Справа № 359/12691/24
Номер провадження 2/373/364/25
31 жовтня 2025 року м. Переяслав
Переяславський міськрайонний суд Київської області у складі
головуючої судді Хасанової В.В.,
за участю
секретаря судового засідання Шинкаренко А.О.,
представника позивача Мінаєва Д.Д.,
представника відповідача Шпанюка А.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Студениківської сільської ради Бориспільського району Київської області про внесення змін до договору оренди землі,
В листопаді 2024 року представник позивача - адвокат Мінаєв Д.Д. звернувся до суду з позовною заявою до Студениківської сільської ради Бориспільського району Київської області про внесення змін до пунктів 1, 2, 5, 9.1 договору оренди землі, який укладено 01.02.2009 між Козлівською сільською радою та ОСОБА_1 щодо земельної ділянки, загальною площею 4,7619 га, кадастровий номер 3223384000:03:007:0021, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , виклавши їх зміст у наступній редакції:
- «1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться по АДРЕСА_1 »;
- «2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,7619 га, в тому числі земельна ділянка сільськогосподарського призначення для іншого сільськогосподарського призначення»;
- «5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 05.09.2021 становить 148 378,9 грн»;
-«9.1. Орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі 4 451 (чотири тисячі чотириста п'ятдесят одна) грн 37 коп. на один рік, а 370 (триста сімдесят) грн 95 коп. на місяць, що становить 3 % від нормативної грошової оцінки землі через Бориспільське відділення державного казначейства в Київській області».
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Козлівською сільською радою 01.02.2009 з ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Загальна площа земельної ділянки 4,7619 га. Пунктом 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 880 696,00 грн. Договір укладено на строк 49 років. На підставі п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 26 420,89 грн на один рік, а 2 201,74 грн на один місяць, що становить 3 % від нормативної грошової оцінки землі.
Листом № 824 від 05.09.2023 відповідач повідомив, що погодив технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та повернув технічну документацію з погодженням.
24.01.2024 до державного земельного кадастру внесено зміни щодо цільового призначення земельної ділянки, кадастровий номер 3223384000:03:007:0021, а саме: 01.13 для іншого сільськогосподарського призначення та змінено нормативну грошову оцінку, яка відповідно до витягу № НВ-3200841182024 від 10.07.2024 із технічної документації становить 148 378,9 грн.
З урахуванням вказаної обставини, 28.08.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до п. 9 Договору оренди землі в частині розміру орендної плати. Листом № 1124 від 03.09.2024 відповідачем було відмовлено у внесенні змін до договору оренди в зв'язку з відсутністю підстав для зміни орендної плати.
Оскільки зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки, за твердженням представника позивача, є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін у договорі оренди землі про можливість такої зміни, просить суд вирішити питання щодо внесення змін до договору оренди землі, який укладено 01.02.2009 між Козлівською сільською радою та ОСОБА_1 щодо земельної ділянки, кадастровий номер 3223384000:03:007:0021.
Справа надійшла до суду 22.01.2025 відповідно до ухвали Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 27.11.2024 про передачу матеріалів справи за підсудністю.
Ухвалою від 30.01.2025 у справі відкрито провадження та призначено розгляд справи за загальними правилами позовного провадження в підготовче засідання.
06.02.2025 від Студениківської сільської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник ради заперечив проти задоволення позовних вимог. Відзначив, що про зміну цільового призначення земельної ділянки, наданої в оренду ОСОБА_1 раді стало відомо з листа позивача від 22.07.2024, в якому він просив внести зміни до п. 9 договору оренди землі в частині розміру орендної плати. З клопотанням щодо внесення змін до договору про зміну цільового призначення об'єкту оренди та зміни нормативно грошової оцінки земельної ділянки позивач не звертався. Листом № 755 від 06.08.2024 позивача було повідомлено, що відповідно до умов договору, розмір орендної плати переглядається у випадках визначених п. 13 зазначеного договору, серед яких відсутня підстава - у зв'язку зі зміною нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Відповідно до пункту 2 договору об'єктом оренди є земельна ділянка несільськогосподарського призначення для промислового використання. Пунктом 17 договору заборонено змінювати цільове призначення земельної ділянки переданої в оренду.
Окрім того, за приписами Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про оцінку земель», Податкового кодексу України зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності призводить до зміни розміру орендної плати. Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що орендується, затверджує орган місцевого самоврядування відповідним рішенням. В органу місцевого самоврядування відсутній обов'язок узгоджувати таке рішення з орендарем земельної ділянки. Рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки Студениківською сільською радою не приймалося.
