Справа № 191/2602/25
Провадження № 2-о/191/74/25
06 листопада 2025 року м. Синельникове Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Форощука О.В.
присяжних - Крупенко Н.М., Черних О.О.
за участю секретаря - Рибак М.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове Дніпропетровської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 ; Синельниківський ВРАЦС у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса); Військова частина НОМЕР_1 ; Міністерство оборони України; ІНФОРМАЦІЯ_1 про оголошення фізичної особи померлою,-
29.05.2025 року заявник ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник ОСОБА_2 , звернулася до суду із заявою про оголошення фізичної особи померлою, посилаючись на те, що її син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проходив військову службу за контрактом на посаді стрілець-помічник гранатометника ІНФОРМАЦІЯ_15 військової частини НОМЕР_1 - призваний ІНФОРМАЦІЯ_3 , 28 січня 2022 року, наказ № 28.
У лютому 2022 року 2 механізований батальйон військової частини НОМЕР_1 виконував бойове завдання в районі населених пунктів Миколаївка-Новогнатівка-Богданівка, Донецької області. На одній з позицій (СП «ІНФОРМАЦІЯ_10» ВОП «ІНФОРМАЦІЯ_11» РОП « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») ІНФОРМАЦІЯ_12 військової частини НОМЕР_1 виконував обов'язки військової служби стрілець-помічник гранатометника ІНФОРМАЦІЯ_13 військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_4 .
Бойові дії на території Ольгинської громади розпочалися раніше, ніж 24 лютого 2024 року і села Богданівка, Вікторівка, Новогнатівка та Миколаївка одні з найперших відчули вибухи, ще до початку так званої «спеціальної військової операції».
24 лютого 2022 року близько 05 години 00 хвилин Збройні Сили Російської Федерації почали активний наступ на позиції НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 . Близько 10 години 00 хвилин противник прорвав оборону 4 механізованої роти у результаті чого позиції, які знаходилися на лівому фланзі потрапили в оточення (ВОП «ІНФОРМАЦІЯ_11»). Військовослужбовцям НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 вдалося вийти з оточення на запасні позиції в районі населеного пункту Бугас, Донецької області, однак солдата ОСОБА_4 серед військовослужбовців, які вийшли з оточення не було.
Таким чином, з 24 лютого 2022 року зв'язок з солдатом ОСОБА_4 було втрачено, місце знаходження даного військовослужбовця невідомо.
12 березня 2022 року ворог остаточно захопив Володимирівку - останній опорний пункт спротиву, після чого вся територія Ольгинської громади опинилася під окупацією.
Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 24 березня 2022 року № 85, стрілець-помічник гранатометника ІНФОРМАЦІЯ_13 військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_4 був знятий з усіх видів забезпечення у зв'язку із відсутністю на військовій службі до повернення військовослужбовця у військову частину або до дня набрання чинності рішенням суду про визнання їх безвісно відсутніми чи оголошення померлими.
За результатами проведення службового розслідування (Акт службового розслідування від 02.11.2022 р. № 1691) встановлено, що зникнення безвісти стрільця-помічника гранатометника ІНФОРМАЦІЯ_14 військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_4 , згідно з вимогами ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» сталося під час проходження служби за контрактом в Збройних силах України та пов'язано з виконанням військового обов'язку військової служби в Збройних Силах України, та не пов'язано з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення і не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Зникнення безвісти сталося під час бойових дій із забезпечення здійснення ходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку Збройних Сил російської федерації на території Донецької області. Вина військовослужбовця відсутня, порушень військової дисципліни та вимог статей Статутів Збройних Сил України не відбувалось. Порушень чинного законодавства України з боку військовослужбовця здійснено не було.
Згідно довідки наданою начальником групи цивільного-військового співробітництва штабу військової частини НОМЕР_1 від 26.10.2022 № 5270, у складених списках впізнаних померлих військовослужбовців солдат ОСОБА_4 не рахується.
07.04.2022 року родині солдата ОСОБА_4 надійшло сповіщення від ІНФОРМАЦІЯ_5 , про те, що солдат
ОСОБА_4 зник безвісті у бою за нашу Батьківщину, виявивши стійкість та під час артилерійського обстрілу зі сторони Збройних сил Російської Федерації.
12.04.2022 року у черговій частині відділення поліції Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області було зареєстроване звернення колишньої дружини ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 про вчинення кримінального правопорушення, а саме, що її колишній чоловік військовослужбовець ЗСУ в/ч НОМЕР_3 механізованого батальйону солдат ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який мешкав за адресою: АДРЕСА_1 , з яким втрачено зв'язок в квітні 2022 року. За останніми відомостями ОСОБА_4 загинув в с. Новогнатівка, Волноваського району, Донецької області.
