Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
25 листопада 2025 року справа №520/5277/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої Ольги Вікторівни, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Головне управління Державної Міграційної служби України в
Харківській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головне управління Державної Міграційної служби України в Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ДМС України в Харківській області), у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невидачі нової посвідки на постійне проживання в Україні позивачу;
- зобов'язати відповідача здійснити оформлення та видачу нової посвідки на постійне проживання в Україні позивачу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що внаслідок збройної агресії російської федерації усі оригінали документів позивача в його квартирі згоріли, у тому числі, посвідка на постійне проживання. З метою відновлення оригіналу посвідки на постійне проживання в Україні позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою. Проте, відповідачем протиправно безпідставно відмовлено в оформлені (видачі) посвідки на постійне проживання, що порушує права позивача. У зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач 12.03.2025 через систему "Електронний суд" надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне
Судом встановлено, що позивач є громадянином російської федерації, проживає на території України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копіями паспорту російської федерації та посвідки на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 від 09.10.2010.
Згідно Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, 15.09.2024 зареєстроване кримінальне провадження №12024221190001285 за частиною другою статті 438 КК України по факту того, що 15.09.2024 близько 15:23 мало місце порушення законів та звичаїв війни військовослужбовцями підрозділів збройних сил чи інших відомств російської федерації, що полягало у здійсненні обстрілу із використанням невстановленого виду озброєння (попередньо одна ракета КАБ-250) по житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 .
Актом комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації, від 16.09.2024 підтверджено пошкодження житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , внаслідок потрапляння снаряду в будівлю та вибухової хвилі, зокрема, руйнацію та вигорання 3-го під'їзду 9, 10, 11, 12 поверхів.
За твердженням позивача, внаслідок збройної агресії російської федерації усі оригінали її документів в квартирі згоріли, у тому числі, посвідка на постійне проживання.
Позивач 10.10.2024 подала до ГУ ДМС в Харківській області заяву щодо обміну та видачі посвідки на постійне проживання в Україні у зв'язку з втратою.
Заяву написано позивачем у довільній формі, на ім'я керівника ГУ ДМС в Харківській області, яка зареєстрована під №Г-1275/6/6301-24, як звернення, відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян" та в порядку, визначеному "Інструкцією з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, у медіа".
До заяви позивачем додано: копію посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_1 від 09.10.2010, копію картки платника податків, копію паспорту громадянина російської федерації, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 16.09.2024, акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації, від 16.09.2024.
Листом ГУ ДМС в Харківській області №6301.5.1-17691/63.2-24 від 25.10.2024 роз'яснено підстави та порядок оформлення посвідки на постійне проживання визначені, зокрема, Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" та Порядком оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №321 (далі - Порядок).
Позивач не погоджується з бездіяльністю відповідача щодо невидачі нової посвідки на постійне проживання в Україні, у зв'язку з чим, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.
Відповідно до приписів частини другої статті 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно статті 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, які знаходяться в Україні на законних підставах користуються тими ж правами та свободами, а також несуть такі ж самі обов'язки, що і громадяни України.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначає Закон України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства можуть відповідно до Закону України "Про імміграцію" іммігрувати в Україну на постійне проживання.
Згідно з пунктом 17 частини першої статті 1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" посвідка на постійне проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 321 визначено Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання (далі за текстом - Порядок № 321).
Відповідно пункту 1 Порядку № 321 (в редакції, чинній на момент оформлення довідки), посвідка на постійне проживання є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 321 посвідка видається протягом 15 робочих днів з дати прийняття документів від іноземця або особи без громадянства.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 321 у разі втрати або викрадення посвідки іноземцю або особі без громадянства замість втраченої або викраденої оформляється та видається нова посвідка в порядку, встановленому для її обміну.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 321 (в редакції, що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) обмін посвідки здійснюється у разі: 1) зміни інформації, внесеної до посвідки; 2) виявлення помилки в інформації, внесеній до посвідки; 3) закінчення строку дії посвідки; 4) непридатності посвідки для подальшого використання (посвідка/фотокартка має пошкодження, що не дають змогу візуально ідентифікувати особу, прочитати прізвище, ім'я, дату та місце народження, ким видана посвідка, підпис посадової особи та дату видачі, пошкодження серії та номера, що не дають змогу встановити реквізити посвідки, виправлення, пошкодження, які блокують можливість зчитування, а також внесення змін до інформації безконтактного електронного носія), а також у разі відсутності частини посвідки; 5) досягнення іноземцем або особою без громадянства 25- або 45-річного віку (у разі, коли іноземець або особа без громадянства документовані посвідкою, що не містить безконтактного електронного носія); 6) набрання законної сили рішенням суду, яким визнано протиправним та скасовано рішення ДМС про скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання, на підставі якого дозвіл на імміграцію вважається чинним.