Щодо зміни цільового призначення земельної ділянки зазначив, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що передбачає зміну цільового призначення земельної ділянки, затверджується органом, що приймає рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки. Оскільки відповідач є розпорядником земель комунальної власності, розташованих на території громади, то саме він вправі приймати рішення щодо передачі земельних ділянок комунальної власності у користування громадянам та здійснювати зміну цільового призначення земельної ділянки. Відповідач не надавав дозвіл позивачу на розробку документації із землеустрою з метою зміни цільового призначення земельної ділянки. В свою чергу позивач помилково зазначив про надання такого дозволу відповідачем, посилаючись на лист № 824 від 05.09.2023, оскільки у листі йдеться про погодження технічної документації у відомостях про встановлені межові знаки як суміжного землекористувача.
11.02.2025 у відповіді на відзив представник позивача адвокат Мінаєв Д.Д. зазначив, що листом № 824 від 05.09.2023 відповідач розглянув заяву позивача від 14.07.2023 з проханням підписати технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та повернув технічну документацію з погодженням. Нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок відповідно до частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (частина перша статті 15 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
12.02.2025 підготовче судове засідання відкладено до 12.03.2025 та встановлено представнику позивача строк для подання технічної документації щодо орендованої земельної ділянки.
20.02.2025 від представника позивача до суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за адресою: АДРЕСА_1 на території Студениківської сільської ради Бориспільського району Київської області, кадастровий номер 3223384000:03:007:0021 від 2024 року.
Ухвалою суду від 12.03.2025 підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою суду від 12.06.2025 клопотання представника відповідача Студениківської сільської ради Шпанюка А.В. про поновлення пропущеного процесуального строку для подання доказів у справі задоволено. Приєднано до матеріалів справи заяву Студениківської сільської ради за № 345 від 12.05.2025 до Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області про надання відомостей, на підставі яких було змінено цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 3223384000:03:007:0021, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 ; інформацію Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області за № 18-10-0.223-3571/2-25 від 15.04.2025.
Ухвалою суду від 12.06.2025 за клопотанням представника відповідача Студениківської сільської ради Шпанюка А.В. витребувано у позивача ОСОБА_1 технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки з кадастровим номером 3223384000:03:007:0021, площею 4,7619 га, в натурі (на місцевості) від 05.09.2021 розробленої ФОП ОСОБА_2 .
Представник позивача адвокат Мінаєв Д.Д. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, обґрунтовуючи доводами, наведеними у заявах по суті спору.
Представник відповідача Шпанюк А.В. в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на відсутність відповідних рішень Студениківської сільської ради з приводу зміни цільового призначення орендованої ОСОБА_1 земельної ділянки та зміни її нормативної грошової оцінки.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, повно, всебічно та безпосередньо з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд дійшов наступних висновків.
За приписами ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно зі статтями 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.
Відповідно до ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.
Статтями 76-79 ЦПК України врегульовано, що доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи виникає спір.
Доказування у цивільній справі, як і судове рішення, не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що Козлівською сільською радою 01.02.2009 укладено з ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано у Переяслав-Хмельницькому відділі № 19 Київської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 18.11.2009 за № 040995100863.
Відповідно до умов Договору ОСОБА_1 в строкове платне користування передається земельна ділянка, загальною площею 4,7619 га, несільськогосподарського призначення для промислового використання, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з п. 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 880 696,00 грн.
Пунктом 8 Договору врегульовано, що договір укладено на 49 років.
Відповідно до п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 26 420,89 грн на один рік, а 2 201,74 грн на місяць, що становить 3 % від нормативної грошової оцінки землі через Переяслав-Хмельницьке відділення державного казначейства в Київській області. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 10 Договору).
В умовах збереження стану об'єкта оренди зазначено - без зміни цільового призначення (п. 17 Договору).
Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням технічної документації. Підставою розроблення технічної документації земельної ділянки є рішення № 133 від 17.12.2008 (п. 18 Договору).
Рішенням Козлівської сільської ради від 17 грудня 2008 року № 133 надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення технічної документації з укладення договору оренди на земельну ділянку несільськогосподарського призначення 4,75 га для промислового використання, терміном на 49 років, з подальшим правом викупу в АДРЕСА_1 .
Завданням на виконання робіт визначено, що підставою для виготовлення технічної документації щодо складення документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку є рішення Козлівської сільської ради від 17 грудня 2008 року № 133; цільове призначення земельної ділянки - промислове використання.
