягах не дозволяється.
У відповідності ст. 370 МК України виявлені сигарети, не включені до переліку товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей громадян. У відповідності п. 2 ст. 371 МК України «Товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро та на які законом встановлено вивізне мито та/або якщо відповідно до закону державними органами видаються документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, із сплатою у випадках, визначених законами України, вивізного мита та з поданням відповідних документів, виданих державними органами».
Згідно ст. 15 Закону України №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Імпорт, експорт алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності без наявності ліцензії».
Громадянкою України ОСОБА_1 не було надано будь яких документів на підтвердження того, що вона є суб'єктом господарювання, що здійснює виготовлення, продаж, експорт чи імпорт тютюнових виробів.
Таким чином громадянка ОСОБА_1 вчинила недекларування товарів, що підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо ввезення на територію України.
У наданому письмовому поясненні громадянка ОСОБА_1 повідомила що сумки із незадекларованими цигарками її попросила перенести через митний кордон невідома їй громадянка.
Предмети правопорушення, на підставі ст. 511 МК України, тимчасово вилучені та передані на склад Львівської митниці.
Згідно висновку №1420003400-0990 від 06.11.2025 Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Державної митної служби України загальна вартість вилучених предметів в справі про порушення митних правил №1547/UA209000/2025, становить 55800 гривень, 00 коп.
Таким чином, громадянка ОСОБА_1 вчинила дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товарів, що підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, які переміщуються громадянами.
Зазначені дії мають ознаки правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала повністю. Просила суд суворо не карати.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Факт митного правопорушення підтверджується даними, що містяться в протоколі про порушення митних правил №1547/UA209000/2025 від 23.10.2025 р., а також іншими матеріалами справи, які знаходяться у об?єктивному взаємозв?язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.
Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 в скоєні митного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, а саме: недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами тягне за собою накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких товарів або без такої.
Обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Вирішуючи питання призначення виду стягнення за порушення митних правил, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, обставин справи, суд приходить висновку, що до ОСОБА_1 необхідно застосувати стягнення у виді штрафу в межах, встановлених санкцією ч. 3 ст. 471 МК України без конфіскації товару.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути в користь ДСА України судовий збір у розмірі 605,60 грн., а на користь Львівської митниці Державної митної служби України - витрати на зберігання товару у сумі 113 грн.
Керуючись ст. 471 МК України, ст. ст. 40-1, 283 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суд -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп.
Вилучений, відповідно до протоколу про порушення митних правил №1547/UA209000/2025 від 23.10.2025 р. товар, а саме: - цигарки “PARAMOUNT GOLD 20» у 200 пачках по 20 шт. цигарок, без марок акцизного збору - всього 4000 шт.; цигарки “PARKER & SIMPSON SSL-LINE BLUE» у 200 пачках по 20 шт. цигарок, без марок акцизного збору - всього 4000 шт. Загальна кількість предметів правопорушення становить 400 пачок - 8000 штук цигарок - конфіскувати в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівської митниці Державної митної служби України витрати за зберігання товару на складі митниці у сумі 113 грн.
Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова, особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, митним органом, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.Ф. Романюк