Ухвала від 25.11.2025 по справі 752/26685/25

Справа № 752/26685/25

Провадження №: 1-кп/752/2481/25

УХВАЛА

Іменем України

25.11.2025 року м. Київ

Голосіївський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні № 62024100130003883 відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, є військовослужбовцем, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий, за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора ОСОБА_4 ,

підозрюваного ОСОБА_3 ,

встановив:

до Голосіївського районного суду м. Києва надійшло клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності за підозрою ОСОБА_3 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, за наступних обставин: 26.03.2024 року ОСОБА_3 , відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» призваний на військову службу під час мобілізації до лав Збройних Сил України ІНФОРМАЦІЯ_2 .

24.06.2024 року наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №143 солдата, стрільця-зенітника зенітного ракетного взводу роти охорони ОСОБА_3 зараховано до списків особового складу в/ч НОМЕР_1 на всі види забезпечення.

В подальшому, ОСОБА_3 , будучи військовослужбовцем, в порушення вимог ст. ст. 17, 65, 68 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст. ст. 11, 16, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 2, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, , в умовах воєнного стану, умисно, з метою тимчасово ухилитись від проходження військової служби, без дозволу відповідного командира, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 11.11.2024 року самовільно залишив тимчасове розміщення підрозділів військової частини НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , після чого проводив час на власний розсуд, не пов'язуючи його з проходженням військової служби, поки 19.08.2025 року не прибув до Голосіївського УП ГУНП у м. Києві.

Дії ОСОБА_3 органами досудового розслідування кваліфіковано за ч. 5 ст. 407 КК України як самовільне залишення місця служби військовослужбовцем тривалістю понад три доби, вчинене в умовах воєнного стану.

Під час підготовчого судового засідання прокурор Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону просив задовольнити клопотання про звільнення підозрюваного ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності на підставі ч. 5 ст. 401 КК України. Вказав, що 22.08.2025 року ОСОБА_3 добровільно звернувся до прокурора з клопотанням про намір повернутись до військової частини НОМЕР_2 для проходження військової служби. Також зазначив, що 22.08.2025 року командир військової частини НОМЕР_2 надав письмову згоду на продовження проходження військової служби солдата ОСОБА_3 у вч НОМЕР_2 на посаді співробітника вказаної військової частини.

ОСОБА_3 в судовому засіданні просив задовольнити клопотання прокурора та вказав, що добровільно звернувся із клопотанням до прокурора про намір повернутися до військової служби та має намір проходити службу у військовій частині НОМЕР_2 . Вказав, що розуміє наслідки звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 5 ст. 401 КК України.

Заслухавши думку сторін, суд вважає, що клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.

Згідно із ст. 44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом, у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Частиною 5 ст. 401 Кримінального кодексу України передбачено, що особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.

Відповідно до ч. 3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. У разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому частиною 5 ст. 401 Кримінального кодексу України, суд своєю ухвалою зобов'язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі та звільнену особу не пізніше 72 годин зобов'язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.

24 лютого 2022 року Президентом України було видано Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який було затверджено Законом України 2102-IX від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у відповідності до якого в Україні введено воєнний стан. Також Президентом України було видано Указ № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався та діє на даний час.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 солдата, стрільця-зенітника зенітного ракетного взводу роти охорони 24.06.2024 року наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №143 зараховано до списків особового складу в/ч НОМЕР_1 на всі види забезпечення.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 до кримінальної відповідальності за статтями 407, 408 КК України не притягувався і звернувся до прокурора з клопотанням про намір продовження проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_2 .

Командиром військової частини НОМЕР_2 надано письмову згоду на проходження військової служби військовослужбовцем ОСОБА_3 у військовій частині НОМЕР_2 .

Враховуючи те, що ОСОБА_3 після вчинення ним злочину, передбаченого ч.5 ст. 407 КК України добровільно звернувся із клопотанням до прокурора про намір продовження проходження військової служби, а також беручи до уваги дані про особу підозрюваного, який раніше не притягався до кримінальної відповідальності за ст. 407, 408 КК України, негативно ставиться до інкримінованих йому дій, а також те, що ОСОБА_3 розуміє наслідки такого закриття справи, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити клопотання прокурора та звільнити ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст.407 КК України, а кримінальне провадження відносно останнього закрити.

Керуючись ст.ст. 284, 288, 314 КПК України, ст. 44, 401 КК України, суд

ухвалив:

клопотання прокурора Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону про звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі ч. 5 ст. 401 КК України - задовольнити.

Кримінальне провадження № 62024100130003883 відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України - закрити, у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності на підставі ч. 5 ст. 401 КК України.

Звільнити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України на підставі ч. 5 ст. 401 КК України.

Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_2 після набрання ухвали законної сили невідкладно прийняти/поновити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на військову службу у військовій частині НОМЕР_2 .

Зобов'язати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , після проголошення ухвали, але не пізніше 72 годин прибути до військової частини НОМЕР_2 для продовження проходження військової служби.

Невідкладно направити копію ухвали військовій частині НОМЕР_2 як після проголошення, так і після набрання законної сили.

Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_3 -Н повідомити Голосіївський районний суд м. Києва та Київську спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Центрального регіону про прийняття/поновлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на військову службу у військовій частині НОМЕР_2 .

Ухвала суду може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом 7 діб з моменту проголошення.

Суддя ОСОБА_1

Попередній документ
132065152
Наступний документ
132065154
Інформація про рішення:
№ рішення: 132065153
№ справи: 752/26685/25
Дата рішення: 25.11.2025
Дата публікації: 27.11.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Голосіївський районний суд міста Києва
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Кримінальні правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення); Самовільне залишення військової частини або місця служби
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (17.11.2025)
Дата надходження: 30.10.2025
Розклад засідань:
25.11.2025 09:00 Голосіївський районний суд міста Києва