Пунктами 8-13 Порядку №321 встановлено, що за оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обмін справляється адміністративний збір у розмірах, установлених законодавством.
Оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обмін здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства “Поліграфічний комбінат “Україна» по виготовленню цінних паперів» (далі - Центр).
Порядок взаємодії ДМС з Центром встановлюється шляхом укладення відповідних договорів згідно з вимогами статті 4 Закону України “Про захист персональних даних».
Внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС.
Для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.
Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обміну, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Такі документи подаються з перекладом на українську мову, засвідченим нотаріально.
Пунктом 16 Порядку №321 встановлено, що документи для оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обміну подаються до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважений суб'єкт), територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС, за місцем проживання іноземця або особи без громадянства.
Відповідно до пункту 21 Порядку №321 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від іноземця або особи без громадянства перевіряє повноту поданих іноземцем або особою без громадянства документів, зазначених у пунктах 32, 33 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства, своєчасність їх подання, наявність підстав для оформлення та видачі посвідки, наявність відмітки про перетинання державного кордону чи продовження строку перебування або наявність документа, що підтверджує законність перебування/проживання іноземця або особи без громадянства на території України, звіряє відомості про іноземця або особу без громадянства, зазначені в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, з даними, що містяться в заяві-анкеті.
Приписами пункту 40 Порядку №321 (в редакції, що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що для оформлення у зв'язку із втратою або викраденням посвідки, її обміну іноземець або особа без громадянства подають такі документи: 1) посвідку, що підлягає обміну (крім випадків втрати та викрадення); 2) дійсний паспортний документ іноземця (або паспортні документи - у разі, коли іноземець має одночасно громадянство (підданство) кількох держав (множинне громадянство) або документ, що посвідчує особу без громадянства; 3) переклад на українську мову сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку; 4) документи, що підтверджують обставини чи юридичні факти, відповідно до яких посвідка підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 3-5 пункту 7 цього Порядку), документи, видані компетентними органами іноземних держав, мають бути легалізованими в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України; 5) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, у разі подання документів законним представником; 6) документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або документ про звільнення від його сплати; 7) документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі наявності); 8) витяг з реєстру територіальної громади (у разі наявності).
Іноземець або особа без громадянства під час подання документів пред'являють працівникові територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта оригінали документів, зазначених у підпунктах 1, 2, 4-8 цього пункту.
До заяви-анкети додаються оригінали документа, зазначеного у підпункті 3 цього пункту, і документа, що підтверджує сплату адміністративного збору, та копії документів, зазначених у підпунктах 1, 2, 4, 5, 7 і 8 цього пункту, та документа про звільнення від сплати адміністративного збору, засвідчені працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати.
Оригінали документів, зазначених у підпунктах 1, 2, 4, 5, 7 і 8 цього пункту, та документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертаються іноземцеві або особі без громадянства.
Іноземець або особа без громадянства можуть подати також інші документи, які підтверджують наявність підстав для отримання посвідки або підтверджують інформацію, зазначену в заяві-анкеті, зокрема, про місце проживання (документи, що підтверджують право власності на житло, договір наймання (піднаймання, оренди) тощо). Копії таких документів долучаються до заяви-анкети.
Працівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов'язками покладаються функції з оформлення посвідки, вчиняє дії, передбачені пунктами 36 і 37 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи (пункт 42 Порядку № 321).
До таких дій пункту 37 Порядку №321 віднесено перевірку чинності дозволу на імміграцію, копія якого надана іноземцем або особою без громадянства, яка перевіряється шляхом вивчення матеріалів справи про надання такого дозволу.
Рішення про оформлення, обмін посвідки приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації іноземця або особи без громадянства, перевірки поданих ними документів та у разі відсутності підстав для відмови в її оформленні (п. 43 Порядку №321).
Відповідно до пункту 44 Порядку №321 якщо втрачена або викрадена посвідка чи посвідка, що підлягає обміну, була видана територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, до якого подано заяву-анкету про оформлення, обмін посвідки, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС порівнює дані іноземця або особи без громадянства та їх фотозображення з даними, наведеними в заяві-анкеті про оформлення втраченої або викраденої посвідки чи посвідки, що підлягає обміну, та даними відомчої інформаційної системи ДМС і сканує її із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС.
