печерський районний суд міста києва
Справа № 757/29260/25-к
пр. № 1-кс-25693/25
07 липня 2025 року м. Київ
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України капітана поліції ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні за № 12024000000001048 від 31.05.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,
Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України капітан поліції ОСОБА_3 звернувся до Печерського районного суду м. Києва з клопотанням, погодженим з прокурором другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні за № 12024000000001048 від 31.05.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів.
Клопотання мотивовано тим, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні за № 12024000000001048 відомості про яке 31.05.2024 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191 КК України.
Як вбачається з клопотання, у ході досудового розслідування встановлено, що в період 2022-2024 років, ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в рамках бюджетної програми КПКВК № 2201160 «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики», виділило закладам вищої освіти близько 36 млрд. грн. Підставою визначення розміру державного фінансування на кожен рік був кількісний склад контингенту (зачислених студентів, наукових здобувачів), затверджений ІНФОРМАЦІЯ_2 штатний розпис навчального закладу на поточний рік та фактичне використання майна навчального закладу погашення частини вартості комунальних послуг на гуртожитки, адміністративні будівлі тощо).
Крім того, встановлено, що державні заклади вищої освіти вносили неправдиві дані до ЄДЕБО, які є основою штатного розпису закладів, використовуючи підконтрольні приватні навчальні заклади, а саме склад контингенту, та в подальшому увійшовши в змову із співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_2 в особі заступника міністра освіти і науки, директора департаменту фінансування державних і загальнодержавних видатків та начальника відділу середньострокового прогнозування та поточного планування фінансів закладів вищої освіти погоджували штатного розпису в МОН.
У ході досудового розслідування залучено спеціалістів із числа працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) для участі у наданні консультацій та висновків з окремих питань фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_6 ), ІНФОРМАЦІЯ_7 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_8 ), ІНФОРМАЦІЯ_9 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_10 ) та ІНФОРМАЦІЯ_11 (далі - КНУКіМ) в рамках реалізації бюджетної програми КПКВК № 2201160 «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики».
Відповідно до листів ІНФОРМАЦІЯ_4 вбачається, що наданих спеціалістам документів не достатньо для належного дослідження питань фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_12 .
З метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, слідчий просить суд надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю їх вилучення, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 .
Слідчий подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, подане клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених у клопотанні та просив його задовольнити.
Представник особи, у володінні якої знаходяться документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, в судове засідання не з'явився, про розгляд клопотання повідомлений належним чином.
Разом з тим, згідно положень ч. 4 ст. 163 КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження № 12024000000001048 від 31.05.2024, слідчий суддя дійшов висновку, що воно підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Частиною 4 цієї ж статті передбачено, що для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Згідно вимог ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до положень ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Так, подане до суду клопотання слідчого відповідає вимогам, регламентованим ч. 2 ст. 160 КПК України.
При цьому, враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що стороною кримінального провадження доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 , самі по собі, а також в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 108, 159, 160, 162-164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя
Клопотання - задовольнити.