Слідчим відділом Волноваського РВП ГУНП в Донецькій області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню внесеному до ЄРДР за № 12022041390000220 від 12.04.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України.
На сьогоднішній день, тіло військовослужбовця ОСОБА_4 не знайдено, оскільки знаходиться на непідконтрольній владі України території.
Оформити документи про його смерть (загибель) сина ОСОБА_4 у заявниці немає можливості, у зв'язку з тим, що відсутній документ встановленої форми про смерть виданий закладом охорони здоров'я або судово-медично установою.
В зв'язку з тим, що надані документи для реєстрації смерті, а саме, матеріали службового розслідування, сповіщення сім'ї, не відносяться до вичерпного переліку документів для державної реєстрації смерті, то у відповідності до п. 1 глави 5 розділу III Правил держав реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерстві юстиції України від 18.10.2000 року N° 52/5, серед іншого, підставою для державної реєстрації смерті є рішення суду про оголошення особи померлою.
Оголошення сина померлим, заявниці необхідно для державної реєстрації його смерті проведеної державним органом, отриманням свідоцтва про смерть, отримання спадщини, отримання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника України та отримання всіх передбачених законом прав, виплат, соціальних пільг.
Враховуючи вищевикладені обставини, просить суд оголосити особу померлою - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , уродженця м. Синельникове, Дніпропетровської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , ( проживаючого: АДРЕСА_1 ), який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 близько 10.00 в районі населених пунктів Миколаївка, Новогнатівка - Богданівка Донецької області. Визнати, що смерть ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , настала під час виконання бойового спеціального завдання в зоні ведення бойових дій, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби та захистом Батьківщини.
Зобов'язати Синельниківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) код ЄДРПОУ 40258505 (місцезнаходження: адреса: 52500, м. Синельникове, вул. Довженка, 36), видати заявнику ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , паспорт громадянина України НОМЕР_5 виданий Синельниківським МРВУ МВС України в Дніпропетровській області від 09 вересня 2002 року, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , свідоцтво про смерть сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
12.06.2025 року представником заінтересованої особи Міністерства оборони України Літвін С.М. до суду подано письмове пояснення, в якому він просив врахувати положення ст. 46 ЦК України, а також Постанову Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2024 року у справі №755/11021/22, в якій вказано: п. 81. Велика Палата Верховного Суду виснує, що шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість. П. 82. - Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року N 309. П. 83. У цьому Наказі N309 зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України. До того ж цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території. 84. Отже, суди можуть використовувати дані, зокрема з Наказу N 309, для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України.
Як вказано заявницею у поданій заяві, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 зник безвісті в лютому 2022 року в районі населених пунктів Миколаївка-Новогнатівка-Богданівка Донецької області. Тому, потрібно визначити часові характеристики ведення бойових дій в районі населених пунктів Миколаївка-Новогнатівка - Богданівка Волноваського району Донецької області та врахувати їх при вирішенні справи.
У відкритому судовому засіданні представник заявниці ОСОБА_1 , ОСОБА_2 надала пояснення аналогічні викладеним обставинам зазначеним у заяві, підтримала заявлені вимоги та просила суд їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи, ОСОБА_3 , ОСОБА_6 у судовому засіданні підтримав вимоги заявниці, пояснив, що ОСОБА_3 є рідним сином військовослужбовця ОСОБА_4 , який зник безвісті під час виконання бойових дій у Донецькій області. Всі вжиті заходи по встановленню його місцезнаходження не дали результатів. Просив задовольнити вимоги ОСОБА_1 у повному обсязі.
Представник Міністерства оборони України в судове засідання не з'явився, в письмовому поясненні до справи просив врахувати викладену позицію.
Заінтересовані особи: Синельниківський ВРАЦС у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса); Військова частина НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 у судове засідання не з'явилися, про день, місце та час були повідомлені належним чином.
Суд, заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, зазначає наступне.
Під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином ОСОБА_1 , заявниці у справі.
24.02.2022 року Російською Федерацією здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у державі введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ. У подальшому воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався, не переривався, і діє до теперішнього часу.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проходив військову службу за контрактом на посаді стрілець-помічник гранатометника ІНФОРМАЦІЯ_15 військової частини НОМЕР_1 - призваний ІНФОРМАЦІЯ_3 28 січня 2022 року, наказ № 28.
