Постанова від 24.11.2025 по справі 452/3035/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 452/3035/24 пров. № А/857/7759/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

судді-доповідача Шинкар Т.І.,

суддів Запотічного І.І.,

Довгої О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду (головуючий суддя Гулик А.Г.), ухвалене за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в м. Львові 16 січня 2025 року у справі № 452/3035/24 за позовом ОСОБА_1 до Самбірського відділу обслуговування громадян № 3 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

13.08.2024 ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Самбірського відділу обслуговування громадян № 3 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, просив:

визнати бездіяльність Самбірського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФУ у Львівській області незаконним та умисним затягуванням часу щодо звернення за номером 494385 від 09.06.2024;

зобов'язати Самбірський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФУ у Львівській області вчинити такі дії: взяти на облік ОСОБА_1 як ветерана війни і надати пільги за експериментальним проектом відповідно до звернення за номером 494385 від 09.06.2024.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16 січня 2025 року позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Самбірського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФУ у Львівській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 за номером 494385 від 09.06.2024 про взяття на облік ветерана війни і надання йому пільг за експериментальним проектом з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу; зобов'язано Самбірський відділ обслуговування громадян № 3 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_1 за номером 494385 від 09.06.2024 про взяття на облік ветерана війни і надання йому пільг за експериментальним проектом з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу та прийняти відповідне рішення за результатами її розгляду. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що починаючи з січня 2023 року питання про надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг вирішується органами Пенсійного фонду України на підставі звернення пільговика або члена його сім'ї. Суд першої інстанції вказав, що оскільки заява позивача стосувалася вирішення взяття позивача на облік ветерана війни і надання йому пільги за експериментальним проєктом, тому підлягала розгляду відповідно до вказаного законодавства із прийняттям відповідного рішення. Суд першої інстанції зазначив, що заява позивача за номером 494385 від 09.06.2024 про взяття на облік ветерана війни і надання йому пільг за експериментальним проектом з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу на момент вирішення справи по суті відповідач не розглянув та жодного рішення не прийняв. Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача взяти позивача на облік ветерана війни і надати йому пільги за експериментальним проєктом то суд першої інстанції вказав, що відповідач не здійснив розгляду звернення позивача по суті, тому вказане звернення підлягає розгляду повноважним органом на відповідність вимогам закону, а суд на цьому етапі позбавлений процесуальної можливості приймати рішення за умови відсутності перевірки, ненадання оцінки та невстановлення певних обставин суб'єктом владних повноважень з цього питання.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало апеляційну скаргу, просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 січня 2025 року та ухвалити нове, яким в задоволені позову відмовити. Апеляційну скаргу мотивовано тим, що звернення ОСОБА_1 не проходило верифікацію, а саме перевірку статусу ветерана війни в Мінветеранів. Скаржник вказує, що статус ветерана війни ОСОБА_1 підтверджено в Мінветеранів 21.01.2025, станом на 14.02.2025 заява ОСОБА_1 про призначення пільги, як учаснику бойових дій згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1395 знаходиться в статусі «відмовлено». Скаржник зауважує, що 13.03.2023 зареєстровано відділом обслуговування громадян № 3 (сервісний центр) звернення ОСОБА_1 через соцгромаду щодо надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг на дві особи. Скаржник звертає увагу, що Самбірський відділ обслуговування громадян № 3 не юридичною особою, а тому не може бути належним відповідачем у справі. Скаржник також вказує, що відповідно до звернення від 13.03.2023 ОСОБА_1 призначено пільгу на оплату житлово-комунальних послуг, виплату якої призупинено 31.05.2024, оскільки за результатами проведеної верифікації пільг/субсидій за адресою отримання пільги: АДРЕСА_1 проводилась виплата субсидії ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ). Скаржник вважає, що вимоги позивача є безпідставними, а дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області правомірними і відповідають чинному законодавству.

Враховуючи положення статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо можливості розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, на підставі наявних у ній доказів.