Висновками про наявні обмеження на використання земельної ділянки ОСОБА_1 під викупленим нерухомим майном на території Козлівської сільської ради в межах населеного пункту по АДРЕСА_1 від 09.02.2009 № 10-169 та від 16.03.2009 № 702/05-10 встановлено, що земельна ділянка загальною площею 4,75 га, в наступному загальною площею 4,76 га передається на умовах оренди ОСОБА_1 . Висновки дійсні на термін надання земельних ділянок без зміни власника та без зміни цільового призначення.
Рішенням Козлівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області № 139 від 21.01.2009 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки ОСОБА_1 на землях несільськогосподарського призначення під об'єктами нерухомого майна площею 4,7619 га, розташованої в АДРЕСА_1 .
Рішенням сесії Студениківської сільської ради Бориспільського району Київської області № 13-І-VІІ від 02.01.2018 Козлівську сільську раду Переяслав-Хмельницького району Київської області реорганізовано шляхом приєднання до Студениківської сільської ради.
Листом Студениківської сільської ради від 27.10.2022 № 818 ОСОБА_1 повідомлено, що відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1733 від 20.10.2020, виданого відділом у Переяслав-Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру в Київській області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки 3223384000:03:007:0021 становить 12 769 356,43 грн.
05.09.2023 листом Студениківської сільської ради № 824 ОСОБА_1 повернуто з погодженням радою технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) як суміжним користувачем.
Відповідно до інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку встановлено, що земельна ділянка площею 4,7619 га, місце розташування АДРЕСА_1 , кадастровий номер 3223384000:03:007:0021, цільове призначення - 01.13 для іншого сільськогосподарського призначення, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, вид використання майновий комплекс, форма власності комунальна. Державна реєстрація земельної ділянки здійснена на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 05.09.2021. Дата оцінки ділянки - 10.07.2024. Дата реєстрації земельної ділянки 24.01.2024.
Аналогічні відомості містяться у витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку 3223384000:03:007:0021.
Із витягу № НВ-3200841182024 від 10.07.2024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3223384000:03:007:0021 становить 148 378,9 грн.
22.07.2024 адвокат Мінаєв Д.Д. в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Студениківської сільської ради Бориспільського району Київської області з клопотанням про внесення змін до п. 9 договору оренди землі від 01.02.2009 в частині розміру орендної плати, в зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Листом від 06.08.2024 № 799 Студениківська сільська рада Бориспільського району Київської області повідомила заявника, що відповідно до умов договору оренди землі від 01.02.2009 розмір орендної плати переглядається у випадках визначених п. 13 Договору. Серед зазначених підстав для перегляду розміру орендної плати відсутні підстави для зміни орендної плати у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Разом з цим, як вбачається із доданого до клопотання листа, що містить інформацію з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, земельна ділянка яка була передана в оренду ОСОБА_1 має цільове призначення - 01.13 для іншого сільськогосподарського призначення. Відповідно до п. 2 Договору об'єктом оренди є земельна ділянка несільськогосподарського призначення для промислового використання. Пунктом 17 Договору заборонено змінювати цільове призначення земельної ділянки переданої в оренду. Повідомлено позивача в найкоротший термін вжити заходів щодо припинення та недопущення в подальшому порушення умов Договору оренди.
Листом від 03.09.2024 № 424 Студениківська сільська рада Бориспільського району Київської області на повторне звернення адвоката Мінаєва Д.Д. про внесення змін в п. 9 Договору оренди в частині зміни розміру орендної плати за земельну ділянку повідомила, що відповідно до умов договору оренди землі від 01.02.2009 розмір орендної плати переглядається у випадках визначених п. 13 Договору. Серед зазначених підстав для перегляду розміру орендної плати відсутні підстави для зміни орендної плати у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
З технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розташованої в АДРЕСА_1 на території Студениківської сільської територіальної громади Бориспільського району Київської області, кадастровий номер 3223384000:03:007:0021, замовником якої є ОСОБА_1 відповідно до договору № 12 від 15.03.2024 вбачається, що підставою для її розроблення є рішення Козлівської сільської ради № 133 від 17.12.2008. Земельна ділянка має наступні характеристики: розташована в межах населеного пункту АДРЕСА_1 ; категорія земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення; цільове призначення - для іншого сільськогосподарського призначення. Листом Студениківської сільської ради Бориспільського району Київської області за № 824 від 05.09.2023 погоджено як суміжного землекористувача земельної ділянки, яка знаходиться в АДРЕСА_1 , на відомості про встановлені межові знаки.