Відповідно до довідки виданої командиром військової частини НОМЕР_1 полковника ОСОБА_7 від 03.03.2025 року № 3642, солдат ОСОБА_4 , брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій і Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах і в період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України: у період із 28.01.2021 по 25.04.2021; у період із 29.11.2021 по 24.02.2022 .
З копії Акту службового розслідування від 02.11.2022 р. № 1691 вбачається, що за результатами проведення службового розслідування встановлено, що зникнення безвісти стрільця-помічника гранатометника ІНФОРМАЦІЯ_14 військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_4 , згідно з вимогами ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» сталося під час проходження служби за контрактом в Збройних силах України та пов'язано з виконанням військового обов'язку військової служби в Збройних Силах України, та не пов'язано з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення і не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Зникнення безвісти сталося під час бойових дій із забезпечення здійснення ходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку Збройних Сил російської федерації на території Донецької області. Вина військовослужбовця відсутня, порушень військової дисципліни та вимог статей Статутів Збройних Сил України не відбувалось. Порушень чинного законодавства України з боку військовослужбовця здійснено не було.
Сповіщенням від 07 квітня 2022 року, повідомлено ОСОБА_8 , як дружину солдата ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про те, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зник безвісті у бою за нашу Батьківщину, виявивши стійкість та мужність під час артилерійського обстрілу у Донецькій області зі сторони Збройних сил Російської Федерації.
Згідно витягу з ЄРДР за кримінальним провадженням № 12022041390000220 від 12.04.2022 року, від ОСОБА_5 надійшла заява про те, що з її колишнім чоловіком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який мешкав за адресою: АДРЕСА_1 та який є солдатом ЗСУ ВЧ НОМЕР_6 , втрачено з квітня 2022 року зв'язок. За останніми відомостями ОСОБА_4 загинув в с. Новогнатівка Волноваського району Донецької області.
Згідно листа Управління з питань осіб, зниклих безвісті за особливих обставин (Секретаріат Уповноваженого) МВС України № 1509/30-2025 від 30.05.2025 року, 05.07.2023 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , набуто статусу особи, зниклої безвісти.
Відповідно до інформації ДП «Український національний центр розбудови миру», яке згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 березня 2022 року № 228-р «Про визначення державного підприємства, яке виконує функції Національного інформаційного бюро» та від 31 травня 2022 року № 434-р «Питання виконання Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року» виконує функції Національного бюро відповідно до Женевських конвенцій про поводження з військовополоненими та про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року, станом на тепер підтвердження про перебування у полоні ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від держави - агресора через Центральне агентство з розшуку Міжнародного Комітету Червоного Хреста відсутнє.
У судовому засіданні досліджено флеш-носій, на якому міститься запис телефонної розмови, ОСОБА_10 , який є сином загиблого ОСОБА_4 та ОСОБА_11 , який пояснив, що він ОСОБА_12 та ОСОБА_4 , були військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , товаришували, добре спілкувалися та 24 лютого 2022 року разом перебували на бойовому завданні, де попали під оточення військових рф. Частина військових потрапила у полон, а ОСОБА_13 не бажаючи здаватися, захищаючи Батьківщину, залишився на позиції до останнього. ОСОБА_4 був один, військових рф було близько 40 людей, вони його просто розстріляли, постріли булу чутно, тіло залишилося там, ніхто його не забрав. Серед військовослужбовців, які вийшли з оточення ОСОБА_4 не було.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом (частина перша статті 81ЦПК України).
Згідно зі ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Результати оцінки доказів суд відображає в рішенні, в якому наводяться мотиви їх прийняття чи відмови у прийнятті.
Згідно з частинами третьою-четвертою статті 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності оспорюваних прав.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України встановлення фактів, що мають юридичне значення, здійснюється в порядку окремого провадження. Особливістю окремого провадження є те, що воно спрямоване на з'ясування необхідних фактів за відсутності правового спору.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою (п.3 ч.2 ст.293 ЦПК України).
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України (частина четверта статті 46 ЦК України).
Особа може бути оголошена в судовому порядку померлою у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть цієї особи. На цьому наголошено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 31 травня 2023 року у справі № 177/11/20, від 07 листопада 2023 року у справі № 607/159/23.
У постановах від 26 квітня 2023 року у справі №337/3725/22, від 29 березня 2023 року у справі №753/8033/22, Верховний Суд дійшов висновків, що підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, можуть бути, зокрема, письмові докази; речові докази, у тому числі звуко-і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі при обставинах, що загрожували їй смертю.
Вочевидь вказаний перелік доказів не є вичерпним та може бути конкретизований у кожній справі залежно від встановлених у ній обставин. Подібні висновки висловлені у постанові Верховного Суду від 25 жовтня 2023 року у справі №607/1612/23 (провадження №61-6323св23).
