Єдиний унікальний номер 728/2724/25
Номер провадження 3/728/1002/25
19 листопада 2025 року місто Бахмач
Бахмацький районний суд у складі
головуючого судді Сороколіта Є.М.,
за участі:
секретаря судового засідання - Кирути Л.І.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли з відділення поліції № 1 (м. Бахмач) Ніжинського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, фактично проживаючого по АДРЕСА_1 ,
за частиною п'ятою статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі також - КУпАП),
безпосередньо після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, виніс постанову про таке.
І. Опис фактичних обставин встановлених судом.
1. У відповідності до відомостей, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення від 12.10.2025 серії ЕПР1 № 481088 ОСОБА_1 (далі також - Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності) інкримінується порушення вимог частини п'ятої статті 126 КУпАП, а саме, що останній, 12 жовтня 2025 року о 12 год 30 хв, керував автомобілем марки ВАЗ 2105, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , по вулиці Центральна, буд. 60, в селі Стрільники, не маючи права керування транспортним засобом відповідної категорії, чим порушив пункт 2.1.а Правил дорожнього руху (далі також - ПДР), затверджених постановою Кабінету Міністрів України “Про Правила дорожнього руху» від 10.10.2001 № 1306 та частину десяту статті 15 Закону України “Про дорожній рух».
2. Згадане правопорушення має ознаку повторності, оскільки Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, притягався до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 126 КУпАП у виді штрафу згідно з постановою органу Національної поліції від 03.10.2025 серії ЕНА № 5855221 за аналогічне діяння.
3. У Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, згідно з базою ІПНП “Цунамі» НАІС за відомостями ГСЦ МВС відсутнє посвідчення водія.
4. Згідно з базою ІПНП “Цунамі» НАІС інформація про транспортний засіб марки ВАЗ 2105, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , відсутня.
ІІ. Рух справи.
5. Після надходження матеріалів до Бахмацького районного суду (далі також - Суд), їх розгляд було призначено на 07.11.2025 у судовому засіданні о 09 год 30 хв.
6. У судове засідання, призначене на 07.11.2025 о 09 год 30 хв Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не з'явилася, у зв'язку з чим Судом відкладено проведення судового засідання до 19.11.2025 о 08 год 45 хв та здійснено її виклик через оголошення на сайті Суду.
7. У судове засідання, призначене на 19.11.2025 о 08 год 45 хв Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не з'явилася повторно, причини неявки не повідомила.
ІІІ. Позиція особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
8. За змістом положень статті 268 КУпАП неявка належним чином повідомленої особи, що притягається до адміністративної відповідальності, не перешкоджає розгляду справи за її відсутності.
ІV. Досліджені докази.
9. На підтвердження вини Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні адміністративного правопорушення Суду надано такі докази, передбачені статтею 251 КУпАП, які були досліджені безпосередньо у судовому засіданні:
- протокол про адміністративне правопорушення від 12.10.2025 серії ЕПР1 № 481088;
- витяг із бази ІПНП “Цунамі» НАІС, щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 126 КУпАП згідно постанови серії ЕНА № 5855221 органу Національної поліції із накладенням стягнення у виді штрафу в розмірі 3 400,00 грн;
- довідка від 17.10.2025 № 52012-2025, якою підтверджується, що у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутнє посвідчення водія;
- довідка від 17.10.2025 № 52010-2025, якою підтверджується, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було притягнуто до адміністративної відповідальності згідно з постановою від 03.10.2025 серії ЕНА № 5855221 за вчинення адміністративного правопорушення, зафіксованого не в автоматичному режимі, передбаченого частиною другою статті 126 КУпАП з накладенням стягнення у виді штрафу;
- довідка від 17.10.2025 №52011-2025, якою підтверджується, що інформація про транспортний засіб марки ВАЗ 2105, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , відсутня;
- диск із відеозаписом події.
V. Оцінка Суду.
10. Перш за все, стосовно поінформованості Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, щодо розгляду справи про притягнення його до адміністративної відповідальності, Суд відмічає, що відповідно до частини першої статті 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
11. Після надходження на розгляд до Суду адміністративних матеріалів Особа, що притягається до адміністративної відповідальності, повідомлялася про судове засідання шляхом направлення судового виклику за адресою місця проживання, вказаною у протоколі, а також шляхом публікації оголошення про виклик на сайті місцевого суду.
12. Разом з тим, вжиті заходи не сприяли досягненню мети забезпечення участі в судовому засіданні Особи, що притягається до адміністративної відповідальності, хоча останні прямо та беззаперечно у своїй сукупності указують на те, що ОСОБА_1 був поінформований про цей процес, який здійснюється, однак бажання приймати у ньому безпосередню участь, не дивлячись про обізнаність у його здійсненні, не виявив.
13. Пункт 1 статті 6 Європейської конвенції з прав людини (далі також - Конвенція), ратифікованої Законом України “Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» від 17.07.1997 № 475/97-ВР передбачає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
14. Розумність тривалості провадження повинна оцінюватись, у розрізі практики ЄСПЛ окресленої ним у його рішеннях, відповідно до обставин справи та наступних критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади та важливості для заявника питання, що розглядається (див., з-поміж багатьох інших, рішення у справі “Фрідлендер проти Франції», [GC], № 30979/96, пункт 43, ECHR 2000-VII).
15. При цьому сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
16. Як наслідок, ураховуючи поінформованість ОСОБА_1 про даний процес, як і про дату, час та місце його здійснення, Суд при відсутності у особи з певних своїх причин та міркувань стійкого бажання приймати участь в цьому процесі, вважає таку поведінку останньої своїм особистим вільним користуванням власними правами на власний розсуд.