Згідно з ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Суд апеляційної інстанції, переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в оскаржуваній частині, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які посилаються учасники справи, приходить до переконання, що рішення суду першої інстанції в оскаржуваній частині вимогам статті 242 КАС України відповідає.

З матеріалів справи судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є ветераном та учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням УБД від 28.04.2015 №008505.

09.06.2024 ОСОБА_1 звернувся у Самбірський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України з заявою про взяття на облік ветерана війни і надання йому пільг за експериментальним проектом з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу.

Згідно з ІКІС ПФУ: Підсистеми «Звернення» вказана заява подана через Веб-портал Пенсійного фонду України.

Спеціалістом сервісного центру 10.06.2024 статус заяви змінено з «прийнято до розгляду» на «до атрибутування».

11.06.2024 заява ОСОБА_1 повернута до фронт-офісу, оскільки не проходить верифікацію, а саме перевірку статусу ветерана війни з повідомленням: «ветеран відсутній в ЄДРВВ» (спеціалістом сервісного центру звернення на верифікацію направлялось 19 разів, а саме: 10.06.2024, 11.06.2024, 14.06.2024, 14.06.2024, 14.06.2024, 19.06.2024, 26.06.2024, 27.06.2024, 05.07.2024, 08.07.2024, 09.07.2024, 09.07.2024, 09.07.2024, 10.07.2024, 10.07.2024, 12.07.2024, 17.07.2024, 22.07.2024, 24.07.2024 i вci звернення повернулись з верифікації до сервісного центру із повідомленням «ветеран відсутній в ЄДРВВ»). Останній раз звернення з верифікації повернуто 25.07.2024.

ОСОБА_1 надіслав до сервісного центру в електронному вигляді лист департаменту цифрового розвитку та трансформації Мінветеранів про те, що відомості про нього як учасника бойових дій внесені до Єдиного державного реєстру ветеранів війни. Статус учасника бойових дій надано відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України від 22.10.1993 №3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Також ОСОБА_1 надіслав скріншот про те, що посвідчення УБД видане 28.04.2015 завантажене в Дію та надав витяг про те, що він як учасник бойових дій занесений до Єдиного державного реєстру ветеранів війни.

Вважаючи бездіяльність Самбірського відділу обслуговування громадян № 3 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо розгляду заяви протиправною, ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду.

Перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в оскаржуваній частині, суд апеляційної інстанції враховує такі підстави.

Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №3551-XII) встановлено, що учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Механізм надання громадянам у грошовій формі пільг з комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами визначає Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373 в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок №373).

Відповідно до пункту 3-1 Порядку №373 для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), що є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру, або їх законні представники, або дієздатні повнолітні члени сім'ї пільговика, на яких поширюються пільги і відомості про якого наявні в Реєстрі, звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком (далі - заява), до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі: починаючи з 1 грудня 2022 р. - до органів Пенсійного фонду України.

Для отримання пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу заява подається щороку.

Заяви з необхідними документами та/або відомостями приймаються від заявників органами Пенсійного фонду України - починаючи з 1 грудня 2022 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, мобільний додаток Пенсійного фонду України, веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія).

Для надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг ветерану війни один із членів його сім'ї (чоловік, дружина, непрацездатні батьки, неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства ІІ групи, особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за ним, за умови, що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі), особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), протягом строку дії експериментального проекту, який реалізується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 р. № 1395 «Про реалізацію експериментального проекту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу», замість заяви та заяви про внесення відомостей до Реєстру осіб, які мають право на пільги, за формою згідно з додатком 3 до Положення про Реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. № 117 «Про Реєстр осіб, які мають право на пільги» (Офіційний вісник України, 2003 р., № 5, ст. 177; 2022 р., № 80, ст. 4826), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2023 р. № 1351, може подати одну заяву про взяття на облік ветерана війни і надання йому пільг за експериментальним проектом.

З матеріалів справи убачається, що позивач подав заяву встановленої форми до органу Пенсійного фонду України про взяття на облік ветерана війни і надання йому пільг за експериментальним проектом з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, шляхом заповнення відповідних граф та внесення даних.

