1Справа № 335/10137/25 3/335/2626/2025
21 листопада 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Крамаренко І.А., розглянувши матеріал, що надійшов з Головного управління ДПС у Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , голови комісії з припинення КНП «Обласний перинатальний центр» ЗОР, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 08.10.2025 за № 1594, вбачається, що за результатами камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів підприємства КНП «Обласний перинатальний центр» ЗОР, встановлено що посадовою особою ОСОБА_2 було порушено граничний термін сплати податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом з податку на додану вартість за липень 2025 року за податковим повідомленням-рішенням форми «Р» № 834708010704 від 05.06.2025 термін сплати, 05.07.2025 фактично сплачено 18.09.2025 (несвоєчасне подання платіжних доручень (платіжних інструкцій) на перерахування належних до сплати сум податків), чим порушено вимоги ч.1 ст. 163-2 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 суду пояснила, що КНП «Обласний перинатальний центр» ЗОР перебуває на завершальному етапі реорганізації відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації. У жовтні 2025 року КНП «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» ЗОР було перейменоване на КНП «Територіальне медичне об'єднання «Здорова родина» ЗОР. Весь персонал КНП «Обласний перинатальний центр» ЗОР був звільнений у 2024 році в межах проведення реорганізації. У зв'язку з цим усі адміністративні, організаційні та бухгалтерські функції даного підприємства фактично виконують члени комісії з припинення та працівники КНП «Територіальне медичне об'єднання «Здорова родина» ЗОР. За результатами перевірки КНП «Обласний перинатальний центр» ЗОР були виявлені правопорушення на суму 890 549,80 грн. На момент складання акту перевірки кошторисних призначень для сплати д штрафних санкцій та податкових зобов'язань, нарахованих податковим органом, передбачено не було. КНП «Територіальне медичне об'єднання «Здорова родина» ЗОР, як правонаступник КНП «ОПЦ» ЗОР, звернулося до Департаменту охорони здоров'я ЗОВА з проханням виділити необхідні кошти для погашення податкових зобов'язань. У серпні 2025 року Департаментом охорони здоров'я ЗОВА були виділені кошти для сплати нарахованих штрафних і санкцій та пені. 12.09.2025 у ГУ ДКС України в Запорізькій області були зареєстровані юридичні та фінансові зобов'язання на вищевказану суму. Однак у процесі підготовки до оплати штрафних санкцій було виявлено, що в актах на оплату податковими органами було неправильно вказані реквізити для здійснення платежів. Співробітник податкової служби, відповідальний за внесення виправлень до актів, перебував у відпустці, тому коригування реквізитів стало можливим лише після його виходу. Після внесення виправлень, 18.09.2025, штрафні санкції були успішно сплачені.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , суддя доходить наступних висновків.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, що визначено ст. 7 КУпАП.
Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено форму і основні елементи змісту рішення (постанови), що приймається в конкретній справі. У ній, зокрема, повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення та правильності його юридичної кваліфікації.
Відповідно до ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Складом адміністративного правопорушення є передбачена нормами права сукупність ознак (елементів), за наявності яких те чи інше протиправне діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Таку сукупність ознак формують чотири складових елементи: об'єкт, об'єктивна сторона (характеризують зовнішню сторону правопорушення); суб'єкт та суб'єктивна сторона (характеризують внутрішню сторону правопорушення).
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення має бути з'ясовано, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини.
Відповідно до частини 1 статті 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Обов'язковим елементом складу адміністративного правопорушення є суб'єктивна сторона, а саме наявність вини у діях порушника, яка може бути виражена у формі умислу або необережності.
Склад правопорушення наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу загалом.
Виходячи з положень ст. 8, ст. 62 Конституції України дотримання принципу верховенства права є однією з підвалин демократичного суспільства. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Так, у цьому випадку, на думку головного державного інспектора, винуватість особи підтверджується актом камеральної перевірки від 02.10.2025 за № 14246/08-01-04-03/38732288, відповідно до якого встановлено порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів та зборів, який досліджений судом.
При цьому, судом досліджені документи, які надані ОСОБА_1 на підтвердження доводів, зазначених у її поясненнях, а саме: копія розпорядження Запорізької обласної військової адміністрації від 06.05.2024 за №263 про припинення КНП «Обласний перинатальний центр» Запорізької обласної ради шляхом приєднання до КНП «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» Запорізької обласної ради; копія листа КНП «ЗОКДЛ» ЗОР від 14.07.2025 за №05/1032, відповідно до якого КНП «ЗОКДЛ» ЗОР звертається до директора Департаменту охорони здоров'я Запорізької облдержадміністрації про виділення додаткового фінансування на оплату штрафу; копія розпорядження Запорізької обласної військової адміністрації від 22.10.2025 за №162-ор-св про перейменування КНП «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» ЗОР та затвердження нової редакції статуту; копія довідки про зміну до плану використання бюджетних коштів на 2025 рік від 12.08.2025 №112.
Аналізом вказаних документів встановлено відсутність у КНП «ОПЦ» ЗОР (правонаступник КНП «Територіальне медичне об'єднання «Здорова родина» ЗОР) кошторисних призначень для сплати штрафних санкцій та податкових зобов'язань, нарахованих податковим органом, на момент складання акту перевірки, що і стало перешкодою для своєчасної сплати податкового зобов'язання, у зв'язку з чим вчинялися певні дії щодо вирішення питання про відповідне фінансування, внаслідок чого, після його отримання, і були сплачені відповідні суми.
Таким чином, відсутні достатні підстави для встановлення наявності вини у діях голови комісії з припинення або ліквідатора Лисенко О.В.
Оцінивши усі наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя приходить до висновку що у діях ОСОБА_1 , за таких обставин, відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, оскільки відсутня така ознака, як суб'єктивна сторона, а саме наявність вини у діях порушника у формі умислу або необережності, та яка є обов'язковим елементом складу адміністративного правопорушення, а тому справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 247, 283, 284, 294 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя І.А. Крамаренко