17. Більш того, Суд вважає, що ним виконано процесуальний обов'язок повідомлення Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про дату, час та місце розгляду цієї справи.
18. Щодо суті вчиненого правопорушення, то у згаданому контексті статті 6 Конвенції слід відмітити, що поняття “кримінальне обвинувачення» має “автономне» значення, котре не залежить від класифікації, що застосовується у внутрішньо-правових системах Держав-учасниць (“Блохін проти Росії» (Blokhin v. Russia) [ВП], § 179; “Адольф проти Австрії» (Adolf v. Austria), § 30). Таке тлумачення є дійсним як для визначення “кримінального» характеру обвинувачення, так і для моменту, з якого існує таке “обвинувачення».
19. Зокрема, у § 49 справи “Озтюрк проти Німеччини» Європейський суд з прав людини (далі також - ЄСПЛ) зазначив, що Конвенція не суперечить здійсненню декриміналізації діянь поміж Держав-учасниць. Проте, якби держави мали повноваження виводити такі правопорушення за рамки Конвенції, то це могло б спричинити наслідки, несумісні з її предметом і метою.
20. Вихідну точку у встановленні того, чи має застосовуватись кримінально-правовий аспект статті 6 Конвенції, слід визначати за критеріями, перерахованими в рішенні ЄСПЛ у справі “Енгель та інші проти Нідерландів» (Engel and Others v. the Netherlands, §§ 82-83): внутрішньо-правова кваліфікація; характер правопорушення; суворість покарання, яке може бути застосоване до даної особи.
21. Застосовуючи згадані критерії до адміністративних правопорушень щодо порушення правил дорожнього руху, які караються штрафами, обмеженнями водійських прав, такими як зняття балів або призупинення чи скасування водійських прав (“Луц проти Німеччини» (Lutz v. Germany), § 182; “Шмауцер проти Австрії» (Schmautzer v. Austria); “Малідж проти Франції» (Malige v. France); “Марчан проти Хорватії» (Marиan v. Croatia); “Ігор Паскарі проти Республіки Молдова» (Igor Pascari v. the Republic of Moldova), §§ 20-23) можна дійти обґрунтованого висновку, що стосовно таких правопорушень діє кримінально-процесуальний аспект статті 6 Конвенції.
22. Підпункт а) частини третьої статті 6 Конвенції вказує на необхідність особливо ретельно повідомляти “обвинувачення» зацікавленій особі. Обвинувальний акт відіграє вирішальну роль у кримінальному переслідуванні: починаючи від його пред'явлення, особа, проти якої порушено кримінальну справу, є офіційно повідомленою про юридичну і фактологічну базу сформульованих проти неї обвинувачень (“Пелісьє та Сассі проти Франції» (Pelissier and Sassi v. France) [ВП], § 51; “Камасінський проти Австрії» (Kamasinski v. Austria), § 79).
23. Конвенційні норми визнають за обвинуваченим право бути поінформованим не лише про “причину» обвинувачення, тобто про матеріальні факти, висунені проти нього, і на яких ґрунтується обвинувачення, але й про “характер» обвинувачення, тобто про юридичну кваліфікацію цих фактів (“Матточча проти Італії» (Mattoccia v. Italy), § 59; “Пенев проти Болгарії» (Penev v. Bulgaria), §§ 33 і 42).
24. Суд наголошує, що підставою для притягнення будь-якої особи до адміністративної відповідальності є вчинення нею адміністративного правопорушення.
25. Частиною першою статті 9 КУпАП закріплено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
26. Так, згідно з частиною п'ятою статті 126 КУпАП повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті тягне за собою накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
27. При цьому частиною другою статті 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
28. Суд нагадує, що керування транспортними засобами особами, які не мають права керування таким транспортним засобом, є правопорушенням з формальним складом і вважається закінченим з моменту встановлення особою контролю над таким транспортним засобом та створенням умов для його руху (розташування водія за кермом поєднане із запуском двигуна, перевіркою органів керування, увімкнення покажчиків повороту тощо).
29. Повертаючись до фактичних обставин цієї справи з дослідженого відеозапису фіксації обставин події (файл 00ZO000_00000220251012121915_0022.MP4) вбачається, що транспортний засіб марки ВАЗ 2105, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , стоїть поза межами проїзної частини на узбіччі дороги, його двигун вимкнено, тобто відсутні докази того, що Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, саме керував транспортним засобом, а не просто перебував у ньому.
30. При цьому, не зважаючи на вимоги частини третьої статті 35 Закону України “Про національну поліцію», уповноваженими працівниками поліції також детально не повідомляється Особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, про причину зупинки транспортного засобу.
31. Підсумовуючи викладене, у справі “Барбера, Мессеге і Хабардо проти Іспанії» (Barbera, Messegue and Jabardo v. Spain, § 77, 146) ЄСПЛ установив, що принцип презумпції невинуватості вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої права та обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться в провину, всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.
В інших своїх рішеннях ЄСПЛ указує, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (справа “Коробов проти України», заява № 39598/03 від 21.07.2011), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування “поза розумним сумнівом» (рішення від 18.01.1978 у справі “Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), § 161).
32. Суд зазначає, що виходячи із загальних засад судочинства, визначених положеннями статті 129 Конституції України, він не має права перебирати на себе функцію обвинувача та у будь-який спосіб виправляти виявлені недоліки, зокрема перекваліфіковувати діяння чи іншим чином змінювати “обвинувачення».
33. Відповідно до положень статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом.
34. Згідно з пунктом 1 частини першої статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
35. Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 1, 9, 23, 33-35, 126, 247, 266, 276-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суд, -
Закрити провадження у справі щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною п'ятою статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.
Суддя
Бахмацького районного суду Сороколіт Євген Миколайович