490/9656/25
нп 1-кс/490/4611/2025
26.11.2025
Центральний районний суд м. Миколаєва
Справа № 490/9656/25
про здійснення спеціального досудового розслідування
25 листопада 2025 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві клопотання слідчого СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 , погодженого прокурором, про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025230000000485 від 13.11.2025за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України,
Слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся з клопотанням до слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва в порядку ст.297-2 КПК України про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025230000000485 від 13.11.2025 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Клопотання мотивує тим, що громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та спосіб, але не пізніше серпня 2022 року з метою реалізації злочинного задуму представників окупаційної адміністрації держави-агресора, діючи з прямим умислом та усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, переслідуючи мету заподіяння шкоди незалежності та суверенітету держави України, діючи всупереч норм міжнародного гуманітарного права, Конституції України, Закону України «Про національну безпеку України» посягаючи на суспільні відносини у сфері національної та інформаційної безпеки України, діючи з мотивів утвердження окупаційного режиму держави-агресора на тимчасово окупованій території Херсонської області, на виконання незаконного рішення незаконного органу влади так званого «Департамента образования и науки Херсонсокй области», добровільно, без будь-якого примусу до неї з боку представників держави-агресора, обійняла так звану посаду «заместителя директора по учебно-воспитательнойработе ГБОУ Херсонской области «Физико-технический лицей города Херсона».
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , перебуваючи на території тимчасово-окупованого м. Херсон Херсонської області, знаходячись в офіційній групі вчителів «Херсонського фізико-технічного ліцею ХМР» «Профспілка ФТЛ», у період липня-серпня 2022 року (більш точний час органом досудового розслідування не встановлений), від власного імені надіслала містке повідомлення, в якому підтримала рішення окупаційної адміністрації держави-агресора щодо створення «ГБОУ Херсонскойобласти «Физико-техническийлицейгорода Херсона», наголошувала на необхідності співпраці інших вчителів з окупаційною адміністрацією шляхом звернення до російських банків, медичних установ, інтернет провайдерів, зміні громадянства України на громадянство держави-агресора, а також з метою підтримки рішення окупаційної адміністрації держави-агресора, спрямованої на впровадження стандартів РФ в освітньому навчальному закладі, де вона обіймала посаду, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання, перебуваючи за адресою: Херсонська область, м. Херсон, вул. Залаегерсег, 39, підтримала інтеграцію навчального закладу в освітню систему російської федерації та впровадження стандартів освіти держави-агресора.
Крім того, як зазначається органом досудового розслідування, ОСОБА_6 з метою досягнення позитивного результату у своїй протиправній діяльності, спрямованій на підтримку дій та рішень окупаційної адміністрації держави-агресора, у вищевказаній групі повідомляла працівникам ліцею, що якщо останні залишаться в м. Херсон Херсонської області, у них завжди буде можливість повернутися на роботу до незаконно створеного нового навчального закладу освіти ГБОУ Херсонскойобласти «Физико-техническийлицейгорода Херсона», зберігаючи та розвиваючи його, тим самим виконуючи вимогу з метою забезпечення належної реалізації рішень окупаційної адміністрації держави-агресора, що висувалася від так званої «ВГА Херсонської області», щодо запуску роботи вказаного навчального закладу при окупаційній адміністрації держави-агресора з 1 вересня 2022/2023 навчального року.