Законодавець розрізняє дві підстави оголошення судом фізичної особи померлою: загальну та спеціальну.
У ч.1 ст.46 ЦК України міститься загальна норма: «фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років» та дві спеціальні: «якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, протягом шести місяців» та «за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру».
У ч.2 ст.46 ЦК України законодавець навів дві спеціальні норми: «фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій» (речення перше) та «з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців» (речення друге).
Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті (ч.ч.2, 3 ст.46 ЦК України).
Район воєнних (бойових) дій це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії (ст. 1 Закону України «Про оборону України»).
Бойові дії це форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).
Закон України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» визначає правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та забезпечує правове регулювання суспільних відносин, пов'язаних із набуттям правового статусу осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, з обліком, розшуком та соціальним захистом таких осіб і членів їхніх сімей.
Для цілей цього Закону особливими обставинами вважаються збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.
Згідно з частиною третьою статті 4 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин відповідно до цього Закону не позбавляє її родичів або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою у порядку, передбаченому законодавством.
Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року у справі №755/11021/22 зроблено висновок, що шість місяців, які визначені в реченні 2 ч.2 ст.46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.
Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309, (в подальшому - затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року №376).
У цьому Наказі зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України. До того ж цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території, у зв'язку з чим суди можуть використовувати дані з відповідного Наказу, для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України.
Велика Палата Верховного Суду наголосила на тому, що обрахування шестимісячного строку, зазначеного у реченні 2 ч.2 ст.46 ЦК України, від дня припинення або скасування воєнного стану в Україні загалом або закінчення воєнних дій, збройного конфлікту на усій її території суперечило б принципу правовладдя (верховенства права) та його складовій правовій визначеності (п.п.81-85).
Під час визначення моменту для початку відліку шестимісячного строку, встановленого реченням 2 ч.2 ст.46 ЦК України, суд повинен враховувати соціальний контекст та засаду справедливості. Оскільки в умовах агресії, яка триває на території України, ситуація в країні залишається недостатньо стабільною, будь-які правові рішення повинні бути чутливими до складних життєвих обставин, у яких опинилися люди.
Відрахування шестимісячного строку з дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту було б непропорційним обмеженням прав та інтересів значної кількості цивільних осіб, членів сімей Захисників і Захисниць України.
Велика Палата Верховного Суду вказала на те, що у ч.2 ст.46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України.
Також не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений ч.2 ст.46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною. Зокрема, зв'язок із особою може перерватися з різних причин, особа може бути змушена змінити місце постійного проживання, перебування або потрапити в полон, що ускладнює встановлення обставин її зникнення. В умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює навіть гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об'єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою (п.п. 94, 100 постанови Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року у справі №755/11021/22).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зник безвісти 24 лютого 2022 року при виконанні бойового завдання в районі населених пунктів Миколаївка-Новогнатівка-Богданівка, що відносяться до Ольгинської територіальної громади Волноваського району Донецької області.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309, Ольгинська територіальна громада Волноваського району Донецької області з 10 березня 2022 року знаходиться в окупації і там припинені бойові дії.
За таких обставин, відлік шестимісячного строку для оголошення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлим розпочався з 10 березня 2022 року, а з відповідною заявою ОСОБА_1 звернулась до суду 29 травня 2025 року, тобто з додержанням вимог ст.46 ЦК України щодо строків звернення, надала відповідні докази, які відповідають вимогам ЦПК України, а тому вимоги останньої підлягають задоволенню з вищенаведених підстав.
Керуючись ст.ст. 317-319, 263-265 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 ; Синельниківський ВРАЦС у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса); Військова частина НОМЕР_1 ; Міністерство оборони України; ІНФОРМАЦІЯ_1 про оголошення фізичної особи померлою, задовольнити.
Оголосити особу померлою - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , уродженця м. Синельникове, Дніпропетровської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , ( проживаючого: АДРЕСА_1 ), який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 близько 10.00 в районі населених пунктів Миколаївка, Новогнатівка - Богданівка Донецької області під час виконання бойового спеціального завдання в зоні ведення бойових дій, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби та захистом Батьківщини.
Зобов'язати Синельниківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) код ЄДРПОУ 40258505 (місцезнаходження: адреса: 52500, м. Синельникове, вул. Довженка, 36), видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , паспорт громадянина України НОМЕР_5 виданий Синельниківським МРВУ МВС України в Дніпропетровській області від 09 вересня 2002 року, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , свідоцтво про смерть сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О. В. Форощук
Присяжні О.О. Черних
Н. М. Крупенко