Так, механізм реалізації експериментального проекту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу (далі - експериментальний проект) за їх особистим зверненням визначає Порядок реалізації експериментального проекту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 р. № 1395, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок №1395).

Згідно з вказаним Порядком Пенсійний фонд України є одним з органів відповідальних за організацію та забезпечення реалізації експериментального проекту - Пенсійний фонд України.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1395 для взяття на облік і надання пільг за експериментальним проектом ветеран війни або один із членів його сім'ї, особа яких посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця, посвідченням особи, яка потребує додаткового захисту, або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України, крім довідки про звернення за захистом в Україні), або єДокументом, подають заяву про взяття на облік ветерана війни і надання пільг за експериментальним проектом за формою згідно з додатком (далі - спрощена заява).

Протягом строку дії експериментального проекту спрощена заява подається до територіального органу Пенсійного фонду України, зокрема у разі надсилання її засобами поштового зв'язку або в електронній формі (за допомогою засобів веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільного додатка Пенсійного фонду України), яка після формування електронної справи передається Пенсійним фондом України до відповідної підсистеми Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (далі - Єдина система).

Спрощена заява, сформована за допомогою засобів Порталу Дія, засобів Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики, засобів веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільного додатка Пенсійного фонду України з накладеним ветераном війни або одним із членів його сім'ї електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу встановити особу, передається до відповідної підсистеми Єдиної системи шляхом електронної інформаційної взаємодії.

Алгоритм опрацювання спрощеної заяви встановлено у пункті 4 Порядку №1395, згідно з яким інформація, зазначена у спрощеній заяві, автоматизовано опрацьовується засобами Єдиної системи у такій послідовності:

- перевірка відомостей про перебування осіб, зазначених у спрощеній заяві, на обліку як отримувачів житлових субсидій через Реєстр отримувачів житлових субсидій, який є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру;

- перевірка у Реєстрі факту наявності відкритої картки пільговика, відомості про якого зазначено у спрощеній заяві, та отримання ним пільг на оплату житлово-комунальних послуг та/або придбання твердого палива, скрапленого газу;

- автоматизоване опрацювання засобами Єдиної системи інформації, зазначеної у спрощеній заяві, зокрема шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиною системою та Єдиним державним реєстром ветеранів війни, Єдиною системою та Державним реєстром актів цивільного стану громадян, через зіставлення інформації, зазначеної у спрощеній заяві, та інформації.

За результатами електронної інформаційної взаємодії суб'єктів електронної взаємодії та на підставі автоматичного оброблення в Єдиній системі отриманих відомостей автоматично приймається одне або кілька із зазначених рішень: про припинення надання житлової субсидії особам, зазначеним у спрощеній заяві; про припинення опрацювання спрощеної заяви; про внесення до Реєстру відомостей про ветерана війни, зазначеного у спрощеній заяві; про зміну основного статусу пільговика, за яким розраховується розмір пільги на оплату житлово-комунальних послуг та/або придбання твердого палива, скрапленого газу; про внесення до Реєстру відомостей про ветерана війни, розрахунок та виплату йому пільги на оплату житлово-комунальних послуг та/або придбання твердого палива і скрапленого газу; про подання Пенсійному фонду України електронної справи пільговика, зокрема шляхом інформаційно-комунікаційної взаємодії Мінсоцполітики та Пенсійного фонду України, для подальшого опрацювання з метою збору інформації, необхідної для розрахунку та виплати пільги на оплату житлово-комунальних послуг та/або придбання твердого палива і скрапленого газу.

Водночас, 11.06.2024 заява ОСОБА_1 повернута до фронт-офісу, оскільки не проходить верифікацію, а саме перевірку статусу ветерана війни з повідомленням «ветеран відсутній в ЄДРВВ» (спеціалістом сервісного центру звернення на верифікацію направлялось 19 разів, а саме: 10.06.2024, 11.06.2024, 14.06.2024, 14.06.2024, 14.06.2024, 19.06.2024, 26.06.2024, 27.06.2024, 05.07.2024, 08.07.2024, 09.07.2024, 09.07.2024, 09.07.2024, 10.07.2024, 10.07.2024, 12.07.2024, 17.07.2024, 22.07.2024, 24.07.2024 i вci звернення повернулись з верифікації до сервісного центру із повідомленням «ветеран відсутній в ЄДРВВ».