У подальшому, з метою забезпечення виконання рішення окупаційної адміністрації щодо інтеграції вищевказаного навчального закладу в систему незаконно створених окупаційною адміністрацією закладів освіти, ОСОБА_6 , в якості т.зв. «заместителя директора по учебно-воспитательнойработе ГБОУ Херсонскойобласти «Физико-техническийлицейгорода Херсона», займалася пошуком кадрів з педагогічною освітою до новоствореного освітнього навчального закладу, де навчання буде відбуватись за російським стандартом освіти, з використанням російської мови як офіційної, шляхом пропонування написання заяв про прийняття на роботу до відповідного «ГБОУ» при окупаційній адміністрації держави-агресора, проведенням педагогічних нарад із закликами співпрацювати з окупаційною владою, згодом напряму переходячи до шантажу та погроз, а також робила наголос на підвищеній заробітній платі та відкрито висловлювала власну позитивну позицію щодо початку збройної агресії РФ.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , на виконання покладених на неї обов'язків, з метою реалізації рішення окупаційної адміністрації «Об утверждении Положения о системе оплаты труда работников государственных бюджетных образовательных организаций (учреждений) г. Херсона и Херсонской области», затвердженого «Постановлением Совета министров - правительства ВГА Херсонской области» № 37-кк від 20.09.2022, вживала заходів по забезпеченню виконання відповідного рішення по виплаті заробітної плати працівникам новоствореного навчального закладу в грошових одиницях РФ (рублях).
Таким чином, ОСОБА_6 , перебуваючи на території тимчасово окупованого військами держави-агресора м. Херсон Херсонської області, в умовах воєнного стану, у період з серпня 2022 року по листопад 2022 року (більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено), з метою завдання шкоди національній безпеці України, а також її національним інтересам у сфері освіти, в порушення норм чинного законодавства України, а саме Закону України «Про національну безпеку України», підтримувала та реалізовувала незаконні рішення т.зв. «ВГА Херсонскойобласти», «департаментаобразования и науки ВГА Херсонскойобласти» та «министерстваобразования и науки Херсонскойобласти», тобто окупаційної адміністрації держави-агресора РФ шляхом добровільного зайняття посади пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно господарських функцій у незаконно створеному закладі освіти на тимчасово окупованій території, а саме «ГосударственноебюджетноеобразовательноеучреждениеХерсонскойобласти «Физико-техническийлицейгорода Херсона», створеному незаконним органом влади «ВГА Херсонскойобласти» на базі Херсонського фізико-технічного ліцею ХМР, код ЄДРПОУ: 24114760, юридична адреса: Херсонська область, м. Херсон, вул. Залаегерсег, 39, на якій вчиняла активні дії щодо інтеграції «навчального закладу», обіймаючи посаду заступника директора з навчально-виховної роботи, в освітню систему РФ, зокрема:
- вжила заходів по прийому педагогів, які погодились співпрацювати з державою-агресором та виконувати їх протиправні вимоги, які суперечать міжнародному праву;
- забезпечувала виконання вказівки окупаційної влади та свого керівництва щодо оплати праці відповідних працівників у грошових одиницях держави-агресора (рублях);
- здійснювала агітацію щодо набору працівників до даного навчального закладу, під час особистих бесід із працівниками освітніх закладів, наполягала на співпраці із окупаційною владою та роботі у новоствореному окупаційною владою навчальному закладі за стандартами освіти РФ;
- забезпечувала ведення всієї навчальної та адміністративної документації виключно російською мовою, впроваджуючи роботу закладу на виконання рішень окупаційної адміністрації;
- вживала заходи до примусового залучення працівників до закладу освіти, у тому числі шляхом погроз і шантажу, а також обіцянками підвищеної заробітної плати та кращого життя під окупаційною адміністрацією держави-агресора.
Обґрунтовуючи необхідність здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025230000000485 від 13.11.2025, прокурор зазначає про те, що підозра ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України обґрунтовується сукупністю зібраних в ході розслідування доказів.
Враховуючи, що в рамках кримінального провадження №22022230000000301,04.11.2025 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, а також те, що вона умисно та безпідставно ухиляється від органів слідства, тобто переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності на тимчасово окупованій території України.
13.11.2025 постановою прокурора відомості стосовно підозрюваної ОСОБА_6 виділено в кримінальне провадження № 22025230000000485.
А тому слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся до слідчого судді з клопотанням про проведення спеціального досудового розслідування, яке просить задовольнити.
В судовому засіданні прокурор подане клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, передбачених в ньому. Додатково наголосив на тому, що у зв'язку із обґрунтованістю пред'явленої ОСОБА_6 підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, а також доказового підтвердження перебування підозрюваної ОСОБА_6 на тимчасово окупованій території, та переховування останньої від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, наявні підстави для здійснення спеціального досудового розслідування (inabsentia).
