Рішення від 25.11.2025 по справі 147/2188/25

Справа № 147/2188/25

Провадження № 2-о/147/58/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 року с-ще Тростянець

Тростянецький районний суд Вінницької області у складі:

головуючого судді Мудрак А.М.,

із участю секретаря Чудак Г.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Тростянецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження особи на окупованій території,

ВСТАНОВИВ:

24 листопада 2025 року представник заявника Зінькова І.В. звернулась до суду в інтересах ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту народження особи на окупованій території, в якій просила встановити: 1/ факт народження дитини жіночої статі на ім'я ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ Луганської області, Україна, матір'ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, уродженка м. Луганськ Луганської області, Україна РНОКПП НОМЕР_1 , батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, уродженець м. Костянтинівка Донецької області, Україна, РНОКПП НОМЕР_2 ; 2/ факт народження дитини жіночої статі на ім'я ОСОБА_4 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ Луганської області, Україна, матір'ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, уродженка м. Луганськ Луганської області, Україна РНОКПП НОМЕР_1 , батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, уродженець м. Костянтинівка Донецької області, Україна, РНОКПП НОМЕР_2 . Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебувають у шлюбі, який зареєстровано на тимчасово окупованій території Жовтневим відділом реєстрації актів цивільного стану Луганського міського управління Міністерства юстиції від 25.12.2019. ОСОБА_1 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області в місті Луганськ, ІНФОРМАЦІЯ_1 народила двох дітей жіночої статі. На підтвердження факту народження дітей ІНФОРМАЦІЯ_4 видані Луганською республіканською клінічною лікарнею медичні свідоцтва про народження де вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 народила двійню дівчат доношених на 32 тижні вагітності.

Оскільки видані незаконними органами, що функціонують на території м. Луганськ, свідоцтва не засвідчують у встановленому порядку факт народження дітей (прізвища, ім'я по батькові, дати народження, місця народження), родинних зв'язків між дітьми та батьками. Це створює перешкоди у реалізації батьківських прав і у подальшому реалізації правового статус громадянина України новонародженою дитиною (отримання відповідних соціальних послуг, виплат).

За таких обставин, зметою захисту законних прав та інтересів як дитини, так і її батьків, заявник просить ухвалити рішення, яким його заяву задовольнити.

Ухвалою судді Тростянецького районного суду Вінницької області від 24.11.2025 прийнято заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено судове засідання.

Заявник в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином. Заяв чи клопотань на адресу суду не надходило.

Представник заявника в судове засідання не з'явилася, 25.11.2025 через систему «Електронний суд» подала заяву, в якій просила заявлені вимоги задовольнити та здійснювати розгляд справи без її участі та участі заявника.

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату та час розгляду справи.

Представник заінтересованої особи Тростянецького відділу ДРАЦС у Гайсинському районі в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Заяв чи клопотань на адресу суду не надходило.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, дійшов до наступного висновку.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

За правилами п. 7 ч. 1 ст. 315, ст. 317 ЦПК України суд може встановити, зокрема факт народження фізичної особи тоді, коли має місце неможливість реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження і коли цей факт всупереч чинному правовому порядку України посвідчується документом, який виданий будь-яким органом, посадовою чи службовою особою на тимчасово окупованій території які створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Такий факт суд може встановити за заявою про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Це законодавче положення відображає вже сформульовані в практиці Міжнародного суду ООН так звані «намібійські винятки», згідно з якими, якщо невизнання документів, виданих окупаційною владою, веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян, такі документи повинні визнаватися.

Тому, виключно для запобігання таким порушенням прав та свобод людини і громадянина судом може бути застосовано вищенаведені положення ЦПК України.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Луганськ, є громадянкою України, про що свідчить копія паспорта серії НОМЕР_3 виданого 09.04.2014 Жовтневим РВ у м Луганську.

Заінтересована особа ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Костянтинівка Донецької області, є громадянином України, про що свідчить копія паспорта серії НОМЕР_4 виданого Костянтинівським РВ УМВС України в Донецькій області 27.11.2003.

З долученого до матеріалів справи свідоцтва про шлюб НОМЕР_5 виданого 25.12.2019 так званим Жовтневим відділом РАГС Луганського міського управління юстиції, вбачається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зареєстрували шлюб 25.12.2019.

ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України в місті Луганськ у ОСОБА_2 та ОСОБА_1 народилась дитина - дочка ОСОБА_3 , що зокрема зафіксовано свідоцтвом про народження, виданим на тимчасово окупованій території України 15.09.2020 серія НОМЕР_6 , так званим відділом ЗАГС ленінського міського управління юстиції. Батьками дитини записані ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Також, ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України в місті Луганськ у ОСОБА_2 та ОСОБА_1 народилась дитина - дочка ОСОБА_4 , що зокрема зафіксовано свідоцтвом про народження, виданим на тимчасово окупованій території України 15.09.2020 серія НОМЕР_7 , так званим відділом ЗАГС ленінського міського управління юстиції. Батьками дитини записані ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Факт народження ІНФОРМАЦІЯ_5 у ОСОБА_1 двох дітей жіночої статі, також підтверджується медичними документами, а саме: копіями відомостей пологового будинку від 15.09.2020, медичними свідоцтвами про народження виданими клінічною лікарнею м. Луганськ.

