Справа № 950/2305/25
Номер провадження 2/950/829/25
25 листопада 2025 року Лебединський районний суд Сумської області
в складі: головуючого судді - Стеценка В. А.,
за участю секретаря судового засідання - Радковської О.В.
розглянувши в судовому засіданні, в залі суду, цивільну справу за позовом Акціонерного товариства "Універсал Банк" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості;
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення заборгованості, мотивуючи позовні вимоги тим, що в жовтні 2017 року банк запустив новий проект monobank, в рамках якого відкриваються поточні рахунки клієнтам (фізичним особам), спеціальним платіжним засобом яких є платіжні картки monobank. Після перевірки кредитної історії на платіжних картках monobank за заявою клієнтів встановлюється кредитний ліміт. Особливістю даного проекту є те, що банківське обслуговування здійснюється дистанційно, без відділень. Разом із встановленням на платіжній картці кредитного ліміту надається послуга переведення витрати у розстрочку. За рахунок здійснення зазначеної операції стає доступним попередньо використаний кредитний ліміт.
Умови обслуговування рахунків фізичної особи в АТ «Універсал Банк» опубліковані на офіційному сайті банку та постійно доступні для ознайомлення за посиланням https://www.monobank.ua/terms.
18.01.2019 року відповідач ОСОБА_1 звернувся до банку з метою отримання банківських послуг, у зв'язку з чим підписав анкету-заяву до договору про надання банківських послуг від 18.01.2019 року. Положеннями анкети-заяви визначено, що анкета-заява разом з умовами, тарифами, таблицею обчислення вартості кредиту та паспортом споживчого кредиту складає договір про надання банківських послуг. Відповідач підтвердив, що ознайомився та отримав примірники у мобільному додатку вказаних документів, що складають договір та зобов'язався виконувати його умови. На підставі укладеного договору відповідач отримав кредит в розмірі 21 000 грн. у вигляді встановленого кредитного ліміту на поточний рахунок, спеціальним платіжним засобом якого є платіжна картка.
Позивач зазначає, посилаючись на вимоги чинного законодавства, що у зв'язку з порушенням відповідачем ОСОБА_1 взятих на себе кредитних зобов'язань, станом на 04.06.2025 року утворилася заборгованість за наданим кредитом, що становить 25 724 грн. 44 коп.
На підставі вищевикладеного, позивач просив стягнути на його користь з відповідача вищезазначену заборгованість та витрати на сплату судового збору.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, в наданій суду заяві просив розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечив.
Відповідач у судове засідання теж не з'явився, хоча про час, дату та місце розгляду справи був сповіщений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З розрахунку, пояснення, руху коштів, довідок (а.с. 6-35), досліджених в судовому засіданні вбачається, що станом на 04.06.2025 року банк нарахував заборгованість за договором про надання банківських послуг від 18.01.2019 року в сумі 25 724 грн. 44 коп., в тому числі: заборгованість за наданим кредитом (тілом кредита), в сумі 25 724 грн. 44 коп.
З анкети-заяви, умов і правил обслуговування в АТ «Універсал Банк» (а.с. 36-48), досліджених в судовому засіданні, вбачається, що 18.01.2019 року відповідач оформив заявку на отримання кредиту на умовах запропонованих позивачем.
З паспорта, картки (а.с. 49-51), досліджених в судовому засіданні, вбачається, що відповідачем є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
З ліцензії, виписки, статуту (а.с. 57-60), досліджених в судовому засіданні вбачається, що ПАТ «Універсал Банк» (АТ «Універсал Банк») 20.01.1994 року внесений до державного реєстру банків та має право надання банківських послуг, визначених ч. 3 ст. 47 Закону України «Про банки і Банківську діяльність».
З платіжного доручення (а.с. 63), дослідженого в судовому засіданні вбачається, що при поданні позовної заяви позивачем сплачено судовий збір в сумі 3 028 грн. 00 коп.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований, між сторонами склалися цивільні правовідносини, позовні вимоги пов'язані з спорами, що виникають із кредитних договорів і підлягають до задоволення, так як в судовому засіданні було встановлено, що відповідно до укладеного договору про надання банківських послуг «Monobank» від 18.01.2019 року відповідач отримав кредит у розмірі 21 000 грн. 00 коп. у вигляді встановленого кредитного ліміту на поточний рахунок, спеціальним платіжним засобом якого є платіжна картка. Згідно з цим договором позичальник зобов'язаний щомісячно здійснювати погашення мінімального платежу та відсотків за користування кредитним лімітом.
Проте, відповідач не виконав свої обов'язки належним чином і станом на 04.06.2025 року банк нарахував заборгованість за договором про надання банківських послуг від 18.01.2019 року в сумі 25 724 грн. 44 коп.
Вказані обставини стверджуються матеріалами справи та не були оспорені в судовому засіданні.
Згідно вимог ст. 280 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Згідно ст. ст. 526, 530, 549-552, 1050, 1054 ЦК України зобов'язання повинно виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України. Неустойка (штраф, пеня) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Суд враховує те, що відповідач бувналежним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, але від нього не надійшло повідомлення про причини неявки, заяви про розгляд справи за його відсутності чи про відкладення її розгляду.
Крім цього, суд приймає до уваги те, що представник позивача не заперечує проти ухвалення рішення у відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказів.
Суд бере до уваги, що згідно з вимогами ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюються на засадах змагальності сторін і кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень та вважає, що в судовому засіданні позивачем було доведено, щовідповідач не виконав своїх зобов'язань за кредитним договором і станом на 04.06.2025 року йому нараховано заборгованість за наданим кредитом (тілом кредита), що становить в сумі 25 724 грн. 44 коп., а відповідачем не було доведено того, що заборгованість сплачена чи, що існують обставини, які виключають необхідність сплати боргу.
Тому суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги про стягнення заборгованості по сплаті кредиту повністю і стягнути з відповідача заборгованість по кредитному договору виходячи з розрахунків наданих позивачем.
В частині стягнення судових витрат суд вважає необхідним вимоги позивача задовольнити в силу ст. 141 ЦПК України.
На підставі вище наведеного, керуючись ст.ст. 2-5, 76-80, 258-259, 263-265, 280-282 ЦПК України, ст.ст. 526, 527, 530, 549-552, 1050, 1054 ЦК України;
Позов Акціонерного товариства "Універсал Банк" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовільнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Акціонерного Товариства «Універсал Банк» (04082, м. Київ вул. Автозаводська, 54/19, ЄДРПОУ 21133352) заборгованість за договором про надання банківських послуг «Monobank» від 18.01.2019 року станом на 04.06.2025 року в сумі 25 724 грн. 44 коп.
Стягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Акціонерного Товариства «Універсал Банк» (04082, м. Київ вул. Автозаводська, 54/19, ЄДРПОУ 21133352) витрати на оплату судового збору у розмірі 3 028 грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його оголошення.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Суддя Володимир СТЕЦЕНКО