Суд апеляційної інстанції зауважує, що відповідно до частини 1 статті 3-1 Закону №3551-XII Єдиний державний реєстр ветеранів війни (далі - Реєстр) - єдина державна інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, захисту та знеособлення інформації про ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей таких осіб та членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України.

Порядок створення, ведення, доступу до відомостей Реєстру та їх використання, порядок одержання інформації з інших реєстрів та інформаційних баз даних щодо фізичних осіб для внесення відомостей до Реєстру визначаються Кабінетом Міністрів України.

Електронна інформаційна взаємодія між Реєстром та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Процедуру створення, ведення, доступу до відомостей Єдиного державного реєстру ветеранів війни (далі - Реєстр) та порядок одержання інформації з інших реєстрів та інформаційних баз даних щодо фізичних осіб для внесення відомостей до Реєстру визначає Положення про Єдиний державний реєстр ветеранів війни, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 700 (далі - Положення №700).

Відповідно до пункту 6 Положення №700 суб'єктами, що забезпечують у межах своїх повноважень надання відомостей до Реєстру, є центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, які виготовляють, постачають і ремонтують технічні та інші засоби реабілітації, що призначені для безоплатного забезпечення осіб з інвалідністю внаслідок війни за рахунок коштів державного бюджету, та відповідають кваліфікаційним вимогам, установленим Мінсоцполітики (далі - підприємства), реабілітаційні установи та інші установи, організації і суб'єкти, що згідно із законодавством надають соціальні послуги особам (далі - уповноважені суб'єкти).

Розпорядником та держателем Реєстру є Мінветеранів.

Згідно з пунктом 10 Положення №700 Реєстр є централізованим офіційним джерелом верифікації інформації про наявність статусу ветерана війни, особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалого учасника Революції Гідності, члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України. Інші відомості відповідно до пункту 5 цього Положення можуть зберігатися в Реєстрі для забезпечення швидкого доступу до них, їх аналітичного узагальнення, здійснення інших операцій, пов'язаний з виконанням Мінветеранів своїх повноважень, та не є джерелом верифікації.

При цьому, відповідно до пункту 8-1 Порядку №1395 протягом строку доопрацювання Єдиної системи Пенсійним фондом України та його територіальними органами здійснюється:

прийняття та опрацювання спрощеної заяви від ветерана війни або одного із членів його сім'ї, у тому числі які отримані у формі електронної справи від посадових осіб центру надання адміністративних послуг за зверненням ветерана війни або одного із членів його сім'ї;

взяття на облік ветеранів війни в Реєстрі та розрахунку і виплати йому та членам його сім'ї пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу та інформування ветерана війни та/або одного з членів його сім'ї про відповідне рішення;

збирання, систематизацію і зберігання отриманої за результатами експерименту інформації;

внесення інформації про осіб із складу домогосподарства та членів сімей осіб, зібраної Пенсійним фондом України в процесі реалізації експериментального проекту, та інформації про нараховані та виплачені пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу до Реєстру.

Опрацювання інформації, зазначеної у спрощеній заяві, здійснюється, зокрема, шляхом електронної інформаційної взаємодії між інформаційною системою Пенсійного фонду України та Єдиним державним реєстром ветеранів війни, інформаційною системою Пенсійного фонду України та Державним реєстром актів цивільного стану громадян через зіставлення інформації, зазначеної у спрощеній заяві, та інформації, отриманої:

від Мінветеранів - про підтвердження відповідного статусу ветерана війни та в разі позитивної верифікації отримання (за наявності) підтвердження відомостей, надається інформація про вид і реквізити документів, що підтверджують право ветерана війни на пільги, строк дії таких документів з метою взяття його на облік і надання пільг.