У своїй заяві заявник ОСОБА_1 посилається на те, що отримані свідоцтва про народження дітей, які народилися на території, яка офіційно віднесена до переліку населених пунктів, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають в тимчасовій окупації та є тимчасово окупованою за допомогою збройних формувань російської федерації, є недійсними на території України, а відомості про народження особи не внесені до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Згідно з ч.1 ст. 2 та ч.1 ст. 4 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.

У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.

Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини.

За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до положень ч.2 ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є, серед іншого, акти цивільного стану про народження фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, народження фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Як зазначено в ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Стаття 4 цього Закону передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.

Частинами 2, 3 та 4 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.

Таким чином, документи, що підтверджують факт народження особи на тимчасово окупованій території України, видані органами окупаційної влади підтверджують факт народження, однак, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації народження особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України.

Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про народження, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.

Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Згідно з ст. 1-1 ч. 1 п. 7, ст. 3 ч. ч. 1, 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території Україні» тимчасово окупована російською федерацією територія України - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації, а саме: сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях; внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих російською федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України; інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку; надра під територіями, зазначеними у пунктах 1, 2 і 3 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями. Адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

В постанові Верховного Суду від 16.01.2018 (справа №664/2171/16-ц) зазначено, що, враховуючи практику Європейського Суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, Loizidou v Turkey, Cyprus v Turkey), а також Молдови і росії (зокрема, Mozer v the Republic of Moldova and russia, Ilascu and Others v Moldova and russia), документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватися разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ.

Також в постанові Верховного Суду від 24.04.2024 (справа № 761/13911/23) зазначено, що при встановленні факту народження дитини на тимчасово окупованій території України підлягають оцінці в сукупності з іншими доказами документи, подані заявником на підтвердження факту, який підлягає встановленню, зокрема свідоцтво про народження дитини, медична довідка, які хоч і не є юридично дійсними на території України, однак можуть підтверджувати, що певна установа, яка не діє відповідно до українського законодавства, але de facto існує на тимчасово окупованій території, зафіксувала факт народження дитини.

Долучену до матеріалів справи копію свідоцтва про шлюб НОМЕР_5 виданого 25.12.2019 так званим Жовтневим відділом РАЦС, суд в якості доказу не приймає.

Однак, суд бере до уваги медичні свідоцтва про народження у ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 двох дітей жіночої статі, та свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , як докази обставин народження.

Вказані документи видані на тимчасово окупованій та не підконтрольній Україні території, тому заявник позбавлена можливості отримати свідоцтва про народження дітей належного зразка відповідно до ст. 13 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану», в якій зазначено, що державна реєстрація смерті (народження) проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документів визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Враховуючи практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 263 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на окупованій території. Таким чином, документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статті 315 ЦПК України.

Встановлення факту народження у заявника дітей породжує юридичні наслідки як для заявника, так і для самих дітей, водночас, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту народження. Задоволення заяви має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для отримання відповідного документу - свідоцтва про народження дитини, згідно з чинним законодавством України.

Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація народження ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в органах державної реєстрації на території України не проводилась.

Судом встановлено, що заявник позбавлений можливості здійснити державну реєстрацію народження дітей у позасудовому порядку.

Проаналізувавши дані, що знаходяться в матеріалах справи та дослідивши докази у їх сукупності суд приходить до переконання, що обставини, на які покликається заявник у заяві знайшли своє підтвердження у представлених суду доказах, а тому вимоги, викладені у заяві підлягають до задоволення.

Відповідно до п.8 ч.1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.

Керуючись ст. ст. 259, 264, 268, 272, 317 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Тростянецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження особи на окупованій території,- задовольнити.

Встановити факт народження дитини жіночої статі на ім'я ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ Луганської області, Україна, матір'ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, уродженка м. Луганськ Луганської області, Україна, РНОКПП НОМЕР_1 , батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, уродженець м. Костянтинівка Донецької області, Україна, РНОКПП НОМЕР_2 .

Встановити факт народження дитини жіночої статі на ім'я ОСОБА_4 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ Луганської області, Україна, матір'ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, уродженка м. Луганськ Луганської області, Україна РНОКПП НОМЕР_1 , батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, уродженець м. Костянтинівка Донецької області, Україна, РНОКПП НОМЕР_2 .

Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про учасників справи:

заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ;

заінтересована особа - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ;

заінтересована особа - Тростянецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), адреса місцезнаходження: с-ще Тростянець, вул. Соборна, 90, Гайсинський район, Вінницька область, ЄДРПОУ 42054184.

Повний текст рішення складено 25 листопада 2025 року.

Суддя А.М.Мудрак