Рішення від 25.11.2025 по справі 372/6143/25

Справа № 372/6143/25

Провадження 2-а-124/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 року Обухівський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Проць Т.В.,

при секретарі Лимаренко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2025 року представник ОСОБА_1 - адвокат Коган Р.В. через підсистему «Електронний суд» звернувся до Обухівського районного суду Київської області з позовом про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03.04.2025 року. В обґрунтування заявлених вимог вказав, що 20.10.2025 року ОСОБА_1 у за стосунку «Дія» надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження № 79381593 від 20.10.2025 року Обухівським відділом державної виконавчої служби в Обухівському районі Київської області. Після ознайомлення з матеріалами вказаного виконавчого провадження, позивачу стало відомо про постанову ІНФОРМАЦІЯ_2 № 767 від 03.04.2025 року. Вказаною постановою позивача притягнуто до відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП, оскільки 28.03.2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 було виявлено правопорушення, а саме ОСОБА_1 не мав при собі військово-облікового документа у період проведення мобілізації та/або протягом дії правового режиму воєнного стану, у паперовому чи електронному вигляді, чим порушив правила військового обліку. Однак, з даною постановою позивач не погоджується, вважає її протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Ухвалою судді від 31.10.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження із викликом учасників справи.

17.11.2025 року представник відповідача - Марюхна О.О. подав через підсистему «Електронний суд» відзив на позовну заяву, в якому вказав, що постанову № 767 від 03.04.2025 року було надіслано позивачу засобами поштового зв'язку 30.06.2025 року, відтак позивач пропустив строк оскарження вказаної постанови, тому є підстави залишити даний позов без розгляду. Разом з цим, вважає дану постанову законною, оскільки позивач у протоколі № 285 від 28.03.2025 року вказав, що дійсно не змінив приписне на належний військовий квиток.

18.11.2025 року представник позивача - адвокат Коган Р.В. подав через підсистему «Електронний суд» відповідь на відзив, у якій зазначив, що доказ надсилання листа відповідачем та повернення його за зворотною адресою з причини «адресат відсутній за вказаною адресою» не свідчить про те, що позивач був повідомлений про надходження такого листа, оскільки з довідки ф.20 неможливо встановити до якого листа вона відноситься. Разом з цим, позивач дійсно вказав у протоколі № 285 від 28.03.2025 року, що не змінив приписне на військовий квиток, однак у нього був наявний електронний військово-обліковий документ. Таким чином, позивач не порушував правила військового обліку.

В судове засідання сторони не з'явилися, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності та підтримання позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні фактичні обставини.

28.03.2025 року заступником командира роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 старшим лейтенантом ОСОБА_2 складено протокол № 285 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП, відповідно до якого 28.03.2025 року о 09 год. 00 хв. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 було виявлено правопорушення, а саме ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , не мав при собі військово-облікового документа у період проведення мобілізації та/або протягом дії правового режиму воєнного стану, у паперовому чи електронному вигляді, чим порушив правила військового обліку, а саме підпункт 10-1 пункту 1 Додатку 2 «правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до постанови КМУ № 1487 від 30.12.2022 року, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП.

Щодо вказаного протоколу ОСОБА_1 надав письмове пояснення у якому вказав, що дійсно не змінив приписне на належний військовий квиток.

Розгляд справи було призначено на 14 год. 20 хв. 03 квітня 2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На розгляд справи ОСОБА_1 не з'явився, пояснень не надав, тому 03.04.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 було винесено постанову № 767 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП та накладено штраф у виді однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У даній постанову зазначено, що копію постанови направлено позивачу поштою 30.06.2025 року.

20.10.2025 року старшим державним виконавцем Обухівського відділу державної виконавчої служби в Обухівському районі Київської області Київського міжрегіонального управління міністерства юстиції Орловською І.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 79381593 та накладення арешту на кошти боржника.

Разом з цим, матеріали справи містять витяг з додатку «Резерв+» з якого вбачається, що ОСОБА_1 має сформований електронний військово-обліковий документ, дата уточнення даних 20.05.2024 року та 06.11.2024 року.