Зобов'язати посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 надати старшим слідчим в ОВС ГСУ НП України: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів з можливістю вилучення їх завірених належним чином копій, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
-наказів ІНФОРМАЦІЯ_2 від 25.09.2019 № 960-л, від 26.04.2021 № 53-л, від 25.09.2019 № 960-л, від 21.04.2022 № 65-л, від 23.05.2022 № 85-л, від 20.06.2022 № 115-л, від 03.06.2022 № 100-л, від 01.07.2021 № 81-л, від 09.07.2021 № 83-л, від 30.03.2021 № 37-л, від 20.06.2022 № 115-л та від 19.03.2021 № 33-л з додатками;
-розпорядчих документів щодо типових штатних нормативів закладів вищої освіти, чинних у 2022-2024 роках;
-державних контрактів з додатками та додатковими угодами, укладені у 2022-2024 роках між ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_13 та ІНФОРМАЦІЯ_14 , на підготовку фахівців, а також документи по'вязані з виконанням цих контрактів;
-державних контрактів з додатками та додатковими угодами, укладені у 2022-2024 роках між ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_15 , а також його відокремленими структурними підрозділами на підготовку фахівців, а також документи по'вязані з виконанням цих контрактів;
-державних контрактів з додатками та додатковими угодами, укладених у 2022-2024 роках між ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_16 на підготовку фахівців, а також документи по'вязані з виконанням цих контрактів;
-державних контрактів з додатками та додатковими угодами, укладених у 2022-2024 роках між ІНФОРМАЦІЯ_2 та Державним торговельно-економічним університетом, а також його відокремленими структурними підрозділами на підготовку фахівців, а також документи по'вязані з виконанням цих контрактів;
-затверджених штатних розписів ІНФОРМАЦІЯ_11 , його відокремлених структурних підрозділів на 2022-2024 роки в розрізі років;
-затверджених штатних розписів ІНФОРМАЦІЯ_9 на 2022-2024 роки в розрізі років;
-затверджених штатних розписів Державного торговельно-економічного університету, його відокремлених структурних підрозділів на 2022-2024 роки в розрізі років;
-затверджених штатних розписів ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_14 на 2022-2024 роки в розрізі років;
-посадових інструкцій осіб, відповідальних у 2022-2024 роках за правильність формування і затвердження штатних розписів ІНФОРМАЦІЯ_11 , його відокремлених структурних підрозділів на 2022-2024 роки в розрізі років;
-посадових інструкцій осіб, відповідальних у 2022-2024 роках за правильність формування і затвердження штатних розписів ІНФОРМАЦІЯ_9 на 2022-2024 роки в розрізі років;
-посадових інструкцій осіб, відповідальних у 2022-2024 роках за правильність формування і затвердження штатних розписів Державного торговельно-економічного університету, його відокремлених структурних підрозділів на 2022-2024 роки в розрізі років;
-посадових інструкцій осіб, відповідальних у 2022-2024 роках за правильність формування і затвердження штатних розписів ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_14 на 2022-2024 роки в розрізі років
-затверджених кошторисів ІНФОРМАЦІЯ_11 , його відокремлених структурних підрозділів за КПКВК 2201160 на 2022-2024 роки в розрізі років із відповідними розрахунками, передбаченими положеннями пунктами 2 та 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. № 228, та зміни до них з відповідними розрахунками (далі - Порядок № 228);
-затверджених кошторисів ІНФОРМАЦІЯ_9 за КПКВК 2201280 на 2022-2024 роки в розрізі років із відповідними розрахунками, передбаченими положеннями пунктами 2 та 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. № 228, та зміни до них з відповідними розрахунками (далі - Порядок № 228);
-затверджених кошторисів Державного торговельно-економічного університету, його відокремлених структурних підрозділів за КПКВК 2201160 на 2022-2024 роки в розрізі років із відповідними розрахунками, передбаченими положеннями пунктами 2 та 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. № 228, та зміни до них з відповідними розрахунками (далі - Порядок № 228);
-затверджених кошторисів ІНФОРМАЦІЯ_17 за КПКВК 2201160 на 2022-2024 роки в розрізі років із відповідними розрахунками, передбаченими положеннями пунктами 2 та 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. № 228, та зміни до них з відповідними розрахунками (далі - Порядок № 228);
-затверджених планів асигнувань загального фонду бюджету, лімітні довідки про бюджетні асигнування та кредитування, плани спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду кошторису, план використання бюджетних коштів та помісячний план використання бюджетних коштів ІНФОРМАЦІЯ_11 , його відокремлених структурних підрозділів за КПКВК 2201160 на 2022-2024 роки в розрізі років та зміни до них;
-затверджених планів асигнувань загального фонду бюджету, лімітні довідки про бюджетні асигнування та кредитування, плани спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду кошторису, план використання бюджетних коштів та помісячний план використання бюджетних коштів ІНФОРМАЦІЯ_9 за КПКВК 2201280 на 2022-2024 роки в розрізі років та зміни до них;
-затверджених планів асигнувань загального фонду бюджету, лімітні довідки про бюджетні асигнування та кредитування, плани спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду кошторису, план використання бюджетних коштів та помісячний план використання бюджетних коштів Державного торговельно-економічного університету, його відокремлених структурних підрозділів за КПКВК 2201160 на 2022-2024 роки в розрізі років та зміни до них;
-затверджених планів асигнувань загального фонду бюджету, лімітні довідки про бюджетні асигнування та кредитування, плани спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду кошторису, план використання бюджетних коштів та помісячний план використання бюджетних коштів ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_14 за КПКВК 2201280 на 2022-2024 роки в розрізі років та зміни до них.