Запит в електронній формі до інформаційно-комунікаційної системи “Єдиний державний реєстр ветеранів війни» підписується ветераном війни або одним із членів сім'ї ветерана війни за умови підтвердження про належність суб'єкта звернення за адміністративною послугою до членів сім'ї ветерана війни, або уповноваженою особою Пенсійного фонду України чи його територіального органу;

від Мін'юсту - про акти цивільного стану ветерана війни і членів його сім'ї, які мають право на пільги, зокрема про народження особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть.

За результатами електронної інформаційної взаємодії між суб'єктами електронної взаємодії та на підставі отриманих відомостей та прийнятого органом Пенсійного фонду України рішення з урахуванням положень пункту 5 цього Порядку здійснюється інформування ветерана війни або одного із членів його сім'ї в порядку, встановленому Пенсійним фондом України.

З наведеного правового регулювання убачається, що до компетенції органів Пенсійного фонду України віднесено вирішення питання щодо прийняття та опрацювання спрощеної заяви від ветерана війни та щодо взяття на облік ветеранів війни в Реєстрі та розрахунку і виплати йому та членам його сім'ї пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу та інформування ветерана війни та/або одного з членів його сім'ї про відповідне рішення.

Оскільки заява позивача стосувалася вирішення взяття позивача на облік ветерана війни і надання йому пільги за експериментальним проєктом, тому підлягала розгляду відповідно до законодавства із прийняттям відповідного рішення, що відповідачем зроблено не було.

Враховуючи зазначене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не прийнятті рішення за заявою позивача.

Оскільки відповідач не здійснив розгляд звернення позивача по суті та не надав належної оцінки заяві позивача, тому вказане звернення підлягає розгляду повноважним органом на відповідність вимогам закону, а суд, як це правильно зауважив суд першої інстанції, на цьому етапі позбавлений процесуальної можливості приймати рішення за умови відсутності перевірки, ненадання оцінки та невстановлення певних обставин суб'єктом владних повноважень з цього питання.

У зв'язку з цим суд першої інстанції встановивши протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень дійшов правильного висновку про зобов'язання Самбірський відділ обслуговування громадян № 3 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянути заяву позивача за номером 494385 від 09.06.2024 про взяття на облік ветерана війни і надання йому пільг за експериментальним проектом з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу та прийняти відповідне рішення за результатами її розгляду.

Водночас щодо аргументів скаржника про те, що Самбірський відділ обслуговування громадян № 3 не є юридичною особою, а тому не може бути належним відповідачем у справі, то такі, на переконання суду апеляційної інстанції, є безпідставними, оскільки відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Таким чином, термін «суб'єкт владних повноважень» в КАС України охоплює будь-який орган державної влади, незалежно від наявності у нього статусу юридичної особи, тому відповідачами в адміністративних справах можуть бути суб'єкти владних повноважень - органи державної влади без статусу юридичної особи.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Підсумовуючи вказане, надаючи правову оцінку аргументам сторін, в обсязі встановлених у цій справі фактичних обставин, враховуючи їхній зміст та юридичну природу, суд апеляційної інстанції вважає правильними висновки суду першої інстанції про протиправну бездіяльність відповідача у спірних правовідносинах та належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Самбірський відділ обслуговування громадян № 3 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянути заяву позивача за номером 494385 від 09.06.2024 та прийняти відповідне рішення за результатами її розгляду.

Згідно з частиною 2 статті 6 КАС України та статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.

У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

З огляду на викладене, враховуючи положення статті 316 КАС України прецедентну практику ЄСПЛ, суд апеляційної інстанції приходить переконання, що судом першої інстанції у рішенні викладено мотиви часткового задоволення позовних вимог, на основі об'єктивної оцінки наданих сторонами доказів повно встановлено фактичні обставини справи, правильно застосовано норми матеріального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, на законність судового рішення не впливають.

Керуючись статтями 241, 243, 308, 311, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 січня 2025 року у справі № 452/3035/24 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т. І. Шинкар

судді О. І. Довга

І. І. Запотічний