Представник позивача подав позовну заяву через підсистему «Електронний суд» разом з клопотанням про поновлення строку на оскарження постанови.

З урахуванням таких обставин, відповідно до ст. 121 КАС України, суд вважає за необхідне поновити позивачу, передбачений ч. 2 ст. 286 КАС України, пропущений строк звернення до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує наступне.

Так, відповідно до ЗУ «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій

Відповідно до Указу президента України №64/2022 введено воєнний стан з 24.02.2022, який триває і по теперішній час.

Відповідно до ч. 6 ст. 22 Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Відповідно до п.п. 10-1 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що є додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану, зокрема, мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон.

Процедура перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних і резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи, організація медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби закріплена Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024.

Відповідно до п. 25 Порядку громадяни чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Згідно з п. 49 вищевказаного порядку у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

З аналізу вказаних правових норм можна зробити висновок, що призовники, військовозобов'язані та резервісти зобов'язані не лише мати військово-обліковий документ як такий, а мати відповідний документ при собі та пред'являти його за вимогою уповноважених осіб.

Слід також зазначити, що відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №559 від 16.05.2024 передбачено, що військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа (п.1).

Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); - у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

Пунктом 6 Порядку визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами: електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка; державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони; порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).

Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

Згідно п. 14 Порядку № 559 військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках, зокрема, якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов'язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.

Для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру. (пункт 17 Порядку № 559)

Слід також зазначити, що згідно інформації, яка міститься на сторінці застосунку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, "Резерв+" це Електронний кабінет призовників, військовозобов'язаних та резервістів. До того ж, на цій сторінці у розділі "Якими нормативно-правовими актами регулюється функціонування "Резерв+" указано, що перш за все це Закон України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16.03.2017 №1951-VIII (далі Закон №1951).

Відповідно до частини 1 статті 14-1 Закону №1951 електронний кабінет це персональний кабінет (захищений відокремлений веб-сервіс), за допомогою якого призовнику, військовозобов'язаному, резервісту, який пройшов електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації про його персональні та службові дані, а також до послуг. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.

Аналіз викладених норм законодавства дає підстави дійти висновку, що додаток "Резерв+" є тим мобільним додатком через який формується військово-обліковий документ в електронній формі, а дійсність сформованого військово-облікового документа підтверджується QR-кодом.

Крім того, слід враховувати лист Міністерства оборони України від 31.07.2024 щодо офіційного роз'яснення юридичної сили електронного та паперового військово-облікового документу, в якому вказано, що наявність у особи військово-облікового документа в електронній формі, наприклад, у відповідному застосунку мобільного телефону, або у вигляді роздрукованого військово-облікового документу з QR кодом, є рівнозначним військово-обліковому документу у паперовій формі, оскільки усі вони мають однакову юридичну силу.

Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами (фото або відеозаписом правопорушення).

Як встановлено з роздруківки військово-облікового документу з додатку Резерв+ станом на 20.10.2025 року ОСОБА_1 , перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 як не військовозобов'язаний, придатний до військової служби згідно постанови ВЛК від 01.04.2025, звання солдат, дані уточнено вчасно 06.11.2024 року.

Згідно цього додатку, у позивача сформований військово-обліковий документ в електронному вигляді, документ вперше оновлено 20.05.2024 року.

Тобто, станом на 28.03.2025 року позивач перебував у статусі військовозобов'язаного та мав дійсний військово-обліковий документ в електронній формі.

За таких обставин справи, відповідач не довів правомірності притягнення позивача до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210 КУпАП, що є підставою для скасування спірної постанови та закриття справи про адміністративне правопорушення.

Разом з цим, суд зауважує, що позовні вимоги про визнання незаконною та протиправною постанови охоплюються вимогами про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у даній справі.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 72-74, 122, 241-246, 250-251, 262, 286 КАС України, ст.ст. 210-1, 245, 251, 268, 283 КпАП України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 № 767 від 03 квітня 2025 щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.

У іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 25 листопада 2025 року.

Суддя: Проць Т.В.