-посадових інструкцій посадових осіб, на яких у 2022-2024 роках покладено обов'язки розгляду та погодження отриманих від ІНФОРМАЦІЯ_11 , його відокремлених структурних підрозділів кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду кошторису, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів за КПКВК 2201160;
-посадових інструкцій посадових осіб, на яких у 2022-2024 роках покладено обов'язки розгляду та погодження отриманих від ІНФОРМАЦІЯ_18 , планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду кошторису, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів за КПКВК 2201280;
-посадових інструкцій посадових осіб, на яких у 2022-2024 роках покладено обов'язки розгляду та погодження отриманих від ІНФОРМАЦІЯ_5 , його відокремлених структурних підрозділів кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду кошторису, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів за КПКВК 2201160;
-посадових інструкцій посадових осіб, на яких у 2022-2024 роках покладено обов'язки розгляду та погодження отриманих від ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_19 , планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду кошторису, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів за КПКВК 2201160;
-інформацію про доведені ІНФОРМАЦІЯ_20 бюджетної програми за КПКВК 2201160 на 2022-2024 роки, їх зміни, а також про виконання цих показників в розрізі;
-інформацію про доведені ІНФОРМАЦІЯ_9 показників Паспортів бюджетної програми за КПКВК 2201280 на 2022-2024 роки, їх зміни, а також про виконання цих показників в розрізі;
-інформацію про доведені Державного торговельно-економічного університету, його відокремлених структурних підрозділів показників Паспортів бюджетної програми за КПКВК 2201160 на 2022-2024 роки, їх зміни, а також про виконання цих показників в розрізі;
-інформацію про доведені ІНФОРМАЦІЯ_13 та ІНФОРМАЦІЯ_21 бюджетної програми за КПКВК 2201160 на 2022-2024 роки, їх зміни, а також про виконання цих показників в розрізі;
-посадових інструкцій посадових осіб, відповідальних за складання Паспорту бюджетної програми за КПКВК 2201280 на 2022-2024 роки та звітів про їх виконання;
-посадових інструкцій посадових осіб, відповідальних за складання Паспорту бюджетної програми за КПКВК 2201160 на 2022-2024 роки та звітів про їх виконання.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Роз'яснити особам, у володінні яких знаходяться речі та документи, що у відповідності до вимог ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
При виконанні даної ухвали заявник, в порядку ч. 2 та ч. 3 ст. 165 КПК України, зобов'язаний пред'явити особам, у володінні яких знаходяться речі і документи, її оригінал та вручити копію, та залишити опис документів, які були вилучені, а особи, у володінні яких знаходяться речі та документи, в порядку ч. 4 ст. 165 КПК України, мають право вимагати залишення їм копій вилучених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, між тим, відповідно до ст. 309 КПК України, може бути оскаржена в разі надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутністю яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
Слідчий суддя ОСОБА_9
Ухвала виготовлена в двох примірниках:
примірник № 1 - у матеріалах судового провадження;
примірник № 2 та завірену копію ухвали надано прокурору.
Слідчий суддя ОСОБА_9