Справа № 564/4799/25
24 листопада 2025 року
Костопільський районний суд Рівненської області
в складісудді Снітчук Р.М.
за участі секретаря Зберун К.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Костопіль цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Костопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
ЗОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті його брата ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Мокляки Ємільчинського району Житомирської області на тимчасово окупованій території України, в м. Каховка Каховського району Херсонської області - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування заявлених вимог покликається на те, що його брат ОСОБА_3 проживав та був зареєстрований по АДРЕСА_1 , зазначений населений пункт є тимчасово окупованою територією.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер. Отримати свідоцтво про смерть брата в органах державної реєстрації актів цивільного стану на даний час неможливо, оскільки він помер на тимчасово окупованій території і всі документи, видані на цій території, вважаються недійсними. Тому факт смерті просить встановити в судовому порядку.
У судове засідання заявник ОСОБА_4 та його представник адвокат Красовський А.С. не з'явилися, подали до суду письмову заяву з проханням здійснювати розгляд справи у їх відсутності. Заявлені вимоги просили задовольнити.
Представник заінтересованої особи Костопільського районного відділу ДРАЦС у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з'явився, подав до суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є рідним братом ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями свідоцтв про народження, зокрема серії НОМЕР_1 , виданим Кумашовською сільською радою Ємільчинського району Жтиомирської області 26 вересня 1959 р., актовий запис № 73, серії НОМЕР_2 , виданим Севердлвським районним ЗАГС м. Севердлвськ 31 жовтня 1960 р., актовий запис № 1828.
Із медичного свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 04 лютого 2025, виданого Каховською центральною районною лікарнею, вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер о 10 год. 00 хв. ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Каховка Каховського району Херсонської області.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого 05 березня 2025 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 о 10 год. 00 хв. в м. Каховка Каховського району Херсонської області.
Заявник має намір встановити факт смерті брата, оскільки це має юридичне значення, а саме для отримання належного свідоцтва про смерть та настання наслідків, відповідно до законодавства України, оформлення спадщини.
Здійснити державну реєстрацію смерті брата заявник не має можливості, оскільки документ факту смерті не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024, зазначений документ виданий незаконним органом та не визнається на території України.
Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупованою територією визначається сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.
Згідно Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» від 22.12.2022 року № 309, Каховський район Херсонської області, починаючи з 12.11.2022 року є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.
Відповідно ч. 2, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акту цивільного стану.
Судом встановлено, що заявник не має можливості отримати свідоцтво про смерть брата у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
У зв'язку з наведеним, а також враховуючи те, що підставою для видачі свідоцтва про смерть є лікарське свідоцтво про смерть або фельдшерська довідка про смерть, форми яких затверджені Міністерством охорони здоров'я України, отримати які заявник можливості не має, так як його брат помер на тимчасово окупованій території України, у зв'язку з чим на даний час заявник позбавлений можливості отримати свідоцтво про смерть брата на території України.
Згідно зі ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Таким чином, документи, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованій території України, видані органами окупаційної влади підтверджують факт смерті, однак за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації смерті особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України.
Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.
Разом із тим відповідно до Консультативного висновку Міжнародного суду (ООН) від 21 червня 1971 року у справі Намібії не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій територій, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Це стосується реєстрації смертей, народжень, шлюбів.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Встановлення факту смерті брата має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану України факту його смерті та видачі свідоцтва про смерть з метою оформлення спадкових прав.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_4 про встановлення факту смерті є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 3, 9, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. 4, 7, 10, 265, 268, 293, 294, 315, 317, 319 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_4 , заінтересована особа Костопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Мокляки Ємільчинського району Житомирської області, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 о 10 год. 00 хв., місце смерті - місто Каховка, Каховський район, Херсонська область, Україна.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Копію судового рішення видати учасникам справи негайно після його ухвалення та невідкладно надіслати до Костопільського відділу ДРАЦС у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 24 листопада 2025 року.
Суддя: Снітчук Р.М.