Захисник в судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання.
У зв'язку із перебуванням підозрюваної ОСОБА_6 на тимчасово окупованій території, слідчий суддя розглядає клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування за відсутності підозрюваної.
Заслухавши пояснення прокурора та враховуючи думку захисника, дослідивши та перевіривши надані матеріали клопотання, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Крім того, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
З долучених до матеріалів клопотання письмових документів, слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом УСБУ в Херсонській області проводилося досудове розслідування у кримінальному провадженні №22022230000000301.
04.11.2025 в рамках кримінального провадження №22022230000000301 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, та здійснено виклики, у відповідності до вимог статей 111, 112, ч. 8 ст. 135, 278 КПК України, про що опубліковано в газеті КМУ «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора України.
13.11.2025 постановою прокурора відомості стосовно підозрюваної ОСОБА_6 виділено в кримінальне провадження № 22025230000000485.
На виконання вимог положень ч.2 ст.297-4 КПК Українислідчим суддею встановлено, що надані стороною обвинувачення кримінального провадження докази свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Зокрема, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні нею вказаних кримінальних правопорушень підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 30.05.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 14.06.2023; протоколом пред'явлення особи до впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_8 від 14.06.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 22.07.2023; протоколом пред'явлення особи до впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_9 від 22.07.2023; протоколом огляду від 08.10.2023 сайту ЕГРЮЛ за посиланням https://egrul.nalog.ru/index.html, де наявні дані про реєстрацію так званого навчального закладу «ГБОУ Херсонскойобласти «Физико-техническийлицейгорода Херсона»; висновком судової почеркознавчої експертизи від 30.06.2025 за № СЕ-19/115-25/10550-ПЧ, та іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
У відповідності до положень ч.1 ст.297-4 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та/або уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся.
Аналізуючи на предмет доказового підтвердження та оцінюючи посилання прокурора щодо переховування підозрюваної ОСОБА_6 від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, як однієї із обов'язкових підстав для прийняття слідчим суддею рішення про спеціальне досудове розслідування, то слідчий суддя з урахуванням представлених стороною обвинувачення доказів, які долучені до матеріалів клопотання, та наданих слідчим в судовому засіданні пояснень, вважає обґрунтовано доведеними та доказово підтвердженими наявність зазначених обставин.
Зокрема, факт переховування підозрюваної ОСОБА_6 від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності підтверджується наступним. Так, будучи викликаною для вручення підозри, допиту в якості підозрюваної, ОСОБА_6 у призначений час та місце без поважних причин не з'явилась і про причини своєї неявки не повідомила. Повістки про виклик опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр», на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та надіслані захиснику підозрюваної.
Згідно оперативної інформації, підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів слідства та перебуває на території тимчасово окупованого Генічеського району, Херсонської області.
Оскільки підозрювана ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території, а також переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, в порядку ч.6 ст.193 КПК України винесено постанову від 13.11.2025 про оголошення ОСОБА_6 в розшук.
13.11.2025 постановою слідчого підозрювану ОСОБА_6 оголошено в міжнародний розшук.
У зв'язку із чим останній, в порядку ч.6 ст.193 КПК України, ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 25.11.2025 року обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Зважаючи на те, що представлені прокурором матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_6 умисно переховується від слідства та суду на території країни-агресора та тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності за вчинення нею кримінального правопорушення, передбаченогоч. 1 ст. 111-2 КК України, так як притягнути її до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо, а тому слідчий суддя приходить до висновку про наявність правових підстав для здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні.
Керуючись вимогами статей 297-1, 297-2,297-3,297-4,297-5,309 КПК України,-
Клопотання - задовольнити.
Здійснювати спеціальне досудове розслідування у кримінальному провадженні №22025230000000485 від 13.11.2025 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
У відповідності до положень ч.6 ст. 297-4 КПК України, відомості щодо підозрюваного, стосовно якого слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, невідкладно, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань і опублікувати в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Копію ухвали вручити учасникам провадження.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1