З інформації Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області за № 18-10-0.223-3571/2-25 від 15.04.2025, що надана на заяву Студениківської сільської ради № 345 від 17.03.2025 слідує, що земельну ділянку з кадастровим номером зареєстровано в Державному земельному кадастрі 24.01.2024 державним кадастровим реєстратором відділу № 3 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на підставі заяви 3В-9700397132024 та технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розробником якої є фізична особа-підприємець ОСОБА_2 . На підтвердження даної обставини було сформовано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-6800058142024, згідно якого категорія земель «землі житлової та громадської забудови», цільове призначення земельної ділянки - 01.13 для іншого сільськогосподарського призначення. В результаті опрацювання повідомлення про виявлення технічної помилки фізичною або юридичною особою 3В-9200759462024 від Овсієнка О.Г. державним кадастровим реєстратором Закарпатської області внесені виправлені відомості та сформовано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-2100149232024, в результаті чого змінено категорію земель на «землі сільськогосподарського призначення». За інформацією наданою відділом № 2 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління в архіві відділу наявний договір оренди на вищезазначену земельну ділянку, згідно якого цільове призначення земельної ділянки - «несільськогосподарського призначення для промислового використання». Документація із землеустрою в місцевому фонді документації та оцінки земель відділу відсутня.
Відповідно до норм ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
У ст. 626 ЦК України визначено поняття договору, яким є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Положеннями ст. 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною першою ст. 628 ЦК України встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
У силу ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно із статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
За змістом частин першої, другої, четвертої ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, ? змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Отже, договори укладаються сторонами цивільних правовідносин; різновидами таких правовідносини є, в тому числі, правовідносини, що виникають з договорів оренди землі.
Відповідно до ст. 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Згідно із статтею 13«Про оренду землі» договір оренди землі ? це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
У ч. 1 ст. 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Орендна плата за землю ? це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно з підпунктами 14.1.136, 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата це обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди; плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За змістом ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок ? це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
За правилами ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
Частинами першою, другою ст. 20 цього Закону визначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація; дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений ст. 23 Закону України «Про оцінку земель», за змістом якої, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем. Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати.
Частиною 1 статті 83 Земельного кодексу України передбачено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. Частиною 1 статті 96 ЗК України установлено, що землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.
Частинами 1, 2 статті 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Положеннями ст. 123 ЗК України встановлено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування. Зокрема врегульовано, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення. Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 50 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розробляються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України «Про землеустрій», цільове призначення земельної ділянки ? допустимі напрями використання земельної ділянки відповідно до встановлених законом вимог щодо використання земель відповідної категорії та визначеного виду цільового призначення.
Під час встановлення цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення в межах відповідних функціональних зон територій. Встановленим, вид цільового призначення земельної ділянки вважається з моменту прийняття відповідного рішення органом державної влади, органом місцевого самоврядування, власником земельної ділянки в межах повноважень, визначених законодавством, та внесення відповідних відомостей про її цільове призначення до Державного земельного кадастру.
Зміна виду цільового призначення земельної ділянки відповідно його коду та назви здійснюється згідно з вимогами статті 20 і пункту 23 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України, що діяв станом на дату державної реєстрації земельної ділянки. Пунктом 23 розділу X «Перехідні положення» ЗК України передбачено, що до внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональні зони зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Рішення про зміну цільового призначення земельних ділянок у таких випадках приймається щодо земельних ділянок, розпорядження якими здійснюють органи місцевого самоврядування за рішенням відповідного органу. Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що передбачає зміну цільового призначення земельної ділянки, затверджується органом, що приймає рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки.
Судом встановлено, що Студениківська сільська рада є розпорядником земель комунальної власності, розташованих на території громади, і вправі приймати рішення щодо передачі земельних ділянок комунальної власності у користування громадянам, щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, а також щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
З досліджених судом матеріалів слідує, що за умовами договору оренди укладеного 01.02.2009 між Козлівською сільською радою та ОСОБА_1 , останньому в строкове платне користування передано земельну ділянку несільськогосподарського призначення для промислового використання (кадастровий номер 3223384000:03:007:0021). Також умовами Договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду без зміни цільового призначення. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням технічної документації. Підставою розроблення технічної документації земельної ділянки є рішення № 133 від 17.12.2008.
В технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), кадастровий номер 3223384000:03:007:0021, від 15.03.2024 цільове призначення зазначеної земельної ділянки змінено на - «для іншого сільськогосподарського призначення». За змістом пояснювальної записки до технічної документації, вона розроблена на підставі рішення Козлівської сільської ради № 133 від 17.12.2008, яким ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення технічної документації з укладення договору оренди на земельну ділянку несільськогосподарського призначення для промислового використання.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував наявність рішення Студениківської сільської ради про зміну цільового призначення спірної земельної ділянки, а також факт затвердження проекту землеустрою щодо відведення цієї ж земельної ділянки, що передбачає зміну її цільового призначення.
Доказів зміни цільового призначення земельної ділянки з категорії несільськогосподарського призначення на категорію - землі сільськогосподарського призначення матеріали справи не містять, під час судового розгляду вказана обставина судом не встановлена.
Посилання, позивача на те, що дозвіл на зміну цільового призначення земельної ділянки він отримав у листі № 824 від 05.09.2023 є помилковим, оскільки даним листом відповідач повідомив про погодження технічної документації у відомостях про встановлені межові знаки як суміжного землекористувача, що не відповідає вимогам закону щодо процедури зміни цільового призначення земельної ділянки.
Крім того, пунктом 17 Договору сторонами узгоджено заборону на зміну цільового призначення земельної ділянки, що передається у користування.
Водночас, звертаючись до суду з даним позовом, представник позивача зазначав також, що, оскільки у зв'язку із зміною цільового призначення орендованої земельної ділянки переглянута нормативна грошова оцінка земельної ділянки, і такі обставини є обов'язковими для перегляду орендної плати за користування земельною ділянкою, Студениківська сільська рада безпідставно відмовляє у внесенні змін до договору оренди в цій частині.
Як на підставу для задоволення позову, сторона позивача посилалась на витяг з Технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, виданого 10.07.2024.
Пунктом 10 Договору оренди землі від 01 лютого 2019 року сторони визначили, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди або продовження його дії.
Листом від 06.08.2024 № 799 Студениківська сільська рада Бориспільського району Київської області відмовила ОСОБА_1 у внесенні змін до Договору оренди землі, у зв'язку із тим, що земельна ділянка яка була передана в оренду ОСОБА_1 має цільове призначення - для іншого несільськогосподарського призначення для промислового використання; змін щодо цільового призначення земельної ділянки не відбувалось.
Відтак, звертаючись у 2024 році до орендодавця із вимогою про внесення змін до спірного правочину, орендар не подав нормативно-грошову оцінку предмету оренди та доказів зміни цільового призначення земельної ділянки з категорії несільськогосподарського призначення на категорію - землі сільськогосподарського призначення.
У свою чергу, в судовому засіданні стороною позивача не було надано жодних доказів, які б свідчили про ту обставину, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 3223384000:03:007:0021 затверджувалась Студениківською сільською радою.
У спорах, які стосуються визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, у тому числі і у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки землі, доводи учасників щодо правомірності/неправомірності визначеного розміру нормативної грошової оцінки землі як бази обрахунку орендної плати підлягають обов'язковій перевірці з огляду на положення частини другої статті 21 Закону України «Про оренду землі» та статей 5, 13 Закону України «Про оцінку земель».
Такі правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22.
Таким чином, в судовому засіданні представником позивача не доведено належними та допустимими доказами, що зміна цільового признання орендованої земельної ділянки та нормативна грошова оцінка земельної ділянки проведені відповідно до вимог законодавства України.
У зв'язку з цим вимоги позивача не ґрунтуються на нормах законодавства та не є наслідком застосування положень частини 2 ст. 651 ЦК України щодо підстав зміни умов договору за рішенням суду.
Отже, за відсутності відповідного договірного чи законодавчого обґрунтування внесення відповідних змін до договору в судовому порядку та за відсутності згоди іншої сторони у позові слід відмовити.
Судові витрати в силу ст. 141 ЦПК України в разі відмови в позові, відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 263-265 ЦПК України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Студениківської сільської ради Бориспільського району Київської області про внесення змін до договору оренди землі відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач: Студениківська сільська рада Бориспільського району Київської області, адресамісцезнаходження: вул. Переяславська, 19, с. Студеники, Бориспільський район, Київська область, 08421; код ЄДРПОУ 04358916.
Суддя В.В.Хасанова