У разі коли втрачена або викрадена посвідка чи посвідка, що підлягає обміну, не містить безконтактного електронного носія і була видана іншим територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, для підтвердження видачі не пізніше наступного дня після прийняття до розгляду заяви-анкети до такого територіального органу/територіального підрозділу ДМС надсилається запит.
Після проведення перевірок, підтвердження факту оформлення та видачі посвідки, ідентифікації іноземця або особи без громадянства керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення посвідки або про відмову в її оформленні ( пункту 46 Порядку №321).
У спірних правовідносинах, позивач звернувся до ГУ ДМС у Харківській області із заявою щодо обміну та видачі посвідки на постійне проживання в Україні у зв'язку з втратою, написаною власноруч у довільній формі.
Вказану заяву відповідачем розглянуто відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян" та в порядку, визначеному "Інструкцією з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, у медіа".
До заяви позивачем додано: копію посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_1 від 09.10.2010, копію картки платника податків, копію паспорту громадянина російської федерації, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 16.09.2024, акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації, від 16.09.2024.
Листом ГУ ДМС в Харківській області №6301.5.1-17691/63.2-24 від 25.10.2024 надано роз'яснено роз'яснення щодо дій, які необхідно вчинити та документів, які треба надати під час звернення до відповідного територіального підрозділу ДМС із заявою задля отримання адміністративної послуги - оформлення, у зв'язку із втратою або викраденням, обміну посвідки на постійне проживання.
Доказів звернення позивача до ГУ ДМС у Харківській області або до територіального підрозділу ГУ ДМС у Харківській області за місцем проживання, з питання оформлення посвідки на постійне проживання у зв'язку з її втратою у встановленому законом порядку, матеріали справи не містять.
У відзиві на позов відповідачем також зазначено, що з питання оформлення посвідки на постійне проживання в Україні у встановленому законом порядку, позивач не звертався та жодних документів не подавав.
Зі змісту позову вбачається, що позивач підтверджує отримання відповіді на своє звернення, проте фактично не погоджується зі змістом такої відповіді, помилково вважаючи таку відповідь рішенням щодо відмови в обміні посвідки.
Суд вважає за необхідне зазначити, що задля отримання нової посвідки на постійне проживання в Україні позивач має право звернутися до відповідного підрозділу ДМС у встановленому законодавством порядку, з дотриманням вимог щодо форми заяви, із долученням необхідних документів, у тому числі, з доказами сплати адміністративного збору у розмірах, установлених законодавством, тощо.
Таким чином, підсумовуючи викладене, суд не вбачає протиправної бездіяльності відповідача щодо невидачі нової посвідки на постійне проживання в Україні позивачу та підстав для зобов'язання відповідача здійснити оформлення та видачу нової посвідки на постійне проживання в Україні позивачу.
Суд зазначає, що згідно з вимогами статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, з огляду на викладене, суд не знаходить підстав вважати, що у спірних правовідносинах відповідач не забезпечив дотримання вимог частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, та, враховуючи, що позивач не звертався до відповідача з питання оформлення посвідки на постійне проживання в Україні у встановленому законом порядку, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
При розв'язанні спору, суд, зважаючи на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом Конвенція; рішення від 21.01.1999 у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007 у справі Красуля проти Росії, від 05.05.2011 у справі Ільяді проти Росії, від 28.10.2010 у справі Трофимчук проти України, від 09.12.1994 у справі Хіро Балані проти Іспанії, від 01.07.2003 у справі Суомінен проти Фінляндії, від 07.06.2008 у справі Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії), вичерпно реалізував існуючі правові механізми з'ясування об'єктивної істини; надав належну оцінку усім юридично значимим факторам і обставинам справи; дослухався до усіх ясно і чітко сформульованих та здатних вплинути на результат вирішення спору аргументів сторін; виклав власні мотиви конкретного тлумачення змісту належних норм матеріального і процесуального права та оцінки обставин фактичної дійсності.
Розгорнуті і детальні мотиви та висновки суду з приводу юридично значимих аргументів, доводів учасників справи та обставин справи викладені у тексті судового акту.
Решта доводів сторін окремій оцінці у тексті судового акту не підлягає, позаяк не впливає на правильність розв'язання спору по суті.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовної заяви.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскільки, позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню питання про його розподіл суд не вирішує.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Головне управління Державної Міграційної служби України в Харківській області (вулиця Римарська, будинок 24, місто Харків, 61002, код ЄДРПОУ: 37764460) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ольга НІКОЛАЄВА